You Are Here: Home » Awards & Recognition » Singapore Sports Awards » Team of The Year

Team of The Year

YEAR TEAM
2014 Team of the Year (Event) Sailing 420 Women’s Team • Kimberly Lim Min • Savannah Siew Kiah Hui
Team of the Year (Team Sport)
National Men’s Water Polo Team • Tay Sin Chao, Nigel • Lin Diyang • Loh Zhi Zhi • Teo Zhen Wei, Eugene • Lim Yao Xiang
• Tan Jwee Ann Paul Louis • Chiam Kunyang • Yu Nan-Feng Samuel Moses • Toh Zhi Hong • Ang Wei Ming, Sean •  Yi Yang • Koh Jian Ying • Quek Ruisheng, Byron
2013 Team of the Year (Event) Sailing 420 Women’s Team • Rachel Lee Qing • Cecilia Low Rui Qi
Team of the Year (Team Sport) Football Men’s Team at the ASEAN Football Federation Suzuki Cup • Mohammad Shahril Bin Ishak • Hariss S/O Harun • Mohamad Izwan Bin Mahbud • Mohammad Isa Bin Abdul Halim • Baihakki Bin KhaizanShi Jiayi • Fazrul Nawaz S/O Shahul Hameed • Muhammad Fazli Bin Ayob • Daniel Mark Bennett • Mohamed Hyrulnizam Bin Juma’at • Muhammad Irwan Shah Bin Arismail • Muhammad Zulfahmi Bin Mohd Arifin • Mohamad Shaiful Bin Esah Nain • Shahdan Bin Sulaiman • Aleksandar DuricQiu Li • Mustafic Fahrudin • Mohammad Khairul Amri Bin Mohammad Kamal • Mohammad Firdaus Bin Kasman • Muhammad Safuwan Bin Baharudin • Mohamed Hafiz Bin RahimSim Wei Zhi Joey
2012 Team of the Year (Event)Wushu Women’s Duilian Team • Tao Yi Jun • Tay Yu Juan • Emily Sin Min Li
2011 Team of the Year (Event)Table Tennis Women’s Team • Feng Tianwei • Wang Yuegu • Sun Beibei • Yu Mengyu • Li Jiawei
2010 Team of the Year  (Event)Table Tennis Women’s Team • Feng Tianwei • Wang Yuegu • Zena Sim Kai Xin • Sun Beibei • Yu Mengyu
2013 Team of the Year (Event)Sailing 420 Women’s Team • Rachel Lee Qing • Cecilia Low Rui Qi
Team of the Year (Team Sport)Football Men’s Team at the ASEAN Football Federation Suzuki Cup • Mohammad Shahril Bin Ishak • Hariss S/O Harun • Mohamad Izwan Bin Mahbud • Mohammad Isa Bin Abdul Halim • Baihakki Bin KhaizanShi Jiayi • Fazrul Nawaz S/O Shahul Hameed • Muhammad Fazli Bin Ayob • Daniel Mark Bennett • Mohamed Hyrulnizam Bin Juma’at • Muhammad Irwan Shah Bin Arismail • Muhammad Zulfahmi Bin Mohd Arifin • Mohamad Shaiful Bin Esah Nain • Shahdan Bin Sulaiman • Aleksandar DuricQiu Li • Mustafic Fahrudin • Mohammad Khairul Amri Bin Mohammad Kamal • Mohammad Firdaus Bin Kasman • Muhammad Safuwan Bin Baharudin • Mohamed Hafiz Bin RahimSim Wei Zhi Joey
2012 Team of the Year (Event)Wushu Women’s Duilian Team • Tao Yi Jun • Tay Yu Juan • Emily Sin Min Li
2011 Team of the Year (Event)Table Tennis Women’s Team • Feng Tianwei • Wang Yuegu • Sun Beibei • Yu Mengyu • Li Jiawei
2010 Team of the Year  (Event)Table Tennis Women’s Team • Feng Tianwei • Wang Yuegu • Zena Sim Kai Xin • Sun Beibei • Yu Mengyu
2009 Team of the Year  (Event)Table Tennis Women’s Team • Li Jiawei • Wang Yuegu • Feng Tianwei • Sun Beibei
2008 Team of the Year  (Event)Table Tennis Women’s Team • Li Jiawei • Wang Yuegu • Sun Beibei • Tan Paey Fern • Yu Mengyu
Team of the Year  (Team Sport)Football Men’s Team • Aide Iskandar Bin Sahak • Baihakki Bin Khaizan • Daniel Mark Bennett • Precious Emuejeraye • Fazrul Nawaz S/O Shahul Hameed • Hassan Bin Abdullah Sunny • Indra Sahdan Bin Daud • Ismail Bin Yunos • John Wilkinson • Lionel Lewis • Aleksandar Duric • Mohamed Noh Bin Rahman • Mohammad Hafiz Bin Osman • Mohammad Isa Bin Abdul Halim • Mohammad Khairul Amri Bin Mohammad Kamal • Mohammad Shahril Bin Ishak • Mohd Noh Alam Shah Bin Kamarezaman • Mohd Faizal Hamid • Muhammad Ridhuan Bin Muhamad • Mustafic FahrudinShi Jiayi • Subramani S/O Shunmugham
2007 Team of the Year (Event)
Table Tennis Women’s Team • Li Jiawei • Sun Bei Bei • Zhang Xueling • Tan Paey Fern • Zena Sim Kai Xin • Tan Yan Zhen
2006 Team of the Year (Event)
Bowling Women’s Trios Team • Jennifer Tan Bee Leng • Alice Tay Hong Keow • Valerie Teo Hui Ying
Team of the Year (Team Sport) Waterpolo Team • Nicholas Tan Chin Tiong • Marcus Ng Eu Liem • Lee Sai Meng • Ho Khai Meng • Ng Ker Wei • David Wee • Kenneth WeeLuo Nan • Alvin Lee Kok Wang • Mallal Garret Charles • Terence Tan Wei Keong • Yip Ren Kai • Ronald Lam Kang Wei
2005 Team of the Year (Event) Table Tennis Women’s Doubles Team • Zhang Xueling • Tan Paey Fern
Team of the Year (Team Sport) Football Men’s Team • Aide Iskandar Bin Sahak • Subramani s/o Shunmugham • Hassan Bin Abdullah Sunny • Lionel Lewis • Shahril Bin Jantan • Mohamed Noh Bin Rahman • Muhammad Jaslee Bin Hatta • Daniel Mark Bennett • Baihakki Bin Khaizan • Ismail Bin Yunos • Muhammad Ridhuan Bin Muhamad • Tengku Mushadad Bin Tengku Mohamed • Mohammed Shahril Bin Ishak • Mohd Imran Sahib Bin Md Ibrahim SahibGoh Tat Chuan • Mohamed Ishak Bin Mohamed Zainol • Hasrin Bin Jailani • Mohammad Khairul Amri Bin Mohammad • Indra Sahdan Bin Daud • Mohd Noh Alam Shah Bin Kamarezaman • Itimi Dickson Edherefe • Agu Casmir
2004 Table Tennis Women’s Team • Jing Junhong • Li Jiawei • Zhang Xueling • Tan Paey Fern • Xu Yan
2003 Tenpin Bowling Men’s Trios Team • Remy Ong • Sam Goh Heng Soon • Lee Yu Wen
2002 Table Tennis Women’s Team • Jing Junhong • Li Jiawei • Tan Paey Fern • Zhang Xueling
2001 Table Tennis Women’s Team • Jing Junhong • Li Jiawei • Tan Paey Fern
2000 Table Tennis Women’s Team • Jing Junhong • Li Jiawei • Tan Paey Fern • Lee Su Hui
1999 Sailing 420 Women’s Team • Joan Huang • Naomi Tan Sailing 420 Men’s Team • Siew Shaw Her • Colin Ng
1998 Table Tennis Women’s Team • Jing Junhong • Tan Paey Fern • Koh Li Ping
1997 Bowling Men’s Team • Jack Wong Loke Chin • Tan Yong Seng • Adam Chew Yin Choi • Ricky Ng Chin Leong • Sam Goh Heng Soon • Tommy Ong Bee Chye
1996 Water Polo Men’s Team • Matthew Tan Say Aun • Daniel WeeTay Thiam Hua • Nicholas TanKoh Wei Meng • Kuah Kar Huat • Lim Teck Yin • Oliver Tan Chin Kok • Cheong Seng Whye • Ang Kiat Wee • Tan Chong Hong • Lee Sai Meng • Loh Seng Choy
1995 Yachting Team (International 470) • Siew Shaw Her • Charles Lim
1994 Water Polo Men’s Team • Matthew Tan Say Aun • Daniel WeeTay Thiam Hua • Nicholas TanKoh Wei Meng • Kuah Kar Huat • Lim Teck Yin • Oliver Tan Chin Kok • Cheong Seng Whye • Ang Kiat Wee • Tan Chong Hong • Lee Sai Meng • Loh Seng Choy
1993 Nil
1992 Water Polo Men’s Team • Matthew Tan Say Aun • Edison Foo • Daniel WeeTay Thiam Hua • Nicholas Tan Chin Tong • Ho Yim Hong • Chiew Soon Hock • Leong Seak Yin • Koh Wei Meng • Kuah Kah Huat • Ron Tai
1991 Swimming Men’s 4 X 100m Freestyle Team • Ang Peng Siong • Kenneth Yeo • David Lim • Harold Gan
1990 Nil
1989 Nil
1988 Bowling Team • Sam Goh Hen Soon • Patrick Wee Chin Hock
1987 Water Polo Men’s Team
1986 Squash Team
1985 Squash Men’s Team • Zainal Abidin • Steward Ballard • Gerald Lim • Peter Hill • George Tan • Albert Wee • Julius Foo
1984 Bowling Team • Henry Tan • Peter Liew • Ronnie Ng • S Y Loh • Samuel Ho • K T Ong • Delia Milne • Lucy Low • Adelene Wee
1983 Bowling Team
1982 Trap Shooting Team
1981 Football Team
1980 Water Polo Team
1979 Rugby Team
1978 Water Polo Team
1977 Nil
1976 Water Polo Team
1975 Women Medley Relay Swimming Team
1974 Hockey Team
1973 Schools Under-18 Football Team

Copyright © 2014 Singapore National Olympic Council.

Scroll to top