The 2025 SEA Games, officially known as the 33rd Southeast Asian Games and commonly is a regional multi-sport event that will take place in Thailand in 2025.
Medallist | Sport | Event | Medal | Record | Year |
---|---|---|---|---|---|
Ernest Frida | Athletics | 100m | Bronze | 10.7 | 1959 |
Ernest Frida | Athletics | 200m | Bronze | 22.1 | 1959 |
Ernest Frida Ho Sim Lim Low Sin Cheok | Athletics | 1600m relay | Bronze | 326.4 | 1959 |
Tan Eng Yoon | Athletics | 110m hurdles | Bronze | 16 | 1959 |
A Pal Singh | Athletics | Pole vault | Gold | 3.82m | 1959 |
Tan Eng Yoon | Athletics | 400m hurdles | Gold | 54.9 sec | 1959 |
Tan Eng Yoon | Athletics | Hop, Step & Jump | Gold | 14.86m | 1959 |
Wong Fey Wan | Athletics | 110m hurdles | Gold | 15.2 sec | 1959 |
Ernest Frida Cedric Monteiro Chia Ling Fook Low Sin Cheok | Athletics | 400m relay | Silver | 42.5 sec | 1959 |
M Gunasena | Athletics | 400m hurdles | Silver | 57.1 sec | 1959 |
Abu Hassan | Boxing | Light flyweight | Bronze | 1959 | |
Majib Bin Jantan | Boxing | Light middleweight | Bronze | 1959 | |
N Virabhak | Boxing | Featherweight | Bronze | 1959 | |
Ow Mun Hong | Boxing | Bantamweight | Gold | - | 1959 |
Damyon Dunsford | Boxing | Welterweight | Silver | 1959 | |
K Gopalan | Boxing | Lightweight | Silver | 1959 | |
V Kesavan | Boxing | Flyweight | Silver | 1959 | |
Ong Chew Bee | Lawn Tennis | Men's singles | Bronze | 1959 | |
Ong Chew Bee Khong Kit Soon | Lawn Tennis | Men's doubles | Bronze | 1959 | |
Kok Kum Woh | Shooting | Free pistol | Bronze | 483 | 1959 |
Loh Ah Chee | Shooting | Silhoutte | Bronze | 456/54 hits | 1959 |
Tan Cheow Choon | Swimming | 200m freestyle | Bronze | 1/1/70 0:02 | 1959 |
Tan Cheow Choon | Swimming | 100m freestyle | Bronze | 1/1/70 0:01 | 1959 |
Tan Gek Khee | Swimming | 100m backstroke | Bronze | 1/1/70 0:01 | 1959 |
Gan Eng Joo Gan Eng Guan Tan Cheow Choon Fong Hoe Beng | Swimming | 400m freestyle relay | Gold | 4:15.4 sec | 1959 |
Siah Pong Pin | Swimming | 100m butterfly | Silver | 1959 | |
Siah Pong Pin | Swimming | 100m breaststroke | Silver | 1959 | |
Tan Gek Khee Siah Pong Pin Goh Soon Hock Fong Hoe Beng | Swimming | 400m medley relay | 1/1/70 0:04 | 1959 | |
Ow Fook Seng | Weightlifting | Flyweight | Bronze | 269.83 (595) | 1959 |
Tan Ser Cher | Weightlifting | Featherweight | Bronze | 310.65 (685) | 1959 |
Yeo Gim Cheong | Weightlifting | Light heavyweight | Bronze | 326.52 (720) | 1959 |
Chuan Phung Kim | Weightlifting | Bantamweight | Gold | 306.11 (675) | 1959 |
Tan Howe Liang | Weightlifting | Lightweight | Gold | 369.90 (615) | 1959 |
A Pal Singh | Athletics | Pole vault | Bronze | 1961 | |
Evelyn Lee Yuet Yong | Athletics | 80m hurdles | Bronze | 1961 | |
Low Sin Chock | Athletics | 100m | Bronze | 1961 | |
Tan Eng Yoon | Athletics | 110m hurdles | Bronze | 1961 | |
A S Gill | Athletics | High jump | Gold | 1.83m | 1961 |
Tan Eng Yoon | Athletics | Hop, Step, Jump | Gold | 14.11m | 1961 |
Wong Fey Wan | Athletics | 110m hurdles | Gold | 15.1 sec | 1961 |
Benjamin Gomes V K Nathan Low Sin Chock Tan Eng Yoon | Athletics | 4 x 100m relay | Silver | 43.0 sec | 1961 |
Evelyn Lee Yuet Yong | Athletics | Long jump | Silver | 5.05m | 1961 |
Wong Fey Wan | Athletics | 400m hurdles | Silver | 55.0 sec | 1961 |
Singapore | Basketball | Bronze | 1961 | ||
A Dunsford | Boxing | Featherweight | Bronze | 1961 | |
V Kesavan | Boxing | Bantamweight | Bronze | 1961 | |
Willie Tan | Boxing | Flyweight | Bronze | 1961 | |
K Gopalan | Boxing | Light Welterweight | Silver | 1961 | |
Kok Kum Woh | Shooting | Free pistol | Bronze | 1961 | |
F B De Souza | Shooting | Small bore rifle | Gold | 576 | 1961 |
Boo Gim Siong | Swimming | Bronze | 1961 | ||
Eric Yeo | Swimming | 100m freestyle | Bronze | 1961 | |
Tan Thuan Heng | Swimming | 200m freestyle | Bronze | 1961 | |
Yeo Gim Cheong | Swimming | Bronze | 1961 | ||
Bernard Chan | Swimming | 100m butterfly | Silver | 1/1/70 0:01 | 1961 |
Eric Yeo Bernard Chan On Boon Kwee Tan Thuan Heng | Swimming | 4 x 200m freestyle relay | Silver | 9:35.1 sec | 1961 |
Kenneth Kee | Swimming | 200m breaststroke | Silver | 1/1/70 0:02 | 1961 |
Tan Hwa Luck Kenneth Kee Bernard Chan Eric Yeo | Swimming | 4 x 100m medley | Silver | 1/1/70 0:04 | 1961 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 400m freestyle | Silver | 1/1/70 0:04 | 1961 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 1500m freestyle | Silver | 19:11.1 sec | 1961 |
Sen Poh Leng Lim Wai Sheng Poon Weng Hoe Lim Wai Sheng | Table Tennis | Silver | 1961 | ||
Chua Phung Kim | Weightlifting | Bantamweight | Silver | 305 | 1961 |
Tan Howe Liang | Weightlifting | Middleweight | Silver | 380 | 1961 |
A Pal Singh | Athletics | Pole Vault | Bronze | 3.67m | 1965 |
Cheong Wai Hing | Athletics | Pentathlon | Bronze | 3499 of 3557 | 1965 |
Natahar Bava | Athletics | 200 metres | Bronze | 22.3sec | 1965 |
Osman Merican A Saddayapan Kenneth Pereira M Gunasena | Athletics | 4 x 400 metres relay | Bronze | 3:22.9 sec | 1965 |
Parameswaran Pillai | Athletics | Marathon | Bronze | 03: 25: 47sec | 1965 |
Cheong Wai Hing | Athletics | High jump | Gold | 1.52m | 1965 |
E Mane | Athletics | Hammer throw | Gold | 47.02m | 1965 |
M Gunasena | Athletics | 400m hurdles | Gold | 53.8 sec | 1965 |
Osman Merican | Athletics | 110m hurdles | Gold | 14.5 sec | 1965 |
C Kunalan Osman Marican Natahar Bava Wong Fey Wan | Athletics | Silver | 41.5 sec | 1965 | |
Evelyn Tan H Siddons Chia Lee Meng Glory Varam | Athletics | 4 x 100m relay | Silver | RSC 3rd round | 1965 |
Major Singh | Athletics | 110m hurdles | Silver | 50.2 sec | 1965 |
Parameswaran Pillai | Athletics | 5,000 metres | Silver | 1/1/70 0:15 | 1965 |
Wong Fey Wan | Athletics | 4 x 100m relay | Silver | 14.7 sec | 1965 |
Singapore | Badminton | Bronze | 1965 | ||
Singapore | Badminton | Bronze | 1965 | ||
Women's Team | Basketball | Bronze | 1965 | ||
Arrifin Bin Junid | Boxing | Light Flyweight | Bronze | 1965 | |
George Beins | Boxing | Lightweight | Bronze | 1965 | |
Jumahat Ibrahim | Boxing | Flyweight | Bronze | 1965 | |
Melvyn Hoeden | Boxing | Light Welterweight | Bronze | 1965 | |
N R Virabhak | Boxing | Bantamweight | Silver | 1965 | |
Rohani Sukari | Cycling | 4000 metres | Bronze | 1965 | |
Quek Ser Hong | Judo | Middleweight | Bronze | Ippon2/yusei-gachi-1 | 1965 |
K S Moorthy | Judo | Gold | 1965 | ||
Tan Kwok Toh | Judo | Heavyweight | Silver | 1965 | |
Sharin Osman & T S Kim | Lawn Tennis | Men's Double | Bronze | 7/5, 6/4 | 1965 |
Hsu Heng Tack | Shooting | Small bore rifle - prone - 50 Metres Individual | Bronze | 579 | 1965 |
Sim Cheng Soon | Shooting | Centre Fire - 25 metre | Bronze | 537 | 1965 |
Sim Cheng Soon Fung Lok Nam Chow Chee Ching Kok Kum Woh Loke Yung Fun Lim Seow Peng Hsu Heng Tack | Shooting | Centre Fire - 25 metre | Bronze | 1042 | 1965 |
Sim Cheng Soon Fung Lok Nam Chow Chee Ching Kok Kum Woh Loke Yung Fun Lim Seow Peng Hsu Heng Tack | Shooting | Rapid fire | Bronze | 1080 | 1965 |
Sim Cheng Soon Fung Lok Nam Chow Chee Ching Kok Kum Woh Loke Yung Fun Lim Seow Peng Hsu Heng Tack | Shooting | Free Pistol | Bronze | 952 | 1965 |
Alfred Chee | Shooting | Air rifle - 10 metres | Gold | 350 | 1965 |
Sim Cheng Soon Fung Lok Nam Chow Chee Ching Kok Kum Woh Loke Yung Fun Lim Seow Peng Hsu Heng Tack | Shooting | Small bore rifle - prone - team | Gold | 1156 | 1965 |
Choo Chin Meng | Shooting | Clay pigeon | Silver | 155 | 1965 |
Sim Cheng Soon Fung Lok Nam Chow Chee Ching Kok Kum Woh Loke Yung Fun Lim Seow Peng Hsu Heng Tack | Shooting | Clay pigeon | Silver | 295 | 1965 |
Alex Chan | Swimming | 200 metres backstroke | Bronze | 2:33.6 sec | 1965 |
Jovina Tseng | Swimming | 200 metres backstroke | Bronze | 2:58.9 sec | 1965 |
Jovina Tseng | Swimming | 100 metres backstroke | Bronze | 1:19.6 sec | 1965 |
Molly Tay | Swimming | 400 metres freestyle | Bronze | 1/1/70 0:05 | 1965 |
Bernard Chan | Swimming | 100m butterfly | Gold | 1/1/70 0:01 | 1965 |
Cheong Kwok Chen | Swimming | Springboard diving (required dives) | Gold | 52.07 points | 1965 |
Eu Seong Chin | Swimming | 100m backstroke | Gold | 1/1/70 0:01 | 1965 |
Eu Seong Chin | Swimming | 200m backstroke | Gold | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Hui Peng Seng (Diving) | Swimming | Springboard diving (required dives) | Gold | 140.53 points | 1965 |
Nora Tay | Swimming | Springboard diving (required dives) | Gold | 39.51 points | 1965 |
Patricia Chan | Swimming | 100m freestyle | Gold | 1/1/70 0:01 | 1965 |
Patricia Chan | Swimming | 200m freestyle | Gold | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Patricia Chan | Swimming | 400m freestyle | Gold | 1/1/70 0:05 | 1965 |
Patricia Chan | Swimming | 100m butterfly | Gold | 1/1/70 0:01 | 1965 |
Patricia Chan | Swimming | 200m butterfly | Gold | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Patricia Chan | Swimming | 200m individual medley | Gold | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Patricia Chan Jovina Tseng Molly Tay Esther Tan Tay Chin Joo Nora Teng | Swimming | 4 x 100m medley relay | Gold | 5:27.9 sec | 1965 |
Patricia Chan Jovina Tseng Molly Tay Esther Tan Tay Chin Joo Nora Teng | Swimming | 4 x 100m freestyle relay | Gold | 1/1/70 0:04 | 1965 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 100m freestyle | Gold | 57.9 sec | 1965 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 200m freestyle | Gold | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 400m freestyle | Gold | 1/1/70 0:04 | 1965 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 400m individual medley | Gold | 1/1/70 0:05 | 1965 |
Tan Thuan Heng Gan Eng Guan Keng Siong Beng Michael Eu Seong Chin Alex Chan Kenneth Kee Fong Hong Kiong Bernard Chan | Swimming | 4 x 100m | Gold | 4 min | 1965 |
Alex Chan | Swimming | 100m backstroke | Silver | 1/1/70 0:01 | 1965 |
Alex Chan | Swimming | 200m butterfly | Silver | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Jovina Tseng | Swimming | 100m freestyle | Silver | 1/1/70 0:01 | 1965 |
Jovina Tseng | Swimming | 100m butterfly | Silver | 1/1/70 0:01 | 1965 |
Jovina Tseng | Swimming | 200m butterfly | Silver | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Jovina Tseng | Swimming | 200m individual medley | Silver | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Molly Tay | Swimming | 200m freestyle | Silver | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Molly Tay | Swimming | 100m backstroke | Silver | 1/1/70 0:01 | 1965 |
Molly Tay | Swimming | 200m backstroke | Silver | 1/1/70 0:02 | 1965 |
Nora Tay | Swimming | Springboard diving (voluntary dives) | Silver | 84.96 points | 1965 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 1500m freestyle | Silver | 1/1/70 0:18 | 1965 |
Tan Thuan Heng Gan Eng Guan Keng Siong Beng Michael Eu Seong Chin Alex Chan Kenneth Kee Fong Hong Kiong Bernard Chan | Swimming | 4x200m freestyle | Silver | 9:11.9 sec | 1965 |
Sin Poh Lin Lim Wai Shen | Table Tennis | Men's Double | Bronze | 1965 | |
Singapore Women's | Volleyball | Bronze | 1965 | ||
Tan Eng Bock Tan Eng Liang Eric Yeo Oon Tat Tan Yam Cheng Lim Teck Pan Gan Eng Joo Su Hong Zee Pang Tee Ann Pang Chin She David Lim | Waterpolo | On goal average | Gold | 21 goals | 1965 |
Yeo Gim Cheong | Weightlifting | Mid-Heavyweight | Bronze | 322.5kg | 1965 |
Tan Howe Liang | Weightlifting | Lightweight | Gold | 367.5kg | 1965 |
Boo Kim Siang | Weightlifting | Middleweight | Silver | 365kg | 1965 |
Tan Chye Hong | Weightlifting | Bantamweight | Silver | 287.5kg | 1965 |
Glory Barnabas | Athletics | 100 metres | Bronze | 12.6 sec | 1967 |
Glory Barnabas | Athletics | 200 metres | Bronze | 26.0sec | 1967 |
Glory Barnabas Chiew Guay Eng Rosalind Chan Maimoon A Bakar | Athletics | 4 x 100 metres relay | Bronze | 50.3sec | 1967 |
Hari Singh | Athletics | 10 000 metres | Bronze | 33:35.1 sec | 1967 |
Maimoon A Bakar | Athletics | 400 metres | Bronze | 1: 02.5 sec | 1967 |
Mirza M Namazie | Athletics | 5000 metres | Bronze | 15: 35.7 sec | 1967 |
Natahar Bava Gunasena Migale Mun Cheong Ho C Kunalan | Athletics | 4 x 400 metres relay | Bronze | 3: 20.5sec | 1967 |
Nor Azahar Hamid | Athletics | High Jump | Bronze | 1.91m | 1967 |
Wai Hing Cheong | Athletics | High Jump | Bronze | 1.14 m | 1967 |
Eknath Mane | Athletics | Hammer Throw | Gold | 45.08metres | 1967 |
Heather Siddons | Athletics | 80 metres hurdles | Gold | 11.8 sec | 1967 |
Mahmood Mansoor | Athletics | Pole Vault | Gold | 4.00m | 1967 |
Osman Merican | Athletics | 110 metres Hurdles | Gold | 14.9 sec | 1967 |
Wai Hing Cheong | Athletics | pentathlon | Gold | 3853 pts | 1967 |
Avtar Singh | Athletics | 1500 metres | Silver | 4: 00.5 sec | 1967 |
C Kunalan Yeo Kian Chye Wong Fey Wan Natahar Bava | Athletics | 4 x 100 metres | Silver | 41.3 sec | 1967 |
Kunalan Canagasabai | Athletics | 100 metres | Silver | 10.6 sec | 1967 |
Kunalan Canagasabai | Athletics | 200 metres | Silver | 21.8 sec | 1967 |
Mirza M Namazie | Athletics | 3000 metres Steeplechase | Silver | 9:39.0 sec | 1967 |
Pillai Peramlispran | Athletics | 5000 metres | Silver | 15: 34.3 sec | 1967 |
Wai Hing Cheong | Athletics | 80 metres hurdles | Silver | 12.3 sec | 1967 |
Wong Fey Wan | Athletics | 110 metres Hurdles | Silver | 15.0 sec | 1967 |
George James | Boxing | Light Welter Weight | Bronze | 1967 | |
Idris Bin Shariff | Boxing | Featherweight | Bronze | 1967 | |
Neil Pestana | Boxing | Lightweight | Bronze | 1967 | |
Jumahat Bin Ibrahim | Boxing | Flyweight | Silver | 1967 | |
A latif Bin Amat Zaini Ariff Bin Hashim Kamasari Bin Salim Mohamad Ayoob Ahmah Shah | Cycling | 1600 Team Time Trial | Bronze | 2: 10.53 sec | 1967 |
Ariff Bin Hashim | Cycling | 800m Massed start Individual | Bronze | 1: 07.09 sec | 1967 |
A B Hashim | Cycling | 10,000 metres Massed start Individual | Silver | 16:34.66 sec | 1967 |
A Latiff Amat Zaini Ariff Hashim Kamsari Salim Mohd Ayoob Ahmad | Cycling | 4000m Team Pursuit | Silver | 1967 | |
Hsu Heng Tack | Cycling | Small Bore Rifle Prone- Individual | Silver | 583 points | 1967 |
Ho Wan Hui | Judo | Featherweight | Silver | 1967 | |
K S Moorthy | Judo | Open | Silver | 1967 | |
Kan Kok Toh | Judo | Lightweight | Silver | 1967 | |
Queck Ser Hong | Judo | Lightweight | Silver | 1967 | |
Willie Chin | Judo | Middleweight | Silver | 1967 | |
Zainudin Tajib Mohd Ismail Rohani Yunois Hussain Mohd Zain Maksom Ahmad Masram Salpini Eusope Bujal Kadir Dollah Awang Chik Abu Latib Yahya Salim Nahrawi A Hamid Khalid | Sepak Takraw | Bronze | 1967 | ||
D C Perreau Hsui Heng Tack Lee Chioh Ming | Shooting | Small Bore Rifle Prone Team | Bronze | 2286 points | 1967 |
Fung Lok Nam | Shooting | Air Pistol - Individual | Bronze | 360 points | 1967 |
Mohd Amin Abdullah Lee Chioh Ming Michael Ng Teng Weng | Shooting | Standard Rifle Three Positions Team | Bronze | 1767 points | 1967 |
Hsu Heng Tack | Shooting | Small Bore Rifle Prone- Individual | Silver | 583 points | 1967 |
Chin Say Tay | Swimming | 100m Freestyle | Bronze | 1: 10.4 sec | 1967 |
Chin Say Tay | Swimming | 200m Backstroke | Bronze | 2: 50.5 sec | 1967 |
Daniel Tsen Hong Howe | Swimming | 200m Freestyle | Bronze | 2: 21.2 sec | 1967 |
Tay Chin Joo | Swimming | 200m Medley | Bronze | 2:58.6 sec | 1967 |
Alexander Meng Wah Chan | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 1: 06.3 sec | 1967 |
Alexander Meng Wah Chan | Swimming | 200m Backstroke | Gold | 2: 27.3 sec | 1967 |
Alexander Meng Wah Chan | Swimming | 200m Butterfly | Gold | 2: 22.6 Sec | 1967 |
Alexander Meng Wah Chan | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 5: 17.6 Sec | 1967 |
Patricia Chan | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 1: 07.1sec | 1967 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2:26.3 sec | 1967 |
Patricia Chan | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 5:01.5 sec | 1967 |
Patricia Chan | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 1: 15.2 sec | 1967 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Backstroke | Gold | 2: 45.0 sec | 1967 |
Patricia Chan | Swimming | 100m Butterfly | Gold | 1: 13.1 sec | 1967 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Butterfly | Gold | 2: 46 .7 sec | 1967 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Medley | Gold | 2: 45.7 sec | 1967 |
Singapore | Swimming | 4 x 100m Medley | Gold | 5: 12.3 sec | 1967 |
Singapore | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 4: 43.5 sec | 1967 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 56.7 sec | 1967 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2: 05.5 sec | 1967 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 4: 34.9 sec | 1967 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 1500m Freestyle | Gold | 19:12.1 sec | 1967 |
Alexander Bernard Chan Kok Seng Wong Tan Thuan Heng | Swimming | 4 x 100 medley | Silver | 4: 32.0 sec | 1967 |
Chin Say Tay | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 17.7 sec | 1967 |
Daniel Tsen Alexander Kee Cheng Chan Tan Thuan Heng | Swimming | 4 x 200 Freestyle Relay | Silver | 9: 08.7 sec | 1967 |
Kee Keng Chan Alexander Daniel Tsen Hong Howe Tan Thuan Heng | Swimming | 4 x 100 Freestyle | Silver | 4: 01.4 sec | 1967 |
M Ghani Bin Desa | Swimming | High Diving | Silver | 87.27 points | 1967 |
Molly Tay Chin Say | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 2: 33.5 sec | 1967 |
Tay Chin Hong | Swimming | High Diving | Silver | 54.4 points | 1967 |
Tay Chin Hong | Swimming | Springboard Diving | Silver | 83.56 points | 1967 |
Tay Chin Joo | Swimming | 100m Butterflystroke | Silver | 1: 18.3 sec | 1967 |
Tay Chin Joo | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2:54.8 sec | 1967 |
Tan Kek Hiang Peck Noi Hwoy | Table Tennis | Women's Doubles | Bronze | 1967 | |
Tan Kek Hiang Tan Khoon Hong | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1967 | |
Chua Peng Kim | Table Tennis | Featherweight | Gold | 335kg | 1967 |
Peck Noi Hwoy | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 1967 | |
Singapore | Table Tennis | Team Event | Gold | 1967 | |
Tung Chye Hong | Table Tennis | Bantam Weight | Gold | 282.5kg | 1967 |
Tan Kek Hiang | Table Tennis | Women's Singles | Silver | 1967 | |
Lim Ting Kiang Teo Oon Tat Thio Gim Hock Tay Lee Soon Kenneth Kee Sua Sai Bernard Chan Wieber J Wolters Khoo Kay Tuan A Khoo Kah Hock Winston Tay B T | Waterpolo | Gold | 1967 | ||
Chua Koon Siong | Weightlifting | Bantam Weight | Bronze | 222.5kg | 1967 |
Yeo Gim Cheong | Weightlifting | Middle Heavyweight | Bronze | 332.5kg | 1967 |
Boo Kim Siang | Weightlifting | Middleweight | Silver | 352.5kg | 1967 |
Tan Howe Liang | Weightlifting | Light Heavy Weight | Silver | 380kg | 1967 |
A Sadayappan | Athletics | 400 metres hurdles | Bronze | 55.4 sec | 1969 |
Andrew Chee Aminnuddin Kassim Yeo Kian Chye C Kunalan | Athletics | 4 x 100 metres | Bronze | 41.4 sec | 1969 |
Arumugan Kannan | Athletics | 50km walk | Bronze | 5hr 07:02.6 | 1969 |
Gan Bee Wah | Athletics | Pentathlon | Bronze | 3402 points | 1969 |
Lee Tai Jong | Athletics | 800 metres | Bronze | 2:27.0 sec | 1969 |
P Pillai | Athletics | 5000 metres | Bronze | 15:22.1 sec | 1969 |
P Pillai | Athletics | 3000 metres steeplechase | Bronze | 9: 43.3 sec | 1969 |
C Kunalan | Athletics | 100 metres | Gold | 10.5 sec | 1969 |
C Kunalan | Athletics | 200 metres | Gold | 21.3 sec | 1969 |
Cheah Kim Teck A Sadayappan Ho Mun Cheong C Kunalan | Athletics | 4 x 400 metres | Gold | 3: 15.4 sec | 1969 |
Gan Bee Wah | Athletics | 100 metres hurdles | Gold | 15.2 sec | 1969 |
M Mansoor | Athletics | Pole Vault | Gold | 4.10m | 1969 |
Nor Azahar Hamid | Athletics | High Jump | Gold | 1.94m | 1969 |
A Osman Merican | Athletics | 110 Metres Hurdles | Silver | 14.9 sec | 1969 |
Avtar Singh | Athletics | 5000 metres | Silver | 15: 20.2 sec | 1969 |
Chee Swee Lee | Athletics | 400 metres | Silver | 60.1 sec | 1969 |
Eng Chiew Guay Madeline Teo Christine Chung Glory Barnabas | Athletics | 4 x 100 metres Relay | Silver | 50.2 sec | 1969 |
Glory Barnabas | Athletics | 100 metres | Silver | 12.5 sec | 1969 |
Glory Barnabas | Athletics | 200 metres | Silver | 26.0 sec | 1969 |
Ho Mun Cheong | Athletics | 400 metres | Silver | 49.1sec | 1969 |
L Boot Hiang | Athletics | Long Jump | Silver | 6.94m | 1969 |
Ong Ah Hoi Wong Chin Kham Liau Lai Min Tee Kee Lam Sim Bee Huay Bey Yam Kheng Nee Ah Luan Lim Sun Gee Foo Ah Bee Ng Leu Wah Wong Fong Cheng Koh Yoke Peng | Basketball | Bronze | 1969 | ||
Hashim Mas'od | Boxing | Lightweight | Bronze | 1969 | |
Ismail Bin Darus | Boxing | Featherweight | Bronze | 1969 | |
Justin Chan | Boxing | Welterweight | Bronze | 1969 | |
Krishnan Gopalan | Boxing | Light Middleweight | Bronze | 1969 | |
Syed Abdul Kadir | Boxing | Light Flyweight | Bronze | 1969 | |
Jummat bin Ibrahim | Boxing | Flyweight | Silver | 1969 | |
Kesavan Nair | Boxing | Bantamweight | Silver | 1969 | |
Ong Kok Kuan | Cycling | 1600m Massed Start | Silver | 34.93 sec | 1969 |
Johnny Ee Thain Chai | Gymnastics | Horizontal Bar | Bronze | 8.55 points | 1969 |
Wong Siew Yee | Gymnastics | Floor Exercise | Bronze | 8.01 points | 1969 |
Wong Siew Yee Johnny Ee Thain Chai Ng Ngai Khong Yip Poh Onn Tan Tze Yong | Gymnastics | Team Championship | Silver | 191.45 points | 1969 |
Chin Pok Fatt | Judo | Open Category | Bronze | 5 points | 1969 |
Heng Wah Tong | Judo | Light Heavyweight | Gold | 17 points | 1969 |
Kan Kok Toh | Judo | Heavyweight | Gold | 11 points | 1969 |
Khong Seng Soon | Judo | Middleweight | Gold | 18 points | 1969 |
Steven Loh | Judo | Lightweight | Silver | 13 points | 1969 |
Tan Sin Ann | Judo | Featherweight | Silver | 20 points | 1969 |
Lin Seow Peng Kwan Chun Kiew Chow Chee Ching Loh Kok Heng | Shooting | Rapid Fire Pistol (Team) | Bronze | 2133 points | 1969 |
Loh Seow Peng Kwan Chun Kiew Chow Chee Ching Loh Kok Heng | Shooting | Air Rifle (team) | Bronze | 1322 points | 1969 |
Esther Tan | Swimming | 200m Breaststroke | Bronze | 3: 07.2 sec | 1969 |
Joseph Yow | Swimming | 100m Breaststroke | Bronze | 1: 17.1 sec | 1969 |
Molly Tay | Swimming | 200m Freestyle | Bronze | 2: 31.3 sec | 1969 |
Alex Chan | Swimming | 1500 m Freestyle | Gold | 19: 02.1 sec | 1969 |
Alex Chan | Swimming | 200 m Backstroke | Gold | 2: 27.8 sec | 1969 |
Alex Chan | Swimming | 100 m Backstroke | Gold | 1: 06.8 sec | 1969 |
Alex Chan | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 5:12.2 sec | 1969 |
Chay Yue Wah Daniel Howe Alex Chuan Tan Thuan Heng | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 3: 54.9 sec | 1969 |
Jovina Tseng Sidney Keenam Tay Chin Joo Patricia Chan | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 4: 38.5 Sec | 1969 |
Patricia Chan | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 1: 05.9 sec | 1969 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2: 56.6 Sec | 1969 |
Patricia Chan | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 5: 01.7 sec | 1969 |
Patricia Chan | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 1: 13.9 sec | 1969 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Backstroke | Gold | 2: 38.9 Sec | 1969 |
Patricia Chan | Swimming | 100m Butterflystroke | Gold | 1:11.4 sec | 1969 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Butterflystroke | Gold | 2:39.1 sec | 1969 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 2: 40.0 sec | 1969 |
Patricia Chan Esther Tan Tay Chin Joo Sidney M Keenam | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 5:01.8 sec | 1969 |
Roy Chan Soh Seng Hoi Alex Chan Tan Thuan Heng | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay | Gold | 8: 45.8 sec | 1969 |
Singapore | Swimming | Waterpolo | Gold | 6 points | 1969 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 100 m Freestyle | Gold | 57.4 sec | 1969 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 200 m Freestyle | Gold | 2: 06.4 sec | 1969 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 400 m Freestyle | Gold | 4: 39.6 sec | 1969 |
Alex Chan | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2: 21.5 sec | 1969 |
Alex Chan Joseph Yow Bernard Chan Tan Thuan Heng | Swimming | 4x100m Medley Relay | Silver | 4:27.3 sec | 1969 |
Boo Kim Siang | Swimming | Springboard Diving | Silver | 412.70 points | 1969 |
Esther Tan | Swimming | 100m Breaststroke | Silver | 1: 26.8 sec | 1969 |
Joseph Yow | Swimming | 200m Breaststroke | Silver | 2: 52.0 sec | 1969 |
Molly Tay | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 18.2 sec | 1969 |
Molly Tay | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 49.0 sec | 1969 |
Roy Chan | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 08.6 sec | 1969 |
Roy Chan | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 29.1sec | 1969 |
Roy Chan | Swimming | 400m Individual Medley | Silver | 5: 19.4 sec | 1969 |
Roy Chan | Swimming | 1500m Freestyle | Silver | 19: 08.6 sec | 1969 |
Sidney M Keenam | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 5: 14.6 sec | 1969 |
Tay Chin Joo | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 1: 07.5 sec | 1969 |
Tay Chin Joo | Swimming | 100m Butterflystroke | Silver | 1: 14.8 sec | 1969 |
Tay Chin Joo | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2: 51.7 sec | 1969 |
Tay Chin Joo | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2: 50.0 sec | 1969 |
Peck Noi Hwoy | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 1969 | |
Tan Kek Hiang Peck Noi Hwoy | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 1969 | |
Tan Kek Hiang | Table Tennis | Women's Singles | Silver | 1969 | |
Tan Kek Hiang Peck Noi Hwoy Leow Choo Whatt Toh Chuwe Gim | Table Tennis | Women's Team | Silver | 1969 | |
Singapore | Volleyball | Women's Team | Silver | 1969 | |
Boo Kim Siang | Weightlifting | Middleweight | Bronze | 305 kg | 1969 |
Chua Koon Siong | Weightlifting | Featherweight | Bronze | 317.5 kg | 1969 |
Chua Phung Kim | Weightlifting | Featherweight | Silver | 330 kg | 1969 |
Tung Chye Hong | Weightlifting | Bantamweight | Silver | 295 kg | 1969 |
David Lee | Yachting | National Enterprise Class | Silver | 17.7 | 1969 |
David Low | Yachting | O.K. Dinghy Class | Silver | 17.7 | 1969 |
Simon Ashworth | Yachting | Fireball Class | Silver | 17.7 | 1969 |
Tan Eng Huat | Yachting | Rater Class | Silver | 9 | 1969 |
Begum Mirnigar | Athletics | 1500 metres | Bronze | 4: 50.7 sec | 1971 |
Chee Swee Lee | Athletics | 400 Metres | Bronze | 58.9 sec | 1971 |
Eng Chiew Guay | Athletics | 100 Metres | Bronze | 12.5 sec | 1971 |
Jeanette Gaffney | Athletics | 200 metres hurdles | Bronze | 32.0sec | 1971 |
Kim Teck Yoke Phee Mun Cheong Kian Chye | Athletics | 4 x 400 metres relay | Bronze | 3: 18.1 sec | 1971 |
Wong Chong Sai | Athletics | Pole Vault | Bronze | 4.10m | 1971 |
Yeo Kian Chye | Athletics | 200 metres | Bronze | 21.9 sec | 1971 |
Lim Hong Kang | Athletics | Long Jump | Gold | 7.27m | 1971 |
P C Suppiah | Athletics | 10,000 metres | Gold | 32: 33.7 sec | 1971 |
Chew Kim Hua A Letchemay Mainoon Bakar Chee Swee Lee | Athletics | 4 x 400 metres relay | Silver | 4: 01.6 sec | 1971 |
Chiew Guay A Letchemay Maimoon Bakar Sheila | Athletics | 4 x 100 metres relay | Silver | 48.6 sec | 1971 |
Chua Kim Tee | Athletics | Javelin Throw | Silver | 35.72 m | 1971 |
Eknath Mane | Athletics | Hammer Throw | Silver | 44.20m | 1971 |
Francis Sengol | Athletics | 20 Km Walk | Silver | 1: 52.39.8 sec | 1971 |
Illayas Aminudin Chan Pew Kian Chye | Athletics | 4 x 100 metres Relay | Silver | 41.4 sec | 1971 |
Lee Tai Jong | Athletics | 800 metres | Silver | 2: 22.4 sec | 1971 |
Leslie Shepherdson | Athletics | Triple Jump | Silver | 14.49m | 1971 |
Lim Boh Hiang | Athletics | Long Jump | Silver | 7.03m | 1971 |
Nor Azahar Hamid | Athletics | High Jump | Silver | 1.95m | 1971 |
P C Suppiah | Athletics | 5000 metres | Silver | 15.41.8 sec | 1971 |
Yeo Kian Chye | Athletics | 100 metres | Silver | 10.8 sec | 1971 |
Singapore | Badminton | Team Championships | Bronze | 1971 | |
Singapore | Basketball | Women's | Bronze | 2 points | 1971 |
Not stated | Boxing | Bronze | 1971 | ||
Not stated | Boxing | Bronze | 1971 | ||
Syed Abdul Kader | Boxing | Light Flyweight | Gold | 1971 | |
Not stated | Boxing | Silver | 1971 | ||
Not stated | Boxing | Silver | 1971 | ||
Masduki Besar | Cycling | 4800 massed Start | Gold | 7: 49.31 sec | 1971 |
Khoo Kwee Huat | Cycling | 10,000m Massed Start | Silver | 17: 26.64 sec | 1971 |
Mohd Tahar | Cycling | 1600m Masses Start | Silver | 2: 12.41 sec | 1971 |
Roland Lim | cycling | 800m Massed Start | Silver | 1:03.82 sec | 1971 |
Singapore | Cycling | Silver | 1971 | ||
Queck Peng Huat | Judo | Middleweight | Bronze | 1971 | |
Kan Kwok Toh | Judo | Heavyweight | Gold | 1971 | |
Tan Sin Aun | Judo | Lightweight | Gold | 1971 | |
Wong Kin Jong | Judo | Light Middleweight | Gold | 1971 | |
Queck Ser Hong | Judo | Light Heavyweight | Silver | 1971 | |
Wee Teck Kim | Judo | Open | Silver | 1971 | |
Singapore | Sepak Takraw | Bronze | 1971 | ||
Hsu Heng Tack | Shooting | Small-bore Rifle Prone- 50m | Bronze | 580 points | 1971 |
Loh Kok Heng | Shooting | Standard Rifle - 50m | Bronze | 518 points | 1971 |
Peter Law Shau Pin | Shooting | Air Pistol - 10m | Bronze | 370 points | 1971 |
Singapore | Shooting | Clay Pigeon - Trap | Bronze | 475 points | 1971 |
Singapore | Shooting | Air Rifle - 10m | Bronze | 1383 points | 1971 |
Singapore | Shooting | Standard Rifle - 50m | Bronze | 1998 points | 1971 |
Singapore | Shooting | Clay Pigeon - Skeet | Gold | 497 points | 1971 |
Frank Oh | Shooting | Clay Pigeon - Trap | Silver | 176 points | 1971 |
Frank Oh | Shooting | Clay Pigeon - Skeet | Silver | 172 points | 1971 |
Alan R Lelah | Swimming | 200 metres Breaststroke | Bronze | 2: 44.21 sec | 1971 |
Elaine Sng | Swimming | 100 Metres Freestyle | Bronze | 1: 06.38 sec | 1971 |
Elaine Sng | Swimming | 400 metres Backstroke | Bronze | 1: 17.50 sec | 1971 |
Khong Kok Sun | Swimming | 100 metres Breaststroke | Bronze | 1: 14.12 sec | 1971 |
Lim Bee Lian | Swimming | 200 metres Individual Medley | Bronze | 2: 47.66 sec | 1971 |
Mark Chan | Swimming | 1500 metres Freestyle | Bronze | 18: 59.61 sec | 1971 |
May Lau | Swimming | 100 metres Backstroke | Bronze | 1: 17.50 sec | 1971 |
Khong Yui Lan | Swimming | 100 metres Breaststroke | Gold | 1:26.69 sec | 1971 |
Khong Yui Lan | Swimming | 200 metres Breaststroke | Gold | 3: 04.04sec | 1971 |
Lim Bee Lian | Swimming | 800 metres Freestyle | Gold | 10: 52.20 sec | 1971 |
May Lau | Swimming | 200 metres Backstroke | Gold | 2: 40.53 sec | 1971 |
Nora Tay | Swimming | Springboard Diving | Gold | 271.77 points | 1971 |
Patricia Chan | Swimming | 100 metres Freestyle | Gold | 1: 04.74 sec | 1971 |
Patricia Chan | Swimming | 200 metres Freestyle | Gold | 2:21.62 sec | 1971 |
Patricia Chan | Swimming | 400 metres Freestyle | Gold | 5: 01.39 sec | 1971 |
Roy Chan | Swimming | 100 metres Butterflystroke | Gold | 1: 02.43 sec | 1971 |
Roy Chan | Swimming | 200 metres Butterfly stroke | Gold | 2: 20.33 sec | 1971 |
Roy Chan | Swimming | 400 metres Individual Medley | Gold | 5: 11.93 sec | 1971 |
Singapore | Swimming | 4 x 100 metres Freestyle Relay | Gold | 3: 51.15 sec | 1971 |
Singapore | Swimming | 4 x 200 metres Freestyle Relay | Gold | 8: 46.21 sec | 1971 |
Singapore (F) | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 5: 00.07 sec | 1971 |
Singapore (F) | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 4:32.63 sec | 1971 |
Singapore (waterpolo) | Swimming | Gold | 1971 | ||
Tan Thuan Heng | Swimming | 100 metres Freestyle | Gold | 57.05 sec | 1971 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 200 metres Freestyle | Gold | 2: 07.10 sec | 1971 |
Tan Thuan Heng | Swimming | 400 metres Freestyle | Gold | 4: 39.14 sec | 1971 |
Tay Chin Joo | Swimming | 100 metres Butterflystroke | Gold | 1: 11.30 sec | 1971 |
Tay Chin Joo | Swimming | 200 metres Butterfly stroke | Gold | 2: 41.94 sec | 1971 |
Alex Chan | Swimming | 100 metres Backstroke | Silver | 1: 06.65 sec | 1971 |
Elaine Sng | Swimming | 200 metres Freestyle | Silver | 2: 23.55 sec | 1971 |
Esther Tan | Swimming | 200 metres Breaststroke | Silver | 3: 04.84 sec | 1971 |
Karen Chong | Swimming | 100 metres Butterflystroke | Silver | 1: 17.42 sec | 1971 |
Karen Chong | Swimming | 200 metres Butterflystroke | Silver | 2: 47.61 sec | 1971 |
Lim Bee Lian | Swimming | 100 metres Backstroke | Silver | 1: 16.10 sec | 1971 |
Singapore | Swimming | 4 x 100 metres Medley Relay | Silver | 4: 20.44 sec | 1971 |
Tay Chin Joo | Swimming | 200 metres Individual Medley | Silver | 2: 47.26 sec | 1971 |
Peck Noi Huay | Table Tennis | Singles Women | Bronze | 1971 | |
Peck Noi Huay Tan Kek Hiang | Table Tennis | Women's Team Event | Bronze | 1971 | |
Peck Noi Huay Tan Kek Hiang | Table Tennis | Women's Double | Bronze | 1971 | |
Tan Kai Kok | Table Tennis | Men's Singles | Bronze | 1971 | |
Tan Khoon Hong Peck Noi Huay | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 1971 | |
Tan Khoon Hong Tan Kai Kok | Table Tennis | Men's Double | Gold | 1971 | |
Yuen Chin Fatt Tan Khoon Hong Chia Chong Boon | Table Tennis | Team event | Gold | 1971 | |
Chua Siong Kim | Weightlifting | Featherweight | Silver | 330.0 kg | 1971 |
Ng Bee Kia | Weightlifting | Bantam Weight | Silver | 277.5 kg | 1971 |
A Mahalingam | Athletics | 5000m Run | Bronze | 1/1/70 0:15 | 1973 |
Jaw Tee Jang | Athletics | Javelin Throw | Bronze | 60.48m | 1973 |
Koh Hong Chow | Athletics | Long Jump | Bronze | 5.53m | 1973 |
Kok Yin Ping | Athletics | Javelin Throw | Bronze | 33.56m | 1973 |
Mirnigar Begum | Athletics | 1500m run | Bronze | 4: 41.8 sec | 1973 |
S Dorairaj | Athletics | 50km Walk | Bronze | 5: 19.43.6 | 1973 |
Sergit Singh | Athletics | 800m run | Bronze | 1: 52.9 sec | 1973 |
Eng Chiew Guay | Athletics | 100 m | Gold | 12.5 sec | 1973 |
Eng Chiew Guay Glory Barnabas Gan Bee Wah Sheila Fernando | Athletics | 4 x 100 m relay | Gold | 47.5 sec | 1973 |
Glory Barnabas | Athletics | 200 metres | Gold | 25.6 sec | 1973 |
Heather Merican | Athletics | 100 m hurdles | Gold | 24.8 sec | 1973 |
Heather Merican | Athletics | 200 m Hurdles | Gold | 28.8 sec | 1973 |
Nor Azahar Hamid | Athletics | High Jump | Gold | 2: 12m | 1973 |
Andrew Chee Yeo Kiem Chye Ong Yoke Phee Loh Chan Pew | Athletics | 4 x 100m relay | Silver | 41.6 sec | 1973 |
Chee Swee Lee | Athletics | 400 metres run | Silver | 56.0 sec | 1973 |
Chee Swee Lee | Athletics | 800 metres run | Silver | 2: 12.8 sec | 1973 |
Chua Kim Tee | Athletics | Javelin Throw | Silver | 35: 80m | 1973 |
Eknath Mane | Athletics | Hammer Throw | Silver | 43.62m | 1973 |
Gan Bee Wah | Athletics | 200 metres Hurdles | Silver | 29.1 sec | 1973 |
Goh Li Kian | Athletics | High Jump | Silver | 1.56m | 1973 |
Ho Mun Cheong Cheah Kim Tteck C Kunalan Godfrey Jalleh | Athletics | 4 x 400m relay | Silver | 3:11.3 sec | 1973 |
Jennifer Moss | Athletics | Pentathlon | Silver | 2590 points | 1973 |
Lim Hong Kang | Athletics | Men Long Jump | Silver | 7.09 m | 1973 |
P C Suppiah | Athletics | 5000m Run | Silver | 15: 10.6 sec | 1973 |
R Nadarajan | Athletics | 20km Walk | Silver | 46: 54.2 sec | 1973 |
S A Kannu | Athletics | 3000m Steeplechase | Silver | 9:18.8 sec | 1973 |
Singapore | Athletics | 4 x 400m relay | Silver | 3: 48.8 sec | 1973 |
Tang Ngai Kin | Athletics | Decathlon | Silver | 6044 points | 1973 |
Wong Chong Sai | Athletics | Pole Vault | Silver | 4.20m | 1973 |
Singapore | Badminton | Women's Team Event | Bronze | 1973 | |
Singapore | Badminton | Men's Team Event | Bronze | 1973 | |
Wee Ah Jee Tan Ban Soon Tay Meng Lee Low Poh Heng Teo Kah Wah Khoo Chong Lee Lim Dju Kam Ng Hoon Chee Ow Ah Yew Ng Kaw Tee | Basketball | Silver | 1973 | ||
Hashim Masud | Boxing | Light Welter | Bronze | 1973 | |
Mohamed Ramdzan | Boxing | Bantamweight | Bronze | 1973 | |
Shahul Hameed | Boxing | Welterweight | Bronze | 1973 | |
Tan Suan Ngoh | Boxing | Flyweight | Bronze | 1973 | |
Cyril Jeeris | Boxing | Featherweight | Gold | 1973 | |
D Loganathan | Boxing | Lightweight | Silver | 1973 | |
M Selveekam | Boxing | Middleweight | Silver | 1973 | |
Syed Abdul Kadir | Boxing | Light Flyweight | Silver | 1973 | |
Tay Ek Phiaw | Boxing | Light Middleweight | Silver | 1973 | |
Abdul Abbass Mutalib | Cycling | 4000m Individual Pursuit | Bronze | 5: 45.46 sec | 1973 |
Abdul Abbass Mutalib Jamil Bin Mohd Loh Keng Wah Tan Choon Khoon | Cycling | 4000m Team Pursuit | Bronze | 04: 20.29 sec | 1973 |
Jamil Bin Mohd | Cycling | 4800 Massed Start Individual | Bronze | 09:09.92 sec | 1973 |
Lee Choon Kiat Toh Tin Khoon Tan Keok Hung | Cycling | 170km Team Road Mass Start. | Bronze | 15: 05.56.37 | 1973 |
Mohd Tahar Hairi | Cycling | 800m Massed start | Bronze | 1:02.91 Sec | 1973 |
Mohd Tahar Hairi Lao Wah Kim Tan Choon Khoon Loh Keng Wah | Cycling | 1600m Team Time Trial | Bronze | 2: 08.19 sec | 1973 |
Tan Choon Khoon | Cycling | 10,000m Massed Tart Individual | Bronze | 18: 06.23 sec | 1973 |
Mohd Tahar Hairi | Cycling | 1000m Individual Time Trial | Silver | 1:19.14 sec | 1973 |
S Mohinder Singh Grewal K Tharumarajan Ow Soon Hooi Poon Fook Loke Harnek Singh Hanapiah b Hj Ghani Balbir Singh Low Ban Tiam V Maniam Michael Yan WaiPin K Balasingam M Subramaniyam S B Rajendran | Hockey | Gold | 1973 | ||
Low Chee Kiang | Judo | Bantamweight | Bronze | 1973 | |
Choo Kah Wah | Judo | Open Weight | Gold | 1973 | |
Kan Kwok Toh | Judo | Heavyweight | Gold | 1973 | |
Tan Sin Aun | Judo | Lightweight | Gold | 1973 | |
Wong Kin Jong | Judo | Middleweight | Gold | 1973 | |
Manmohan Singh | Judo | Light Heavyweight | Silver | 1973 | |
Daniel Lim Shahrin Osman Amir Leow | Lawn Tennis | Men's Team | Bronze | 1973 | |
Lim Phi Lian Ong Siong Ngo | Lawn Tennis | Ladies Double | Bronze | 1973 | |
Lim Phi Lian Margart Loh Vivien Gwee | Lawn Tennis | Ladies Team | Bronze | 1973 | |
Yazid Bin Ahmad Rasip Haron Yacob Ahmad Wahab Sidin Rahman Awang Said Yusof Ramli Ismail Sanip Nabrawi Atip Ahmad Zakaria Ismail Md Ali Masod Ahmad Tapri | Sepak Takraw | Silver | 1973 | ||
D C Perreau | Shooting | Small Bore Rifle Prone Individual | Bronze | 581 points | 1973 |
Fung Lok Nam Peter Law Shao Ping Loh Kok Heng Henry Yeo Inn Wee | Shooting | Centre Fire Pistol Team | Bronze | 2182 points | 1973 |
Lauw Peng Eng | Shooting | Air Rifle Individual | Bronze | 362 points | 1973 |
Lauw Peng Eng Michael Ong Swee Lee Loh Kok Heng Lee Choh Ming | Shooting | Air Rifle Team | Bronze | 1411 points | 1973 |
Loh Kok Heng | Shooting | Standard Rifle Individual | Bronze | 534 points | 1973 |
Loh Kok Heng Lee Choh Ming Michael Ong Swee Lee Lauw Peng Ng | Shooting | Standard Rifle Team | Bronze | 2090 points | 1973 |
Peter Law Kok Kum Wah Fung Lok Nam Phang Tai Mun | Shooting | Air Pistol Team | Bronze | 1414 points | 1973 |
Cuthbert J de Souza Philip Goh MokKong Heen Mok Siew Hoong | Shooting | Full Bore Target Rifle Team | Gold | 550 points | 1973 |
Din Bin Hassan | Shooting | Full Bore Service Individual | Gold | 127 points | 1973 |
Din Bin Hassan AbbassAbdullah Ariffin Bin Shahrum Md Noor Bin Abd Karim | Shooting | Full Bore Service Rifle Team | Gold | 478 points | 1973 |
Mok Kong Keen | Shooting | Full Bore Target Individual | Gold | 142 points | 1973 |
Frank Oh Tang Kee Kong David Oh Peter Ho | Shooting | Clay Pigeon (Skeet) Team | Silver | 505 points | 1973 |
Loh Kok Heng | Shooting | Centre Fire Pistol Individual | Silver | 573 points | 1973 |
Loh Kok Heng | Shooting | Rapid Fire Pistol Individual | Silver | 570 points | 1973 |
Loh Kok Heng Kwan Chun Ciew Peter Law Sho Ping Chong Kok Kiong | Shooting | Rapid Fire Pistol Team | Silver | 2212 points | 1973 |
Tang Kee Kong | Shooting | Clay Pigeon (Skeet) Individual | Silver | 174 points | 1973 |
Tang Kee Kong | Shooting | Clay Pigeon (trap) Individual | Silver | 168 Points | 1973 |
Tang Kee Kong Gan Teck Lee Thomas Teo David Oh | Shooting | Clay pigeon (trap) Team | Silver | 483 points | 1973 |
Albert Tham Kum Chuen | Swimming | Highboard Diving | Bronze | 337.11 points | 1973 |
Alex Chan | Swimming | 100m Freestyle | Bronze | 57.60 sec | 1973 |
Jovina Tseng | Swimming | 100m Butterflystroke | Bronze | 1.15.06 sec | 1973 |
Khong Kok Sun | Swimming | 200m Breaststroke | Bronze | 2: 39.86 sec | 1973 |
Khong Yiu Lan | Swimming | 200m Breaststroke | Bronze | 3: 01.51 sec | 1973 |
Khong Yiu Ln | Swimming | 100m Breaststroke | Bronze | 1:24.64 sec | 1973 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 5.37.50 sec | 1973 |
Sally Lim | Swimming | Highboard Diving | Bronze | 109.14 points | 1973 |
David Hoe Khong Kok Sun Roy Chan Tan Thuan Heng | Swimming | 4x 100m Medley Relay | Gold | 4: 14.34 sec | 1973 |
Elaine Sng | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2: 17.49 sec | 1973 |
Elaine Sng | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 4: 47.50 sec | 1973 |
Elaine Sng | Swimming | 800m Freestyle | Gold | 10: 03.70 sec | 1973 |
Eric Yeo Oon Tat Kenneth Kee John Gan Eng Guan Ong Kian Cheng Richard Chew Tan Chin Chye Soh Seng Hoi Roger Yeo Seng Hock Kuan Wai Meng | Swimming | Waterpolo | Gold | 1973 | |
Justina Tseng | Swimming | 200m Breaststroke | Gold | 2: 58.33 sec | 1973 |
Karen Chong | Swimming | 100m Butterflystroke | Gold | 1: 10.06 sec | 1973 |
Karen Chong | Swimming | 200m Butterflystroke | Gold | 2: 32.31 sec | 1973 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 4: 29.27 sec | 1973 |
Mark Chan | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2: 07.90 sec | 1973 |
Mark Chan | Swimming | 1500m Freestyle | Gold | 18: 09.71 sec | 1973 |
Patricia Chan | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 1: 03.47 sec | 1973 |
Patricia Chan | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 1: 12.73 sec | 1973 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Backstroke | Gold | 2: 34.90 sec | 1973 |
Patricia Chan | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 2: 37.24 sec | 1973 |
Patricia Chan Esther Tan Jovina Tseng Elaine Sng | Swimming | 4 x 100m freestyle | Gold | 4: 25.24 sec | 1973 |
Patricia Chan Justina Tseng Karen Chong Elaine Sng | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4: 58.16 sec | 1973 |
Roy Chan | Swimming | 100m Butterfly | Gold | 1: 00.93 sec | 1973 |
Roy Chan | Swimming | 200m Butterfly stroke | Gold | 2: 14 .12 sec | 1973 |
Roy Chan | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 5: 01.10 sec | 1973 |
Sally Lim Kwan Gui | Swimming | Springboard Diving (3m) | Gold | 322.41 sec | 1973 |
Singapore | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay | Gold | 8: 37.72 sec | 1973 |
Soen Hai Heng Alex Chan Roy Chan Tan Thuan Heng | Swimming | 4 x 100 m Freestyle Relay | Gold | 3: 47.86 sec | 1973 |
Alan R Lelah | Swimming | 200m Breaststroke | Silver | 2: 37.01 sec | 1973 |
Amy Teo | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2: 37.87 sec | 1973 |
Ang Siew Lan | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 4: 59.51 sec | 1973 |
Angela Lecomber | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 16.07 sec | 1973 |
Angela Lecomber | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 44. 02 sec | 1973 |
Anne Hoe | Swimming | 800m Freestyle | Silver | 10: 31.30 sec | 1973 |
David Hoe | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 03.96 sec | 1973 |
Elaine Sng | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 1: 03.69 sec | 1973 |
Justina Tseng | Swimming | 100m Breaststroke | Silver | 1: 24.33 sec | 1973 |
Karen Chong | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2: 44.16 sec | 1973 |
Khong Kok Sun | Swimming | 100m Breaststroke | Silver | 1: 12.27 sec | 1973 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 2: 08.18 Sec | 1973 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2: 19.24 sec | 1973 |
Lim Bee Lian | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 2: 21.15 sec | 1973 |
Mark Chan | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 4: 29.53 sec | 1973 |
Nora Tay Chin Hong | Swimming | Springboard Diving | Silver | 315.42 points | 1973 |
David Hoe | Swimming | 200m Backstroke | 2: 23.12 sec | 1973 | |
Chia Chong Boon Tan Kek Hiang | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1973 | |
Peck Noi Hwoy | Table Tennis | Women's Single | Bronze | 1973 | |
Singapore | Table Tennis | Women's Team Event | Bronze | 1973 | |
Peck Noi Hwoy Tan Kek Hiang | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 1973 | |
Singapore | Table Tennis | Men's Team Event | Gold | 1973 | |
Tan Yong Hong Chia Chong Boon | Table Tennis | Men's Double | Gold | 1973 | |
Chia Seow Meng Kow Jong Jee Goh Seng Kai Hsu Sai Chwee Quek Choong Hong Chor How Choon Low Ho Peng Loy Teck Chuan Toh Fook Lai Goh Eng Boon Hao Tao Thong | Volleyball | Bronze | 1973 | ||
Queck Ser Ann | Weightlifting | Heavyweight | Bronze | 237.5 | 1973 |
Chua Koon Siong | Weightlifting | Featherweight | Silver | 235 | 1973 |
Ng Bee Kia | Weightlifting | Bantamweight | Silver | 207.5 | 1973 |
Jimmy Chua Gim Guan Lock Hong Kit | Yachting | International 470 | Gold | 1973 | |
Julian Yeo See Teck Henry Tang | Yachting | Lark | Gold | 1973 | |
Tan Eng Huat James Tham Kwok Kee | Yachting | Bosun | Gold | 1973 | |
Yeo Ngak Hoe | Yachting | O. K. Dinghy | Silver | 1973 | |
Chia Swee Rim | Athletics | High jump | Bronze | 1. 53m | 1975 |
Lee Tai Jong | Athletics | 1,500 metres | Bronze | 4: 54.4 sec | 1975 |
C Kunalan Jalleh Godfrey Quah Kim Tiong Cheah Kim Teck | Athletics | 4 x 400 metres relay | Gold | 3: 13.11 sec | 1975 |
Chee Swee Lee | Athletics | 400m | Gold | 56.5 sec | 1975 |
Chee Swee Lee | Athletics | 800m | Gold | 2: 2.27 sec | 1975 |
Heather Merican | Athletics | 200m hurdles | Gold | 28.84 sec | 1975 |
Nor Azahar Hamid | Athletics | High jump | Gold | 2.01m | 1975 |
C Kunalan Ong Yeok Phee Mohdilyas Bujai Yeo Kian Chye | Athletics | 4 x100m Relay | Silver | 41.22 sec | 1975 |
C Kunalan Quah Kim Tiong Ong Yeok Phee Yeo Kian Chye | Athletics | 4 x 200m Relay | Silver | 1: 25.9 sec | 1975 |
Cheam Kim Teck | Athletics | 400m | Silver | 48.35 sec | 1975 |
Chee Swee Lee Chew Kim Hua Lee Tai Jong Low Yock Peng | Athletics | 4 x 400 metres relay | Silver | 3:57.16 sec | 1975 |
Heather Merican | Athletics | 100m hurdles | Silver | 14.8 sec | 1975 |
Lim Hong Kang | Athletics | Long Jump | Silver | 6.88m | 1975 |
R Nadarajan | Athletics | 20km Walk | Silver | 1:42:27.6 sec | 1975 |
Tang Ngai Kin | Athletics | Decathlon | Silver | 6,334 points | 1975 |
Kong Min Chan Ahmad Abu Bakar Bagharib | Badminton | Men's Double | Bronze | 1975 | |
Singapore | Badminton | Team Event - men's | Bronze | 1975 | |
Singapore | Badminton | Women's Team Event | Bronze | 1975 | |
Singapore | Basketball | Men's Event | Bronze | 1975 | |
Henry Tan | Bowling | Men Individual Events | Bronze | 4787 | 1975 |
Lew Chye Eng Wan Kam Fook | Bowling | Individual Men's Double | Bronze | 2366 | 1975 |
Loh Sin Yun | Bowling | Individual Events Men Singles | Bronze | 1248 | 1975 |
Nicky Koh | Bowling | Individual Events Women Masters | Bronze | 2130 | 1975 |
Singapore | Bowling | 4 Women's Team Event | Bronze | 4034 | 1975 |
Veronica Nee Nicky Koh | Bowling | Individual Women's Doubles | Bronze | 2170 | 1975 |
Henry Tan | Bowling | Individual Men Master | Gold | 3244 | 1975 |
Nonis Chris | Bowling | Individual Women's Event | Gold | 4449 | 1975 |
Nonis Chris | Bowling | Individual Women Singles | Gold | 1192 | 1975 |
Nonis Chris Koh Hye Choo Lucy Low | Bowling | 3Women's Team Event | Gold | 3272 | 1975 |
Nonis Chris Lucy Low | Bowling | Individual Women's Doubles | Gold | 2266 | 1975 |
Lew Chye Eng | Bowling | Individual Events Men Masters | Silver | 3, 226 | 1975 |
Loh Sin Yun Tan Yoke See | Bowling | Individual Men's Double | Silver | 2, 422 | 1975 |
Loh Sin Yun Wan Kam Fook Henry Tan | Bowling | 3 Men's Team Event | Silver | 3, 527 | 1975 |
Lucy Low | Bowling | Individual Women Event | Silver | 4, 213 | 1975 |
Nicky Koh | Bowling | Individual Women Singles | Silver | 1, 145 | 1975 |
Singapore | Bowling | 5 Men's Team Event | Silver | 5, 803 | 1975 |
Apbai Naidu Varathan | Boxing | Bantamweight | Bronze | 1975 | |
Karunaniai Vellasamy | Boxing | Featherweight | Bronze | 1975 | |
Rathakrishnan Ramamoorthi | Boxing | Flyweight | Bronze | 1975 | |
Selveekam Muthusamy | Boxing | Welterweight | Bronze | 1975 | |
Krishnan Kunjuraman | Boxing | Light Middleweight | Silver | 1975 | |
Syed Abdul Kadir | Boxing | Light Flyweight | Silver | 1975 | |
Ahmad Othman Mohd Jamil Mohd Sheriff Abd Rahman | Cycling | 100km Team Time Trial | Bronze | 2:38:36.88 sec | 1975 |
Mohamed Jamil | Cycling | 10, 000 point race | Bronze | 1/1/70 0:15 | 1975 |
Mohamed Jamil | Cycling | 1600m Massed Start Individual | Silver | 39.085 km/hr | 1975 |
Singapore | Cycling | 170m Massed Start Team | Silver | 1/1/70 14:38 | 1975 |
Rozario Brian Ibrahim Abu Hashim Muniandy Kumar Mohd Ali Abdul Samat Quah Kim Song Seak Poh Leong Lim Teng Sai Mohd Hussain Mohd Noh Mohd Kassim Abdullah Abdul Mandan Zainol Sim Kian Hua Batchelor Brian Lee Bee Seng Ebramsa Allabux Chacko Jacob Khamis Arshad Anandan Suresh | Football | Bronze | 1975 | ||
Singapore | Hockey | Silver | 1975 | ||
Gian Cheng Hin Andrew | Judo | Lightweight | Bronze | 1975 | |
Cheng Wee Hwa | Judo | Middleweight | Gold | 1975 | |
Koh Eng Kian | Judo | Open Weight | Gold | 1975 | |
Loo Chong Beng | Judo | Heavyweight | Gold | 1975 | |
Wee Teck Kin | Judo | Light Heavyweight | Gold | 1975 | |
Low Chee Wang | Judo | Bantamweight | Silver | 1975 | |
Yap Soon Huat | Judo | Light Middleweight | Silver | 1975 | |
Mohd Hamzah Zanoodin Mahat Lee Cheng Huat Sarmani Bohari Jarmal Singh Senan Salleh Lee Gerard Lim Eng Seng Taib Mohd Teh Kim Hock Teo Han Chua Pang Peter Sng Yew Jun James Ho Sim Hong Seng Song Koon Poh Steven Yap Teck Nang Ye Eng Kia Tay Soon Hua Wong Chin Ann Seek Khoon Hiong | Rugby | Bronze | 1975 | ||
Singapore | Sepak Takraw | Bronze | 1975 | ||
Fung Lok Nam | Shooting | Centre Fire Pistol Individual | Bronze | 552 points | 1975 |
Fung Lok Nam | Shooting | Standard Pistol Individual | Bronze | 518 points | 1975 |
Fung Lok Nam Loh Kok Heng Lew Peter Yeo Inn Wee | Shooting | Centre Fire Pistol | Bronze | 5,803 points | 1975 |
Fung Lok Nam Loh Kok Heng Yeo Inn Wee Phang Tai Mun | Shooting | Standard Pistol Team | Bronze | 1,966 points | 1975 |
Lauw Peng Eng Lau Ronald Ching Niap Lum Yew Wing Ng Bak Kwang | Shooting | Air Rifle Team | Bronze | 1,417 points | 1975 |
Lee Kum Cheok Oh Frank Gan Teck Lee Oh David Chee Chan | Shooting | Skeet Team | Bronze | 344 points | 1975 |
Loh Kok Heng Soon Andrew Chye Teck Lew Peter Shao Ping Yeo Inn Wee | Shooting | Rapid Fire Pistol Team | Bronze | 2,200 points | 1975 |
Frank Oh | Shooting | Trap Individual | Gold | 173 Points | 1975 |
Tan Boon Huat Lee Kum Cheok Frank Oh David Oh | Shooting | Trap Team | Gold | 326 Points. | 1975 |
Lauw Peng Eng | Shooting | Air Rifle Individual | Silver | 367 points | 1975 |
Oh Frank Chin Hock | Shooting | Skeet Individual | Silver | 185 points | 1975 |
Ang Siew Lan | Swimming | 200m Freestyle | Bronze | 2: 24.7 sec | 1975 |
Angela Lecomber | Swimming | 200m Backstroke | Bronze | 2: 44.50 sec | 1975 |
Anne Hoe | Swimming | 400m Freestyle | Bronze | 4: 41.07 sec | 1975 |
Anne Hoe | Swimming | 800m Freestyle | Bronze | 10: 08.34 sec | 1975 |
David Hoe | Swimming | 200m Backstroke | Bronze | 2: 23.5 sec | 1975 |
Desiree Lim | Swimming | 200m Breaststroke | Bronze | 2: 57.07 sec | 1975 |
Karen Chong | Swimming | 100m Butterflystroke | Bronze | 1:11.3 sec | 1975 |
Roy Chan | Swimming | 200m Freestyle | Bronze | 2: 07: 6 sec | 1975 |
Yeo Tseng Tsai | Swimming | 100m Backstroke | Bronze | 1: 6.37 sec | 1975 |
Yeo Tseng Tsai | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 5: 15.29 sec | 1975 |
Alex Chan Roy Chan Marc Tay Khoo Teng Chuan | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay | Gold | 8: 37.51 sec | 1975 |
Angela Lecomber Desiree Lim Karen Chong Justina Tseng | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4: 53.12 sec | 1975 |
David Hoe | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 1:3.93 sec | 1975 |
David Hoe Felix Tseng Richard Seng Chee Lee Tan Thuan Heng | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4: 16.75 sec | 1975 |
Grace Fung Swee Gek Anne Hoe Ang Siew Lang Justina Tseng | Swimming | 4x 100m Freestyle Relay | Gold | 4:25.0 sec | 1975 |
Junie Sng | Swimming | 800m Freestyle | Gold | 9: 32.47 sec | 1975 |
Justina Tseng | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 1: 02.8 sec | 1975 |
Justina Tseng | Swimming | 200m Breaststroke | Gold | 2: 53.29 sec | 1975 |
Justina Tseng | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 2: 34.63 sec | 1975 |
Justina Tseng | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 2: 36.38 sec | 1975 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 1,500m Freestyle | Gold | 17: 42.5 sec | 1975 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 200m Butterfly stroke | Gold | 2:14.84 sec | 1975 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 5 :08.67 sec | 1975 |
Singapore | Swimming | Waterpolo | Gold | 1975 | |
Tan Thuan Heng | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 56.90 sec | 1975 |
Tan Thuan Heng Marc Tay David Hoe Lay Heng Soen | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 3: 50.24 sec | 1975 |
Vincent Lee Seng Chee | Swimming | 100mButterflystroke | Gold | 1: 01.77 sec | 1975 |
Angela Lecomber | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 15. 76 sec | 1975 |
Anne Hoe | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 2: 18.9 sec | 1975 |
David Hoe | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 57. 54 sec | 1975 |
Felix Tseng | Swimming | 100m Breaststroke | Silver | 1: 14.85 sec | 1975 |
Junie Sng | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 4: 40. 36 sec | 1975 |
Justina Tseng | Swimming | 100m Butterflystroke | Silver | 1: 10.7 sec | 1975 |
Karen Chong | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2: 36.21 sec | 1975 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 2: 05.7 sec | 1975 |
Khoo Teng Chuan | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 4: 26.33 sec | 1975 |
Nora Tay | Swimming | Springboard Diving | Silver | 340.50 points | 1975 |
Richard Quek Hock Chye | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2: 14.84 sec | 1975 |
Roy Chan | Swimming | 100m Butterflystroke | Silver | 1: 02.79 sec | 1975 |
Yeo Tseng Tsai | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 18.2 sec | 1975 |
Chia Chong Boon | Table Tennis | Men's Singles | Bronze | 1975 | |
Tan Kai Kok Yap Ai Suan Chia Chong Boon Tan Kek Hong | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1975 | |
Peck Hoi Hway Tan Kek Hiang | Table Tennis | Women's Double | Gold | 1975 | |
Yay Chin Boon Leow Hong Cheong | Table Tennis | Men's Double | Gold | 1975 | |
Chia Chong Boon Tan Kai Kok | Table Tennis | Men's Double | Silver | 1975 | |
Singapore | Table Tennis | Men's Team | Silver | 1975 | |
Singapore | Table Tennis | Women's Team | Silver | 1975 | |
Singapore | Volleyball | Bronze | 1975 | ||
Queck Ser Ann | Weightlifting | Heavyweight | Bronze | 243 | 1975 |
Chua Koon Siong | Weightlifting | Featherweight | Gold | 222.5kg | 1975 |
Kok Kong Leong | Weightlifting | Super Heavyweight | Silver | 245 total | 1975 |
Jullian Yeo See Teck | Yachting | Super Mod | Bronze | 22.4 points | 1975 |
Tan Eng Huat | Yachting | Enterprise | Bronze | 25.8 points | 1975 |
Tan Tee Suan | Yachting | International Fireball | Bronze | 17 points | 1975 |
Chua Gim Guan | Yachting | 470 Dinghy | Gold | 1975 | |
Sam Tan Peh Hoon | Archery | 36 Arrows at 60m | Silver | 289 points | 1977 |
Sam Tan Peh Hoon | Archery | 36 Arrows at 50m | Silver | 285 points | 1977 |
Sam Tan Peh Hoon | Archery | 36 Arrows at 30m | Silver | 325 points | 1977 |
Sam Tan Peh Hoon | Archery | Individual | Silver | 1,167 points | 1977 |
Singapore | Archery | Team Event | Silver | 3289 points | 1977 |
C Kunalan | Athletics | 100 metres | Bronze | 10.91 sec | 1977 |
K Jeyamani | Athletics | 800m | Bronze | 2: 14.87 sec | 1977 |
R Maniam | Athletics | 20Km Walk | Bronze | 1:47.13.0 sec | 1977 |
R Nadarajah | Athletics | 10Km Walk | Bronze | 51: 41.0 sec | 1977 |
S Kumaravelu | Athletics | Marathon | Bronze | 2: 40: 32.2 sec | 1977 |
K Jeyamani | Athletics | 1,500 metres | Gold | 4:50.75 sec | 1977 |
K Jeyamani | Athletics | 3,000 metres | Gold | 10:16.7 sec | 1977 |
Sankaran Gawade | Athletics | Hammer Throw | Gold | 42.64m | 1977 |
Chua Kim Tee | Athletics | Javelin Throw | Silver | 41.98m | 1977 |
Heather Merican | Athletics | 200m Hurdles | Silver | 29.41 sec | 1977 |
Singapore | Athletics | 4 x100m Relay | Silver | 41.42 sec | 1977 |
Singapore | Basketball | Women's Team | Bronze | 1977 | |
Peter Lew S Y Loh A K Yong Henry Tan Raymond Rang K M Mok Wan Kam Fook Robert Tan | Bowling | Team Of Eight | Gold | 11,838 points | 1977 |
Haridas G | Boxing | Light Welterweight | Bronze | 1977 | |
K Selvarajoo | Boxing | Featherweight | Bronze | 1977 | |
Kishor Singh | Boxing | Lightweight | Bronze | 1977 | |
Simon Tan | Boxing | Light Flyweight | Bronze | 1977 | |
K Krishnan | Boxing | Light Middleweight | Silver | 1977 | |
Abbas Mutalib | Cycling | 4000m Individual pursuit | Bronze | 5: 49.48 Sec | 1977 |
Jamil Mohd | Cycling | 1600 Massed Start | Gold | 2: 19.99 sec | 1977 |
Singapore | Hockey | Silver | 1977 | ||
Lai Kah Vin | Judo | Half Heavyweight | Bronze | 1977 | |
Tan Sin Aun | Judo | Half Lightweight | Bronze | 1977 | |
Toh Chuan Guan | Judo | Middleweight | Bronze | 1977 | |
Low Chee Kiong | Judo | Extra Lightweight | Silver | 1977 | |
Low Sai Gek | Judo | Middleweight | Silver | 1977 | |
Manmohan Singh | Judo | Heavyweight | Silver | 1977 | |
Singapore | Rugby | Silver | 1977 | ||
Singapore | Sepak Takraw | Bronze | 1977 | ||
Frank Oh Gan Teck Lee Lee Kum Cheok Tang Kee Kong | Shooting | Team - Skeet | Bronze | 510 points | 1977 |
Tan Boon Huat | Shooting | Trap | Gold | 175 | 1977 |
Tan Boon Huat Frank Oh Lee Eng Huat Lee Kum Cheok | Shooting | Team - Trap | Silver | 500 points | 1977 |
Danny Ee | Swimming | 200m Butterflystroke | Bronze | 2: 15.70 sec | 1977 |
Desiree Lim | Swimming | 100m Breaststroke | Bronze | 1: 20.10 sec | 1977 |
Desiree Lim | Swimming | 200m Breaststroke | Bronze | 1: 20.10 sec | 1977 |
Khoo Teng Cheong | Swimming | 1500m Freestyle | Bronze | 17: 22.76 sec | 1977 |
Marc Tay | Swimming | 100m Freestyle | Bronze | 56.81 sec | 1977 |
Richard Quek | Swimming | 100m Butterflystroke | Bronze | 1: 02.35 sec | 1977 |
Singapore | Swimming | 4 x 200 Freestyle | Bronze | 8: 42.23 sec | 1977 |
Singapore | Swimming | 4 x 100m Medley relay | Bronze | 4: 52.15 sec | 1977 |
Junie Sng | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2: 10.82 sec | 1977 |
Junie Sng | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 4: 30.75 sec | 1977 |
Junie Sng | Swimming | 800m Freestyle | Gold | 9: 14.62 sec | 1977 |
Junie Sng | Swimming | 100m Butterflystroke | Gold | 1: 08.92 sec | 1977 |
Junie Sng | Swimming | 200m Butterflystroke | Gold | 2: 27.87 sec | 1977 |
Mark Chan | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 1: 02.87 sec | 1977 |
Junie Sng | Swimming | 200m Medley | Silver | 2: 33.99 sec | 1977 |
Richard Quek | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2: 15.54 sec | 1977 |
Singapore | Swimming | 4 x 100m Freestyle | Silver | 3: 48.46 sec | 1977 |
Singapore | Swimming | 4 x 100m Medley | Silver | 4: 14.75 Sec | 1977 |
Chia Chong Boon Tan Kai Kok | Table Tennis | Doubles | Bronze | 1977 | |
Singapore | Table Tennis | Men's Team | Bronze | 1977 | |
Singapore | Waterpolo | Gold | 1977 | ||
Kok Kong Leong | weightlifting | Super Heavyweight | Bronze | 235 kg | 1977 |
Ng Bee Kia | Weightlifting | Bantamweight | Bronze | 205.0 kg | 1977 |
Chua Koon Siong | Weightlifting | Featherweight | Gold | 235kg | 1977 |
Sarvinder Singh | weightlifting | Super Heavyweight | Silver | 215.0 kg | 1977 |
Tan San P H De Razario Laura Hoe Lily A C | Archery | Team Event | Bronze | 6636 points | 1979 |
Chua Kim Tee | Athletics | Javelin Throw | Bronze | 36.78m | 1979 |
Heather Merican | Athletics | 100m Hurdles | Bronze | 14. 99 sec | 1979 |
Lim Hong Kong | Athletics | Broad Jump | Bronze | 7.07m | 1979 |
Surandra Subramaniam | Athletics | 1,500 metres | Bronze | 4: 04.40 sec | 1979 |
K Jayamani | Athletics | 1,500 metres | Gold | 4: 37.83 sec | 1979 |
K Jayamani | Athletics | 3,000 metres | Gold | 10: 20.63 sec | 1979 |
Gawade Sakaram | Athletics | Hammer Throw | Silver | 44.42m | 1979 |
Hamzah Barik | Athletics | 110m Hurdles | Silver | 16.52 sec | 1979 |
Krishnasamy Chandriga | Athletics | 5Km Walk | Silver | 28: 37.6 sec | 1979 |
Rengasamy Nadarajan | Athletics | 10Km Walk | Silver | 49:28.0 sec | 1979 |
Rengasamy Nadarajan | Athletics | 20Km Walk | Silver | 1: 45.33.7 sec | 1979 |
Tang Ngai Kin | Athletics | Decathlon | Silver | 6.323 points | 1979 |
Lee Hay Thong | Badminton | Men's Singles | Bronze | 1979 | |
Lee Lay Eng Lee Hay Thong | Badminton | Mixed Doubles | Bronze | 1979 | |
Leong Keng Chuen Tan Seng Toh Poh Him Kuang Hang Loo Keng Wee Harikrishnan K Lee Boon Kiat Ng Ching Soon Ang Ken Lin Lee Hong Kiat Teo Kah Wah Tan Teck Khoo | Basketball | Bronze | 1979 | ||
Mohamed Ismail | Boxing | Light Heavyweight | Silver | 1979 | |
Tan Leong Kok | Boxing | Bantamweight | Silver | 1979 | |
Tze Yen Lim | Gymnastic | Horse Vault | Silver | 1979 | |
Singapore | Gymnastics | Team Competition | Bronze | 164.30 points | 1979 |
Yip Kwan Tai | Gymnastics | Floor Exercise | Bronze | 16.65 points | 1979 |
Singapore | Hockey | Silver | 1979 | ||
Low Sai Gel | Judo | 50kg - 56kg | Bronze | 1979 | |
Ong Ai Beng | Judo | Open Categories | Bronze | 1979 | |
Ching Wee Hua | Judo | Category 78 | Gold | 1979 | |
Singapore | Sepak Takraw | Bronze | 1979 | ||
Loh Kok Heng | Shooting | Centre Fire Pistol Individual | Bronze | 1979 | |
Singapore | Shooting | Skeet Team | Bronze | 498 points | 1979 |
Tan Boon Huat | Shooting | Trap Individual | Gold | 1979 | |
Mohamed Noor | Shooting | Small Bore Rifle Individual | Silver | 1979 | |
Singapore | Softball | Bronze | 1979 | ||
Khoo Teng Cheong | Swimming | 400m Freestyle | Bronze | 4: 24.71 sec | 1979 |
Khoo Teng Cheong | Swimming | 200m Butterflystroke | Bronze | 2: 12.50 sec | 1979 |
Kwek Leng Mavis Ee Junie Sng Tay Guat Kim | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Bronze | 4: 53 97 sec | 1979 |
Lim Seng Hock | Swimming | 200m Individual Medley | Bronze | 2: 19.67 sec | 1979 |
Lim Seng Hock | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 5: 01.03 sec | 1979 |
Mavis Ee | Swimming | 100m Butterflystroke | Bronze | 1: 09.71 sec | 1979 |
Mavis Ee | Swimming | 200m Butterflystroke | Bronze | 2:31.17 sec | 1979 |
Mavis Ee | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 5: 29.13 sec | 1979 |
Tham Kum Chuen, Albert | Swimming | Diving - Platform | Bronze | 396.24points | 1979 |
Junie Sng | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 4: 38.29 sec | 1979 |
Junie Sng | Swimming | 800m Freestyle | Gold | 9: 32.94 sec | 1979 |
Junie Sng | Swimming | Butterflystroke | Gold | 1: 07.77 sec | 1979 |
Junie Sng | Swimming | 200m Butterflystroke | Gold | 2: 23.89 sec | 1979 |
Junie Sng | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 5: 21.06 sec | 1979 |
Khoo Teng Cheong | Swimming | 1500m Freestyle | Gold | 17: 42.98 sec | 1979 |
Richard Quek | Swimming | 100m Butterflystroke | Gold | 59.78 sec | 1979 |
Singapore | Swimming | Waterpolo | Gold | 1979 | |
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 55.57 sec | 1979 |
Junie Sng | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 2: 13.63 sec | 1979 |
Junie Sng | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2:34.06 sec | 1979 |
Khoo Teng Cheong Marc Tay Tay Khoon Hean Poon Kah Leong | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay | Silver | 8:29.35 sec | 1979 |
Marc Tay Poon Kah Leong Daniel Wee Ang Peng Siong | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Silver | 3: 45.04 sec | 1979 |
Leow Hock Moi | Table Tennis | Women's Single | Bronze | 1979 | |
Singapore | Table Tennis | Men's Team | Bronze | 1979 | |
Singapore | Table Tennis | Women's Team | Bronze | 1979 | |
Yap Chin Boon Lee Yong Kong | Table Tennis | Men's Doubles | Bronze | 1979 | |
Singapore | Volleyball | Bronze | 1979 | ||
Chua Koon Siong | Weightlifting | 60kg Category | Gold | 1979 | |
SarVinder Singh | Weightlifting | 110 kg Category | Silver | 235kg | 1979 |
Christina Law | Archery | 50 metres | Bronze | 570 points | 1981 |
Ganesan Kasee Andrew Toh Tang Ngai Kin Harun Mundir | Athletics | 4 x 100m Relay | Bronze | 41.16 sec | 1981 |
Margaret Tan | Athletics | 5km Walk | Bronze | 27: 47.7 sec | 1981 |
Margaret Tan | Athletics | 10km Walk | Bronze | 57: 43.1 sec | 1981 |
Nadarajan Rengasamy | Athletics | 10km Walk | Bronze | 50: 59.3 sec | 1981 |
Nor Azahar Hamid | Athletics | High Jump | Bronze | 1.97m | 1981 |
Tang Ngai Kin | Athletics | 100 Metres | Bronze | 11.0 sec | 1981 |
Rengasamy Nadarajan | Athletics | 20 km walk | Silver | 1: 42.54.1 sec | 1981 |
Tay Hoe See Ho Kam Meng | Badminton | Women's Doubles | Bronze | 1981 | |
Ronnie Ng | Bowling | Individual - all events | Bronze | 4832 total 201 average | 1981 |
Ronnie Ng | Bowling | Masters Match Play | Silver | 1981 | |
Ronnie Ng | Bowling | Singles (6 games) | Silver | 1262 Total 211 Average | 1981 |
Ng Tong Chye | Boxing | Welterweight | Bronze | 1981 | |
Ismail Yusoff | Boxing | Light Heavyweight | Silver | 1981 | |
Leong Kok | Boxing | Bantamweight | Silver | 1981 | |
Jamaluddin Mohammed | Cycling | 4,000m Individual Pursuit | Bronze | 5: 28.79 sec | 1981 |
Julius Lim Jamil Mohd Jamaluddin Mohd Kok Soon Goh | Cycling | 4,000m Team Pursuit | Bronze | 5: 07.46 sec | 1981 |
Lim Tze Yen | Gymnastics | Horse Vault | Silver | 8.35 | 1981 |
Lee Yin Wah | Judo | 52 - 56kg | Bronze | 1981 | |
Low Chee Kyung | Judo | 60kg | Bronze | 1981 | |
Low Stephen | Judo | Openweight | Bronze | 1981 | |
Tan Seow Yew | Judo | 65- 71kg | Bronze | 1981 | |
Chin Keong Choon | Judo | Silver | 1981 | ||
Koh Eng Kian | Judo | Men's Div. Category | Silver | 95 kg | 1981 |
Kong Fook Wai | Judo | Silver | 1981 | ||
Mahader Hassan Victor Pereira Albert Teo | Lawn Tennis | Men's Singles | Silver | 1981 | |
Singapore | Sepak Takraw | Bronze | 1981 | ||
Singapore | Sepak Takraw | Silver | 1981 | ||
Md Noor A Rahim Peng Eng Lauw Michael Ng | Shooting | English Match: 50m | Bronze | 2303 points | 1981 |
Mohd Noor | Shooting | English Match: 50m | Bronze | 587 points | 1981 |
Singapore Khai Seng Ng Kok Heng Loh Min Ting Low Siew Ghee Chee | Shooting | Rapid Fire Pistol: 25m | Bronze | 2235 points | 1981 |
Lee Kum Cheok | Shooting | Skeet: 200 birds | Gold | 182 points | 1981 |
Lee Kum Cheok Tan Boon Huat Oh Chu Hock, Frank Cheow Boon Soon, Ricky | Shooting | Trap 150 Birds | Gold | 536 points | 1981 |
Lee Kum Cheok | Shooting | Skeet 200 Birds 529 | Silver | 1981 | |
Singapore | Softball | Men's Division | Bronze | 1981 | |
Singapore | Softball | Women's Division | Bronze | 1981 | |
Annisa Tai | Swimming | Diving - 3 metres springboard | Bronze | 253.05 points | 1981 |
David Lim | Swimming | 100m Backstroke | Bronze | 1: 04: 32 sec | 1981 |
David Lim Marc Tay Eddy Ng Teng Cheong Khoo | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Bronze | 4: 12.26 sec | 1981 |
Leng Kwek | Swimming | 100m Backstroke | Bronze | 1: 12.12 sec | 1981 |
Lim Seng Hock Daniel Wee Marc Tay Tay Khoon Hean | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay | Bronze | 8: 23.64 sec | 1981 |
Mavis Ee | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 5: 34.42 sec | 1981 |
Mavis Ee | Swimming | 200m Butterfly | Bronze | 2: 28.11 sec | 1981 |
Tay Khoon Hean | Swimming | 100m Freestyle | Bronze | 55.56 sec | 1981 |
Junie Sng | Swimming | 800m Freestyle | Gold | 9: 00.21 sec | 1981 |
Junie Sng | Swimming | 100m Butterfly | Gold | 1: 05.82 sec | 1981 |
Junie Sng | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2: 10.09 sec | 1981 |
Junie Sng | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 5: 05.70 sec | 1981 |
Junie Sng | Swimming | 200m Butterfly | Gold | 2: 21.20 sec | 1981 |
Junie Sng | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 2: 27.55 sec | 1981 |
Junie Sng | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 4: 31.99 sec | 1981 |
Lain Chaidir John D Item Gerald P H Item Lukeman Nicole | Swimming | 4 x 100 Freestyle Relay | Gold | 3: 41.46 sec | 1981 |
Annisa Tai | Swimming | 5- 7.6.10 metres platform (women) | Silver | 253.05 points | 1981 |
Daniel Wee Kah Leong Poon Marc Tay Tay Khoon Hean | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Silver | 3: 44.46 sec | 1981 |
David Lim | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 20.41 sec | 1981 |
Kwek Leng Christina Tham Mavis Ee Junie Sng | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Silver | 2: 50.06 sec | 1981 |
Lai May May Chan Mui Pin Mavis Ee Junie Sng | Swimming | 4x 100m Medley Relay | Silver | 4: 18.95 sec | 1981 |
Leng Kwek | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 32.27 sec | 1981 |
Soo-Tho Kok Mun | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 4: 24.22 Sec | 1981 |
Singapore | Table Tennis | Women's Team | Bronze | 1981 | |
Singapore | Volleyball | Bronze | 1981 | ||
Singapore | Waterpolo | Waterpolo | Gold | 1981 | |
Chopra Sarvinder | Weightlifting | Super Heavyweight | Gold | 252.5kg | 1981 |
Chan Han Choong | Weightlifting | Lightweight | Silver | 205 kg | 1981 |
Chua Koon Siong | Weightlifting | Featherweight | Silver | 247.5 kg | 1981 |
Sam Tan Pek Hoon | Archery | Individual Women 60m | Bronze | 576 points | 1983 |
Sam Tan Pek Hoon | Archery | Individual Women 70m | Gold | 565 points | 1983 |
Sam Tan Pek Hoon | Archery | Individual Overall | Gold | 2319 points | 1983 |
Sam Tan Pek Hoon | Archery | Individual Woman 30m | Silver | 639 points | 1983 |
D Selvarajoo | Athletics | 3000m steeplechase | Bronze | 9: 35.99 sec | 1983 |
Haron Mundir Ong Yeok Phee Alan Koh Tang Ngai Kin | Athletics | 4 x 100m Relay | Bronze | 41. 17 sec | 1983 |
Jagtar Singh | Athletics | 10,000m | Bronze | 32: 44.55 sec | 1983 |
K Jayamani | Athletics | 3000m steeplechase | Bronze | 10: 03.32 sec | 1983 |
Ng Yee Ming | Athletics | Long Jump | Bronze | 7.20m | 1983 |
R Nadarajoo | Athletics | 10km Walk | Bronze | 47: 24.01 sec | 1983 |
R Nadarajoo | Athletics | 20km Walk | Bronze | 1: 40:39.80 sec | 1983 |
K Jayamani | Athletics | Marathon | Gold | 3: 02.46 sec | 1983 |
Haron Mundir | Athletics | 200m | Silver | 21.76 sec | 1983 |
Margaret Tan | Athletics | 10km Walk | Silver | 55: 41.70 sec | 1983 |
Lau Wing Cheok | Badminton | Men's Single | Bronze | 1983 | |
Singapore | Badminton | Women's Team Event | Bronze | 1983 | |
Wong Shoon Keat Lau Wing Cheok A Hamid Khan Patrick Tan | Badminton | Men's Team Event | Bronze | 1983 | |
Wong Shoon Keat | Badminton | Men's Single | Gold | 1983 | |
Singapore | Basketball | Women | Bronze | 1983 | |
Delia Milne Adelene Wee Lucy Low Veronica Bourinet Ellen Tjio | Bowling | Women's Team of 5 | Bronze | 5363 points | 1983 |
Samuel Ho K T Ong Peter Law | Bowling | Men's Team of 3 | Bronze | 3511 points | 1983 |
Samuel Ho Ronnie Ng | Bowling | Men's Double | Bronze | 2437 points | 1983 |
Adelene Wee Delia Milne | Bowling | Women's Doubles | Gold | 2,249 points | 1983 |
Delia Milne | Bowling | Women's Singles | Gold | 1,185 points | 1983 |
Delia Milne Lucy Low Adelede Wee | Bowling | Women's Team of 3 | Gold | 3,472 points | 1983 |
Peter Law Henry Tan S Y Loh Samuel Ho Ronnie Ng | Bowling | Men's Team of 5 | Gold | 5,893 points | 1983 |
Ronnie Ng | Bowling | Men's Individual - All Events | Gold | 5,129 Points | 1983 |
Ronnie Ng | Bowling | Men's Masters - Match Play | Gold | 1983 | |
Ronnie Ng Henry Tan S Y Loh | Bowling | Men's Team of 3 | Gold | 3,620 points | 1983 |
Samuel Ho | Bowling | Men's Singles | Gold | 1,267 points | 1983 |
Adelene Wee | Bowling | Women Individual all Events | Silver | 4592 points | 1983 |
N Subramaniam | Boxing | Pin 45kg | Bronze | 1983 | |
Ng Tong Chye | Boxing | Lightwelter 63.5kg | Bronze | 1983 | |
R Rathakrishnan | Boxing | Featherweight 57kg | Bronze | 1983 | |
Thomas Lim | Boxing | Lightweight 60kg | Bronze | 1983 | |
K Krishnan | Boxing | Light Heavyweight 81kg | Silver | 1983 | |
M P Kathirasan | Boxing | Flyweight 51kg | Silver | 1983 | |
Mohd Muklis | Boxing | Welterweight 67kg | Silver | 1983 | |
Tan Leong Kok | Boxing | Bantamweight 54kg | Silver | 1983 | |
Singapore | Equestrian | Overall Result | Bronze | 1983 | |
Abisheganedan Peter | Equestrian | Individual | Gold | 48 points | 1983 |
Abisheganedan Peter Cornelius Yvonne Amir Yasmine Peh Wilfred | Equestrian | Team Event | Gold | 167 points | 1983 |
Singapore | Football | Silver | 1983 | ||
Singapore | Hockey | Men | Silver | 1983 | |
Singapore | Hockey | Women | Silver | 1983 | |
Annette Keet | Judo | 72kg Women | Bronze | 1983 | |
Cheong Lai Mui | Judo | 52kg Women | Bronze | 1983 | |
Ding Gee Seng | Judo | 60kg Men | Bronze | 1983 | |
Lee Bee | Judo | 56kg Women | Bronze | 1983 | |
Manmohan Singh | Judo | 86kg Men | Bronze | 1983 | |
Neo Lee Hong | Judo | 66kg Women | Bronze | 1983 | |
Tang Soon Oon | Judo | 65kg Men | Bronze | 1983 | |
Ho Yen Chye | Judo | 95kg Men | Silver | 1983 | |
Lee Poh Ngoh, Violet | Judo | 48kg Women | Silver | 1983 | |
T M Sundram | Judo | 95kg Men | Silver | 1983 | |
Singapore | Sepak Takraw | Team Event | Bronze | 1983 | |
Chee Siew Ghee Philip Goh Kwek Soo Siong Loh Kok Heng | Shooting | Centre Fire Pistol Match - Team | Bronze | 2220 points | 1983 |
Gan Teck Lee Peter Lee Ricky Soon Tang Bee Kong | Shooting | Skeet Team | Bronze | 531 points | 1983 |
Khatijah Surattee | Shooting | Air Pistol Match - Individual | Bronze | 364 points | 1983 |
Kwek Soo Siong | Shooting | Standard Pistol Match - Individual | Bronze | 535 points | 1983 |
Kwek Soo Siong Steven Low Andrew Soon Loh Kok Heng | Shooting | Standard Pistol Match Team - 25m | Bronze | 2056 points | 1983 |
Philip Goh | Shooting | Centre Fire Pistol Match - Individual | Bronze | 568 points | 1983 |
Steven Low Ng Kwai Seng Andrew Soon Loh Kok Heng | Shooting | Rapid Fire Pistol Match - Team | Bronze | 2230 points | 1983 |
Kwa Eng Cheong Frank Oh Ricky Soon Lee Kum Cheok | Shooting | Trap Team | Gold | 527 points | 1983 |
Peter Lee | Shooting | Skeet Individual | Gold | 187 points | 1983 |
Lee Kum Cheok | Shooting | Trap Individual | Silver | 181 points | 1983 |
Mohd Noor | Shooting | Smallbore rifle, English Match- Individual | Silver | 587 points | 1983 |
Mohd Noor A Rahim Ahmad Lauw Peng Eng Ho Ah Meng | Shooting | Smallbore rifle, English Match | Silver | 2329 points | 1983 |
Chan Mui Pin | Swimming | 200m Freestyle | Bronze | 2: 13.51 sec | 1983 |
Lai May May | Swimming | 100m Backstroke | Bronze | 1: 10.95 sec | 1983 |
Lee Po Ling | Swimming | Springboard Diving | Bronze | 322.00 points | 1983 |
Oon Jin Teik | Swimming | 100m Breaststroke | Bronze | 1: 10.17 sec | 1983 |
Richard Tham | Swimming | Platform Diving | Bronze | 415. 60 points | 1983 |
Soo- Tho Kok Mun | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 4: 56.81 sec | 1983 |
Tay Khoon Hean | Swimming | 200m Freestyle | Bronze | 1: 59.32 sec | 1983 |
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 53.38 sec | 1983 |
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Butterflystroke | Gold | 57.87 sec | 1983 |
Ang Peng Siong Tay Khoon Hean Soo- Tho Kok Mun Oon Jin Teik | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay | Gold | 8: 06.32 sec | 1983 |
Ang Peng Siong Oon Jin Teik Oon Jin Gee Tay Khoon Hean | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 3: 30.42 sec | 1983 |
David Lim Oon Jin Teik Tay Khoon Hean Ang Peng Siong | Swimming | 4 x 400 Medley Relay | Gold | 4: 02.64 sec | 1983 |
Junie Sng | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 1: 01.77 sec | 1983 |
Junie Sng | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2: 10.31 sec | 1983 |
Junie Sng | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 4: 29.74 sec | 1983 |
Junie Sng | Swimming | 800m Freestyle | Gold | 8: 59.46 sec | 1983 |
Junie Sng | Swimming | 100m Butterflystroke | Gold | 1: 05.32 sec | 1983 |
Junie Sng | Swimming | 200m Butterflystroke | Gold | 2: 20.35 sec | 1983 |
Junie Sng | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 2: 27.01 sec | 1983 |
Junie Sng | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 5: 04.37 sec | 1983 |
Kwek Leng Lilian Tan Junie Sng Chan Mui Pin | Swimming | 4 x 100 Medley Relay | Gold | 4: 39.12 points | 1983 |
Lai May May Mavis Ee Chan Mui Pin Junie Sng | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 4: 11.21 sec | 1983 |
Chan Mui Pin | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 1: 02.13 sec | 1983 |
Christina Tham | Swimming | 200m Breaststroke | Silver | 2: 56.93 sec | 1983 |
David Lim | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 01.54 sec | 1983 |
David Lim | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 14.80 sec | 1983 |
Kwek Leng | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 10.78 sec | 1983 |
Kwek Leng | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 32.81 sec | 1983 |
Mavis Ee | Swimming | 200m Butterflystroke | Silver | 2: 24.54 sec | 1983 |
Soo - Tho Kok Mun | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2: 17.80 sec | 1983 |
Soo- Tho Kok Mun | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 4: 16.38 sec | 1983 |
Soo- Tho Kok Mun | Swimming | 1,500 Freestyle | Silver | 17: 11.39 sec | 1983 |
Tay Khoon Hean | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 54.45 sec | 1983 |
Tay Khoon Hean | Swimming | 100m Butterflystroke | Silver | 59.52 sec | 1983 |
Leow Hock Moi | Table Tennis | Women's Singles | Bronze | 1983 | |
Leow Hock Moi Kim May Wong | Table Tennis | Women's Doubles | Bronze | 1983 | |
Png Kim Siang Lee Yew Chye | Table Tennis | Men's Doubles | Bronze | 1983 | |
Singapore | Table Tennis | Women's Team | Bronze | 1983 | |
Yueng Hin Cheong Ang Wah Heng | Table Tennis | Men's Doubles | Bronze | 1983 | |
Lim Phi Lan | Tennis | Ladies Single | Silver | 1983 | |
Ho Kah Soon | Water Sports | International Mistral | Bronze | 1983 | |
Singapore | Water Sports | Waterskiing Mixed Team | Bronze | 1983 | |
Jasmine Hussein | Water Sports | Slalom | Silver | 840 points | 1983 |
Ramli Bin Mohd Salleh | Water Sports | International Windsurfer | Silver | 1983 | |
William Teo | Water Sports | Waterskiing Men - Tricks | Silver | 779.03 points | 1983 |
Singapore | Waterpolo | Gold | 1983 | ||
Chua Koon Siong | Weightlifting | 60 kg | Bronze | 130kg Clean | 1983 |
Chua Koon Siong | Weightlifting | 60 kg | Bronze | 242 kg Jerk | 1983 |
Lee Jing Wen | Weightlifting | 52 kg | Bronze | 77.50 kg Clean | 1983 |
Lee Jing Wen | Weightlifting | Bronze | 147.50 kg Jerk | 1983 | |
Leong Khoon Keong | Weightlifting | 75 kg | Bronze | 130 kg Clean | 1983 |
Leong Khoon Keong | Weightlifting | 75 kg | Bronze | 227 kg Jerk | 1983 |
Raymond Chow | Weightlifting | 82.5 kg | Bronze | 125kg Clean | 1983 |
Raymond Chow Kok Choon | Weightlifting | 82.5 kg | Bronze | 100 kg Snatch | 1983 |
Yeo Choon Lin | Weightlifting | 82.5 kg | Bronze | 215 kg Jerk | 1983 |
Sarvinder Singh | Weightlifting | 110kg | Gold | Snatch 115kg | 1983 |
Teo Yong Joo | Weightlifting | 52kg | Gold | Snatch 87.50kg | 1983 |
Chua Koon Siong | Weightlifting | 60kg Snatch | Silver | 112.50kg | 1983 |
Raymond Chow | Weightlifting | 82.5kg Jerk | Silver | 220kg | 1983 |
Teo Yong Joo | Weightlifting | 52kg Clean | Silver | 10.00kg | 1983 |
Teo Yong Joo | Weightlifting | 52kg Jerk | Silver | 197.50kg | 1983 |
Yeo Choon Lin | Weightlifting | 82.5kg Clean | Silver | 125kg | 1983 |
Khor Chek Leong Siew Shaw her | Yachting | International 470 | Gold | 1983 | |
Lock Hong Kit Leow Cheng Hong | Yachting | National Lark | Gold | 1983 | |
Tan Swee Hing Wong Ming Chee | Yachting | Maxi 77 | Gold | 1983 | |
Tan Tee Suan Edwin Low | Yachting | Hobie 16 | Gold | 1983 | |
Singapore | Archery | Team Overall | Bronze | 7105 points | 1985 |
Chan Chin Wah | Athletics | Pole Vault | Bronze | 4.45 m | 1985 |
Ng Kean Mun | Athletics | Pole Vault | Bronze | 4.45 m | 1985 |
Singapore | Badminton | Women's team | Bronze | 1985 | |
Singapore | Badminton | Men's Team | Bronze | 1985 | |
Singapore | Basketball | Women's Singles | Bronze | 1985 | |
Lucy Low | Bowling | Women's Singles | Bronze | 1116 points | 1985 |
Singapore | Bowling | Team of 5 players | Bronze | 5252 points | 1985 |
Adelene Wee Lucy Low May Chow | Bowling | Women's Trio | Gold | 3386 points | 1985 |
Jeffrey Tan Alfonso Dy Raman Noor | Bowling | Men's Trio | Silver | 3393 points | 1985 |
May Chow | Bowling | All Events | Silver | 4475 points | 1985 |
Dick Ong | Boxing | Heavyweight | Bronze | 1985 | |
Jimmy Neo Oon Heng | Boxing | Flyweight | Bronze | 1985 | |
Tan Leong Kok | Boxing | Featherweight | Bronze | 1985 | |
Mohammed Mukhils | Boxing | Welterweight | Gold | 1985 | |
Mohammed Ismail | Boxing | Super Heavy | Silver | 1985 | |
Ten Eok Boon | Judo | Men (71 Kg) | Bronze | 1985 | |
Yeo Chin Seng | Judo | Men (65 Kg) | Bronze | 1985 | |
Chua Cheng Noi | Judo | Women (52 kg) | Gold | 1985 | |
Ho Yen Chye | Judo | Men (heavy) | Silver | 1985 | |
Singapore | Sepak Takraw | Team | Bronze | 1985 | |
Chia Hock San | Shooting | 10m Air Pistol | Bronze | 562 points | 1985 |
Lee Kum Cheok | Shooting | Individual, Trap 200 birds | Gold | 184 points | 1985 |
Team | Shooting | Team Trap 200 birds | Gold | 541 points | 1985 |
Men's Team | Soccer | Silver | 1985 | ||
Women's Team | Soccer | Silver | 1985 | ||
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Butterfly | Bronze | 57.79 sec | 1985 |
Lee Po Ling | Swimming | Women's Springboard | Bronze | 363.63 points | 1985 |
Soo- Tho Kok Mun | Swimming | 400m Individual Med | Bronze | 4: 50.35 sec | 1985 |
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 52.42 sec | 1985 |
Ang Peng Siong David Lim Oon Jin Gee Tay Koon Hian | Swimming | 4 x 100m Freestyle | Gold | 3: 34.60 sec | 1985 |
Ang Peng Siong Oon Jin Teik Oon Jin Gee Tay Koon Hian | Swimming | 4 x 200m Freestyle | Gold | 7: 58.03 sec | 1985 |
Ang Peng Siong Oon Jin Teik Oon Jin Gee Tay Koon Hian | Swimming | 4 x 100m Medley | Gold | 3: 56.96 sec | 1985 |
David Lim | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 2: 10.57 sec | 1985 |
David Lim | Swimming | 200m Backstroke | Gold | 2: 08.57 sec | 1985 |
David Lim | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 58.36 sec | 1985 |
Waterpolo | Swimming | Team Trap 200 birds | Gold | 1985 | |
Oon Jin Gee | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 1: 57.63 sec | 1985 |
Oon Jin Gee | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 53.44 sec | 1985 |
Loy Soo Cheow Patricia Kim | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1985 | |
Koh Li Ping Patricia Kim May Wong | Table Tennis | Team | Gold | 1985 | |
Patricia Kim May Wong | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 1985 | |
Singapore | Tennis | Men | Bronze | 1985 | |
Chua Koon Siong | Weightlifting | clean & Jerk (60kg class) | Bronze | 127.5kg | 1985 |
Chua Tn Ching | Yachting | Windglider | Bronze | 33.8 points | 1985 |
Kelly Chan | Yachting | King Cobra | Bronze | 28.0 points | 1985 |
Ramle Salleh | Yachting | Cobra Vega | Bronze | 26.1 points | 1985 |
Tony Tan Tan Yeok Keong | Yachting | Enterprise | Gold | 11.7 points | 1985 |
Michael Tan | Yachting | Super Mod | Silver | 20.7 Points | 1985 |
Tan Swee Hung | Yachting | O K | Silver | 23.4 Points | 1985 |
Tan Tee Suan Siew Shaw Her | Yachting | Fireball | Silver | 1985 | |
Khoo Phuay Chay | Archery | Men 50m FITA Rd | Bronze | 612 points | 1987 |
Team | Archery | Overall Men | Bronze | 7968 points | 1987 |
Haron Mundir | Athletics | 100m | Bronze | 10.57 | 1987 |
Haron Mundir | Athletics | 200m | Bronze | 21.39 | 1987 |
Helen Low Guay Hoon | Athletics | 5Km Walk | Bronze | 25:54.36 sec | 1987 |
Hong Jin Sheng Haron Mundir Francis Nathan Sandy Ang | Athletics | 4 x 100m | Bronze | 41.43 | 1987 |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Discus | Bronze | 44.82 | 1987 |
Benjamin Lui | Billiards | Snooker Individual | Silver | 1987 | |
Fatholmoein Ali Binsawi | Bodybuilding | Welter Weight | Gold | 1987 | |
Hashim Salim | Bodybuilding | Middle Weight | Gold | 1987 | |
Ibrahim Sihat | Bodybuilding | Bantam Weight | Gold | 1987 | |
Johnny Ong Kah Hin | Bodybuilding | Light Heavy Weight | Silver | 1987 | |
Ramli Abu Hussein | Bodybuilding | Light Weight | Silver | 1987 | |
Grace Young Katherine Lee Adelene Wee | Bowling | Team Of Three | Bronze | 3419 points | 1987 |
Jansen Chan | Bowling | Men's Singles | Bronze | 1209 points | 1987 |
Katherine Lee | Bowling | Single (Women) | Bronze | 1115 points | 1987 |
Grace Young Sandra Koh Katherine Goh Tangelia Chua Adelene Wee | Bowling | Team Of Five | Gold | 5609 points | 1987 |
Jansen Chan Sam Goh Patrick Wee | Bowling | Team Of Three | Gold | 3802 points | 1987 |
Adeline Wee | Bowling | All Events | Silver | 4614 Points | 1987 |
Jansen Chan Jack Wong Sum Yee Thye Sam Goh Patrick Wee | Bowling | Team Of Five | Silver | 5847 Points | 1987 |
Sam Goh | Bowling | All Events | Silver | 4845 Points | 1987 |
Loke Joo Chong | Boxing | Light Flyweight | Bronze | 1987 | |
Ng Tong Chye | Boxing | Welterweight | Bronze | 1987 | |
S S Chandran | Boxing | Flyweight | Bronze | 1987 | |
Tan Leong Kok | Boxing | Featherweight | Bronze | 1987 | |
Goh Poh Soon Lim Wee Teck | Canoeing | Kayak 2 - 1000m | Bronze | 3: 59.17 sec | 1987 |
Lee Kwee Yan | Canoeing | Kayak 1 - 500m | Bronze | 2: 06.86 sec | 1987 |
Lee Lay Bay | Canoeing | Kayak 1 - 500m | Bronze | 2: 30.83 sec | 1987 |
Lim Kwee Yan Tan Yew Guan | Canoeing | Kayak 2 - 500m | Bronze | 1: 52.74 sec | 1987 |
Goh Poh Soon | Canoeing | Kayak 1 - 1000m | Silver | 4: 23.36 sec | 1987 |
Tan Boon Pheng Tan Geok Lan | Canoeing | Kayak 2 - 500m | Silver | 2: 15.21 sec | 1987 |
Kenneth Tan | Cycling | 4000m Pursuit | Bronze | 1987 | |
Chan Lai Yong | Fencing | Foil (W) Individual | Bronze | 1987 | |
Ronald Tan Kim Huat | Fencing | Foil (M) Individual | Bronze | 1987 | |
Singapore | Fencing | Foil Team Men | Bronze | 1987 | |
Tan Yew Seng | Fencing | Sabre (M) | Bronze | 1987 | |
Ronald Tan Kim Huat | Fencing | (M) Epee Individual | Silver | 1987 | |
Singapore | Fencing | Epee Team Men | Silver | 1987 | |
Singapore | Fencing | Sabre Team Men | Silver | 1987 | |
Singapore | Fencing | Foil Team Women | Silver | 1987 | |
Singapore | Golf | Women's Team | Bronze | 475 points | 1987 |
Kee Bee Khim | Golf | Women's Individual | Silver | 237 points | 1987 |
Song Hwa Liow | Gymnastics | Parallel Bars | Silver | 17.35 points | 1987 |
Men's Team | Hockey | Bronze | 1987 | ||
Singapore | Hockey | Women's Team | Silver | 1987 | |
Chua Cheng Noi | Judo | 52kg | Bronze | 1987 | |
Chua Cheng Noi | Judo | Open | Bronze | 1987 | |
Tan Eok Boon | Judo | Open | Bronze | 1987 | |
Tang Soon Onn | Judo | 65kg | Bronze | 1987 | |
Ho Yen Chye | Judo | 95kg | Gold | 1987 | |
Tan Eok Boon | Judo | 71kg | Silver | 1987 | |
Men's Team | Karate | Kumite | Bronze | 1987 | |
Azman Amat | Pencak Silat | D Category (55-60kg) | Bronze | 1987 | |
Azrin Abdul Rahim | Pencak Silat | E Category (60-65kg) | Bronze | 1987 | |
Badriah Hosni | Pencak Silat | B Category (45-50kg) | Bronze | 1987 | |
Zakaria Daud | Pencak Silat | C Category (50-55kg) | Bronze | 1987 | |
Hazra Khanam | Pencak Silat | A Category (40-45kg) | Gold | 1987 | |
Badriah Hosni | Pencak Silat | B Category (45-50kg) | Silver | 1987 | |
Mohd Anwar Abdul Azizi | Pencak Silat | B Category (45-50kg) | Silver | 1987 | |
Men's Pair Oars | Rowing | Coxless | Bronze | 8: 47.88 sec | 1987 |
Singapore | Rowing | Men's Coxsed Four | Bronze | 7: 29.83 sec | 1987 |
Koh Ang Hong Chong Ying | Rowing | Coxless Pair (W) | Silver | 9: 15.96 sec | 1987 |
Lim Kiat Chunan | Rowing | Single Scull (m) | Silver | 8: 41.80 sec | 1987 |
Magdalene Lim | Rowing | Single Scull (W) | Silver | 12: 02.28 sec | 1987 |
Men's Pair Oars | Rowing | Coxed | Silver | 9: 07.91 sec | 1987 |
Singapore | Sepak Takraw | Team Event | Bronze | 1987 | |
Singapore | Sepak Takraw | Regu Event | Bronze | 1987 | |
Gan Teck Lee | Shooting | Running Boar Mixed | Bronze | 1987 | |
Gan Teck Lee Tan Boon Huat Tan Siang Kwang | Shooting | Running Boar Mixed Team | Bronze | 1987 | |
Tan Boon Huat | Shooting | Trap Individual | Bronze | 205 points | 1987 |
Tang Kee Kong | Shooting | Skeet Individual | Bronze | 204 points | 1987 |
Tang Kee Kong Peter Lee Gan Teck Lee | Shooting | Skeet Team | Bronze | 388 points | 1987 |
Tan Boon Huat Ricky Soon Lee Wung Yew | Shooting | Trap Team | Gold | 1987 | |
Chia Hock San | Shooting | Air Pistol | Silver | 569 points | 1987 |
Khatijah Surattee | Shooting | Air Pistol | Silver | 375 points | 1987 |
Kwek Soo Siong | Shooting | Rapid Fire Pistol | Silver | 580 points | 1987 |
Tan Boon Huat | Shooting | Running Boar Int'l (Individual) | Silver | 1987 | |
Tan Boon Huat Gan Teck Lee Tan Yong Chiew | Shooting | Running Boar Int'l (Team) | Silver | 1987 | |
Singapore | Softball | Women's Team | Bronze | 1987 | |
Singapore | Softball | Men's Team | Bronze | 1987 | |
Alvin Lim | Swimming | 200m Backstroke | Bronze | 2: 19.48 sec | 1987 |
Alvin Lim | Swimming | 200m Individual Medley | Bronze | 2: 15.83 sec | 1987 |
Desmond Koh | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 4: 51.83 sec | 1987 |
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 52.34 sec | 1987 |
Ang Peng Siong Oon Jin Teik David Lim Oon Jin Gee | Swimming | 4 x 100m Freestyle | Gold | 3: 33.36 sec | 1987 |
David Lim | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 59.02 sec | 1987 |
David Lim | Swimming | 200m Backstroke | Gold | 2: 08.99 sec | 1987 |
David Lim Ng Yue Meng Ang Peng Siong Oon Jin Gee | Swimming | 4 x100m Medley | Gold | 3: 54.27 sec | 1987 |
Oon Jin Gee David Lim Oon Jin Teik Soo- Tho Kok Mun | Swimming | 4 x 200m Freestyle | Gold | 7: 55.73 sec | 1987 |
Singapore | Swimming | Waterpolo | Gold | 1987 | |
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Butterfly | Silver | 56.79 sec | 1987 |
David Lim | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2: 10.03 sec | 1987 |
Ng Yue Meng | Swimming | 100m Breaststroke | Silver | 1: 06.83 sec | 1987 |
Oon Jin Gee | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 53.13 sec | 1987 |
Oon Jin Gee | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 1: 57.01 sec | 1987 |
Loy Soo Chew Patricia Kim | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1987 | |
Loy Soon Han Loy Soon Chew | Table Tennis | Double (M) | Bronze | 1987 | |
Singapore | Table Tennis | Men's Team | Bronze | 1987 | |
Women's Team | Table Tennis | Gold | 1987 | ||
Patricia Kim May Wong | Table Tennis | Singles (Women) | Silver | 1987 | |
Boo Koh Teng Chuah | Taekwondo | Fin Weight | Bronze | 1987 | |
Chua Kok Moon | Taekwondo | Bantam Weight | Bronze | 1987 | |
Foo Yong Lai | Taekwondo | Welterweight | Bronze | 1987 | |
Koh Gek Lang | Taekwondo | Bantamweight | Bronze | 1987 | |
Kwek Siu Heng | Taekwondo | Featherweight | Bronze | 1987 | |
Lim Tee Liang | Taekwondo | Welterweight | Bronze | 1987 | |
Ling Kheng Ho | Taekwondo | Light Weight | Bronze | 1987 | |
Toh Soon Kok | Taekwondo | Middleweight | Bronze | 1987 | |
Wong Liang Ming | Taekwondo | Flyweight | Gold | 1987 | |
Koh Chai Hong | Water Ski | Slalom (M) | Bronze | 1987 | |
William Teo | Water Ski | Trick Riding (M) | Bronze | 4.72 | 1987 |
Jasmine Hussein | Water Ski | Salom (M) | Gold | 1987 | |
Letitia Gaw | Water Ski | Jump (W) | Silver | 41.11 sec | 1987 |
Paul Fong | Water Ski | Slalom (M) | Silver | 42.25 sec | 1987 |
Paul Fong | Water Ski | Overall (M) | Silver | 2274.22 sec | 1987 |
Teo Yong joo | Weightlifting | Bantam Weight (overall) | Bronze | 235kg | 1987 |
Choo Tze Wei Paul Khor Sek Yee | Yachting | Cadet | Bronze | 1987 | |
Wong Pui Lok | Yachting | Division | Bronze | 1987 | |
Siew Shaw Her Joe Chan | Yachting | 470 Class | Gold | 1987 | |
Chan Kum Seng | Yachting | Semi Fun Board | Silver | 1987 | |
Foo Hwei Fen | Athletics | Long Jump | Bronze | 1989 | |
Haron Mundir | Athletics | 200m | Bronze | 21.37 | 1989 |
M Maran | Athletics | 3000 Steple Chase | Bronze | 1989 | |
P Parameswaran | Athletics | 110m Hurdles | Bronze | 14.84.4 sec | 1989 |
Singapore - Women | Athletics | 4 x 100m | Bronze | 48.6 | 1989 |
Yu Long Nyu | Athletics | Hepthalon | Bronze | 1989 | |
Haron Mundir | Athletics | 100m | Silver | 10.57m | 1989 |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Discus | Silver | 47.9m | 1989 |
Ng Kean Mun | Athletics | Pole Vault | Silver | 4.55m | 1989 |
Singapore | Badminton | Men's Team | Bronze | 1989 | |
Singapore | Badminton | Women's Team | Bronze | 1989 | |
Azman Abdullah | Bodybuilding | Lightweight | Gold | 1989 | |
Fatholomein Ali | Bodybuilding | Welterweight | Gold | 1989 | |
Ibrahim Sihat | Bodybuilding | Bantamweight | Gold | 1989 | |
Mohd Ismail Mohd | Bodybuilding | Middleweight | Gold | 1989 | |
Peter Hay | Bodybuilding | Heavyweight | Gold | 1989 | |
Mohd Ramlan | Bodybuilding | Lightweight | Silver | 1989 | |
Grace Young | Bowling | All Events | Bronze | 1989 | |
Grace Young Alice Tay Lucy Low Patty Hor Katherine Lee | Bowling | Five Women Team | Bronze | 1989 | |
Rahmat Ahmad | Bowling | Men's All Event | Bronze | 1989 | |
Grace Young | Bowling | Master | Gold | 1989 | |
Grace Young Alice Tay | Bowling | Women's Doubles | Gold | 1989 | |
Lim Choon Heng Rahman Ahmat | Bowling | Men's Doubles | Gold | 1989 | |
Grace Young | Bowling | Women's Singles | Silver | 1989 | |
Jack Wong Sam Goh Rahmat Ahmad | Bowling | Trio Team | Silver | 1989 | |
Cheng Hock | Cycling | 30km Pt. Race | Bronze | 1989 | |
Kenneth Tan | Cycling | 4000m Individual Pursuit | Silver | 1989 | |
Choy Fong Leng | Fencing | Women Individual Foil | Bronze | 1989 | |
Singapore | Fencing | Men Epee Team | Bronze | 1989 | |
Teoh Ah Heok | Fencing | Women Individual Epee | Bronze | 1989 | |
Choy Fong Leng | Fencing | Women Epee Individual | Gold | 1989 | |
Choy Fong Leng Teo Ah Heok Chan Lai Yong | Fencing | Women Team Epee | Silver | 1989 | |
Ronald Tan Kim Huat | Fencing | Men's Individual Foil | Silver | 1989 | |
Ronald Tan Kim Huat | Fencing | Men's Epee Individual | Silver | 1989 | |
Singapore | Fencing | Women Team Foil | Silver | 1989 | |
Singapore | Football | Silver | 1989 | ||
Singapore | Golf | Women's Team | Bronze | 1989 | |
Samson Gimson | Golf | Individual | Gold | 1989 | |
Kee Bee Khim | Golf | Individual | Silver | 1989 | |
Singapore | Hockey | Men | Silver | 1989 | |
Singapore | Hockey | Women | Silver | 1989 | |
Lim Siew Ling | Judo | Women's Lightweight | Bronze | 1989 | |
Edmund Tan | Judo | Men Lightweight | Gold | 1989 | |
Tang Soon Oon | Judo | Men Extra Light Weight | Gold | 1989 | |
Ho Yen Chye | Judo | Men's Open | Silver | 1989 | |
Ho Yen Chye | Judo | Men's Heavyweight | Silver | 1989 | |
Chang Chiang Chei | Karate | Kumite Individual | Bronze | 1989 | |
Singapore | Karate | Women's Team | Bronze | 1989 | |
Tan Kok Huat | Karate | Kumite Individual | Bronze | 1989 | |
G Ramakrishnan | Karate | Kumite Individual | Silver | 1989 | |
Abdul Fattah Hosni | Pencak Silat | Class E | Bronze | 1989 | |
Abdul Malek Ahmad | Pencak Silat | Class C | Bronze | 1989 | |
Abdul Razah Mohd Yassin | Pencak Silat | Class G | Bronze | 1989 | |
Azman Amat | Pencak Silat | Class D | Bronze | 1989 | |
Badriah Mohd Hosni | Pencak Silat | Class B | Bronze | 1989 | |
Faezah Mohd Noor | Pencak Silat | Class E | Bronze | 1989 | |
Jamal Jantan | Pencak Silat | Class F | Bronze | 1989 | |
Mohd Noor Beyu | Pencak Silat | Class H | Bronze | 1989 | |
Mohd Riduan Hosni | Pencak Silat | Class B | Bronze | 1989 | |
Nurana Yusoff | Pencak Silat | Class C | Bronze | 1989 | |
Zaiton Senin | Pencak Silat | Class D | Bronze | 1989 | |
Zalina Yusoff | Pencak Silat | Class A | Bronze | 1989 | |
Abdul Latiff Thambi | Pencak Silat | Class A | Silver | 1989 | |
Nazri Ibrahim | Pencak Silat | Men's Open | Silver | 1989 | |
Sheik Alauddin | Pencak Silat | Class I | Silver | 1989 | |
Ng Xuan Hui | Sailing | Optimist | Bronze | 22 points | 1989 |
Tan Tee Suan Joe Chan | Sailing | Laser II | Bronze | 28.8 points | 1989 |
Benedict Tan | Sailing | Laser I (8.7 points) | Gold | 8.7 points | 1989 |
Kelly Chan | Sailing | Sailboard Division | Gold | 1989 | |
Khor Chek Leong Leoy Ah Chee | Sailing | Flying Dutchman | Gold | 11.7 points | 1989 |
Siew Shaw Her Wong Chiu Yin | Sailing | International 470 | Gold | 6.2 points | 1989 |
Ramle Salleh | Sailing | Sailboard Division II | Silver | 1989 | |
Tan Yeok Keong | Sailing | Finn | Silver | 17.4 points | 1989 |
Singapore | Sepak Takraw | Team | Bronze | 1989 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Individual Team | Gold | 1989 | |
Lee Wung Yew Ricky Sim Kwa Eng Cheong | Shooting | Trap Team | Gold | 1989 | |
Tang Kee Kong Peter Lee Chng Seng Mok | Shooting | Skeet Team | Gold | 1989 | |
Peter Lee | Shooting | Skeet Individual | Silver | 1989 | |
Chan Peck Hoong | Swimming | 100m Backstroke | Bronze | 1989 | |
Desmond Koh | Swimming | 1500m Freestyle | Bronze | 17: 22.91 sec | 1989 |
Desmond Koh | Swimming | 200m Butterfly | Bronze | 2: 07.69 sec | 1989 |
May Ooi | Swimming | 200m Breaststroke | Bronze | 2: 26.27 sec | 1989 |
May Ooi | Swimming | 200m Individual Medley | Bronze | 2: 29.21 sec | 1989 |
Singapore- Women's Team | Swimming | 4 x 100m Freestyle | Bronze | 1989 | |
Tan V Meng | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 1989 | |
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Butterfly | Gold | 56.0 sec | 1989 |
Ang Peng Siong | Swimming | 50m Freestyle | Gold | 23.27 sec | 1989 |
Ang Peng Siong Harold Gan David Lim Kenneth | Swimming | 4 x 100m Freestyle | Gold | 3: 32.81 sec | 1989 |
David Lim | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 1: 55.93 sec | 1989 |
David Lim | Swimming | 200m Backstroke | Gold | 2: 09.85 sec | 1989 |
David Lim | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 58.87 sec | 1989 |
David Lim Ang Peng Siong Tan V-Meng Ng Yue Meng | Swimming | 4 x 100m Individual Medley | Gold | 3: 52.89 sec | 1989 |
Kenneth Irving Ng David Lim Desmond Koh | Swimming | 4 x 200m Freestyle | Gold | 7: 54.18 sec | 1989 |
Ng Yue Meng | Swimming | 100m Breaststroke | Gold | 1: 05.28 sec | 1989 |
Ang Peng Siong | Swimming | 100m Freestyle | Silver | 1989 | |
David Lim | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2: 10.77 sec | 1989 |
Desmond Koh | Swimming | 400m Individual Medley | Silver | 4: 37.25 sec | 1989 |
Harold Gan | Swimming | 50m Freestyle | Silver | 1989 | |
Irving Ng | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1: 02.20 sec | 1989 |
Tan V Meng | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 1989 | |
Tan V Meng | Swimming | 200m Butterfly | Silver | 2: 06.60 sec | 1989 |
Lay Soo Chew Patricia Kim | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1989 | |
Singapore | Table Tennis | Women's Team | Bronze | 1989 | |
Loy Soo Han Koh Li Ping | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 1989 | |
Kwek Siu Hung | Taekwondo | Men Featherweight | Bronze | 1989 | |
Susan Koh | Taekwondo | Women Bantamweight | Bronze | 1989 | |
Wong Yew Wing | Taekwondo | Men's Lightweight | Bronze | 1989 | |
Toh Soon Kok | Taekwondo | Middleweight (Men) | Gold | 1989 | |
Wong Liang Ming | Taekwondo | Flyweight (women) | Gold | 1989 | |
A Muragesu | Taekwondo | Men Finweight | Silver | 1989 | |
Foo Yong Lai | Taekwondo | Women Welter Weight | Silver | 1989 | |
Leow Ping Lum | Taekwondo | Men Welterweight | Silver | 1989 | |
Tan Kheng Juan | Taekwondo | Men Flyweight | Silver | 1989 | |
Singapore | Traditional Boat Race | 800m - 6 rowers | Silver | 1989 | |
Singapore | Traditional Boat Race | 1500m - 6 rowers | Silver | 1989 | |
Singapore | Waterpolo | Men | Gold | 1989 | |
Teo Yong Joo | Weightlifting | Bantamweight | Silver | 1989 | |
Yu Long Nyu | Athletics | Hepathlon | Bronze | 4, 831 points | 1991 |
Singapore | Badminton | Men's Team | Bronze | 1991 | |
Freddie Soh | Billiards & Snooker | Table Nine Ball | Bronze | 1991 | |
Men's Team | Billiards & Snooker | Nine-ball Event | Silver | 1991 | |
Men's Team | Billiards & Snooker | 15-ball rotation | Silver | 1991 | |
Andy Toh | Bodybuilding | Welterweight | Bronze | 1991 | |
Fatholomen Ali | Bodybuilding | Lightweight | Bronze | 1991 | |
Azman Abdullah | Bodybuilding | Light- Heavy | Gold | 1991 | |
IBRAHIM SIHAT | BODYBUILDING | BANTAMWEIGHT | GOLD | 1991 | |
Mohd Ismail Mohd | Bodybuilding | Middleweight | Gold | 1991 | |
Yee Wai Keong | Bodybuilding | Flyweight | Gold | 1991 | |
Ronnie Ng Jack Wong Sam Goh | Bowling | Men's Trios | Bronze | 3,464 pinfalls | 1991 |
Grace Young | Bowling | Women's Masters | Gold | 1991 | |
Grace Young Adelene Wee Patty Hor Catherine Kang Tamgelia Chua Katherine Lee | Bowling | 5 Women's Team | Gold | 1991 | |
Patty Hor Catherine Kang Katherine Lee | Bowling | Women's Trio | Silver | 3,342 pinfalls | 1991 |
Sam Goh Lim Choon Heng Jack Wong Rick Tan Ronnie Ng | Bowling | 5- Man's Team | Silver | 5,750 pinfalls | 1991 |
Heng Puay Hock | Boxing | Light Flyweight | Bronze | 1991 | |
Mohd Mukhis | Boxing | Light Middleweight | Bronze | 1991 | |
Kenneth Tan | Cycling | 30km point race | Bronze | 34 points | 1991 |
Kenneth Tan | Cycling | 4,000m Individual Pursuit | Silver | 5: 08.895 sec | 1991 |
Teo Ah Heok | Fencing | Women's Individual Foil | Bronze | 1991 | |
Teo Ah Heok | Fencing | Women's Individual Epee | Bronze | 1991 | |
Wong Toon King | Fencing | Men's Individual Foil | Bronze | 1991 | |
James Wong | Fencing | Men's Individual Epee | Silver | 1991 | |
Ronald Tan | Fencing | Men's Individual Foil | Silver | 1991 | |
Singapore | Fencing | Men's Foil Team | Silver | 1991 | |
Singapore | Fencing | Women's Foil Team | Silver | 1991 | |
Singapore | Football | Men's Team | Bronze | 1991 | |
Kee Bee Khim | Golf | Silver | 232 Strokes | 1991 | |
Women's Team | Golf | Silver | 475 Strokes | 1991 | |
Eileen Chai | Gymnastics | Beam | Bronze | 8.80 points | 1991 |
Jackie Choy | Gymnastics | Horse vault | Bronze | 8.875 points | 1991 |
Ho Yen Chye | Judo | Men's Open Weight | Bronze | 1991 | |
Ho Yen Chye | Judo | Men's Heavyweight | Silver | 1991 | |
Barry Yap | Karate | Kumite - 80kg | Bronze | 1991 | |
Singapore | Karate | Men's Team | Bronze | 1991 | |
Chang Chiang Cher | Karate | Women's Individual - 53kg | Silver | 1991 | |
Singapore | Sailing | Team - Flying Fifteen | Bronze | 1991 | |
Benedict Tan | Sailing | men's Laser | Gold | 1991 | |
Ng Xuan Hui | Sailing | Optimist | Gold | 1991 | |
Oliver Kiong Anthony Kiong | Sailing | Men's 420 | Silver | 1991 | |
Siew Shaw Her Joe Chan | Sailing | Men's 470 | Silver | 1991 | |
Tan Wearn Haw | Sailing | Boy's Optimist | Silver | 1991 | |
Eric Ngo | Shooting | Men's Individual Modified Practical Pistol | Bronze | 811 points | 1991 |
Ng Kim Yam | Shooting | Men's Individual Action Shotgun | Bronze | 1991 | |
Ricky Soon | Shooting | Men's Trap Individual 200 birds | Bronze | 203 points | 1991 |
Singapore | Shooting | Men's Team Action Shotgun | Bronze | 93.15 points | 1991 |
Singapore | Shooting | Men's Team Modified Practical Pistol | Bronze | 2,359 points | 1991 |
Khatijah Surattee | Shooting | Women's Individual Air Pistol | Silver | 1991 | |
Peter Lee | Shooting | Men's Skeet Individual | Silver | 214 points | 1991 |
Singapore | Shooting | Men's Trap Open Team | Silver | 401 points | 1991 |
Singapore | Softball | Men's Team | Bronze | 1991 | |
Singapore | Softball | Women's Team | Bronze | 1991 | |
Mah Li Lian | Squash | Women's Individual Title | Gold | 1991 | |
Mah Li Lian Lina Ong Chia Chew Lan Josephine Ong | Squash | Women's Team | Gold | 1991 | |
Peter Hill | Squash | Men's Individual Title | Gold | 1991 | |
Peter Hill Anthony Chua Ernest Tan Zainal Abidin | Squash | Men's Team | Gold | 1991 | |
Anthony Chua | Squash | Silver | 1991 | ||
Chow Sook Yee Edelin Lim Lui Oi Leng Joscelin Yeo | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Bronze | 4: 07.24 sec | 1991 |
David Lim Desmond Koh Ang Peng Siong Kenneth Yeo | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Bronze | 3: 58.46 sec | 1991 |
Desmond Koh | Swimming | 400m Individual Medley | Bronze | 4: 33.70 sec | 1991 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 50m Freestyle | Bronze | 27.59 sec | 1991 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m Individual Medley | Bronze | 2: 25.62 sec | 1991 |
Kenneth Yeo | Swimming | 100m Freestyle | Bronze | 53.95 sec | 1991 |
May Ooi | Swimming | 100m Butterfly | Bronze | 1: 05.49 sec | 1991 |
Tan V Meng | Swimming | 200m Individual Medley | Bronze | 2: 10.73 sec | 1991 |
Ang Peng Siong | Swimming | 50m Freestyle | Gold | 23.89 sec | 1991 |
David Lim | Swimming | 100m Backstroke | Gold | 58.50 sec | 1991 |
Desmond Koh | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2: 08.36 sec | 1991 |
Desmond Koh | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 11.19 sec | 1991 |
Joscelin Yeo Lui Oi Leng May Ooi Eadelin Lim | Swimming | 4 x 100 Medley Relay | Silver | 4: 29.63 sec | 1991 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Breaststroke | Silver | 1: 14.36 sec | 1991 |
Kenneth Yeo Ang Peng Siong David Lim Harold Gan | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Silver | 1991 | |
Tan V Meng | Swimming | 200m butterfly | Silver | 2: 07.50 sec | 1991 |
Loy Soo Han Koh Li Ping | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1991 | |
Singapore | Table Tennis | Women's Team Event | Bronze | 1991 | |
Tan Ah Tee Patricia Kim | Table Tennis | Women's Doubles | Bronze | 1991 | |
Quek Boon Hock | Taekwondo | Men's Finweight | Bronze | 1991 | |
Toh Soon Kok | Taekwondo | Men's Middleweight | Bronze | 1991 | |
Wong Liang Meng | Taekwondo | Ladies Flyweight0 | Bronze | 1991 | |
Chua Kok Moon | Taekwondo | Men's Featherweight | Gold | 1991 | |
Foo Yong Lai | Taekwondo | Women's Welterweight | Gold | 1991 | |
Boh Kor Chor King | Taekwondo | Women's Bantamweight | Silver | 1991 | |
Singapore Men's Team | Traditional Boat Race | 500m, 10-a-side | Bronze | 1991 | |
Singapore Men's Team | Traditional Boat Race | 950m, 10-a-side | Bronze | 1991 | |
Singapore - Men's Team | Traditional Boat Race | 950m 20-a-side | Silver | 1991 | |
Edison Foo Matthew Tan Lim Teck Yin Daniel Wee Leong Hoe Yin Tay Thiam Hua Ho Yim Hong Kuah Kar Huat Koh Wei Meng Nicholas Tan Ron Tai Chiew Soon Hock Leong Seak Yin | Waterpolo | Team | Gold | 1991 | |
Mohd Asri Ali | Weightlifting | 60kg Weight Category | Bronze | 1991 | |
Teo Yong Joo | Weightlifting | 67.5kg Weight Category | Bronze | 1991 | |
Chiew Hui Yan | Wushu | Women's Changquan | Bronze | 1991 | |
Chiew Hui Yan | Wushu | Women's Swordsplay | Bronze | 1991 | |
Chua Sze Muay | Wushu | Women's Spearplay | Bronze | 1991 | |
See Ah Hoon | Wushu | Women's Broadsword play | Gold | 1991 | |
Chua Sze Muay | Wushu | Women's Changquan | Silver | 1991 | |
See Ah Hoon | Wushu | Women's Nanquan | Silver | 1991 | |
Tan Mui Buay | Wushu | Women's Taijiquan | Silver | 1991 | |
Tuan Jodi Eong | Wushu | Men's Taijiquan | Silver | 1991 | |
Firdhouse Hassan Saiyat Mohd Yusof Bin Alias Hamkah Bin Mohd Afik Mohamed Hosni | Athletics | Men 4 x 100m Relay | Bronze | 40.13 sec | 1993 |
Khoo Ching Mong | Athletics | Men 20km Walk | Bronze | 1: 42.52 sec | 1993 |
Low Guay Hoon, Helen | Athletics | Women 5000m Walk | Bronze | 26: 32.89 sec | 1993 |
Low Guay Hoon, Helen | Athletics | Women 10km Walk | Bronze | 54.20 sec | 1993 |
Mok Hay Foo | Athletics | Men Pole Vault | Bronze | 4.40 sec | 1993 |
Tan Kheik Tiong | Athletics | Men 10,000m Walk | Bronze | 49: 29.00 sec | 1993 |
Toh Soh Liang | Athletics | Women 10,000 m | Bronze | 38: 41.56 sec | 1993 |
Yu Long Nyu | Athletics | Women Heptathlon | Bronze | 5116 points | 1993 |
Wong Tuck Yim James | Athletics | Men's Discus | Gold | 49.02 | 1993 |
Hamkah Bin Mohd Afix | Athletics | Men 200m | Silver | 21.34 sec | 1993 |
Toh Soh Liang | Athletics | Women Marathon | Silver | 2: 58.25 sec | 1993 |
Wong Tuck Yim James | Athletics | Men Hammer | Silver | 52.86 sec | 1993 |
Singapore | Badminton | Men's Team | Bronze | 1993 | |
Singapore | Badminton | Women's Team | Bronze | 1993 | |
Zarinah Bte Abdullah | Badminton | Women's Singles | Bronze | 1993 | |
Singapore | Billiards & Snooker | English Billiards (Team) | Bronze | 1993 | |
Singapore | Billiards & Snooker | Snooker (Team) | Silver | 1993 | |
Tan Tiong Boon | Billiards & Snooker | 15 Ball Rotation (individual) | Silver | 1993 | |
Andy Toh Kua Chwee | Bodybuilding | Welterweight - 70 to 75kg | Gold | 1993 | |
Azman Bin Abdullah | Bodybuilding | Light Heavyweight - 85 to 90kg | Gold | 1993 | |
David Yee Wai Keong | Bodybuilding | Flyweight - Up to 60kg | Gold | 1993 | |
Ibrahim Bin Sihat | Bodybuilding | Bantamweight - 65 to 70kg | Gold | 1993 | |
Mohd Ismail Bin Mohd | Bodybuilding | Middleweight - 75 to 80kg | Gold | 1993 | |
Mohd Said Bin Suib | Bodybuilding | Lightweight - 65 to 70kg | Gold | 1993 | |
Chua Swee Poh, Tamgelia | Bowling | Women's Singles | Bronze | 1159 points | 1993 |
Tay Hong Keow, Alice | Bowling | Women Masters | Bronze | 3136 points | 1993 |
Wee Chin Hock, Patrick Goh Heng Soon, Sam | Bowling | Men's Doubles | Bronze | 2417 points | 1993 |
Yeo Wei Wen, Christopher Ng Leong Hoe, Ronnie Thomas Fow | Bowling | Men's Trios | Bronze | 3501 points | 1993 |
Adelene Wee Chin Suan Grace Young | Bowling | Women Doubles | Gold | 2336 points | 1993 |
Tay Hong Keow, Alice | Bowling | Women's Singles | Gold | 1218 points | 1993 |
Wee Chin Hock, Patrick Wong Loke Chin, Jack Goh Heng Soon, Sam | Bowling | Men Trios | Gold | 3575 points | 1993 |
Goh Heng Soon, Sam | Bowling | Men Masters | Silver | 3412 points | 1993 |
David Alexis | Boxing | Men over 75 to 81kg | Bronze | 1993 | |
Heng Puay Hock | Boxing | Men over 45 to 48kg | Bronze | 1993 | |
Jagdew Singh | Boxing | men over 60 to 63.5kg | Bronze | 1993 | |
Mohammed Mukhlis | Boxing | Men over 67 to 71kg | Bronze | 1993 | |
S Ravindran | Boxing | Men over 54 to 57kg | Bronze | 1993 | |
S Suthevan | Boxing | Men over 48 to 51kg | Bronze | 1993 | |
T Krishnasamy | Boxing | Men over 81 to 91 kg | Bronze | 1993 | |
Sevakumaran Palakrishna | Boxing | Men up to 45kg | Silver | 1993 | |
Chan Lai Yong | Fencing | Women Individual Foil | Bronze | 1993 | |
Tan Kim Huat, Ronald | Fencing | Men Individual Epee | Bronze | 1993 | |
Tan Yeok Lim | Fencing | Men Individual Sabre | Bronze | 1993 | |
Tan Yeok Lim Ng Ai Phong Tan Jia Kieng | Fencing | Men Team Sabre | Bronze | 1993 | |
Teo Ah Heok Chan Lai Yong Lim Yean Hong | Fencing | Women Team Foil | Bronze | 1993 | |
Wong Toon King | Fencing | Men Individual Foil | Bronze | 1993 | |
Wong Toon King Tan Kim Huat, Ronald Mak Chee Wah | Fencing | Men Team Foil | Silver | 1993 | |
Singapore | Football | Men | Bronze | 1993 | |
Singapore | Golf | Men Team | Silver | 861 points | 1993 |
Jacquelyn Choy | Gymnastics | Women Artistic- Horse Vault | Bronze | 8.962 sec | 1993 |
Singapore | Hockey | Women | Gold | 1993 | |
Singapore | Hockey | Men Team | Silver | 1993 | |
Cheng Yau Man | Judo | Women over 56 to 61kg | Bronze | 1993 | |
Ding Gee Seng | Judo | Men up to 60kg | Bronze | 1993 | |
Lea Siew Moh | Judo | Men No weight limit | Bronze | 1993 | |
Lunita S V Mendoza | Judo | Women over 52 to 56kg | Bronze | 1993 | |
Queck Boon Choon | Judo | Men over 60 to 65kg | Bronze | 1993 | |
Tay Hui Hui, Belinda | Judo | Women over 66 to 72kg | Bronze | 1993 | |
Wong Mei Yean, Sharon | Judo | Women up to 48kg | Bronze | 1993 | |
Lea Siew Moh | Judo | Men over 86 to 95 kg | Silver | 1993 | |
Tan Siok Bin | Judo | women over 61 to 66kg | Silver | 1993 | |
Mohd Ali B Majeed | Karate | Men Kumite 75kg and below | Bronze | 1993 | |
Ong Peck Lian | Karate | Women Kumite 53kg and below | Bronze | 1993 | |
Neo Ah Suan | Karate | Kumite 60kg and above | Gold | 1993 | |
Ong Peck Lian Heng Lee Sie, Sharon Neo Ah Suan | Karate | Women Team Kumite | Silver | 1993 | |
Yap Sian Choon, Barry Seah Kwang Soon Tan Thiam Guan Sudheeran Madhavan Foo Tiang Jui | Karate | Men Team Kumite | Silver | 1993 | |
Jaren Bin Juwahir | Pencak Silat | Men Over 75 to 80kg | Bronze | 1993 | |
Roswati Bte Mohd Ali | Pencak Silat | Women Over 50 to 55kg | Bronze | 1993 | |
Siti Fairuza Bte Mohd Zainuddin | Pencak Silat | Women 60 to 65kg | Bronze | 1993 | |
Mohamed Hidayat Bin Hosni | Pencak Silat | Over 50 to 55kg | Gold | 1993 | |
Sheik Alauddin Bin Yacoob | Pencak Silat | 65kg and above | Gold | 1993 | |
Abdul Kadir Bin Mohd Ibrahim | Pencak Silat | Men over 65 to70kg | Silver | 1993 | |
Azlan Bin Abu Hassan | Pencak Silat | Women over 40 to 45kg | Silver | 1993 | |
Badriah Bte Mohd Hosni | Pencak Silat | Women over 45 to 50kg | Silver | 1993 | |
Kartina Ahmad | Pencak Silat | Women over 40 to 45kg | Silver | 1993 | |
Mohd Riduan Bin Ahman | Pencak Silat | Men over 45 to 50kg | Silver | 1993 | |
Chan Kum Seng | Sailing | Raceboard Lightweight Open | Bronze | 14.5 | 1993 |
Tan Tee Suan Wong Ming Chee James Kiong Loh Kwan Boh Leow Cheng Hong | Sailing | J-24 Open | Bronze | 18 | 1993 |
Tan Wearn Haw | Sailing | International Optimist Open | Bronze | 19 | 1993 |
Anthony Kiong Colin Ng | Sailing | Men International 420 | Gold | 8.25 | 1993 |
Benedict Tan | Sailing | Men International Laser | Gold | 5 | 1993 |
Ng Xuan Hui Wong Yi - Lin | Sailing | Women International 420 | Gold | 8.25 | 1993 |
Siew Shaw Her Charles Lim Yi Yong | Sailing | International 470 Open | Gold | 1993 | |
Tracey Tan | Sailing | Women International Laser | Gold | 1993 | |
Edwin Low Terence Kuan | Sailing | Nacra 5.0 Open Nacra 5.0 Open | Silver | 13 | 1993 |
Singapore | Sepak Takraw | Men's Individual | Silver | 1993 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Open Clay Target Trap | Bronze | 130 points | 1993 |
Singapore | Shooting | Men Team Small Bore Free Rifle E M | Bronze | 1735 points | 1993 |
Singapore | Shooting | Open Team Clay Target Trap | Bronze | 321 points | 1993 |
Peter Lee | Shooting | Open Clay Target Skeet | Gold | 1993 | |
Anthony Chua Hood Kiat | Squash | Men Individual | Bronze | 1993 | |
Mah Li Lian | Squash | Women Individual | Gold | 1993 | |
Peter Hill | Squash | Men Individual | Gold | 1993 | |
Singapore | Squash | Men Team | Gold | 1993 | |
Singapore | Squash | Women Team | Gold | 1993 | |
Josephine Choo Wan Koon | Squash | Women Individual | Silver | 1993 | |
Desmond Koh Mun Kit | Swimming | 200m Breaststroke | Bronze | 2: 24.01 Sec | 1993 |
Desmond Koh Mun Kit | Swimming | 200m Butterflystroke | Bronze | 2: 07.11 sec | 1993 |
Eadelin Lim | Swimming | 100m Freestyle | Bronze | 59.78 sec | 1993 |
Gan Heng Hui Harold Koh Mun Yew Gerald Tan Kok Pheng Alvin Yeo Wi Jin Kenneth | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Bronze | 3: 36.94 sec | 1993 |
May Ooi | Swimming | 800m Freestyle | Bronze | 9: 16.92 sec | 1993 |
Yeo Wi Jin Kenneth | Swimming | 200m Freestyle | Bronze | 1: 55.73 Sec | 1993 |
Yeo Wi Jin Kenneth Koh Mun Yew Gerald Tan V Meng Lee Sheng Jason | Swimming | 4 x 200m Freestyle | Bronze | 7: 58.35 sec | 1993 |
Ang Peng Siong | Swimming | 50m Freestyle | Gold | 23.67 sec | 1993 |
Eadelin Lim Ng Chiang Ling May Ooi Joscelin Yeo | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 3: 56.92 sec | 1993 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 50m Freestyle | Gold | 26.93 sec | 1993 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 57.78 sec | 1993 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 2: 06.03 sec | 1993 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Breaststroke | Gold | 1: 12.04 sec | 1993 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m Breaststroke | Gold | 2: 34.87 sec | 1993 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Butterflystroke | Gold | 1: 02.22 sec | 1993 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 2: 17.48 sec | 1993 |
May Ooi | Swimming | 200m Butterflystroke | Gold | 2: 18.45 sec | 1993 |
May Ooi | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 4: 48.24 sec | 1993 |
Singapore | Swimming | Waterpolo | Gold | 1993 | |
Tang Siew Yin Cheryl Joscelin Yeo May Ooi Eadelin Lim | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4: 20.30 sec | 1993 |
Desmond Koh Mun Kit | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2: 08.98 sec | 1993 |
Desmond Koh Mun Kit | Swimming | 400m Individual Medley | Silver | 4: 31.83 sec | 1993 |
Gerald Koh Mun Yew | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 2: 09.69 sec | 1993 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 400m Individual Medley | Silver | 4: 58.95 sec | 1993 |
May Ooi | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 4: 31.02 sec | 1993 |
May Ooi | Swimming | 100m Butterflystroke | Silver | 1: 02.66 sec | 1993 |
May Ooi | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 2: 18.32 sec | 1993 |
Koh Li Ping Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Doubles | Bronze | 1993 | |
Loy Soo Han Koh Li Ping | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1993 | |
Sim Yong Wah Tan Paey Fern | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1993 | |
Singapore | Table Tennis | Women's Team | Bronze | 1993 | |
Lim Tee Liang | Taekwondo | men over 70 to 76kg | Bronze | 1993 | |
Lip Lap Fun | Taekwondo | Women over 51 to 55kg | Bronze | 1993 | |
Ng Cheng Weng | Taekwondo | men over 83kg | Bronze | 1993 | |
Wong Yew Ming | Taekwondo | Men over 64 to 70kg | Bronze | 1993 | |
Foo Yong Lai | Taekwondo | Women over 60 to 65kg | Gold | 1993 | |
Tan Kheng Juan | Taekwondo | Men over 54 to 58kg | Gold | 1993 | |
Toh Soon Kok | Taekwondo | Men over 76 to 83kg | Gold | 1993 | |
Wong Jing Chin | Taekwondo | Men over 50 to 54kg | Gold | 1993 | |
Wong Liang Ming | Taekwondo | Women over 43 to 47kg | Gold | 1993 | |
Eng Tsae Ju | Taekwondo | Women over 55 to 60kg | Silver | 1993 | |
Ong Bee Lan | Taekwondo | Women over 65 to 70kg | Silver | 1993 | |
S Sinnathurai | Taekwondo | Men up to 50kg | Silver | 1993 | |
Wong Yoke Yin | Taekwondo | Women up to 43kg | Silver | 1993 | |
Singapore | Tennis | Men's Team | Bronze | 1993 | |
Singapore | Tennis | Women's Team | Bronze | 1993 | |
Singapore | Traditional Boat Race | 800 - 10 paddlers | Gold | 4: 12.18 sec | 1993 |
Singapore | Volleyball | Men | Bronze | 1993 | |
Chan Bon Ming | Weightlifting | Men over 59 to 64kg | Bronze | 140kg | 1993 |
Teo Yong Joo | Weightlifting | Men up to 54kg | Silver | 222.5kg | 1993 |
Chua Sze Muay | Wushu | Women Changquan | Bronze | 9.31. | 1993 |
Chua Sze Muay | Wushu | Women Spear Play | Bronze | 9.41. | 1993 |
Lee Kok Heng | Wushu | Men Spear Play | Bronze | 9.41. | 1993 |
Quek Chun Yang | Wushu | Man Nanquan | Bronze | 9.40. | 1993 |
Tan Sock Ching | Wushu | Women Cudgel Play | Bronze | 9.36. | 1993 |
Chiew Hui Yan | Wushu | Women Sword Play | Gold | 9.51. | 1993 |
Chiew Hui Yan | Wushu | Women Spear Play | Gold | 9.51. | 1993 |
Ng Cheng Hye | Wushu | Men Chanquan | Gold | 9.56. | 1993 |
Picasso Tan Yeo Xuan | Wushu | Men Nanquan | Gold | 9.56. | 1993 |
Quek Soon Tuck | Wushu | Men Spear Play | Gold | 9.50. | 1993 |
Tan Mui Buay | Wushu | Women Tajiquan | Gold | 9.58. | 1993 |
Tan Sock Ching | Wushu | Women Nanquan | Gold | 9.50. | 1993 |
Chiew Hui Yan | Wushu | Women Changquan | Silver | 9.38 | 1993 |
Joanne Teo | Wushu | Women Taijiquan | Silver | 9.48 | 1993 |
Ng Cheng Hye | Wushu | Men Sword Play | Silver | 9.5 | 1993 |
Ng Cheng Hye | Wushu | Men Cudgel Play | Silver | 9.53 | 1993 |
Picasso Tan Yeo Xuan | Wushu | Men Broadsword Play | Silver | 9.5 | 1993 |
Puan Jooi Eong | Wushu | Men Tajiquan | Silver | 9.4 | 1993 |
Chan Chin Wah | Athletics | Pole Vault | Bronze | 1995 | |
Yvonne Danson | Athletics | 10,000m | Bronze | 1995 | |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Discus | Gold | 49.88m | 1995 |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Hammer | Silver | 1995 | |
Wong Yew Tong | Athletics | High Jump | Silver | 1995 | |
Yvonne Danson | Athletics | Marathon | Silver | 1995 | |
Singapore | Badminton | Women's Team | Bronze | 1995 | |
Adrian Tan | Billiards & Snooker | Snooker - Team | Bronze | 1995 | |
Alan Puan | Billiards & Snooker | English Billiards (Team) | Bronze | 1995 | |
Anthony Lim | Billiards & Snooker | 16 Ball Rotation | Bronze | 1995 | |
Anthony Lim | Billiards & Snooker | English Billiards Individual | Bronze | 1995 | |
Chua Hock Chin | Billiards & Snooker | 17 Ball Rotation | Bronze | 1995 | |
Freddy Soh | Billiards & Snooker | 18 Ball Rotation | Bronze | 1995 | |
Glen Yeo | Billiards & Snooker | English Billiards (Team) | Bronze | 1995 | |
Keith E | Billiards & Snooker | Snooker - Team | Bronze | 1995 | |
Lau Weng Yew | Billiards & Snooker | English Billiards (Team) | Bronze | 1995 | |
Lim Khoon Guan | Billiards & Snooker | Snooker - Team | Bronze | 1995 | |
Richard Lim | Billiards & Snooker | English Billiards (Team) | Bronze | 1995 | |
Tan Tiong Boon | Billiards & Snooker | 15 Ball Rotation | Bronze | 1995 | |
Thomas Ang | Billiards & Snooker | Snooker - Team | Bronze | 1995 | |
Bernard Tay | Billiards & Snooker | 9 Ball Team | Gold | 1995 | |
Freddy Soh | Billiards & Snooker | 9 Ball Team | Gold | 1995 | |
Randy Wong | Billiards & Snooker | 9 Ball Team | Gold | 1995 | |
Sonny Tan | Billiards & Snooker | 9 Ball Team | Gold | 1995 | |
Alice Tay | Bowling | Team of Five - Women | Bronze | 1995 | |
Catherine Kang | Bowling | Team of Five - Women | Bronze | 1995 | |
Doreen Phang | Bowling | Team of Five - Women | Bronze | 1995 | |
Grace Young | Bowling | Team of Five - Women | Bronze | 1995 | |
Jesmine Ho | Bowling | Team of Five - Women | Bronze | 1995 | |
Katherine Lee | Bowling | Team of Five - Women | Bronze | 1995 | |
Lim Choon Heng | Bowling | Masters | Bronze | 1995 | |
Lim Choon Heng | Bowling | Men's Doubles | Bronze | 1995 | |
Sam Goh | Bowling | Men's Doubles | Bronze | 1995 | |
Catherline Kang | Bowling | Women's Trio | Gold | 1995 | |
Doreen Phang | Bowling | Women's Trio | Gold | 1995 | |
Grace Young | Bowling | Women's Doubles | Gold | 1995 | |
Jack Wong | Bowling | Men's Individual | Gold | 1995 | |
Jack Wong | Bowling | Men's Team of Five | Gold | 1995 | |
Jack Wong | Bowling | Men - All Events | Gold | 1995 | |
Jesmine Ho | Bowling | Women's Doubles | Gold | 1995 | |
Katherine Lee | Bowling | Women's Trio | Gold | 1995 | |
Lim Choon Heng | Bowling | Men's Team of Five | Gold | 1995 | |
Rick Tan | Bowling | Men's Team of Five | Gold | 1995 | |
Ricky Ng | Bowling | Men's Team of Five | Gold | 1995 | |
Sam Goh | Bowling | Men's Team of Five | Gold | 1995 | |
Tommy Ong | Bowling | Men's Team of Five | Gold | 1995 | |
Grace Young | Bowling | Masters | Silver | 1995 | |
Jack Wong | Bowling | Masters | Silver | 1995 | |
Jesmine Ho | Bowling | All Women Events | Silver | 1995 | |
Kenneth Tan | Cycling | 4km Individual Pursuit | Silver | 1995 | |
Katherine Oh | Equestrian | Show Jumping | Bronze | 1995 | |
Peter Abishinagades | Equestrian | Individual - 3 day Event | Bronze | 1995 | |
Catherine Oh | Equestrian | Team 3 day Event | Gold | 1995 | |
James Ng | Equestrian | Team 3 day Event | Gold | 1995 | |
Peter Abishinagaden | Equestrian | Team 3 day Event | Gold | 1995 | |
Sumama R | Equestrian | Team 3 day Event | Gold | 1995 | |
Mak Chee Wah | Fencing | Individual - Sabre | Bronze | 1995 | |
Singapore | Football | Team | Bronze | 1995 | |
Singapore | Hockey | Men's Team | Bronze | 1995 | |
Singapore | Hockey | Women's Team | Bronze | 1995 | |
Pan Sha Sha | Judo | Women 0 52kg | Bronze | 1995 | |
Tan Siok Bin | Judo | Women - Open | Bronze | 1995 | |
Tan Yi | Judo | Men's - 95kg | Bronze | 1995 | |
Tan Yi | Judo | Men Open | Bronze | 1995 | |
Tan Siok Bin | Judo | Women - 66kg | Silver | 1995 | |
Jufri Selamat | Pencak Silat | Category H - Men | Bronze | 1995 | |
Siti Faruza | Pencak Silat | Category E - Women | Bronze | 1995 | |
Sheik Alauddin Bin Yacoob | Pencak Silat | Open - Men | Gold | 1995 | |
Abdul Kadir Mohd Ibrahim | Pencak Silat | Class F | Silver | 1995 | |
Singapore | Rugby | Team Event | Bronze | 1995 | |
Goh Thye Hock | Sailing | Boardsailing | Bronze | 1995 | |
Naiomi Tan | Sailing | International 420 - Women | Bronze | 1995 | |
Wong Maye - E | Sailing | International 420 - Women | Bronze | 1995 | |
Benedict Tan | Sailing | International Laser | Gold | 1995 | |
Charles Lim | Sailing | International 471 | Gold | 1995 | |
Siew Shaw Her | Sailing | International 470 | Gold | 1995 | |
Aida Khalid | Sailing | Boardsailing | Silver | 1995 | |
Anthony Kiong | Sailing | International Fireball | Silver | 1995 | |
Oliver Kiong | Sailing | International Fireball | Silver | 1995 | |
Pamela Goh | Sailing | International 470 | Silver | 1995 | |
Stanley Tan | Sailing | International O.K | Silver | 1995 | |
Tracey Tan | Sailing | International 470 | Silver | 1995 | |
Singapore | Sepak Takraw | Team Event | Bronze | 1995 | |
Eddie Abd Kadir | Sepak Takraw | Inter- Regu- Team | Silver | 1995 | |
Nurhisham Adam | Sepak Takraw | Inter- Regu- Team | Silver | 1995 | |
Rafi Buang | Sepak Takraw | Inter- Regu- Team | Silver | 1995 | |
Buhari Shaffi | Shooting | Skeet Team | Bronze | 1995 | |
Gan Teck Lee | Shooting | Skeet Team | Bronze | 1995 | |
Michael Vaz | Shooting | Skeet Team | Bronze | 1995 | |
Chng Seng Mok | Shooting | Trap Team | Gold | 1995 | |
Lai See Pan | Shooting | Trap Team | Gold | 1995 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Individual Trap | Gold | 1995 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Trap Team | Gold | 1995 | |
Abdul Razak Osman | Shooting | Class A | Silver | 1995 | |
Chng Seng Mok | Shooting | Men's Double Trap | Silver | 1995 | |
Ricky Soon | Shooting | Men's Double Trap | Silver | 1995 | |
Tan Chee Keong | Shooting | Men's Double Trap | Silver | 1995 | |
Zainal Abidin | Squash | Individual - Men | Bronze | 1995 | |
Anthony Chua | Squash | Team - Men | Gold | 1995 | |
Earnest Tan | Squash | Team - Men | Gold | 1995 | |
Mah Li Lian | Squash | Women - Individual | Gold | 1995 | |
Peter Hill | Squash | Team - Men | Gold | 1995 | |
Zainal Abidin | Squash | Team - Men | Gold | 1995 | |
Della Lee | Squash | Individual (women) | Silver | 1995 | |
Della Lee | Squash | Team - Women | Silver | 1995 | |
Lina Ong | Squash | Team - Women | Silver | 1995 | |
Mah Li Lian | Squash | Team - Women | Silver | 1995 | |
Millie Moy | Squash | Team - Women | Silver | 1995 | |
Peter Hill | Squash | Individual (men) | Silver | 1995 | |
Cheryl Tang | Swimming | 100m backstroke | Bronze | 1995 | |
Desmond Koh | Swimming | 400m Medley - Men | Bronze | 1995 | |
Ernest Teo | Swimming | 4 x 100m Free- Men | Bronze | 1995 | |
Gerald Koh | Swimming | 200m backstroke | Bronze | 1995 | |
Gerald Koh | Swimming | 100m backstroke | Bronze | 1995 | |
Gerald Koh | Swimming | 400m Medley - Men | Bronze | 1995 | |
P J Thum | Swimming | 200m Butterflystroke | Bronze | 1995 | |
P J Thum | Swimming | 4 x 100m Free- Men | Bronze | 1995 | |
P J Thum | Swimming | 400m Medley - Men | Bronze | 1995 | |
Peter Leong | Swimming | 4 x 100m Free- Men | Bronze | 1995 | |
Sng Ju Wei | Swimming | 4 x 100m Free- Men | Bronze | 1995 | |
Sng Ju Wei | Swimming | 400m Medley - Men | Bronze | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Butterfly | Gold | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Breaststroke | Gold | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m Freestyle | Gold | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 50m Freestyle | Gold | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 400m Freestyle | Gold | 1995 | |
Waterpolo | Swimming | Team | Gold | 1995 | |
Cheryl Tang | Swimming | 4 x 100m Freestyle (Women) | Silver | 1995 | |
Cheryl Tang | Swimming | 400m - Medley | Silver | 1995 | |
Desmond Koh | Swimming | 4 x 200m Freestyle (Men) | Silver | 1995 | |
Desmond Koh | Swimming | 400m Individual Medley | Silver | 1995 | |
Desmond Koh | Swimming | 200m Individual Medley | Silver | 1995 | |
Desmond Koh | Swimming | 100mBreaststroke | Silver | 1995 | |
Eadelin Lim | Swimming | 4 x 100m Freestyle (Women) | Silver | 1995 | |
Eadelin Lim | Swimming | 400m - Medley | Silver | 1995 | |
Ernest Teo | Swimming | 50m Freestyle | Silver | 1995 | |
Gerald Koh | Swimming | 4 x 200m Freestyle (Men) | Silver | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 4 x 100m Freestyle (Women) | Silver | 1995 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 400m - Medley | Silver | 1995 | |
May Ooi | Swimming | 4 x 100m Freestyle (Women) | Silver | 1995 | |
May Ooi | Swimming | 400m - Medley | Silver | 1995 | |
P J Thum | Swimming | 4 x 200m Freestyle (Men) | Silver | 1995 | |
Sng Ju Wei | Swimming | 4 x 200m Freestyle (Men) | Silver | 1995 | |
Koh Li Ping | Table Tennis | Team Event - Ladies | Bronze | 1995 | |
Sim Yong Wah | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1995 | |
Tan Paey Fern | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1995 | |
Tay Paey Fern | Table Tennis | Team Event - Ladies | Bronze | 1995 | |
Jing Jun Hong | Table Tennis | Singles - Women | Gold | 1995 | |
Jing Jun Hong | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 1995 | |
Sen Yew Fai | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 1995 | |
Jing Jun Hong | Table Tennis | Women's Doubles | Silver | 1995 | |
Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Doubles | Silver | 1995 | |
Chong May Inn | Taekwondo | Heavy Weight | Bronze | 1995 | |
Foo Yong Lai | Taekwondo | Welter Weight | Bronze | 1995 | |
Jeffrey Lim | Taekwondo | Heavy Weight | Bronze | 1995 | |
M Arumugan | Taekwondo | Fin Weight | Bronze | 1995 | |
S Sinathurai | Taekwondo | Fly Weight | Bronze | 1995 | |
Wong Liang Ming | Taekwondo | Flyweight | Gold | 1995 | |
Singapore | Tennis | Team Event (Men) | Bronze | 1995 | |
Nurulaini Ariffin Mona Kunalan Tan Shieh Li Hiranisha Rasimudin | Athletics | 4 x 100m Relay Women | Bronze | 1997 | |
Toh Soh Liang | Athletics | Marathon 42.195km Women | Bronze | 1997 | |
Yusof Alias Hamkah Afik UK Shyam Timothy Yeo | Athletics | 4 x 100m Relay Men | Bronze | 1997 | |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Discus Throw Men | Gold | 52.18m | 1997 |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Hammer Throw Men | Gold | 58.00m | 1997 |
Tan Tiong Boon | Billiards & Snooker | Rotation (15 ball) Individual | Bronze | 1997 | |
Aun Boon E | Billiards & Snooker | Snooker Individual | Silver | 1997 | |
Ibrahim Sihat | Bodybuilding | Bantamweight - up to 70kg | Bronze | 1997 | |
Mohd Hanafiah Shuffat | Bodybuilding | Flyweight - up to 60kg | Bronze | 1997 | |
Lee Kong Seong | Bodybuilding | Middleweight - up to 85kg | Gold | 1997 | |
Mohd Said Suib | Bodybuilding | Lightweight - up to 70kg | Gold | 1997 | |
Simon Chua Ling Fung | Bodybuilding | Welterweight - up to 75kg | Gold | 1997 | |
Mohd Nazarudin Seladir | Bodybuilding | Lightweight - up to 70kg | Silver | 1997 | |
Ramlan Bin Ramli | Bodybuilding | Light Heavyweight - over 85kg | Silver | 1997 | |
Jack Wong | Bowling | All Events Men | Bronze | 1997 | |
Catherine Kang | Bowling | Women Singles | Gold | 1997 | |
Catherine Kang | Bowling | All Events Women | Gold | 1997 | |
Jack Wong | Bowling | Masters - Men | Gold | 1997 | |
Jack Wong Tommy Ong | Bowling | Doubles men | Gold | 1997 | |
Mervyn Foo Sam Goh David Ang | Bowling | Trios Men | Gold | 1997 | |
Catherine Kang Alice Tay | Bowling | Women's Doubles | Silver | 1997 | |
Jack Wong Adam Chew Tommy Ong | Bowling | Men's Trios | Silver | 1997 | |
Tommy Ong | Bowling | Individual Singles Men | Silver | 1997 | |
Bernard Wong | Cycling | Point Race Men | Gold | 1997 | |
Thomas Tan Kian Sing Gregory Tee Yew Yong Harold Tan Chow Han | Fencing | Foil Team Men | Bronze | 1997 | |
Singapore | Hockey | Men's Team | Silver | 1997 | |
Singapore | Hockey | Women's Team | Silver | 1997 | |
Tay Hui Hui | Judo | Up to 72kg Women | Bronze | 1997 | |
Yeoh Keng Wee | Judo | Up to 86kg Men | Bronze | 1997 | |
Yeoh Keng Wee | Judo | Open Category Men | Bronze | 1997 | |
Tan Siok Bin | Judo | Up to 61kg Women | Silver | 1997 | |
Shue Pei Yan | Karate | Kumite Individual Less then 55kg (2) Men | Bronze | 1997 | |
Abd Razak Osman | Pencak Silat | Class A | Bronze | 1997 | |
Kartina Ahmad | Pencak Silat | Class B | Bronze | 1997 | |
Neny Harlena Abdul Hamid | Pencak Silat | Class A | Bronze | 1997 | |
Siti Fairuza Zainudin | Pencak Silat | Class E | Bronze | 1997 | |
Syed Haiezal Sye Husin | Pencak Silat | Class G | Bronze | 1997 | |
Abd Kadir M Ibrahim | Pencak Silat | Class E | Silver | 1997 | |
Mohd Hidayat Hosni | Pencak Silat | Class B | Silver | 1997 | |
Rafeah Rashid | Pencak Silat | Class C | Silver | 1997 | |
Sheik Alauddin | Pencak Silat | Class I | Silver | 1997 | |
Chua Lai Sian Raihan Omar | Rowing | Double Sculls | Bronze | 1997 | |
Raihan Omar | Rowing | Single Sculls Men | Bronze | 1997 | |
Lim Teck Yung Toong Hui Lynn | Rowing | Lightweight Doublesculls | Gold | 1997 | |
Toong Hui Lynn | Rowing | Single Sculls Women | Silver | 1997 | |
Ng Lee Ling | Sailing | Mistral Trapezoid Women | Bronze | 1997 | |
Joan Huang ShiQi | Sailing | Optimist U-15 Trapezoid Women | Gold | 1997 | |
Khor Teck Lin Colin Ng Wee Tai | Sailing | 420 Trapezoid Men | Gold | 1997 | |
Siew Shar Her Anthony Kiong Lye Ming | Sailing | 470 Trapezoid Open | Gold | 1997 | |
Tracey Tan | Sailing | Europe Trapezoid Women | Gold | 1997 | |
Koh Seng Leong | Sailing | Optimist U-15 Trapezoid Men | Silver | 1997 | |
Tan Kheng Siong | Sailing | Laser Trapezoid Men | Silver | 1997 | |
Tan Wearn Haw Charles Lim Yi Yong | Sailing | Fireball Trapezoid Open | Silver | 1997 | |
Wong Maye - E Joanne Lock Mei Lian | Sailing | 420 Trapezoid Women | Silver | 1997 | |
Buhari Shaffi | Shooting | 10m Running Target Mixed Run 20 + 20 Men | Bronze | 1997 | |
Buhari Shaffi Gan Teck Lee Lee Choon Meng | Shooting | 10m Running Target 30 slow 30 fast run Men | Bronze | 1997 | |
Buhari Shaffi Gan Teck Lee Lee Choon Meng | Shooting | 10m Running Target Mixed Run 20 + 20 Men | Bronze | 1997 | |
Gan Teck Lee | Shooting | 10m Running Target 30 slow 30 fast run Men | Bronze | 1997 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Double Trap 50 Target Men | Gold | 1997 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Trap 75-50-25 Target Men | Gold | 1997 | |
Lee Wung Yew Chng Seng Mok Lai See Pan | Shooting | Trap 75-50-25 Target Men | Gold | 1997 | |
Lee Wung Yew Chng Seng Mok Tan Chee Keong | Shooting | Double Trap 150 Target Men | Gold | 1997 | |
Della Lee | Squash | Individual Women | Bronze | 1997 | |
Lim Jit Uei | Squash | Individual Men | Bronze | 1997 | |
Mah Li Lian | Squash | Individual Women | Bronze | 1997 | |
Singapore | Squash | Men's Team | Silver | 1997 | |
Singapore | Squash | Women's Team | Silver | 1997 | |
Bryan Choo Chee Wei | Swimming | 200m Breaststroke Men | Bronze | 1997 | |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 400m Freestyle Women | Bronze | 1997 | |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 200m Butterflystroke | Bronze | 1997 | |
Christel Bouvron Mei Yen Cheryl Chong Phua Su Yan Joscelin Yeo | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay Women | Bronze | 1997 | |
Christel Bouvron Mei Yen May Ooi Cheryl Chong Joscelin Yeo | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Bronze | 1997 | |
Daphne Teo Zhi Mei | Swimming | 200m Breaststroke | Bronze | 1997 | |
Fergus Kuek Sng Ju Wei Leslie Kwok Ernest Teo | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay Men | Bronze | 1997 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Breaststroke Women | Bronze | 1997 | |
Kenneth Goh | Swimming | 100m Breaststroke Men | Bronze | 1997 | |
Leslie Kwok | Swimming | 50m Freestyle Men | Bronze | 1997 | |
May Ooi | Swimming | 200m Individual Medley | Bronze | 1997 | |
Sng Ju Wei | Swimming | 200m Freestyle Man | Bronze | 1997 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 50m Freestyle | Gold | 1997 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 50m Freestyle | Gold | 1997 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m Individual Med | Gold | 1997 | |
Christel Bouvron Mei Yen Cheryl Chong May Ooi Joscelin Yeo | Swimming | 4 x 100 Freestyle Relay | Silver | 1997 | |
May Ooi | Swimming | 200m Breaststroke Women | Silver | 1997 | |
Sen Yew Fai Jing Jun Hong | Swimming | Mixed Doubles | Silver | 1997 | |
Sen Yew Fai Koh Chin Guan | Swimming | Men's Doubles | Silver | 1997 | |
Jing Jun Hong Lau Yu Han Koh Li Ping Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Team | Bronze | 1997 | |
Jing Jun Hong Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Doubles | Bronze | 1997 | |
Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Singles | Bronze | 1997 | |
Jing Jun Hong | Table Tennis | Singles Women | Gold | 1997 | |
Teo Swee Yong | Taekwondo | Bantamweight 54 - 58 kg | Bronze | 1997 | |
Wong Liang Ming | Taekwondo | Flyweight 43 -37 kg | Bronze | 1997 | |
Ong Bee Lan | Taekwondo | 55-60kg lightweight Women | Silver | 1997 | |
Singapore | Waterpolo | Men | Gold | 1997 | |
Suter Tan | Waterski | Slalom Men | Bronze | 1997 | |
Suter Tan | Waterski | Trick Men | Bronze | 1997 | |
Roger Koa Kai Hock | Waterski | Jumping Men | Gold | 1997 | |
Roger Koa Kai Hock | Waterski | Salom Men | Gold | 1997 | |
Roger Koa Kai Hock | Waterski | Trick Men | Gold | 1997 | |
May Lwin | Waterski | Tricks Women | Silver | 1997 | |
Benny Tan Cheng Tee | Wushu | Class 70 (Sanshou) Men | Bronze | 1997 | |
Chiew Hui Yan | Wushu | Spearplay Women | Bronze | 1997 | |
Chiew Hui Yan | Wushu | Swordplay Women | Bronze | 1997 | |
Picasso Tan Yeow Kuan | Wushu | Nanquan Men | Bronze | 1997 | |
Tan Mui Buay | Wushu | Taijiquan Women | Bronze | 1997 | |
Vincent Ng Cheng Hye | Wushu | Changquan | Gold | 1997 | |
Vincent Ng Cheng Hye | Wushu | Broadsword Pay | Gold | 1997 | |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Men's Discus | Gold | 59.50m | 1999 |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Men's Hammer Throw | Silver | 1999 | |
Lau Kim Png Lau Wayne Kuo Noor Izwan Paini Chua Yong Hong Kendrick Lee Yen Hui Gerald Ho Hee Teck Ho Yeow Nam Jack Hee Lic- Kai | Badminton | Men's Team | Bronze | 1999 | |
E Boon Aun Tey Choon Kiat | Billiards & Snooker | Snooker Doubles | Bronze | 1999 | |
Soh Chye Hian Phua Teik Chong | Billiards & Snooker | English Billiards Doubles | Bronze | 1999 | |
Tan Tiong Boon Ang Boon Lay | Billiards & Snooker | Rotation 15-Ball Doubles | Bronze | 1999 | |
Chong Wei Onn | Billiards & Snooker | Pool 9 Pressball | Silver | 1999 | |
Soh Chye Hian | Billiards & Snooker | English Billiards Single | Silver | 1999 | |
Tan Tiong Boon | Billiards & Snooker | Pool 9 Ball Doubles | Silver | 1999 | |
Arumugam Samynathan George V Abraham Sarbo Goh Eng Han | Bowling | Men's fours 21 Ends | Bronze | 1999 | |
Foo Chee Leong | Bowling | Men's All Events | Bronze | 1999 | |
Gah Heng Soon Andrew Fang Tsung Li | Bowling | Doubles/Men | Bronze | 1999 | |
Ho Yen Wah Tay Hong Keow Tan Bee Leng | Bowling | Trios Women | Bronze | 1999 | |
Irvin Leishman Robin Tessensohn | Bowling | Men's Pairs 21 Ends | Bronze | 1999 | |
Tan Bee Leng | Bowling | All Events Women | Bronze | 1999 | |
Tan Bee Leng | Bowling | Master's Women's Final | Bronze | 1999 | |
Yap Seok Kim Valerie Teo Hui Ying | Bowling | Doubles/ Women | Bronze | 1999 | |
Lim Zhong Dominic | Bowling | Men's Singles | Gold | 1999 | |
Lim Zhong Dominic | Bowling | All Men's Event | Gold | 1999 | |
Chai Hon Yoong | Bowling | Men's Singles 25 Shots up | Silver | 1999 | |
Ho Yen Wah Kang Kim Hong Tay Hong Keow Yap Seok Kim Valerie Teo Hui Ying Tan Bee Leng | Bowling | Team of Five Women | Silver | 1999 | |
Ho Yen Wah Tay Hong Keow | Bowling | Doubles/ Women | Silver | 1999 | |
Mary Lim Yong Lew Foong | Bowling | Women's Pairs 21 Ends | Silver | 1999 | |
Wong Loke Chin Foo Chee Leong Tan Yong Seng | Bowling | Trios Men | Silver | 1999 | |
Wong Loke Chin Goh Heng Soon Foo Chee Leong Tan Yong Seng Lim Zhong Dominic Andrew Fang Tsung | Bowling | Team of Five Men | Silver | 1999 | |
Lam Chih Bing | Golf | Men's Individual | Bronze | 1999 | |
Singapore | Hockey | Women's Team | Bronze | 1999 | |
Singapore | Hockey | Team | Silver | 1999 | |
Rosemary Tessensohn | Lawn Bowls | Women's Singles 25 shots up | Gold | 1999 | |
Cut Melor Jarimin | Pencak Silat | Wirangana Solo Play | Bronze | 1999 | |
Dzulfadly Md Jaffar | Pencak Silat | Class G | Bronze | 1999 | |
Huzairi Kassim | Pencak Silat | Class H | Bronze | 1999 | |
Jusri Abdul Karim | Pencak Silat | Class I | Bronze | 1999 | |
Kartina Ahmad | Pencak Silat | Class C | Bronze | 1999 | |
Mohd Noor Rafili Mohd Ramli | Pencak Silat | Class D | Bronze | 1999 | |
Mohd Salimi Jamaluddin Junaidi Jumat Ilyas Kahmi Jamaludin | Pencak Silat | Open Wiraloka Comp Style 3 Players | Bronze | 1999 | |
Siti Fairuza Mohd Zainuddin | Pencak Silat | Class E | Bronze | 1999 | |
Abdul Kadir Mohd Ibrahim | Pencak Silat | Class G | Gold | 1999 | |
Mohd Zulfakar Mohd Ramli | Pencak Silat | Class D | Gold | 1999 | |
Sheik Alauddin Yacoob Marican | Pencak Silat | Class J | Gold | 1999 | |
Amran Soari | Pencak Silat | Class A | Silver | 1999 | |
Mohd Hidayat Mohd Hosni | Pencak Silat | Class B | Silver | 1999 | |
Muhd Irwan Kamis Shamon Sabtu Nurhisham Adam Eddie Abd Kadir | Sepak Takraw | Inter Regu / Men's | Bronze | 1999 | |
Singapore | Sepak Takraw | Men's Team | Bronze | 1999 | |
Charlotte Tan Shi Lin | Shooting | Women's Trap 75 Targets | Bronze | 1999 | |
Goh Chung Wei Aihni Binte Samat Charlotte Tan Shi Lin | Shooting | Doubles Trap Team/ Women | Bronze | 1999 | |
Tan Chee Keong | Shooting | Men's Doubles Trap 150 Targets | Bronze | 1999 | |
Lee Wung Yew Chng Sng Mok Tan Chee Keong | Shooting | Doubles Trap/ Men | Gold | 1999 | |
Kwa Eng Cheong Lee Wung Yew Lai See Pan | Shooting | Trap - Team/Men | Silver | 1999 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Men's Doubles Trap 150 Targets | Silver | 1999 | |
Lee Li Ling | Squash | Individual/ Women | Bronze | 1999 | |
Lim Jit Uei | Squash | Individual/ Men | Bronze | 1999 | |
Mohd Rizal Abdul Kadir | Squash | Individual/ Men | Bronze | 1999 | |
Serene Lee Zhiling | Squash | Individual/ Women | Bronze | 1999 | |
Lim Jit Wei Mohd Rizal Abdul Kadir Kok Tsung - Hao Dermadi Adi | Squash | Men's Team | Silver | 1999 | |
Mah Li Lian Lee Li Ling Yue Lai Wan Serene Lee Zhiling | Squash | Women's Team | Silver | 1999 | |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 100m Freestyle | Bronze | 1999 | |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 800m Freestyle | Bronze | 1999 | |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 200m Butterfly | Bronze | 1999 | |
Gary Tan Jonathon Chua Eng Ann Mark Chay Daniel Liew Yao Xiang | Swimming | 4 x 100m Relay Freestyle | Bronze | 1999 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 400m Freestyle | Bronze | 1999 | |
Leslie Kwok Ying Wah | Swimming | 50m Freestyle | Bronze | 1999 | |
Mark Chay | Swimming | 100m Freestyle | Bronze | 1999 | |
Rebecca Heng Tse May Phua Shu Yan Cheryl Chong Ching Ling Christel Bouvron Mei Yeh | Swimming | 4 x 100m Relay Medley | Bronze | 1999 | |
Sng Ju Wei | Swimming | 200m Freestyle | Bronze | 1999 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 50m Freestyle | Gold | 1999 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Freestyle | Gold | 1999 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Breaststroke | Gold | 1999 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Butterfly | Gold | 1999 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m Individual Medley | Gold | 1999 | |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 400m Individual Medley | Gold | 1999 | |
Nicolette Teo Wei Min | Swimming | 200m Breaststroke | Gold | 1999 | |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 1999 | |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 1999 | |
Daniel Liew Yaoxiang | Swimming | 100m Breaststroke | Silver | 1999 | |
Fergus Kuek Ernest Teo Mark Chay Sng Ju Wei | Swimming | 4 x 100m Relay Freestyle | Silver | 1999 | |
Gary Tan | Swimming | 100m Backstroke | Silver | 1999 | |
Gary Tan | Swimming | 200m Backstroke | Silver | 1999 | |
Mark Chay | Swimming | 200m Freestyle | Silver | 1999 | |
Phua Shu Yan Cheryl Chong Ching Ling Joscelin Yeo Wei Ling Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 4 x 100m Relay Freestyle | Silver | 1999 | |
Phua Shu Yan Cheryl Chong Ching Ling Joscelin Yeo Wei Ling Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 4 x 200m Relay Free Style | Silver | 1999 | |
Sng Ju Wei | Swimming | 400m Freestyle | Silver | 1999 | |
Jing Jun Hong | Table Tennis | Women's Singles | Bronze | 1999 | |
Li Jia Wei Duan Yong Jun | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 1999 | |
Zhang Tai Yong | Table Tennis | Men's Singles | Bronze | 1999 | |
Duan Yong Jun | Table Tennis | Men's Singles | Gold | 1999 | |
Jing Jun Hong Li Jia Wei Tan Paey Fern Lee Su Hui | Table Tennis | Men's Team | Gold | 1999 | |
Li Jia Wei | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 1999 | |
Li Jia Wei Jing Jun Hong | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 1999 | |
Sen Yew Fai Duan Yong Jun Cai Xiao Li Koh Chin Guan Zhang Tai Yong | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 1999 | |
Duan Yong Jun Zhang Tai Yong | Table Tennis | Men's Doubles | Silver | 1999 | |
Foo Yee Min | Taekwondo | Heavyweight Over 72kg | Bronze | 1999 | |
Sinnathurai S. | Taekwondo | Flyweight | Gold | 1999 | |
Singapore | Waterpolo | Waterpolo | Gold | 1999 | |
Dong En Xin | Athletics | Men's Discus | Bronze | 2001 | |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Men's Discus | Gold | 56.98m | 2001 |
Dong En Xin | Athletics | Shot Put (men) | Silver | 17.08 | 2001 |
U K Shyam | Athletics | 100m | Silver | 10.37 | 2001 |
Gerald Ho Kenny Quek Mohamed Malik Masri | Badminton | Men's Team (Joint 3rd with THA) | Bronze | 2001 | |
Keith E | Billiards & Snooker | Snooker Singles Men | Bronze | 2001 | |
Tan Tiong Boon Ang Boon Lay | Billiards & Snooker | Women's Individual Foil | Bronze | 2001 | |
Tey Choon Kiat | Billiards & Snooker | Men's Individual Epee | Bronze | 2001 | |
Andrew Fang | Bowling | Men's Singles | Bronze | 2001 | |
Lee Yu Wen Alvin kwang Shaun Ng | Bowling | Bowling - Trio | Bronze | 2001 | |
Remy Ong | Bowling | Masters (M) | Bronze | 2001 | |
Rena Teng Yap Seok Kim | Bowling | Women's Doubles | Bronze | 2001 | |
Sam Goh, Remy Ong | Bowling | Men's Doubles | Silver | 2001 | |
Ang Chez Yee | Fencing | Men's Individual Epee | Bronze | 2001 | |
Teng Nan See | Fencing | Women's Individual Epee | Bronze | 2001 | |
Teo Ah Heok | Fencing | Women's Individual Foil | Bronze | 2001 | |
Team | Hockey | Women's Team (SIN 2-INA 0) | Bronze | 2001 | |
Men | Hockey | Team | Silver | 2001 | |
Cheryl Goh | Judo | Half Middle Weight (W) | Silver | 2001 | |
Ken Lee Yung Siang | Karate | Men's Individual Kumite (below 70kg) | Bronze | 2001 | |
Chia Hon Yoong | Lawn Bowls | Men's Singles | Bronze | (SIN 21- Thai 16) | 2001 |
Lim Poh Eng Wendy Chua Goh QueeKee Lee Beng Hua | Lawn Bowls | Women's Fours | Bronze | (SIN 31- PHI 7) | 2001 |
Mary Cheah Eok Lim Rosemary Tessensohn | Lawn Bowls | Women's Pairs | Bronze | (SIN 22 -BRU 18) | 2001 |
Women | Netball | Team | Silver | 2001 | |
Md Yusoff Shah B Khamaruddin | Pencak Silat | Tanding Class (F) | Bronze | 2001 | |
Md Zulfakar B Md Ramli | Pencak Silat | Tanding (M) Class C | Gold | 2001 | |
Ad Kadir Bin Md Ibrahim | Pencak Silat | Tanding (M) Class G | Silver | 2001 | |
Md Imran B Abdul Rahman | Pencak Silat | Tanding (M) Class E | Silver | 2001 | |
Penelope Foo | Rowing | Rowing - Singles Scull (W) | Bronze | 2001 | |
Joanne Lock Toh Liying | Sailing | 420 Women | Bronze | 2001 | |
Jonathan Seng | Sailing | IMCO Heavy Weight | Bronze | 2001 | |
Naomi Tan Wong Maye - E | Sailing | 470 Women | Bronze | 2001 | |
Teo Wee Chin | Sailing | Optimist Boys | Bronze | 2001 | |
Sarah Tan | Sailing | Girls' Optimist | Gold | 2001 | |
Tan Wearn Haw Chung Pei Ming | Sailing | Men's 470 | Gold | 2001 | |
Andrew Foo | Sailing | IMCO Lightweight | Silver | 2001 | |
Chrislin Lee | Sailing | Laser Radical | Silver | 2001 | |
Dawn Liu Sarah Tan Justin Tan Lei Feng Yang Melcolm Huang Teo Wee Chin | Sailing | Optimist Team | Silver | 2001 | |
Rachel Ng | Sailing | IMCO Ladies | Silver | 2001 | |
Roy Tay Junhao Ou Dahui | Sailing | 420 Men | Silver | 2001 | |
Siew Shaw Her Terence Koh | Sailing | Laser II | Silver | 2001 | |
Stanley Tan | Sailing | Laser | Silver | 2001 | |
Sepaktakraw | Sepak Takraw | Team (M) | Bronze | 2001 | |
Aihni Bte Samat Goh Chung Wei Tan Poh Tian | Shooting | Double Trap Team | Bronze | 2001 | |
Peter Lee | Shooting | Shooting - Skeet Individual (M) | Bronze | 2001 | |
Peter Lee Michael L Vaz Joseph Cheang | Shooting | Shooting - Skeet Team (M) | Bronze | 2001 | |
Kwa Eng Cheong | Shooting | Men's Individual Trap | Gold | 136 birds | 2001 |
Kwa Eng Cheong Lee Wung Yew Chng Seng Mok | Shooting | Men's Trap Team | Gold | 329 birds | 2001 |
Lee Wung Yew Chng Seng Mok Tan Chee Keong | Shooting | Men's Doubles Trap Team | Gold | 382 birds | 2001 |
Aihni Bte Samat Goh Chung Wei Tan Poh Tian | Shooting | Women's Trap Team (158 Birds) | Silver | 2001 | |
Chng Seng Mok | Shooting | Men's Doubles Trap | Silver | 2001 | |
Della Lee | Squash | Squash - Singles (W) | Bronze | 2001 | |
Joannah Yue | Squash | Squash - Singles (W) | Bronze | 2001 | |
Mohd Rizal Kadir | Squash | Squash - Singles (M) | Bronze | 2001 | |
Della Lee Joannah Yue Serene Lee | Squash | Women's Team | Silver | 2001 | |
Peter Hill Mohd Rizal Kadar Dermadi | Squash | Men's Team | Silver | 2001 | |
Gan Wei Ming | Swimming | 100m butterfly | Bronze | 2001 | |
Gary Tan | Swimming | Men's 100m Backstroke | Bronze | 57.89 | 2001 |
Gerald Koh | Swimming | 200m Backstroke (Men) | Bronze | 2:07.01sec | 2001 |
Jacqueline Lim | Swimming | 50m Freestyle (W) | Bronze | 27.22sec | 2001 |
Mark Chay | Swimming | Men's 100m freestyle | Bronze | 51.76 | 2001 |
Sng Ju Wei | Swimming | 200m Freestyle (M) | Bronze | 1:54.33 sec | 2001 |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | Women's 200m Butterfly | Gold | 2:17.37 sec | 2001 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | Women's 100m Freestyle | Gold | 57.13 sec | 2001 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | Women's Individual Medley | Gold | 2:19.76 sec | 2001 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | Women's 100m butterfly | Gold | 1:01.16 sec | 2001 |
Mark Chay | Swimming | Men's 200m Freestyle | Gold | 1: 52.67 sec | 2001 |
Mark Chay Gary Tan Fergus Quek Sng Ju Wei | Swimming | Men's Team Relay - 4 x 200m | Gold | 7:38.82 sec | 2001 |
Nicolette Teo Wei Min | Swimming | Women's 100m breaststroke | Gold | 1:12.64 sec | 2001 |
Sng Ju Wei Ernest Teo Gary Tan Mark Chay | Swimming | Men's 4 x 100m Freestyle | Gold | 3:27.48 sec | 2001 |
Benjamin Gan | Swimming | 200m Butterfly (M) | Silver | 2:05.14 sec | 2001 |
Gary Tan | Swimming | Men's 200m Backstroke | Silver | 2:05.10sec | 2001 |
Gary Tan | Swimming | Men's 200m Individual Medley | Silver | 2:09.25 sec (national record) | 2001 |
Gary Tan Daniel Liew Benjamin Gan Mark Chay | Swimming | 4 x 100m Medley Relay (M) | Silver | 2001 | |
Jacqueline Lim Christel Bouvron Nicolette Teo Joscelin Yeo | Swimming | 4 x 100m Medley Relay (W) | Silver | 4:23.41 sec | 2001 |
Joscelin Yeo Christel Bouvron Chan U-Nice Jacqueline Lim | Swimming | Women's 4 x 200m Freestyle | Silver | 8:38.73 sec | 2001 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 50m Freestyle (W) | Silver | 26.38. | 2001 |
Nicolette Teo Joscelin Yeo Jacqueline Lim Christel Bouvron | Swimming | Women's 4 x 100m Freestyle | Silver | 3:54.75 sec | 2001 |
Nicolette Teo Wei Min | Swimming | 200m Breaststroke | Silver | 2:35.01 sec | 2001 |
Duan Yong Jun | Table Tennis | Men's Singles | Bronze | 2001 | |
Duan Yong Jun Li Jiawei | Table Tennis | Mixed Doubles | Bronze | 2001 | |
Jing Jun Hong | Table Tennis | Women's Singles | Bronze | 2001 | |
Jing Jun Hong Li Jia Wei | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 2001 | |
Jing Junhong Li Jiawei Tan Paey Fern Zhang Xueling | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2001 | |
Li Jia Wei | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 2001 | |
Zhang Tai Yong Duan Yong Jun | Table Tennis | Men's Doubles | Gold | 2001 | |
Zhang Tai Yong Jing Jun Hong | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 2001 | |
Duan Yong Jun Zhang Tai Yong Cai Xiaoli Sen Yew Fai | Table Tennis | Men's Team | Silver | 2001 | |
Sen Yew Fai Cai Xiao Li | Table Tennis | Men's Doubles | Silver | 2001 | |
Edwin Gerard Lam | Taekwondo | Men's Fly - weight > 54kg to 58kg | Bronze | 2001 | |
Waterpolo | Waterpolo | Team | Gold | 2001 | |
Leo Rui Yan | Wushu | Women's Qiangshu | Bronze | 2001 | |
Goh Qiu Bin | Wushu | Men's Taijiquan | Gold | 2001 | |
Leo Wen Yeow | Wushu | Men's Changquan | Silver | 2001 | |
Liew Yin Yin | Wushu | Women's Taijiquan | Silver | 2001 | |
Albert Loh Wen Liang | Archery | Men's Individual | Silver | 2003 | |
Chamkaur Singh | Athletics | 1500m (M) | Bronze | 3: 59.34sec | 2003 |
Dong Enxin | Athletics | Men's Shot Put | Gold | 17.16m | 2003 |
Du Xianhui | Athletics | Women's Shot Put | Gold | 18.2m | 2003 |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Men's Discus | Gold | 56.49m | 2003 |
Zhang Guirong | Athletics | Women's Discus | Gold | 49.91m | 2003 |
Du Xianhui | Athletics | Women's Discus | Silver | 2003 | |
Hamkah Afik | Athletics | 4 x 100m Relay (M) | Silver | 2003 | |
Lin Jingze | Athletics | 4 x 100m Relay (M) | Silver | 2003 | |
Poh Seng Song | Athletics | 4 x 100m Relay (M) | Silver | 2003 | |
U K Shyam | Athletics | 4 x 100m Relay (M) | Silver | 2003 | |
Zhang Guirong | Athletics | Women's Shot Put | Silver | 2003 | |
Zhang Guirong | Athletics | Women's Javelin | Silver | 2003 | |
Jiang Yanmei | Badminton | Women's Singles | Bronze | 2003 | |
Li Li | Badminton | Women's Singles | Bronze | 2003 | |
Ronald Susilo | Badminton | Men's Singles | Bronze | 2003 | |
Ronald Susilo Kendrick Lee Gerard Ho Alvin Foo Khoo Kian Teck Chua Yong Joo | Badminton | Team (M) | Bronze | 2003 | |
Xiao Luxi Jiang Yanmei | Badminton | Women's Doubles | Bronze | 2003 | |
Jiang Yanmei | Badminton | Women's Team | Gold | 2003 | |
Li Li | Badminton | Women's Team | Gold | 2003 | |
Liu Fan | Badminton | Women's Team | Gold | 2003 | |
Tan Li Si | Badminton | Women's Team | Gold | 2003 | |
Xiao Luxi | Badminton | Women's Team | Gold | 2003 | |
Chan Chin Li | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Chiew Poh Leng | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Li Lin | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Li Ling | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Sai Yun Yun | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Tan Theng Hong | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Tan Yee Nee | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Tan Yun June | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Yao Xiu Xiu | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Zhang Shu | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Zhao Jing | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Zhou Lei | Basketball | Women's Team | Silver | 2003 | |
Tey Choon Kiat | Billiards & Snooker | 8-ball Pool Singles | Bronze | 2003 | |
Yeo Teck Shin Freddie Soh Chye Hian | Billiards & Snooker | English Billiards Doubles | Bronze | 2003 | |
Alex Puan Yi Wei | Billiards & Snooker | Snooker Doubles | Gold | 2003 | |
Keith E Boon Aun | Billiards & Snooker | Snooker Doubles | Gold | 2003 | |
Amir Bin Zainal | Bodybuilding | Bantam Weight (M) - 65kg and below | Bronze | 2003 | |
Azman Bin Abdullah | Bodybuilding | Light Heavy Weight (M)- above 85kg up to 90kg | Bronze | 2003 | |
Cliff Hoffman | Bodybuilding | Light fly Weight (M)- 55kg and below | Bronze | 2003 | |
Abdul Halim Bin Haron | Bodybuilding | Lightweight - 70kg & below | Gold | 2003 | |
Chua Ling Fung Simon | Bodybuilding | Welter Weight - 75kg & below | Gold | 2003 | |
Mohd Ismail Bin Muhammad | Bodybuilding | Light Middleweight - 80kg & Below | Gold | 2003 | |
Ibrahim Sihat | Bodybuilding | Flyweight (M) - above 55kg up to 60kg | Silver | 2003 | |
Lim Ling Min Tong Lee Ling | Canoe | K2 1000m (W) | Bronze | 2003 | |
Tan Bee Teng Lim Ling Min Tong Lee Ling Qiu Yunru | Canoe | K4 500m (W) | Bronze | 2003 | |
Lin Ai Lin Jeslin Tay Li Jin May Li Rolles Liu Yang | Chess | Rapid Team (W) | Bronze | 2003 | |
Wu Shaobin | Chess | Individual Rapid (M) | Bronze | 2003 | |
Wu Shaobin Goh Wei Ming Jason Goh Koon-Jong Evan Yeo Ming Yang | Chess | Rapid Team (M) | Bronze | 2003 | |
Jason Goh Koon Jong | Chess | Individual Rapid (M) | Silver | 2003 | |
Ang Chez Yee | Fencing | Epee (M) | Bronze | 2003 | |
Koh Li-Chieh | Fencing | Individual Foil (M) | Bronze | 2003 | |
Ruth Ng | Fencing | Individual Foil (W) | Bronze | 2003 | |
Tan Kian Sing Lee Mun Kit Koh Li - Chieh Teo Chien Hong | Fencing | Men's Foil Team | Bronze | 2003 | |
Lim Yaoxiang | Fin Swimming | 50m Surface (M) | Bronze | 2003 | |
Zoe Ong Wan Yi | Fin Swimming | 50m Surface (W) | Bronze | 2003 | |
Zoe Ong Wan Yi | Fin Swimming | 200m Surface (W) | Bronze | 2003 | |
Zoe Ong Wan Yi | Fin Swimming | 400m Surface (W) | Bronze | 2003 | |
Eugene Lee | Fin Swimming | 4 x 100m Surface (M) | Gold | 2:0.01 sec | 2003 |
Lam Zhi Loong | Fin Swimming | 4 x 100m Surface (M) | Gold | 2:0.01 sec | 2003 |
Lim Yaoxiang | Fin Swimming | 4 x 100m Surface (M) | Gold | 2:0.01 sec | 2003 |
Ong Wei Ren Jed Elliot | Fin Swimming | 4 x 100m Surface (M) | Gold | 2:0.01 sec | 2003 |
Amanda Ang | Fin Swimming | 4 x 100m Surface (W) | Silver | 2003 | |
Choo Jingyi | Fin Swimming | 4 x 100m Surface (W) | Silver | 2003 | |
Leslie Kwok Ying Wah | Fin Swimming | 50m Apnea (M) | Silver | 2003 | |
Valerie Koh | Fin Swimming | 4 x 100m Surface (W) | Silver | 2003 | |
Zoe Ong | Fin Swimming | 4 x 100m Surface (W) | Silver | 2003 | |
Low Sanmay | Gymnastics | Individual Floor Exercise (W) | Bronze | 2003 | |
Hoe Peishan | Gymnastics | Team (W) | Silver | 2003 | |
Lee Wen Si | Gymnastics | Team (W) | Silver | 2003 | |
Lim Heem Wei | Gymnastics | Individual Balance Beam (W) | Silver | 2003 | |
Lim Heem Wei | Gymnastics | Team (W) | Silver | 2003 | |
Low Sanmay | Gymnastics | Team (W) | Silver | 2003 | |
Low Sanmay | Gymnastics | Individual All-Around | Silver | 2003 | |
Sai You Zi | Gymnastics | Team (W) | Silver | 2003 | |
Wee Pui Seng | Judo | Men's Up to 100kg | Bronze | 2003 | |
Cheryl Goh Pui Sze | Judo | Women's 63kg | Silver | 2003 | |
Abdul Kadir Bin Mohd Ibrahim | Pencak Silat | Tanding (M) - Class E | Bronze | 2003 | |
Kamariah Binte Johari | Pencak Silat | Ganda Doubles (W) | Bronze | 2003 | |
Mohamad Faizal Bin Mohd Wahab | Pencak Silat | Tanding (M) - Class A | Bronze | 2003 | |
Mohamed Zulfakar Bin Mohd Ramli | Pencak Silat | Tanding (M) - Class C | Bronze | 2003 | |
Mohammed Iswandy Bin Sapi | Pencak Silat | Tanding (M) - Class G | Bronze | 2003 | |
Mohd Hafizf AlAbdullah | Pencak Silat | Tanding (M) - Class B | Bronze | 2003 | |
Mohd Hidayat Bin Jasni | Pencak Silat | Tanding (M) - Class F | Bronze | 2003 | |
Nurah Ashikin Binte Ramli | Pencak Silat | Tanding (W) - Class F | Bronze | 2003 | |
Saideh Binte Said | Pencak Silat | Tanding (W) - Class B | Bronze | 2003 | |
Suzie Eryani Binte Kasmani | Pencak Silat | Tanding (W) - Class A | Bronze | 2003 | |
Zuridah Binte Osman | Pencak Silat | Ganda Doubles (W) | Bronze | 2003 | |
Alya Binte Osman | Pencak Silat | Women's Artistic | Gold | 2003 | |
Muhammad Yusoff Shah Bin Khamaruddin | Pencak Silat | Men's Tanding - Class I | Gold | 2003 | |
Muhd Zahid Bin Saaban | Pencak Silat | Men's Artistic | Gold | 2003 | |
Abdul Rahim Bin Anwar | Pencak Silat | Artistic Men's Team | Silver | 2003 | |
Kamarula Arifin Bin Mohd Tahir | Pencak Silat | Artistic Doubles (M) SENI - Warasanda Putra | Silver | 2003 | |
Mohd Rashid Bin Mohd Hanif | Pencak Silat | Artistic Men's Team | Silver | 2003 | |
Muhd Fazrul Bin Aziz | Pencak Silat | Artistic Doubles (M) SENI - Warasanda Putra | Silver | 2003 | |
Sheik Harun Bin Mohammad Rafik | Pencak Silat | Artistic Men's Team | Silver | 2003 | |
Elsie Lim Kim Hiok | Rowing | Single Scull (W) | Bronze | 2003 | |
Aishah Bte Samad | Shooting | 50m Rifle Prone (W) | Bronze | 2003 | |
Lim Chea Rong | Shooting | 50m Rifle Prone (W) | Bronze | 2003 | |
Ng Swee Teng | Shooting | Skeet (W) | Bronze | 2003 | |
Sarina Bye Abidin | Shooting | 50m Rifle Prone (W) | Bronze | 2003 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Men's Doubles Trap | Gold | 2003 | |
Aihni Bte Samat | Shooting | Trap Team (W) | Silver | 2003 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Trap (M) | Silver | 2003 | |
Ong Jun Hong | Shooting | 10m Air Rifle (M) | Silver | 2003 | |
Tan Poh Tian | Shooting | Trap Team (W) | Silver | 2003 | |
Tan Shi-LI | Shooting | Trap Team (W) | Silver | 2003 | |
Benjamin Gan Wei Ming | Swimming | 4 x 100m Free (M) | Gold | 3:28.42 sec | 2003 |
Bernardette Lee Jing Fei | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4:20.49 sec | 2003 |
Bouvron Christel Mei Yen | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay (W) | Gold | 3:54.47 sec | 2003 |
Chay Jung Jun Mark | Swimming | 4 x 100m Free (M) | Gold | 3:28.42 sec | 2003 |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 200m Butterfly | Gold | 2:17.72 sec | 2003 |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4:20.49 sec | 2003 |
Ernest Teo Quee Lim | Swimming | 4 x 100m Free (M) | Gold | 3:28.42 sec | 2003 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Freestyle (W) | Gold | 56.78 | 2003 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 200m IM (W) | Gold | 2:17.98 sec | 2003 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 50m Freestyle (W) | Gold | 26.42 | 2003 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 100m Freestyle (W) | Gold | 1:01.32 sec | 2003 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay (W) | Gold | 3:54.47 sec | 2003 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4:20.49 sec | 2003 |
Lim Kim Tor Jacqueline | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay (W) | Gold | 3:54.47 sec | 2003 |
Nicolette Teo Wei Min | Swimming | 4 x 100m Freestyle Relay (W) | Gold | 3:54.47 sec | 2003 |
Nicolette Teo Wei Min | Swimming | 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4:20.49 sec | 2003 |
Tan Lee Yu Gary | Swimming | 4 x 100m Free (M) | Gold | 3:28.42 sec | 2003 |
Bouvron Christel | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay Women | Silver | 8:38.78 sec | 2003 |
Chan U-Nice | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay Women | Silver | 8:38.78 sec | 2003 |
Christel Bouvron Mei Yen | Swimming | 400m Freestyle (W) | Silver | 4:24.23 sec | 2003 |
Gary Tan Lee Yu | Swimming | 200m Freestyle (M) | Silver | 1:53.58 sec | 2003 |
Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay Women | Silver | 8:38.78 sec | 2003 |
Lynette Ng | Swimming | 4 x 200m Freestyle Relay Women | Silver | 8:38.78 sec | 2003 |
Mark Chay | Swimming | 100m Backstroke (M) | Silver | 59.14. | 2003 |
Mark Chay Jung Jun | Swimming | 100m freestyle (M) | Silver | 51.96. | 2003 |
Nicolette Teo Wei Min | Swimming | 100m Breaststroke (W) | Silver | 2: 36.36 sec | 2003 |
Nicolette Teo Wei Min | Swimming | 200m Breaststroke (W) | Silver | 1:13.67 sec | 2003 |
Cai Xiaoli | Table Tennis | Men's Singles | Bronze | 2003 | |
Zhang Taiyong | Table Tennis | Men's Singles | Bronze | 2003 | |
Cai Xiaoli | Table Tennis | Men's Team | Gold | 2003 | |
Cai Xiaoli | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 2003 | |
Cai Xiaoli | Table Tennis | Men's Doubles | Gold | 2003 | |
Ho Jia Ren | Table Tennis | Men's Team | Gold | 2003 | |
Jing Junhong | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2003 | |
Jing Junhong | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 2003 | |
Li Jia Wei | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 2003 | |
Li Jiawei | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2003 | |
Li Jiawei | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 2003 | |
Li Jiawei | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 2003 | |
Sen Yew Fai | Table Tennis | Men's Team | Gold | 2003 | |
Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2003 | |
Xu Yan | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2003 | |
Zhang Taiyong | Table Tennis | Men's Team | Gold | 2003 | |
Zhang Taiyong | Table Tennis | Men's Doubles | Gold | 2003 | |
Zhang Xueling | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2003 | |
Jing Jun Hong | Table Tennis | Mixed Doubles | Silver | 2003 | |
Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Doubles | Silver | 2003 | |
Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Doubles | Silver | 2003 | |
Zhang Tai Yong | Table Tennis | Mixed Doubles | Silver | 2003 | |
Zhang Xueling | Table Tennis | Women's Doubles | Silver | 2003 | |
Zhang Xueling | Table Tennis | Women's Singles | Silver | 2003 | |
Zhang Xueling | Table Tennis | Women's Doubles | Silver | 2003 | |
Fong Yee Min | Taekwondo | Women's Heavyweight (>72kg) | Bronze | 2003 | |
Chen Peiqi | Taekwondo | Women's Featherweight | Silver | 2003 | |
David Wee | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Ee Yew Weng Darrel | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Eng Shao Loong Nigel | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Ho Khai Weng | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Lau Chok Yee | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Lee Kok Wang Alvin | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Lee Sai Meng | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Luo Nan | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Mallal Garret Charles | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Ng Eu Liem | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Ng Ker Wei | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Tan Chin Tiong Nicholas | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Tan Wei Keong Terence | Waterpolo | Waterpolo (Men) | Gold | 2003 | |
Goh Qiu Bin | Wushu | Taijiquan (M) | Bronze | 2003 | |
Lee Wen Xin | Wushu | Gunshu (W) | Bronze | 2003 | |
Goh Qiu Bin | Wushu | Taijiquan | Gold | 2003 | |
Jennee Wei Quin | Wushu | Taijiquan (W) | Silver | 2003 | |
Yang Yong Kai | Wushu | Taijiquan (M) | Silver | 2003 | |
Yow Wei Quin | Wushu | Taijiquan (M) | Silver | 2003 | |
Maryanne Gul | Archery | Women's Compound | Bronze | 2005 | |
Poh Seng Song U K Shyam Mohd Shameer Mohd Ayub Erzalmaniq Eawy Rawi | Athletics | Men's 4 x 100m | Bronze | 40.59s | 2005 |
Wong Tuck Yim James | Athletics | Shot Put | Bronze | 12.66m | 2005 |
Zhang Guirong | Athletics | Javelin | Bronze | 48.70m | 2005 |
Zhang Guirong | Athletics | Discus | Bronze | 48.62m | 2005 |
Du Xianhui | Athletics | Discus | Gold | 49.48m | 2005 |
Wong Tuck Yim James | Athletics | Discus | Gold | 55.11m | 2005 |
Zhang Guirong | Athletics | Shot Up | Gold | 17.4m | 2005 |
Du Xianhui | Athletics | Shot Put | Silver | 2005 | |
Hendri K Saputra Li Yujia | Badminton | Mixed Doubles | Bronze | 2005 | |
Jiang Yanmei Li Yujia | Badminton | Women's Doubles | Bronze | 2005 | |
LI Li | Badminton | Women's Singles | Bronze | 2005 | |
Li Li Xing Aiying Jiang Yanmei Li Yujia Shinta Mulia Sari Liu Fan Frances Neo Yu Yan Vanessa | Badminton | Women's Team | Silver | 2005 | |
Chia Zeet Huey Charlene | Billiards & Snooker | Women's 8-Ball Pool Singles | Bronze | 2005 | |
Hoe Shu Wah | Billiards & Snooker | Women's 9-Ball Pool Singles | Bronze | 2005 | |
Tey Choon Kiat | Billiards & Snooker | Men's 8-ball Pool Singles | Bronze | 2005 | |
Tey Choon Kiat Chan Keng Kwang | Billiards & Snooker | Men's 8-Ball Pool Doubles | Bronze | 2005 | |
Toh Lian Han Chan Keng Kwang | Billiards & Snooker | Men's 9-Ball Pool Doubles | Bronze | 2005 | |
Chan Keng Kwang | Billiards & Snooker | 9-Ball Pool Singles | Gold | 2005 | |
Hoe Shu Wah | Billiards & Snooker | Women's 8-Ball Pool Singles | Silver | 2005 | |
Puan Yi Wei Alex E Boon Aun Keith | Billiards & Snooker | Men's Snooker Doubles | Silver | 2005 | |
Vincent Ng Han Cheng | Bodybuilding | Light Fly weight (55kg) | Bronze | 2005 | |
Ibrahim Sihat | Bodybuilding | Fly Weight (60kg) | Gold | 2005 | |
Simon Chua Ling Fung | Bodybuilding | Welter Wt. (75kg) | Gold | 2005 | |
Kwang Tien Mei Evelyn Chan Lu Ee Jazreel Tan Shi Hua Tan Bee Leng Tay Hong Keow | Bowling | Women's Team Of Five | Bronze | 2005 | |
Remy Ong Kwang Kok Leong Goh Heng Soon Nathan, Jason Yeong Tan Siong Kooi Terence | Bowling | Men's Team Of Five | Bronze | 2005 | |
Jazreel Tan Shi Hua | Bowling | Women's Master | Silver | 2005 | |
Remy Ong | Bowling | Men's Master | Silver | 2005 | |
Goh Koon Jong Jason | Chess | Men's Rapid Chess | Bronze | 2005 | |
Goh Wei Ming | Chess | Men's Standard Chess | Bronze | 2005 | |
Wu Shaobi Wong Meng Kong Goh Koon Jong Jason Goh Wei Ming | Chess | Men's Rapid Chess Team | Bronze | 2005 | |
Lim Yean Hong Nona | Fencing | Women's Sabre | Bronze | 2005 | |
Nicholas Fang Kuo Wei Ang Chez Yee Lin Qinghui Leong Kok Seng | Fencing | Men's Epee team | Bronze | 2005 | |
Ng Yi Lin Ruth Ser Xue Ling Serene Cheryl Wong Tay Yu Ling | Fencing | Women's Foil Team | Gold | 2005 | |
Choo Tze Huang | Golf | Men's Singles | Bronze | 283 | 2005 |
Choo Tze Huang Goh Kun Yang Leong Kit Wai Jonathan Quek Peng Xiang Quincy | Golf | Men's team | Silver | 2005 | |
Lim Heem Wei Lee Wen Ling Tabitha Tay Jia Hui Lee Wen Si Nicole Tay Xi Hui Nur Atikah Muhd Jufrie | Gymnastics | Women's Artistic Gymnastic (WAG) Team | Gold | 2005 | |
Nicole Tay Xi Hui | Gymnastics | Artistic Individual Event (Floor Exercise) | Gold | 2005 | |
Nicole Tay Xi Hui | Gymnastics | Artistic Individual Event (Uneven Bars) | Silver | 2005 | |
Tabitha Tay Jia Hui | Gymnastics | Artistic Individual Event (Balance Beam) | Silver | 2005 | |
Chia Jin | Karate | Men Individual Kumite Open | Bronze | 2005 | |
Ng Pei Yi | Karate | Individual Kata (W) | Bronze | 2005 | |
Mohamad Saifullah Mohamad Julaimi | Pencak Silat | Tanding (M) Class D | Bronze | 2005 | |
Mohd Asadullah | Pencak Silat | Tanding (M) Class A | Bronze | 2005 | |
Mohd Iswandy | Pencak Silat | Tanding (M) Class F | Bronze | 2005 | |
Norishah Bte Anwar | Pencak Silat | Tunggal (Women) | Bronze | 2005 | |
Nur Ashikeen Bte Amran | Pencak Silat | Tanding (M) Class A | Bronze | 2005 | |
Saideah Bte Said | Pencak Silat | Tanding (M) Class B | Bronze | 2005 | |
Zuhrah Bte Mohd Sabri | Pencak Silat | Tanding (Women) Class D | Bronze | 2005 | |
Muhd Imran Abdul Rahman | Pencak Silat | Male Match Class H | Gold | 2005 | |
Abdul Kadir Bin Mohamed Ibrahim | Pencak Silat | Tanding (Men) - Class G | Silver | 2005 | |
Muhammad Yusuff Shah Khamaruddin | Pencak Silat | Tanding (Men) - Class I | Silver | 2005 | |
Nordianawati Mohd Sadali Fatmah Abdul Halid Raden Mas Ayi Ali | Pencak Silat | Female Artistic Team (Regu) | Silver | 2005 | |
Heo Boon Huay | Pentaque | Women's Singles | Bronze | 2005 | |
Heo Boon Huay Goh Hoei Bin | Pentaque | Women's Doubles | Bronze | 2005 | |
Roozaimy Bin Omar | Rowing | Lightweight Singles Sculls (LM1x) | Bronze | 2005 | |
Lim Kim Hiok Elsie | Rowing | Singles Sculls | Silver | 8: 22.15 sec | 2005 |
Dawn Liu Xiaodan Siobhan Tam Shiu Wun | Sailing | 420 Girls | Gold | 2005 | |
Griselda Khng | Sailing | Optimist (Girls) | Gold | 2005 | |
Lo Man Yi | Sailing | Laser Radial | Gold | 2005 | |
Maximillian Soh Khyan Tat | Sailing | Laser | Gold | 2005 | |
Teo Wee Chin Terence Koh Seng Kiat | Sailing | 420 Boys | Gold | 2005 | |
Toh Liying Tok Li Ching | Sailing | 470 Women | Gold | 2005 | |
Xu Yuan Zhen Justin Wong Ming Ho | Sailing | 420 Open | Gold | 2005 | |
Melcolm Huang JungJie Chung Pei Quan | Sailing | Hobie 16 | Silver | 2005 | |
Roy Tay Jun Hao Chung Pei Ming | Sailing | Men's 470 | Silver | 2005 | |
Sean Lee Teik Ren | Sailing | Optimist - Boys | Silver | 2005 | |
Ng Swee Theng | Shooting | Women's Skeet | Bronze | 2005 | |
Poh Li Meng | Shooting | Men's 50m Free Pistol | Bronze | 2005 | |
Tan Guan Hua | Shooting | Men's Practical Semi - Auto Shotgun | Bronze | 2005 | |
Zhang Jin | Shooting | Men's 10m Air Rifle | Bronze | 2005 | |
Zhang Jingna | Shooting | Women's 10m Air Rifle | Bronze | 2005 | |
Choo Choon Seng | Shooting | Men's Trap (Individual) | Gold | 2005 | |
Lee Wung Yew Choo Choon Seng Michael Kwa Eng Cheong | Shooting | Men's Trap (Team) | Gold | 2005 | |
Mohd Zain Amat | Shooting | Men's Doubles Trap (Individual) | Gold | 2005 | |
Chow Wei An, Alex | Shooting | Practical Pistol | Silver | 2005 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Men's Trap | Silver | 2005 | |
Wee Ewe Lay Lawrence John | Shooting | Practical - Pump Shotgun | Silver | 2005 | |
Yong Yu Zhen Venessa | Shooting | Women's 10m Air Rifle | Silver | 2005 | |
Cheah Mingzhe Marcus | Swimming | Men's 200m Backstroke | Bronze | 2005 | |
Kwok Ying Wah | Swimming | Men's 50m Freestyle | Bronze | 2005 | |
Lee Jiann Yow Lionel | Swimming | Men's 400m IM | Bronze | 2005 | |
Lee Jing Fei Bernardette | Swimming | Women's 200m Butterfly | Bronze | 2005 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 400m IM | Bronze | 2005 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 400m Freestyle | Bronze | 2005 | |
Tan Lee Yu Gary | Swimming | Men's 200m Butterfly | Bronze | 2005 | |
Tan Lee Yu Gary | Swimming | Men's 200m IM | Bronze | 2005 | |
Tan Zhi Rong Bryan | Swimming | Men's 100m Freestyle | Bronze | 2005 | |
Tao Li | Swimming | Women's 100m Butterflystroke | Bronze | 2005 | |
Tay Zhi Rong Bryan | Swimming | Men's 200m Freestyle | Bronze | 2005 | |
Chay Jung Jun Mark Tan Lee Yu Gary Tay Zhi Rong Bryan Cheah Mingzhe Marcus | Swimming | Men's 4 x 200m Freestyle Relay | Gold | 7: 35.85 sec (new SEA games record and national record) | 2005 |
Chay Jung Jun Mark Tan Lee Yu Gary Tay Zhi Rong Bryan Su Shirong Jeffrey | Swimming | Men's 4 x 100m Freestyle Relay | Gold | 2005 | |
Lee Jiann Yow Lionel | Swimming | Men's 400m Freestyle | Gold | 4: 00.51 sec | 2005 |
Tao Li | Swimming | Women's 100m Backstroke | Gold | 1: 03.83 sec | 2005 |
Tao Li | Swimming | Women's 200m Backstroke | Gold | 2005 | |
Tao Li | Swimming | Women's 200m Butterfly | Gold | 2: 14.11 sec (New SEA Games record, National record, and U17 record) | 2005 |
Teo Wei Min Nicolette | Swimming | Women's 200m Breaststroke | Gold | 2: 34.56 sec | 2005 |
Yeo Wei Ling Joscelin | Swimming | Women's 100m Freestyle | Gold | 56.41m | 2005 |
Yeo Wei Ling Joscelin | Swimming | Women's 200m IM | Gold | 2005 | |
Yeo Wei Ling Joscelin | Swimming | Women's 100m Breaststroke | Gold | 1: 11.74 sec | 2005 |
Yeo Wei Ling Joscelin | Swimming | Women's 100m Butterfly | Gold | 59.59 (new SEA Games Record and International Record) | 2005 |
Yeo Wei Ling Joscelin | Swimming | Women's 50m Freestyle | Gold | 26.13 (New SEA Games record) | 2005 |
Yeo Wei Ling Joscelin Teo Wei Min Nicolette Ho Shu Yong Tao Li | Swimming | Women's 4 x 100m Medley Relay | Gold | 4: 14.49 sec (New SEA Games record and national record) | 2005 |
Chay Jung Jun Mark | Swimming | Men's 100m Backstroke | Silver | 2005 | |
Ho Shu Yong | Swimming | Women's 50m Freestyle | Silver | 2005 | |
Ho Shu Yong Yeo Wei Ling Joscelin Ng Hiang Yuet Lynette Ho Ru Yu Ruth | Swimming | Women's 4 x 100m Freestyle Relay | Silver | 2005 | |
Ho Su Yong Yeo Wei Ling Joscelin Ong Chui Bin Mylene Quah Ting Wen | Swimming | Women's 4 x 200m Freestyle Relay | Silver | 2005 | |
Lee Jing Fei Bernardette | Swimming | Women's 400m IM | Silver | 2005 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 800m Freestyle | Silver | 2005 | |
Tan Lee Yu Gary | Swimming | Men's 200m Backstroke | Silver | 2005 | |
Teo Wei Min Nicolette | Swimming | Women's 200m IM | Silver | 2005 | |
Teo Wei Min Nicolette | Swimming | Women's 100m Breaststroke | Silver | 2005 | |
Xu Yuan Tan Paey Fern | Table Tennis | Women's Doubles | Bronze | 2005 | |
Yang Zi | Table Tennis | Men's Singles | Bronze | 2005 | |
Cai Xiao Li Ho Jia Ren Jason Yang Zi Lee Tien Hoe Clarence Seah Jun Wen Henry | Table Tennis | Men's Team | Gold | 2005 | |
Li Jiawei Zhang Xue Ling Tan Paey Fern Xu Yan Lim Pei Xin Jenn | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2005 | |
Li Jiawei Zhang Xueling | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 2005 | |
Yang Zi Zhang Xueling | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 2005 | |
Yang Zi Cai Xiaolin | Table Tennis | Men's Doubles | Gold | 2005 | |
Zhang Xueling | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 2005 | |
Li Jiawei | Table Tennis | Women's Singles | Silver | 2005 | |
Li Jiawei Cai Xiaoli | Table Tennis | Mixed Doubles | Silver | 2005 | |
Ng Xinyi Alisa | Triathlon | Swim - 1.5km, Bike - 40km, Run - 10km | Bronze | 2005 | |
Cheng Jing Hean | Triathlon | Swim - 1.5km, Bike - 40km, Run - 10km | Gold | 1: 58.4114s | 2005 |
Ng Ker Wei David Wee Tan Chin Tiong Luo Nan Kenneth Wee Yip Ren Kai Lee Kok Wang Alvin Tan Wei Keong Terence Mallal Garret Charles Lee Sai Meng Ng Eu Liem Marcus Lam Kang Wei Ronald Ho Khai Weng | Waterpolo | Men's Team | Gold | 2005 | |
Deng Ying Zhi Ng Xin Ni | Wushu | Women's Duilian | Bronze | 2005 | |
Shen Pin Xiu | Wushu | Taijiquan Taijijian | Bronze | 2005 | |
Goh Qiu Bin | Wushu | Taijiquan/ Taijiquan Combined | Gold | 2005 | |
Khor Poh Chin | Wushu | Qiangshu | Silver | 2005 | |
Maryanne Gul Lee Bee Teng Wong Liang Hoe | Archery | Compound Women's Team | Bronze | 2007 | |
Zhang Guirong | Athletics | Women's Discus Throw | Bronze | 2007 | |
Zhang Guirong | Athletics | Women's Shot Put | Gold | 2007 | |
Hendri K Saputra Li Yujia | Badminton | Mixed Doubles | Bronze | 2007 | |
Jiang Yanmei Li Yujia | Badminton | Women's Doubles | Bronze | 2007 | |
Hendri K Saputra Hendra Wijaya | Badminton | Men's Doubles | Silver | 2007 | |
Lee Yen Hui Kendrick | Badminton | Men's Singles | Silver | 2007 | |
Lee Yen Hui Kendrick Khoo Kian Teck Tan Wei Kiat Aaron Wong Zi Liang Derek Chew Swee Han Hendri K Saputra Hendra Wijaya Muhd Azlin Latib Chen Yong Zhao | Badminton | Men's Team | Silver | 2007 | |
Li Li Liu Fan Frances Jiang Yanmei Neo Yu Yan Vanessa Xing Aiying Li Yujia Shinta Mulia Sari Fu Mingtian Gu Juan Yao Lei | Badminton | Women's Team | Silver | 2007 | |
E Boon Aun Keith Lim Chun Kiat Peter Gilchrist | Billiards & Snooker | Men's Snooker Team | Bronze | 2007 | |
Lim Chun Kiat | Billiards & Snooker | Men's 6-Red Snooker Singles | Bronze | 2007 | |
Chan Keng Kwang Toh Lian Han | Billiards & Snooker | Men's 9-Ball Pool Doubles | Silver | 2007 | |
Tey Choon Kiat | Billiards & Snooker | Men's 8-Ball Pool Singles | Silver | 2007 | |
Sasi Zura Raush | Bodybuilding | Men's Up to 70KG Lightweight | Bronze | 2007 | |
Amir Bin Zainal | Bodybuilding | Men's Up to 60KG Flyweight | Silver | 2007 | |
Jazreel Tan Shi Hui Ng Li Chuen Amanda Nathan Jasmine Yeong | Bowling | Women's Trios | Bronze | 2007 | |
Ng Qenn | Bowling | Men's Singles | Gold | 2007 | |
Ng Qenn Remy Ong Jason Yeong Nathan | Bowling | Men's Trios | Gold | 2007 | |
Remy Ong | Bowling | Men's Masters | Gold | 2007 | |
Annabelle Ng Geraldine Lee | Canoe | K2 500M Women | Bronze | 2007 | |
Annabelle Ng Geraldine Lee Andrea Chen Irene Chua | Canoe | K4 500M Women | Bronze | 2007 | |
Lin Qinghui | Fencing | Men's Individual Epee | Bronze | 2007 | |
Lin Qinghui Leong Kok Seng Lim Wei Wen Fang Kuo Wei | Fencing | Men's Team Epee | Bronze | 2007 | |
Muthiah Mark Dinesh | Fencing | Men's Individual Sabre | Bronze | 2007 | |
Nona Lim Yean Hong Lee Yi Chen Lewina Lee Huimin Ann Leisl Khoo Yi Min | Fencing | Women's Team Sabre | Bronze | 2007 | |
Wu Jie Sng Chong Guo Tsang Chi Yin Chua Wee Hong | Fencing | Men's Team Foil | Bronze | 2007 | |
Wang Wenying Ng Yi Lin Ruth Tay Yu Ling Ser Xue Ling Serene | Fencing | Women's Team Foil | Gold | 2007 | |
Lim Wei Wen | Fencing | Men's Individual Epee | Silver | 2007 | |
Lim Yean Hong Nona | Fencing | Women's Individual Sabre | Silver | 2007 | |
Men's Team | Football | Men's Team | Bronze | 2007 | |
Chan David Jonathan | Gymnastics | Men's Pommel Horse | Bronze | 2007 | |
Lim Heem Wei Tay Xi Hui Nicole Tay Jia Hui Tabitha Nur Atikah Nabilah Nazyra Binte Suhairi | Gymnastics | Women's Team | Gold | 2007 | |
Tay Jia Hui Tabitha | Gymnastics | Women's All-Around | Gold | 2007 | |
Tay Jia Hui Tabitha | Gymnastics | Women's Floor | Gold | 2007 | |
Tay Xi Hui Nicole | Gymnastics | Women's All-Around | Gold | 2007 | |
Tay Jia Hui Tabitha | Gymnastics | Women's Vault | Silver | 2007 | |
Tay Xi Hui Nicole | Gymnastics | Women's Uneven Bar | Silver | 2007 | |
Tay Xi Hui Nicole | Gymnastics | Women's Floor | Silver | 2007 | |
Men's Team | Hockey | Men's Team | Silver | 2007 | |
Cai Renjun Ngo Yee Ling | Judo | Ju-No Kata | Silver | 2007 | |
Ng Pei Yi | Karate | Individual Women's Kata | Bronze | 2007 | |
Chia Tee Chiak | Lawn Bowls | Men's Singles | Silver | 2007 | |
Brenda Shee Jin Hui | Muay Thai | Women Flyweight 51KG | Bronze | 2007 | |
Wong Jianjun Louis | Muay Thai | Men Light Welterweight 63/5KG | Bronze | 2007 | |
Wong Lei Biao | Muay Thai | Men Light 60KG | Bronze | 2007 | |
Nur As'ashikeen | Pencak Silat | Women's Under 50KG | Bronze | 2007 | |
Mohamed Noor Rafili | Pencak Silat | Men's Under 75KG | Gold | 2007 | |
Heo Boon Huay Goh Heo Bin Nur Izzati | Pentaque | Women's Triples | Bronze | 2007 | |
Men's Team | Polo | Men's Team | Silver | 2007 | |
Saiyidah Aisyah | Rowing | Women's Lightweight Single Sculls | Bronze | 2007 | |
Men's Team | Rugby | Men's Team | Bronze | 2007 | |
Women's Team | Rugby | Women's Team | Silver | 2007 | |
Choo Meng Keng | Sailing | Mistral One Design (Youth) | Bronze | 2007 | |
Justin Wong Ming Ho Wilbur Chan Jun Kun Chong Kwong Kin Tan Wei Zheng | Sailing | Match Racing (Open) Farr Platu 25 | Bronze | 2007 | |
Kan Tsung Liang | Sailing | Optimist (Boys) | Bronze | 2007 | |
Dawn Liu Xiaodan Elizabeth Tan Li Yong | Sailing | 470 (Women) | Gold | 2007 | |
Justin Liu Xiaman Sherman Cheng Feng Yuan | Sailing | 420 (Boys) | Gold | 2007 | |
Rachel Lee Qing | Sailing | Optimist (Girl) | Gold | 2007 | |
Roy Tan Jun Hao Chung Pei Ming | Sailing | 470 (Men) | Gold | 2007 | |
Jovina Choo Bei Fen Sara Tan Li Ching | Sailing | 420 (Girls) | Silver | 2007 | |
Koh Seng Leong | Sailing | International Laser | Silver | 2007 | |
Lo Jun Hao | Sailing | Super Mod | Silver | 2007 | |
Low Wen Chun Jonathan Russel Chew | Sailing | Hobie 16 (Open) | Silver | 2007 | |
Ng Hui Min Daniella Russell Kan Tsung Liang Lee Qing Rachel Tan Yi Hao Luke Choy Wong Loong Darren | Sailing | Optimist Team Racing | Silver | 2007 | |
Tam Shiu Wun Siobhan | Sailing | Laser Radial | Silver | 2007 | |
Chiew Huan Lin | Shooting | Men's Skeet | Bronze | 2007 | |
Fan Xiao Ping Zhao Hui Jing Pheong Siew Shya | Shooting | Women's 10M Air Pistol (Team) | Bronze | 2007 | |
Gai Bin Poh Lip Meng Ho Hung Yi | Shooting | Men's 10M Air Pistol (Team) | Bronze | 2007 | |
Kasmijan Kimin Chee Kwet Chian Ong Jun Hong | Shooting | Men's 50M Rifle Prone (Team) | Bronze | 2007 | |
Lee Wung Yew | Shooting | Men's Trap | Bronze | 2007 | |
Lee Yee David Chan Chiew Huan Lin | Shooting | Men's Skeet Team | Bronze | 2007 | |
Amat Mohd Zain | Shooting | Men's Trap | Gold | 2007 | |
Choo Cheng Seng Lee Wung Yew Mohd Zain Amat | Shooting | Men's Trap Team | Gold | 2007 | |
Choo Choon Seng | Shooting | Men's Double Trap | Gold | 2007 | |
Gai Bin | Shooting | Men's 10M Air Pistol | Gold | 2007 | |
Koh Tien Wei Jonathan | Shooting | Men's 10M Air Rifle | Gold | 2007 | |
Mohd Zain Amat Choo Cheng Seng Tan Chee Keong | Shooting | Men's Double Trap (Team) | Gold | 2007 | |
Ong Jun Hong Koh Tien Wei Jonathan Zhang Jin | Shooting | Men's 10M Air Rifle Team | Gold | 2007 | |
Ser Xiang Wei Jasmine | Shooting | Women's 10M Air Rifle | Gold | 2007 | |
On Shaw Ming Poh Lip Meng Gai Bin | Shooting | Men's 25M Centre Fire Pistol (Team) | Silver | 2007 | |
Ong Jun Hong | Shooting | Men's 10M Air Rifle | Silver | 2007 | |
Poh Lip Meng | Shooting | Men's 23M Standard Pistol | Silver | 2007 | |
Poh Lip Meng Gai Bin Ho Hung Yi | Shooting | Men's 50M Pistol (Team) | Silver | 2007 | |
Poh Lip Meng Gai Bin Rafiee Sairi | Shooting | Men's 25M Standard Pistol (Team) | Silver | 2007 | |
Tan Chee Keong | Shooting | Men's Double Trap | Silver | 2007 | |
Men's Team | Softball | Men's Team | Bronze | 2007 | |
Women's Team | Softball | Women's Team | Silver | 2007 | |
Cheah Mingzhe Marcus | Swimming | Men's 1500M Freestyle | Bronze | 2007 | |
Cheah Mingzhe Marcus | Swimming | Men's 200M Backstroke | Bronze | 2007 | |
Lim Jia Yi Shana | Swimming | Women's 200M Backstroke | Bronze | 2007 | |
Lim Zhi Cong | Swimming | Men's 400M Ind Medley | Bronze | 2007 | |
Ong Russell | Swimming | Men's 50M Freestyle | Bronze | 2007 | |
Tay Zhirong Bryan Ong Wei Shien Zach Su Shirong Jeffery Tan Jin Leonard | Swimming | Men's 4x100M Medley Relay | Bronze | 2007 | |
Ong Zach | Swimming | Men's 100M Backstroke | Gold | 2007 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 400M Individual Medley | Gold | 2007 | |
Tao Li | Swimming | Women's 100M Butterfly | Gold | 2007 | |
Tao Li | Swimming | Women's 200M Butterfly | Gold | 2007 | |
Tao Li | Swimming | Women's 100M Backstroke | Gold | 2007 | |
Tao Li Quah Ting Wen Teo Wei Min Nicolette Lim Jia Yi Shana | Swimming | Women's 4x100M Medley Relay | Gold | 2007 | |
Tay Zhirong Bryan | Swimming | Men's 100M Freestyle | Gold | 2007 | |
Tay Zhirong Bryan Cheah Marcus Lim Wen Hao Joshua Thum Bing Ming | Swimming | Men's 4x200M Freestyle Relay | Gold | 2007 | |
Tay Zhirong Bryan Ong Zai Yi Russell Su Shirong Jeffery Tan Xue-Wei Nicholas | Swimming | Men's 4x100M Freestyle Relay | Gold | 2007 | |
Teo Wei Min Nicolette | Swimming | Women's 100M Breaststroke | Gold | 2007 | |
Teo Wei Min Nicolette | Swimming | Women's 200M Breaststroke | Gold | 2007 | |
Cheah Mingzhe Marcus | Swimming | Men's 400M Freestyle | Silver | 2007 | |
Lim Jia Yi Shana | Swimming | Women's 100M Backstroke | Silver | 2007 | |
Lim Shu-en Lynette | Swimming | Women's 800M Freestyle | Silver | 2007 | |
Ong Zach | Swimming | Men's 200M Backstroke | Silver | 2007 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 200M Freestyle | Silver | 2007 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 100M Freestyle | Silver | 2007 | |
Quah Ting Wen Lim Shu En Lynette Ong Chui Bin Mylene Lim Xiang Qi Amanda | Swimming | Women's 4x200M Freestyle Relay | Silver | 2007 | |
Tao Li | Swimming | Women's 200M Ind Medley | Silver | 2007 | |
Tay Zhirong Bryan | Swimming | Men's 200M Freestyle | Silver | 2007 | |
Gao Ning | Table Tennis | Men's Singles | Gold | 2007 | |
Li Jia Wei Wang Yue Gu Sun Bei Bei Yu Meng Yu Tan Paey Fern Lim Pei Xin Sim Kai Yin | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2007 | |
Li Yia Wei Yang Zi | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 2007 | |
Sun Bei Bei Yu Meng Yu | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 2007 | |
Wang Yue Gu | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 2007 | |
Yang Zi Gao Ning | Table Tennis | Men's Doubles | Gold | 2007 | |
Yang Zi Gao Ning Cai Xiaoli Jason Ho Pang Xue Jie Lee Han Ting | Table Tennis | Men's Team | Gold | 2007 | |
Gao Ning Sun Bei Bei | Table Tennis | Mixed Doubles | Silver | 2007 | |
Li Jia Wei Wang Yue Gu | Table Tennis | Women's Doubles | Silver | 2007 | |
Mok Ying Ren | Triathlon | Men's Triathlon | Gold | 2007 | |
Team | Waterpolo | Team | Gold | 2007 | |
Deng Yingzhi Ng Xinni | Wushu | Women Duilian | Gold | 2007 | |
Goh Qiu Bin | Wushu | Men's Taijiquan-2 Events Combined | Silver | 2007 | |
Khor Poh Chin | Wushu | Women's Changquan-3 Events Combined | Silver | 2007 | |
Chua Boon Rong Adriel | Archery | Men's Compound (Individual) | Silver | 2009 | |
Venessa Loh Tze Rong Wendy Tan Liu Jie Wong Sook Wai Samantha | Archery | Women's Recurve (Team) | Silver | 2009 | |
Wong Tuck Yim James | Athletics | Men-Discus | Gold | 2009 | |
Zhang Guirong | Athletics | Women-Shot Put | Gold | 2009 | |
Gary Yeo Muhammad Alfi Mustapha Muhamad Amirundin Jamal Lee Cheng Wei | Athletics | Men 4x100M | Silver | 2009 | |
Chen Yongzhao Ashton Hendra Wijaya Hendri Kurniawan Saputra Jonathan Tang Yew Loong Ronald Susilo Wong Zi Liang Derek Yeo Zhao Jiang Terry | Badminton | Men's Team | Bronze | 2009 | |
Fu Mingtian Li Yujia Neo Yu Yan Venessa Shinta Mulia Sari Xing Aiying Yao Lei Zhang Beiwen | Badminton | Women's Team | Bronze | 2009 | |
Shinta Mulia Sari Yao Lei | Badminton | Women's Doubles | Silver | 2009 | |
Chan Keng Kwang Toh Lian Han | Billiards & Snooker | 9-Ball Pool Doubles | Bronze | 2009 | |
Gilchrist Peter Edward Lim Chun Kiat | Billiards & Snooker | Men's English Billiards Doubles | Bronze | 2009 | |
Ang Boon Chin Lim Chun Kiat | Billiards & Snooker | Men's Snooker Doubles | Gold | 2009 | |
Glichrist Peter Edward | Billiards & Snooker | English Billiards Single | Gold | 2009 | |
Chai Zeet Huay Charlene | Billiards & Snooker | Women's 9 Ball Pool Singles | Silver | 2009 | |
Khairul A Bin Hamid | Boxing | Lightweight up to 60KG | Bronze | 2009 | |
Dinah Chan Siew Kheng | Cycling | Time Trial (Womens) | Bronze | 2009 | |
Team | Football | LAOS vs SIN | Bronze | 2009 | |
Lam Zhiqun Leong Kit Wai Jonathan Poh Swee Kiat Johnson Woo Ke-Jun Jonathan | Golf | Men's Team | Silver | 2009 | |
Poh Swee Kiat Johnson | Golf | Men's Individual | Silver | 2009 | |
Ang Xuan Yi | Judo | Womens Over 52KG up to 57KG | Bronze | 2009 | |
Cai Ren Jun Ngo Yee Ling | Judo | Ju-No Kata (Women's) | Bronze | 2009 | |
Wee Pui Seng | Judo | Mens Over 90KG up to 100KG | Silver | 2009 | |
Tay Qingyuan | Karate | Mens 67KG and below Kumite | Bronze | 2009 | |
Ng Pei Yi | Karate | Individual Women's Kata | Silver | 2009 | |
Mohamad Elyasak Bin Said | Pencak Silat | Men's Class F (70-75KG) | Bronze | 2009 | |
Mohamad Saifuddin Bin Mohamad Julaimi | Pencak Silat | Men's Class E (65-70KG) | Bronze | 2009 | |
Mohamad Saifullah Bin Mohamad Julaimi | Pencak Silat | Men's Class E (65-70KG) | Bronze | 2009 | |
Mohd Nur Shafiq Bin Mohd Saiful | Pencak Silat | Men's Class H (80-85KG) | Bronze | 2009 | |
Saiedah Bte Said | Pencak Silat | Female Class C (55-60KG) | Bronze | 2009 | |
Rabiatul Adawiyah Bte Yusak | Pencak Silat | Tunggal (Women) | Gold | 2009 | |
Mudhammad Shakir Bin Juanda | Pencak Silat | Men's Class G (75-80KG) | Silver | 2009 | |
Nur Dinniyati Bte Mohd Julaimi | Pencak Silat | Female Class B (50-55KG) | Silver | 2009 | |
Aqilah Binte Sudhir | Shooting | Women's 50M Rifle 3 Positions (Ind) | Bronze | 2009 | |
Aqilah Binte Sudhir Goh Jia Yi Haw Siew Peng | Shooting | Women's 10M Air Rifle (Team) | Bronze | 2009 | |
Gai Bin On Shaw Ming Poh Lip Meng | Shooting | Men's 25M Centre Fire Pistol Team | Bronze | 2009 | |
Gai Bin On Shaw Ming Poh Lip Meng | Shooting | Men's 25M Standard Pistol Team | Bronze | 2009 | |
Kasmijan Bin Kimin Ong Jun Hong Zhang Jin | Shooting | Men's 50M Rifle Prone Team | Bronze | 2009 | |
Gai Bin Lim Swee Hon Nigel Poh Lip Meng | Shooting | Men's 10M Air Pistol (Team) | Gold | 2009 | |
Gai Bin Lim Swee Hon Nigel Poh Lip Meng | Shooting | Men's 50M Pistol Team | Gold | 2009 | |
Goh Jia Yi | Shooting | Women's 10M Air Rifle (Ind) | Gold | 2009 | |
Koh Tien Wei Jonathan Ong Jun Hong Zhang Jin | Shooting | Men's 10M Air Rifle (Team) | Gold | 2009 | |
Ser Xiang Wei Jasmine | Shooting | Women's 50M Rifle 3 Positions (Ind) | Gold | 2009 | |
Zhang Jin | Shooting | Men's 10M Air Rifle (Ind) | Gold | 2009 | |
Aqilah Binte Sudhir Lim Chea Rong Ser Xiang Wei Jasmine | Shooting | Women's 50M Rifle3 Positions 3x20 | Silver | 2009 | |
Gai Bin | Shooting | Men's 25M Standard Pistol (Ind) | Silver | 2009 | |
Gai Bin | Shooting | Men's 50M Pistol 60 Shots | Silver | 2009 | |
Koh Tien Wei Jonathan | Shooting | Men's 10M Air Rifle (Ind) | Silver | 2009 | |
Poh Lip Meng | Shooting | Men's 10M Air Pistol | Silver | 2009 | |
Koh Hui Yu | Swimming | Women's 200M Individual Medley | Bronze | 2009 | |
Koh Hui Yu | Swimming | Women's 400M Individual Medley | Bronze | 2009 | |
Lim Jia Yi Shana | Swimming | Women's 200M Backstroke | Bronze | 2009 | |
Lim Wen Hao Joshua | Swimming | 200M Individual Medley (Boys) | Bronze | 2009 | |
Lim Wen Hao Joshua | Swimming | Men's 200M Freestyle | Bronze | 2009 | |
Lim Xiang Qi Amanda | Swimming | 100M Freestyle (W) | Bronze | 2009 | |
Ng Kai Wee Rainer | Swimming | Men's 200M Backstroke | Bronze | 2009 | |
Ong Kai Yi Russell | Swimming | 100M Freestyle (Boys) | Bronze | 2009 | |
Ong Kai Yi Russell | Swimming | Men 50M Freestyle | Bronze | 2009 | |
Ong Wei Shien Zach | Swimming | Men's 100M Backstroke | Bronze | 2009 | |
Quah Ting Wen | Swimming | 400M Freestyle (Girls) | Bronze | 2009 | |
Cheah Mingzhe Marcus Clement Lim Lim Wen Hao Joshua Ong Wei Shien Zach | Swimming | Men's 4x200M Freestyle Relay | Gold | 2009 | |
Clement Lim Lim Wen Hao Joshua Ong Kai Yi Russell Su Shirong Jeffery | Swimming | Men's 4x100M Freestyle Relay | Gold | 2009 | |
Ho Ru'en Roanne Lim Jia Yi Shana Quah Ting Wen Tao Li | Swimming | Women's 4x100M Medley Relay | Gold | 2009 | |
Lim Xiang Qi Amanda | Swimming | Women-50M Freestyle | Gold | 2009 | |
Lim Xiang Qi Amanda Lynette Lim Shu En Ong Chui Bin Mylene Quah Ting Wen | Swimming | 4x100M Freestyle Relay (Girls) | Gold | 2009 | |
Lim Xiang Qi Amanda Lynette Lim Shu En Ong Chui Bin Mylene Quah Ting Wen | Swimming | Women's 4x200M Freestyle Relay | Gold | 2009 | |
Lynette Lim Shu En | Swimming | 800M Freestyle (W) | Gold | 2009 | |
Ong Wei Shuen Zach | Swimming | Men's 200M Backstroke | Gold | 2009 | |
Quah Ting Wen | Swimming | 100M Freestyle (W) | Gold | 2009 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 200M Freestyle | Gold | 2009 | |
Tao Li | Swimming | Women's 100M Backstroke | Gold | 2009 | |
Tao Li | Swimming | Women's 100M Butterfly | Gold | 2009 | |
Tao Li | Swimming | Women's 200M Backstroke | Gold | 2009 | |
Tao Li | Swimming | Women's 200M Butterfly | Gold | 2009 | |
Ho Ru'en Roanne | Swimming | 100M Backstroke (Girls) | Silver | 2009 | |
Lim Jia Yi Shana | Swimming | Women's 100M Backstroke | Silver | 2009 | |
Lim Xin Jing Cheryl | Swimming | Women's 200M Backstroke | Silver | 2009 | |
Lynette Lim Shu En | Swimming | 400M Freestyle (Girls) | Silver | 2009 | |
Ng Jia Hao Ng Kai Wee Rainer Ong Kai Yi Russell Ong Wei Shien Zach Tan Jin Wen Mark | Swimming | Men's 4x100M Medley Relay | Silver | 2009 | |
Ng Kai Wee Rainer | Swimming | Men's 100M Backstroke | Silver | 2009 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 400M Individual Medley | Silver | 2009 | |
Quah Ting Wen | Swimming | Women's 50M Freestyle | Silver | 2009 | |
Cai Xiao Li Pang Xue Jie | Table Tennis | Men's Doubles (SIN v VIE) | Bronze | 2009 | |
Gao Ning Yang Zi | Table Tennis | Men's Doubles (SIN v VIE) | Bronze | 2009 | |
Cai Xiao Li Gao Ning Lim Jie Yan Pang Xue Jie Yang Zi | Table Tennis | Men's Team | Gold | 2009 | |
Feng Tian Wei | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 2009 | |
Feng Tian Wei Sim Kai Xin Zena Sun Bei Bei Wang Yue Gu Yu Meng Yu | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2009 | |
Gao Ning | Table Tennis | Men's Singles | Gold | 2009 | |
Sun Bei Bei Yu Meng Yu | Table Tennis | Women's Doubles Gold Medal Match (SIN v SIN) | Gold | 2009 | |
Wang Yue Gu Yang Zi | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 2009 | |
Feng Tian Wei Gao Ning | Table Tennis | Mixed Doubles | Silver | 2009 | |
Feng Tian Wei Wang Yue Gu | Table Tennis | Women's Doubles Gold Medal Match (SIN v SIN) | Silver | 2009 | |
Wang Yue Gu | Table Tennis | Women's Singles | Silver | 2009 | |
Yang Zi | Table Tennis | Men's Singles | Silver | 2009 | |
Quek Jie Lin Jacqueline | Taekwondo | Women's Middle Weight | Bronze | 2009 | |
Tan Junwei Jason | Taekwondo | Men's Fin Weight | Bronze | 2009 | |
Lim Yaoxiang Lin Diyan Lin Diyang Luo Nan Ong Wei Sheng Kelvin Poh Hock Yen Alvin Samuel Loh Tan Wei Keong Terrance Tay Sin Chai Nigel Teo Zhen Wei Eugene Wee Kenneth Yip Ren Kai | Waterpolo | Mens | Gold | 2009 | |
Mohamad Sulaiman Bin Mohamad Yusof | Wrestling | Men's 74KG Freestyle | Silver | 2009 | |
Khor Poh Chin Tao Yijun Tay Yujuan | Wushu | Duilian with Weapon (Womens Taolu) | Gold | 2009 | |
Fung Jun Jie Seah Kah Yeap Samuel Tay Wei Sheng Jaryl | Wushu | Duilian Barehand (Mens Taolu) | Silver | 2009 | |
Chong Ming Xun | Athletics | Men's Pole Vault | Bronze | 2011 | |
Kenneth Khoo Ng Chin Hui Lance Tan Md Zaki Sapari | Athletics | 4 x 400m Men's Relay | Bronze | 2011 | |
Zhang Guirong | Athletics | Women's Discus | Bronze | 2011 | |
James Wong Tuck Yim | Athletics | Men's Discus | Gold | 2011 | |
Zhang Guirong | Athletics | Women's Shot Put | Gold | 2011 | |
Gary Yeo Foo Ee | Athletics | Men's 100M | Silver | 2011 | |
Men's Team | Athletics | Men's 4x100M Freestyle Relay | Silver | 2011 | |
Wan Lay Chi | Athletics | Women's Shot Put | Silver | 2011 | |
Derek Wong Zi Liang | Badminton | Men's Singles | Bronze | 2011 | |
Men's Team | Badminton | Men's Team | Bronze | 2011 | |
Shinta Mulia Sari Yao Lei | Badminton | Women's Doubles | Bronze | 2011 | |
Women's Team | Badminton | Women's Team | Bronze | 2011 | |
Fu Mingtian | Badminton | Women's Singles | Gold | 2011 | |
Hoe Shu Wah | Billiards & Snooker | Women's 8-Ball Pool Singles | Bronze | 2011 | |
Hoe Shu Wah | Billiards & Snooker | Women's 9-Ball Pool Singles | Bronze | 2011 | |
Peter Edward Gilchrist Ang Boon Chin | Billiards & Snooker | English Billiards Double | Bronze | 2011 | |
Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker | English Billiards Single | Gold | 2011 | |
Ang Boon Chin | Billiards & Snooker | Men's Snooker Singles | Silver | 2011 | |
Ang Boon Chin Lim Chun Kiat | Billiards & Snooker | Men's Snooker Doubles | Silver | 2011 | |
Jazreel Tan Shi Hua | Bowling | Women's Singles | Bronze | 2011 | |
New Hui Fen Shayna Ng Lin Zhi Jasmine Yeong-Nathan | Bowling | Women's Trios | Bronze | 2011 | |
Cherie Tan Shi Hua | Bowling | Women's Singles | Gold | 2011 | |
Cherie Tan Shi Hua | Bowling | Women's Step Ladder | Gold | 2011 | |
Cherie Tan Shi Hua Daphne Tan Shi Jing Jazreel Tan Shi Hua New Hui Fen Shayna Ng Lin Zhi | Bowling | Women's Team | Gold | 2011 | |
Cherie Tan Shi Hua Daphne Tan Shi Jing | Bowling | Women's Doubles | Silver | 2011 | |
Cherie Tan Shi Hua Daphne Tan Shi Jing Jazreel Tan Shi Hua | Bowling | Women's Trios | Silver | 2011 | |
Muhd Ridwan Ahmad | Boxing | Men's Lightweight 60KG | Bronze | 2011 | |
Lam Ze Ying Kelvin Ng | Bridge | Mixed Pairs | Bronze | 2011 | |
Loo Choon Chou Tan Yoke Lan | Bridge | Mixed Buttler | Bronze | 2011 | |
Mixed Team | Bridge | Mixed Team | Bronze | 2011 | |
Seet Chong Cheng Tan Yoke Lan | Bridge | Woman's Pair | Gold | 2011 | |
Loo Choon Chou Poon Hua | Bridge | Men's Pairs | Silver | 2011 | |
Loo Choon Chou Tan Yoke Lan | Bridge | Mixed Pairs | Silver | 2011 | |
Men's Team | Bridge | Men's Team | Silver | 2011 | |
Ng Lai Chun Tan Sock Ngin | Bridge | Women's Buttler Pairs | Silver | 2011 | |
Women's Team | Bridge | Women's Team | Silver | 2011 | |
Brandon Ooi Wei Cheng Clarence Chua | Canoe | Men's K2 200M | Bronze | 2011 | |
Daniel Ang Jia Ming Brandon Ooi Wei Cheng | Canoe | Men's K2 1000M | Bronze | 2011 | |
Daniel Ang Jia Ming Tay Zi Qiang Muhd Syaheenul Aimen Lucas Teo Guang Yi | Canoe | Men's K4 1000M | Bronze | 2011 | |
Geraldine Lee Wei Ling | Canoe | Women's K1 500M | Gold | 2011 | |
Stephanie Chen Jiexian Suzanne Seah | Canoe | Women's K2 200M | Gold | 2011 | |
Geraldine Lee Wei Ling | Canoe | Women's K1 200M | Silver | 2011 | |
Geraldine Lee Wei Ling Andrea Chen Jiewen Wilona Lee Yang Jing Annabelle Ng Xiangru | Canoe | Women's K4 200M | Silver | 2011 | |
Geraldine Lee Wei Ling Andrea Chen Jiewen Wilona Lee Yang Jing Annabelle Ng Xiangru | Canoe | Women's K4 200M | Silver | 2011 | |
Lucas Teo Guang Yi | Canoe | Men's K1 1000M | Silver | 2011 | |
Stephenie Chen Jiexian Suzanne Seah | Canoe | Women's K2 500M | Silver | 2011 | |
Dinah Chan Siew Kheng | Cycling | 25KM Individual Time Trial | Bronze | 2011 | |
Dinah Chan Siew Kheng | Cycling | 76.2KM Road Race Individual | Bronze | 2011 | |
Darren Low | Cycling | 50KM Individual Time Trail | Silver | 2011 | |
Ann Karin Melbye | Fencing | Women's Individual Epee | Bronze | 2011 | |
Matthew Lam Hin Yui Tan Yuan Zi Wu Jie Zhang Zhengang | Fencing | Men's Team Foil | Bronze | 2011 | |
Cheryl Wong Ye Han Joan Ang Liting Ruth Ng Yi Lin Wang Wenying | Fencing | Women's Foil Team | Silver | 2011 | |
Lim Heem Wei | Gymnastics | Women's Artistic Individual | Bronze | 2011 | |
Lim Heem Wei Krystal Khoo Oon Hui Foo En Ning Rachael Giam Joey Tam Jing Ying Nur Atikah Nabilah | Gymnastics | Women's Artistic Gymnastics Team | Gold | 2011 | |
Gabriel Gan Zi Jie | Gymnastics | Pommel Horse | Silver | 2011 | |
Lim Heem Wei | Gymnastics | Floor Exercise | Silver | 2011 | |
Ang Xuan Yi | Judo | Women's 57KG | Bronze | 2011 | |
Tay Qinyuan | Karate | Kumite-55KG | Bronze | 2011 | |
Brandon Boon Ji Xing | Open Swimming Water | Men's 5000M | Bronze | 2011 | |
Mohd Saifullah Mohd Julaimi | Pencak Silat | Tanding Class E | Bronze | 2011 | |
Mohd Shakir Juanda | Pencak Silat | Tanding Class I | Bronze | 2011 | |
Muhd Azri Abdullah Muhd Danial Azlani | Pencak Silat | Men's Artistic Double | Bronze | 2011 | |
Carmen Goh Jia Man | Roller Sports | Women's 10000M | Bronze | 2011 | |
Carmen Goh Jia Man | Roller Sports | Women's 5000M | Bronze | 2011 | |
Daryl Chan Chiang | Roller Sports | Men's 5000M | Bronze | 2011 | |
Daryl Chan Chiang | Roller Sports | Men's 10000M | Bronze | 2011 | |
Emily Kwek Wei Wei | Roller Sports | Women's 500M | Bronze | 2011 | |
Lim June Liang Chew Wee Daryl Chan Chiang | Roller Sports | Men's 300M Relay | Bronze | 2011 | |
Rebecca Chew Rui Jun | Roller Sports | Women's 300M | Bronze | 2011 | |
Rebecca Chew Rui Jun | Roller Sports | Women's 1500M | Bronze | 2011 | |
Carmen Goh Jia Man Emily Kwek Wei Wei Rececca Chew Rui Jun | Roller Sports | Women's 3000M Relay | Silver | 2011 | |
Saiyidah Aisyah Mohd Rafa'ee | Rowing | Women's W1X | Bronze | 2011 | |
Saiyidah Aisyah Mohd Rafa'ee Joanna Chan Lai Cheng | Rowing | Women's W2- | Bronze | 2011 | |
Amanda Ng Ling Kai | Sailing | Women's Mistral | Bronze | 2011 | |
Leonard Ong | Sailing | Men's RSX | Bronze | 2011 | |
Terence Choo Jian Jie | Sailing | Men's Laser Class Radial | Bronze | 2011 | |
Dawn Liu Xiaodan Sara Tan Li Ching | Sailing | Women's International 470 Class | Gold | 2011 | |
Elisa Yokoyama Yukie | Sailing | Open Optimist | Gold | 2011 | |
Russell Kan Tsung Liang Terence Koh Seng Kiat | Sailing | Men's International 470 Class | Gold | 2011 | |
Victoria Chan Jing Hua | Sailing | Women's Laser Class Radial | Gold | 2011 | |
Andrey Yong Pei Lin | Sailing | Women's RSX | Silver | 2011 | |
Zhang Jin | Shooting | Men's 10M Air Rifle | Gold | 2011 | |
Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting | Women's 10M Air Rifle | Silver | 2011 | |
Men's Team | Softball | Men's Team | Bronze | 2011 | |
Adriel Choo Weng Khit | Sport Climbing | Men's Speed Track Individual | Bronze | 2011 | |
Adriel Choo Weng Khit | Sport Climbing | Men's Speed Record | Bronze | 2011 | |
Chung Sue Ann | Sport Climbing | Women's Boulder | Bronze | 2011 | |
Janice Ng Li Judith Sim Zhang Bin Bin | Sport Climbing | Women's Speed Track Relay | Bronze | 2011 | |
Judith Sim | Sport Climbing | Women's Speed Track Individual | Bronze | 2011 | |
Judith Sim | Sport Climbing | Woman's Speed Record | Bronze | 2011 | |
Muhd Faizeen Abdul Malek Muhd Zaki Raml Adriel Choo Weng Khit | Sport Climbing | Men's Speed Track Relay | Bronze | 2011 | |
Jay Koh Zher Yeow | Sports Climbing | Men's Boulder | Silver | 2011 | |
Amanda Lim Xiang Qi | Swimming | Women's 100M Freestyle | Bronze | 2011 | |
Jeremy Kevin Mathews | Swimming | Men's 200M Freestyle | Bronze | 2011 | |
Jeremy Kevin Mathews | Swimming | Men's 400M Freestyle | Bronze | 2011 | |
Joseph Isaac Schooling | Swimming | Men's 100M Butterfly | Bronze | 2011 | |
Koh Hui Yu | Swimming | Women's 400M Freestyle | Bronze | 2011 | |
Koh Hui Yu | Swimming | Women's 200M Freestyle | Bronze | 2011 | |
Mylene Ong Chui Bin | Swimming | Women's 50M Butterfly | Bronze | 2011 | |
Quah Zheng Wen | Swimming | Men's 50M Backstroke | Bronze | 2011 | |
Rainer Ng Kai Wee | Swimming | Men's 200M Backstroke | Bronze | 2011 | |
Russell Ong Kaiyi | Swimming | Men's 50M Freestyle | Bronze | 2011 | |
Samantha Louisa Yeo Ginn | Swimming | Women's 200M Backstroke | Bronze | 2011 | |
Tao Li | Swimming | Women's 200M Backstroke | Bronze | 2011 | |
Zach Ong Wei Shien | Swimming | Men's 100M Backstroke | Bronze | 2011 | |
Amanda Lim Xiang Qi | Swimming | 50M Freestyle Women's | Gold | 2011 | |
Amanda Lim Xiang Qi Shana Lim Jia Yi Samantha Louisa Yeo Tao Li | Swimming | Women's 4x100M Medley Relay | Gold | 2011 | |
Amanda Lim Xiang Qi Mylene Ong Chui Bin Koh Hui Yi Tao Li | Swimming | 4x100M Freestyle Relay | Gold | 2011 | |
Arren Quek Xin Hui | Swimming | Men's 50M Freestyle | Gold | 2011 | |
Clement Lim Yong En Russell Ong Kai Yi Arren Quek Xin Hui Danny Yeo Kai Quan | Swimming | Men's 4x100M Freestyle Relay | Gold | 2011 | |
Danney Yeo Kai Quan Jeremy Kevin Mathews Pang Sheng Jun Clement Lim Yong En | Swimming | Men's 4x200M Freestyle | Gold | 2011 | |
Danny Yeo Kai Quan | Swimming | Men's 200M Freestyle | Gold | 2011 | |
Joseph Isaac Schooling | Swimming | Men's 50M Butterfly | Gold | 2011 | |
Joseph Isaac Schooling | Swimming | 200M Butterfly Men's | Gold | 2011 | |
Koh Hui Yu Mylene Ong Chui Bin Tao Li Amanda Lim Xiang Qi | Swimming | Women's 4x200M Freestyle Relay | Gold | 2011 | |
Quah Zheng Wen | Swimming | Men's 400 Individual Medley | Gold | 2011 | |
Shana Lim Jia Yi | Swimming | Women's 50M Backstroke | Gold | 2011 | |
Tao Li | Swimming | Women's 100M Butterfly | Gold | 2011 | |
Tao Li | Swimming | Women's 200M Butterfly | Gold | 2011 | |
Tao Li | Swimming | Women's 100M Backstroke | Gold | 2011 | |
Tao Li | Swimming | Women's 50M Butterfly | Gold | 2011 | |
Teo Zhen Ren | Swimming | Men's 1500M Freestyle | Gold | 2011 | |
Amanda Lim Xiang Qi | Swimming | Women's 200M Freestyle | Silver | 2011 | |
Danny Yeo Kai Quan | Swimming | Men's 100M Freestyle | Silver | 2011 | |
Jeremy Kevin Mathews | Swimming | Men's 400M Individual Medley | Silver | 2011 | |
Joseph Isaac Schooling | Swimming | Men's 200M Individual Medley | Silver | 2011 | |
Mylene Ong Chui Bin | Swimming | Women's 50M Freestyle | Silver | 2011 | |
Mylene Ong Chui Bin | Swimming | Women's 100M Freestyle | Silver | 2011 | |
Ng Jia Hao | Swimming | Men's 50M Breaststroke | Silver | 2011 | |
Quah Zheng Wen | Swimming | Men's 200M Butterfly | Silver | 2011 | |
Zach Ong Wei Shien | Swimming | Men's 200M Backstroke | Silver | 2011 | |
Women's Team | Synchronised Swimming | Team Technical Routine | Bronze | 2011 | |
Stephanie Chen Mei Qi Crystal Yap Yu Hui | Synchronised Swimming | Duet Technical Routine | Silver | 2011 | |
Stephanie Chen Mei Qi Crystal Yap Yu Hui | Synchronised Swimming | Duet Free Routine | Silver | 2011 | |
Women's Team | Synchronised Swimming | Team Free Combination | Silver | 2011 | |
Feng Tianwei | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 2011 | |
Feng Tianwei Sun Bei Bei | Table Tennis | Women's Doubles | Gold | 2011 | |
Gao Ning | Table Tennis | Men's Singles | Gold | 2011 | |
Ma Liang Pang Xuejie | Table Tennis | Men's Doubles | Gold | 2011 | |
Yang Zi Sun Bei Bei | Table Tennis | Mixed Doubles | Gold | 2011 | |
Gao Ning Feng Tianwei | Table Tennis | Mixed Doubles | Silver | 2011 | |
Gao Ning Yang Zi | Table Tennis | Men's Doubles | Silver | 2011 | |
Isabelle Li | Table Tennis | Women's Singles | Silver | 2011 | |
Yang Zi | Table Tennis | Men's Singles | Silver | 2011 | |
Jacqueline Quek Jie Jin | Taekwondo | Women's Middle Weight 67KG | Bronze | 2011 | |
Jason Tan Junwei | Taekwondo | Men's Fly Weight 54KG | Bronze | 2011 | |
Samuel Lee Kang Wei | Taekwondo | Men's Poomsae Ind | Bronze | 2011 | |
Samuel Lee Kang Wei Jason Tan Jun Wei Muhd Norhalim | Taekwondo | Men's Poomsae Team | Bronze | 2011 | |
Joyce Lim Soon Yi | Taekwondo | Poomsae Ind Women's | Silver | 2011 | |
Men's Team | Waterpolo | Men's Waterpolo | Gold | 2011 | |
Women's Team | Waterpolo | Women's Waterpolo | Gold | 2011 | |
Matthew Keng Christian | Waterski | Men's Wakeboard | Bronze | 2011 | |
Sasha Siew Hoon Christian | Waterski | Women's Waterski Overall | Bronze | 2011 | |
Sasha Siew Hoon Christian | Waterski | Women's Wakeboard | Gold | 2011 | |
Kalya Marissa Kee Lin | Waterski | Women's Wakeboard | Silver | 2011 | |
Sasha Siew Hoon Christian | Waterski | Women's Slalom | Silver | 2011 | |
Sasha Siew Hoon Christian Kalya Marissa Kee Matthew Keng Christian Andy Huang Huancong Jerald Foo Zhi Li | Waterski | Mixed Wakeboard Team Overall | Silver | 2011 | |
Aaron Koh Sheng Min | Wrestling | Men's 60KG | Bronze | 2011 | |
Fung Jin Jie Jaryl Tay Wei Seng Samuel Seah Kah Yeap | Wushu | Men's Duilian | Bronze | 2011 | |
Valerie Wee Ling En | Wushu | Women's Taijiquan & Taijijian | Bronze | 2011 | |
Emily Sin Min Li Tao Yi Jun Tay Yu Juan | Wushu | Women's Duilian | Gold | 2011 | |
Chan Jing Ru | Archery | Women's Recurve (Individual) | Gold | 2013 | |
Chan Jing Ru Tan Si Lie | Archery | Mixed Recurve (Team) | Silver | 2013 | |
Dipna Lim Prasad | Athletics | 400M Hurdles (Women) | Bronze | 2013 | |
Du Xianhui | Athletics | Discus (Women) | Bronze | 2013 | |
Muhammad Amirudin Bin Jamal | Athletics | 100M (Men) | Bronze | 2013 | |
Mok Ying Ren | Athletics | Marathon (Men) | Gold | 2013 | |
Zhang Guirong | Athletics | Shot Put (Women) | Gold | 2013 | |
Du Xianhui | Athletics | Shot Put (Women) | Silver | 2013 | |
Kang Li Loong Calvin Lee Cheng Wei Muhammad Amirudin Bin Jamal Muhammad Elfi Bin Mustapa | Athletics | 4x100M Relay (Men) | Silver | 2013 | |
Zhang Guirong | Athletics | Discus (Women) | Silver | 2013 | |
Shinta Mulia Sari Yao Lei | Badminton | Women's Doubles | Bronze | 2013 | |
Goh Kok Chiang Delvin Hong Wei Jian Khaw Yeong Wooi Larry Liew Hua Sen Lim Sheng Yu Low Wenqiang Russel Ng Hanbin Oh Wei Jie Desmond Su Mingrong Jabez Tan Chin Hong Wong Wei Long Wu Qinde | Basketball | Men's Team | Bronze | 2013 | |
Ang Boon Chin Lim Chun Kiat | Billiards & Snooker | Men's Snooker Doubles | Bronze | 2013 | |
Chan Keng Kwang Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker | Men's English Billiards Doubles | Bronze | 2013 | |
Chan Keng Kwang Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker | Man's English Scotch Doubles | Bronze | 2013 | |
Chan Keng Kwang Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker | Men's English Billiards Team | Bronze | 2013 | |
Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker | Men's English Billiards Singles | Gold | 2013 | |
Muhammad Ridhwan Bin Ahmad | Boxing | 60KG (Men) | Bronze | 2013 | |
Muhammad Solihin Bin Nordin | Boxing | 56KG (Men) | Bronze | 2013 | |
Brandon Ooi Wei Cheng | Canoe | Men's K1 500M | Bronze | 2013 | |
Chen Jiemei Sarah Chen Jiexian Stephenie Lee Wei Ling Geraldine Ng Xiang Ru Annabelle | Canoe | Women's K4 200M | Bronze | 2013 | |
Chen Jiexian Stephenie Suzanne Seah | Canoe | Women's K2 200M | Gold | 2013 | |
Chen Jiexian Stephenie Suzanne Seah | Canoe | Women's K2 500M | Gold | 2013 | |
Lee Wei Ling Geraldine | Canoe | Women's K1 500M | Silver | 2013 | |
Mervyn Toh Yingjie | Canoe | Men's K-1 200M | Silver | 2013 | |
Chan Siew Kheng Dinah | Cycling | 20KM/30KM Individual Time Trail | Gold | 2013 | |
Fong Kay Yian Myra Lee Jia Wen | Diving | 3M Springboard Synchronised (Women) | Bronze | 2013 | |
Mark Lee Han Ming Timothy Lee Han Kuan | Diving | 10M Platform Synchronised (Men) | Bronze | 2013 | |
Mark Lee Han Ming | Diving | Men's 3M Springboard (Individual) | Silver | 2013 | |
Mark Lee Han Ming Timothy Lee Han Kuan | Diving | 3M Springboard Synchronised | Silver | 2013 | |
Cathrine Oh Yung-Wen Chew Pei Jia Caroline Rosanna Marjanovic Predrag Natalie Tan Pin Ruo | Equestrian | Dressage (Team) | Bronze | 2013 | |
Janine Khoo Su Pheng | Equestrian | Individual Show Jumping (W) | Gold | 2013 | |
Anumanthan S/O Mohan Kumar Hariss S/O Harun Madhu M Mohana Mohamad Izwan Bin Mahbud Mohamad Sahil Bin Suhaimi Mohamed Iqbal Bin Hamid Hussain Mohammad Afiq Bin Yunos Mohammad Faritz Bin Abdul Hameed Muhammad Al-qaasimy Bin Abdul Rahman Muhammad Faris Bin Ramli Muhammad Hafiz Bin Abu Sujad Muhammad Izzdin Shafiq Bin Jacob Muhammad Nazrul Bin Ahmad Nazari Muhammad Raihan Bin Abdul Rahman Muhammad Safuwan Bin Baharudin Muhammad Shafiq Bin Ghani Muhammad Shakir Bin Hamzah Muhammad Syqfiq Bin Mohamed Zainal Muhammad Syazwan Bin Buhari Mohammad Zulfahmi Bin Mohd Arifin Muhammed Aqhari Bin Abdullah Quak Jun Yi Gabriel | Football | Football (Men) | Bronze | 2013 | |
A Suresh Benjamin Cher Shao Jie Enrico Elifh Abdul Lathif Marican Haikal Eiman Supaat Ishwarpal Singh Grewal Karleef Abdullah Sasi Mohammad Sabri Bin Yuhari Mohd Farhan Bin Kamsani Muhammad Haseef Salim Muhamma d Nur Iszuan Bin Adon Muhammad Shafiq Bin Abdul Rashid N Balukumaran Nur Ashriq Ferdaus Saifulnizam Bin Md Seftu Silas Abdul Razak Sivaligam Johnson Syed Syahmi Bin Syed Ali Tan Yi Ru | Hockey | Men's Team | Silver | 2013 | |
Loh Yu Timothy | Judo | Men's 100KG | Bronze | 2013 | |
Yang Yi Gabriel | Judo | Men's 90KG | Bronze | 2013 | |
Ho Han Boon | Judo | Men's Over 100KG | Gold | 2013 | |
Chow Weng Luen Gary | Judo | Men 73-81KG | Silver | 2013 | |
Muhammad Nurshahrin Bin Shahrudin Sheik Ferdous Bin Sheik Alau'ddin | Pencak Silat | Artistic Double Men | Bronze | 2013 | |
Muhammad Shakir Bin Juanda | Pencak Silat | Men's Class H (80-85KG) | Bronze | 2013 | |
Muhammad Nur Alfian Bin Juma'en | Pencak Silat | Match Class 'F' (Men) | Gold | 2013 | |
Saiyidah Aisyah Bte Mohamed | Rowing | Women's Lightweight Single Sculls (LW1X) | Gold | 2013 | |
Choy Wong Loong Darren Joel Pang Wen Jie | Sailing | 470 (Men) | Bronze | 2013 | |
Kiong Lye Ming Anthony Stanley Chan Hian Gee | Sailing | Half-Rater (Open) | Bronze | 2013 | |
Scott Glen Sydney | Sailing | Laser Standard (Men) | Bronze | 2013 | |
Tan Jen-e Yeo Jonathan | Sailing | 420 (Men) | Bronze | 2013 | |
Wallace Gan | Sailing | RS One Youth Boy | Bronze | 2013 | |
Edward Tan Yi Zhu | Sailing | Optimist (Boys) | Gold | 2013 | |
Fathin Rasyiqin Bte Mohd Firdaus | Sailing | Optimist (Girls) | Gold | 2013 | |
Kimberly Lim Min Savannah Siew Kiah Hui | Sailing | 420 (Women) | Gold | 2013 | |
Low Rui Qi Cecilia Low Rui Xi Priscilla | Sailing | 470 (Women) | Gold | 2013 | |
Yin Yueling Elizabeth | Sailing | Laser Radial (Women) | Gold | 2013 | |
Bertha Han Jing Edward Tan Yi Zhu Fathin Rasyiqun Bte Mohd Firdaus Raynn Kwok Tang Wei Ren Isaac | Sailing | Optimist (Team) | Silver | 2013 | |
Ynez Lim Si Ying | Sailing | RS One Youth Girl | Silver | 2013 | |
Hassan Bin Aziz Muhammad A'fif Bin Saiee Muhammad Farhan Bin Aman Muhammad Haffiz Bin Ramli | Sepak Takraw | Hooptakraw | Bronze | 2013 | |
Hassan Bin Aziz Muhammad A'fif Bin Saiee Muhammad Farhan Bin Aman Muhammad Haffiz Bin Ramli Muhammad Nurirwan Bin Mazlan Muhd Magrib Bin Ibrahim | Sepak Takraw | Chinlone - Non Repetition Event (Men) | Bronze | 2013 | |
Lim Swee Hon | Shooting | 10M Air Pistol (Men) | Bronze | 2013 | |
Lim Wen Yi Abel | Shooting | 50M Rifle Prone (Men) | Bronze | 2013 | |
Teh Xiu Hong Teh Xiu Yi Teo Shun Xie | Shooting | 10M Air Pistol Team (Woman) | Bronze | 2013 | |
Nicole Tan Ling Chiao | Shooting | 25M Pistol (Women) | Gold | 2013 | |
Gai Bin Lim Swee Hon Poh Lip Meng | Shooting | 10M Air Pistol (Men's Team) | Silver | 2013 | |
Gai Bin Lim Swee Hon Poh Lip Meng | Shooting | 50M Free Pistol Team (Men) | Silver | 2013 | |
Nicole Tan Ling Chiao Teh Xiu Hong Teo Shun Xie | Shooting | 25M Pistol (Women's Team) | Silver | 2013 | |
Teo Shun Xie | Shooting | 10M Air Pistol (Women) | Silver | 2013 | |
Danny Yeo Kai Quan | Swimming | 100M Freestyle (Men) | Bronze | 2013 | |
Lim Shu-en Lynette | Swimming | 400M Freestyle (Women) | Bronze | 2013 | |
Lim Shu-en Lynette | Swimming | 200M Freestyle (Women) | Bronze | 2013 | |
Meagan Lim Shen-Hui | Swimming | 200M Backstroke (Women) | Bronze | 2013 | |
Meagan Lim Shen-Hui | Swimming | 200M Individual Medley (Women) | Bronze | 2013 | |
Meagan Lim Shen-Hui | Swimming | 400M Individual Medley (Women) | Bronze | 2013 | |
Ong Wei Shien Zach | Swimming | 200M Backstroke (Men) | Bronze | 2013 | |
Quah Zheng Wen | Swimming | 200M Freestyle (Men) | Bronze | 2013 | |
Samantha Louisa Yeo Ginn | Swimming | 200M Breaststroke (Women) | Bronze | 2013 | |
Tao Li | Swimming | 200M Butterfly (Women) | Bronze | 2013 | |
Christopher Cheong Ee Hong Clement Lim Yong'en Joseph Schooling Quah Zheng Wen | Swimming | 4x100M Medley Relay (Men) | Gold | 2013 | |
Clement Lim Yong'en Danny Yeo Kai Quan Darren Lim Joseph Schooling | Swimming | 4x100M Freestyle Relay (Men) | Gold | 2013 | |
Danny Yeo Kai Quan Joseph Schooling Pang Sheng Jun Quah Zheng Wen | Swimming | 4x200M Freestyle Relay (Men) | Gold | 2013 | |
Joseph Isaac Schooling | Swimming | 100M Butterfly (Men) | Gold | 2013 | |
Joseph Isaac Schooling | Swimming | 200M Butterfly | Gold | 2013 | |
Joseph Isaac Schooling | Swimming | 200M Individual Medley (Men) | Gold | 2013 | |
Lim Shu En Lynette Lim Xiang Qi Amanda Quah Ting Wen Tao Li | Swimming | 4x200M Freestyle Relay (Women) | Gold | 2013 | |
Lim Xiang Qi Amanda | Swimming | 50M Freestyle (Women) | Gold | 2013 | |
Lim Xiang Qi Amanda Quah Ting Wen Samantha Louisa Yeo Ginn Tao Li | Swimming | 4x100M Medley Relay (Women) | Gold | 2013 | |
Quah Zheng Wen | Swimming | 400M Individual Medley (Men) | Gold | 2013 | |
Tao Li | Swimming | 100M Backstroke (Women) | Gold | 2013 | |
Tao Li | Swimming | 100M Butterfly (Women) | Gold | 2013 | |
Lim Shu-en Lynette Lim Xiang Qi Amanda Ong Chui Bin Mylene Quah Ting Wen | Swimming | 4x100M Freestyle Relay (Women) | Silver | 2013 | |
Ong Kaiyi Russell | Swimming | 50M Freestyle (Men) | Silver | 2013 | |
Quah Ting Wen | Swimming | 100M Butterfly (Women) | Silver | 2013 | |
Quah Ting Wen | Swimming | 100M Freestyle (Women) | Silver | 2013 | |
Quah Ting Wen | Swimming | 200M Butterfly (Women) | Silver | 2013 | |
Quah Ting Wen | Swimming | 200M Freestyle (Women) | Silver | 2013 | |
Quah Zheng Wen | Swimming | 100M Backstroke (Men) | Silver | 2013 | |
Quah Zheng Wen | Swimming | 200M Butterfly (Men) | Silver | 2013 | |
Clarence Chew Zhe Yu | Table Tennis | Men's Singles | Bronze | 2013 | |
Chen Feng Li Hu Zhan Jian | Table Tennis | Men's Team | Gold | 2013 | |
Lin Ye Yu Meng Yu Zhou Yi Han | Table Tennis | Women's Team | Gold | 2013 | |
Yu Meng Yu | Table Tennis | Women's Singles | Gold | 2013 | |
Zhan Jian | Table Tennis | Men's Singles | Gold | 2013 | |
Isabelle Li Siyun | Table Tennis | Women's Singles | Silver | 2013 | |
Chelsea Ann Sim Shu Zhen | Taekwondo | Poomsae Individual- Female | Silver | 2013 | |
Du Jie Fang Han Sze Yi Christie Kang Yu Jia Lee Wanling Felicia Lim Xiaowei Lim Yi Ling Linsay Tan Zhi Xing Ng Ji Yan Ng Ting Yi Shanice Ng Xuening Shona Chan Wai Kay Susan Soh Shi Shan Tay Si Hui Cheryl Wee Zheng Joyce | Traditional Boat Race | Women's 5 Crew 500M | Bronze | 2013 | |
Ang Wei Ming Sean Chiam Kunyang Koh Jian Ying Lim Yaoxiang Lin Diyang Loh Zhi Zhi Quek Ruisheng Byron Tan Jwee Ann Paul Louis Tay Sin Chao Nigel Teo Eugene Zhen Wei Toh Zhi Hong Yip Yang Yu Nan Feng Samuel Moses | Waterpolo | Men's Waterpolo Team | Gold | 2013 | |
Lee Tze Yuan | Wushu | Men's Taiji (2 Event) - Taijijian | Bronze | 2013 | |
Lee Tze Yuan Yong Yi Xiang | Wushu | Men's Duilian - Barehand | Bronze | 2013 | |
Vera Tan Yan Ning Valerie Wee Ling En | Wushu | Women's Duilian-Barehand | Gold | 2013 | |
Fung Hui Xin Mui Wei Ting Zoe Emily Sin Min Li | Wushu | Women's Duilian - With Weapons | Silver | 2013 | |
Tan Yan Ni | Wushu | Women's Changquan | Silver | 2013 | |
TAN SI LIE | Archery | MEN'S IND RECURVE | Bronze | 2015 | |
TAN SI LIE TEO KEE HUI KEITH ZHANG JING KANG | Archery | MEN'S TEAM RECURVE | Bronze | 2015 | |
HANNAH LEE | Athletics | WOMEN'S DISCUS THROW | Bronze | 2015 | |
SNG SUAT LI MICHELLE | Athletics | WOMEN'S HIGH JUMP | Bronze | 2015 | |
VERONICA SHANTI PEREIRA | Athletics | WOMEN'S 100M | Bronze | 2015 | |
SOH RUI YONG GUILLAUME | Athletics | MEN'S MARATHON | Gold | 2015 | |
VERONICA SHANTI PEREIRA | Athletics | WOMEN'S 200M | Gold | 2015 | |
Zhang Guirong | Athletics | WOMEN'S SHOT PUT | Gold | 2015 | |
DIPNA LIM PRASAD | Athletics | WOMEN'S 400M HURDLES | Silver | 2015 | |
KANG LI LOONG CALVIN YEO FOO EE GARY LEE CHENG WEI MUHAMMAD AMIRUDIN JAMAL | Athletics | MEN'S 4X100M RELAY | Silver | 2015 | |
RACHEL ISABEL YANG BINGJIE | Athletics | WOMEN'S POLE VAULT | Silver | 2015 | |
CHEN JIAYUAN LIANG XIAOYU YEO JIAMIN CHUA HUI ZHEN GRACE NEO YU YAN VANESSA SHINTA MULIA SARI TAN WEI HAN CHUA YI LING ELAINE ONG REN-NE WONG JIA YING CRYSTAL | Badminton | WOMEN'S TEAM | Bronze | 2015 | |
DANNY BAWA CHRISNANTA CHAYUT TRIYACHART | Badminton | MEN'S DOUBLES | Bronze | 2015 | |
LOH KEAN YEW | Badminton | MEN'S SINGLES | Bronze | 2015 | |
WONG ZI LIANG DEREK LOH KEAN YEW NG ZIN REI RYAN LEE KWAN TING SEAN DANNY BAWA CHRISNANTA CHAYUT TRIYACHART HEE YONG KAI TERRY HENDRA WIJAYA LOH KEAN HEAN WONG GUANG LIANG JASON | Badminton | MEN'S TEAM | Bronze | 2015 | |
TAN CHIN HONG NG HANBIN GOH KOK CHIANG DEVLIN LARRY LIEW HUA SEN TOH QING HUANG WU QINGDE LIM SHENGYU OH WEI JIE DESMOND WONG WEI LONG KWEK WEI MENG LEON RUSSEL LOW WENQIANG KHAW YEONG WOOI | Basketball | MEN'S TEAM | Bronze | 2015 | |
ALOYSIUS YAPP TOH LIAN HAN | Billiards & Snooker | MEN'S 9 BALL DOUBLES | Bronze | 2015 | |
Ang Boon Chin | Billiards & Snooker | MEN'S SNOOKER SINGLES | Bronze | 2015 | |
LIM CUN KIAT TEY CHOON KIAT | Billiards & Snooker | MEN'S SNOOKER DOUBLES | Bronze | 2015 | |
Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker | MEN'S BILLARDS SINGLES (500) | Gold | 2015 | |
Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker | MEN'S BILLIARDS SINGLES | Gold | 2015 | |
PETER EDWARD GILCHRIST CHAN KENG KWANG | Billiards & Snooker | MEN'S BILLIARDS DOUBLES | Silver | 2015 | |
TAN JUN JUAN JAVIER | Bowling | MEN'S SINGLES | Bronze | 2015 | |
Jazreel Tan Shi Hua | Bowling | Women's Master | Gold | 2015 | |
LIM HUI YING BERNICE TAN SHI HUA CHERIE NG LIN ZHI SHAYNA | Bowling | WOMEN'S TRIOS | Gold | 2015 | |
SAW HUI-XUN KEITH SAW HUI-ZHE HOWARD | Bowling | MEN'S DOUBLES | Gold |