Sportsman of the Year
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Sportsman of the Year | 2022 | Loh Kean Yew | Badminton |
Sportsman of the Year | 2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
Sportsman of the Year | 2020 | Peter Gilchrist | Cuesports |
Sportsman of the Year | 2019 | Joseph Isaac Schooling | Swimming |
Sportsman of the Year | 2018 | Joseph Isaac Schooling | Swimming |
Sportsman of the Year | 2017 | Joseph Isaac Schooling | Swimming |
Sportsman of the Year | 2016 | Joseph Isaac Schooling | Swimming |
Sportsman of the Year | 2015 | Joseph Isaac Schooling | Swimming |
Sportsman of the Year | 2014 | Peter Gilchrist | Billiards & Snooker |
Sportsman of the Year | 2013 | Nil | Nil |
Sportsman of the Year | 2012 | Joseph Isaac Schooling | Swimming |
Sportsman of the Year | 2011 | Gai Bin | Shooting |
Sportsman of the Year | 2010 | Nil | Nil |
Sportsman of the Year | 2009 | Nil | Nil |
Sportsman of the Year | 2008 | Gao Ning | Table Tennis |
Sportsman of the Year | 2007 | Remy Ong | Bowling |
Sportsman of the Year | 2006 | Goh Qiu Bin | Wushu |
Sportsman of the Year | 2005 | Ronald Susilo | Badminton |
Sportsman of the Year | 2004 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Sportsman of the Year | 2003 | Remy Ong | Bowling |
Sportsman of the Year | 2002 | Mark Chay | Swimming |
Sportsman of the Year | 2001 | Andrew Fang Tsung Li | Bowling |
Sportsman of the Year | 2000 | Lim Zhong | Bowling |
Sportsman of the Year | 1999 | Siew Shaw Her | Sailing |
Sportsman of the Year | 1998 | Lee Wung Yew | Shooting |
Sportsman of the Year | 1997 | Sam Goh Heng Soon | Bowling |
Sportsman of the Year | 1996 | Benedict Tan Chi'-Loong | Sailing |
Sportsman of the Year | 1995 | Benedict Tan Chi'-Loong | Sailing |
Sportsman of the Year | 1994 | Azman Abdullah | Bodybuilding |
Sportsman of the Year | 1993 | Azman Abdullah | Bodybuilding |
Sportsman of the Year | 1992 | Benedict Tan Chi'-Loong | Sailing |
Sportsman of the Year | 1991 | Chng Seng Mok | Shooting |
Sportsman of the Year | 1990 | Lee Wung Yew | Shooting |
Sportsman of the Year | 1989 | David Lim Fong Jock | Swimming |
Sportsman of the Year | 1988 | David Lim Fong Jock | Swimming |
Sportsman of the Year | 1987 | Zainal Abidin | Squash |
Sportsman of the Year | 1986 | David Lim Fong Jock | Swimming |
Sportsman of the Year | 1985 | Ang Peng Siong | Swimming |
Sportsman of the Year | 1984 | Ang Peng Siong | Swimming |
Sportsman of the Year | 1983 | Ang Peng Siong | Swimming |
Sportsman of the Year | 1982 | Lee Kum Cheok | Shooting |
Sportsman of the Year | 1981 | Chua Koon Siong | Weightlifting |
Sportsman of the Year | 1980 | Chua Koon Siong | Weightlifting |
Sportsman of the Year | 1979 | Song Koon Poh | Rugby |
Sportsman of the Year | 1978 | Chua Koon Siong | Weightlifting |
Sportsman of the Year | 1977 | K Krishnan | Boxing |
Sportsman of the Year | 1976 | Henry Tan | Bowling |
Sportsman of the Year | 1975 | Syed Abdul Kadir | Boxing |
Sportsman of the Year | 1974 | Noor Azhar Hamid | Athletics |
Sportsman of the Year | 1973 | Yeo Kian Chye | Athletics |
Sportsman of the Year | 1972 | P C Suppiah | Athletics |
Sportsman of the Year | 1971 | Henry Tan | Bowling |
Sportsman of the Year | 1970 | Canagasabai Kunalan | Athletics |
Sportsman of the Year | 1969 | Canagasabai Kunalan | Athletics |
Sportsman of the Year | 1968 | Tan Thuan Heng | Swimming |
Sportswoman of the Year
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Sportswoman of the Year | 2022 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
Sportswoman of the Year | 2020 | Cherie Tan | Bowling |
Sportswoman of the Year | 2019 | Martina Lindsay P Veloso | Shooting |
Sportswoman of the Year | 2018 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2017 | New Hui Fen | Bowling |
Sportswoman of the Year | 2016 | Shayna Ng | Bowling |
Sportswoman of the Year | 2015 | Jasmine Ser | Shooting |
Sportswoman of the Year | 2014 | Shayna Ng | Bowling |
Sportswoman of the Year | 2013 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2012 | Fu Mingtian | Badminton |
Sportswoman of the Year | 2011 | Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting |
Sportswoman of the Year | 2010 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2009 | Jasmine Yeong-Nathan | Bowling |
Sportswoman of the Year | 2008 | Tao Li | Swimming |
Sportswoman of the Year | 2007 | Tao Li | Swimming |
Sportswoman of the Year | 2006 | Li Jiawei | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2005 | Li Jiawei | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2004 | Li Jiawei | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2003 | Li Jiawei | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2002 | Li Jiawei | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2001 | Jing Junhong | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 2000 | Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1999 | Joan Huang Shiqi | Sailing |
Sportswoman of the Year | 1998 | Jing Junhong | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 1997 | Jing Junhong | Table Tennis |
Sportswoman of the Year | 1996 | Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1995 | Tracey Tan | Sailing |
Sportswoman of the Year | 1994 | Joscelin Yeo Wei Ling | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1993 | Grace Young | Bowling |
Sportswoman of the Year | 1992 | Grace Young | Bowling |
Sportswoman of the Year | 1991 | Mah Li Lian | Squash |
Sportswoman of the Year | 1990 | Grace Young | Bowling |
Sportswoman of the Year | 1989 | Mah Li Lian | Squash |
Sportswoman of the Year | 1988 | Khatijah Surattee | Shooting |
Sportswoman of the Year | 1987 | Nil | Nil |
Sportswoman of the Year | 1986 | Adelene Wee Chin Suan | Bowling |
Sportswoman of the Year | 1985 | Lim Seok Hui | Squash |
Sportswoman of the Year | 1984 | Delia Milne | Bowling |
Sportswoman of the Year | 1983 | Adelene Wee Chin Suan | Bowling |
Sportswoman of the Year | 1982 | Mavis Ee Lee Hiang | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1981 | K Jayamani | Athletics |
Sportswoman of the Year | 1980 | Junie Sng Poh Leng | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1979 | Junie Sng Poh Leng | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1978 | Junie Sng Poh Leng | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1977 | K Jayamani | Athletics |
Sportswoman of the Year | 1976 | Justina Tseng Tze Hui | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1975 | Chee Swee Lee | Athletics |
Sportswoman of the Year | 1974 | Elaine Sng Poh Chuan | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1973 | Tay Chin Joo | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1972 | Patricia Chan Li-Yin | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1971 | Patricia Chan Li-Yin | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1970 | Patricia Chan Li-Yin | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1969 | Patricia Chan Li-Yin | Swimming |
Sportswoman of the Year | 1968 | Patricia Chan Li-Yin | Swimming |
Sportsboy of the Year
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Sportsboy of the Year | 2022 | Maximilian Maeder | Sailing |
Sportsboy of the Year | 2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
Sportsboy of the Year | 2020 | Koen Pang Yew En | Table Tennis |
Sportsboy of the Year | 2019 | Muhammad Hazim Bin Mohd Yusli | Silat |
Sportsboy of the Year | 2018 | Muhammad Daniel Kei Bin Muhammad Yazid | Sailing |
Sportsboy of the Year | 2017 | Sheik Farhan Sheik Alau’ddin | Silat |
Sportsboy of the Year | 2016 | Quah Zheng Wen | Swimming |
Sportsboy of the Year | 2015 | Aloysius Yapp | Cuesports |
Sportsboy of the Year | 2014 | Muhammad Jaris Goh Bin Ali Akbar Goh | Bowling |
Sportsboy of the Year | 2013 | Keith Saw Hui Xin | Bowling |
Sportsboy of the Year | 2012 | Quah Zheng Wen | Swimming |
Sportsboy of the Year | 2011 | Darren Choy Wong Loong | Sailing |
Sportsboy of the Year | 2010 | Darren Choy Wong Loong | Sailing |
Sportsboy of the Year | 2009 | Yong Yi Xiang | Wushu |
Sportsboy of the Year | 2008 | Jonathan Koh Tien Wei | Shooting |
Sportsboy of the Year | 2007 | Colin Cheng Xinru | Sailing |
Sportsboy of the Year | 2006 | Cheng Jing Hean | Triathlon |
Sportsboy of the Year | 2005 | Mohd Saifuddin Bin Mohd Julaimi | Silat |
Sportsboy of the Year | 2004 | Ong Jun Hong | Shooting |
Sportsboy of the Year | 2003 | Muhd Imran Bin Abdul Rahman | Silat |
Sportsboy of the Year | 2002 | Teo Wee Chin | Sailing |
Sportsboy of the Year | 2001 | Mark Chay | Swimming |
Sportsboy of the Year | 2000 | Mohd Zulfakar Bin Mohd Ramli | Silat |
Sportsboy of the Year | 1999 | Roy Tay Junhao | Sailing |
Sportsboy of the Year | 1998 | Koh Teck Lin | Sailing |
Sportsboy of the Year | 1997 | Thum Ping Tjin | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1996 | Tan Wearn Haw | Sailing |
Sportsboy of the Year | 1995 | Gerald Koh Mun Yew | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1994 | Gerald Koh Mun Yew | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1993 | Tan Wearn Haw | Sailing |
Sportsboy of the Year | 1992 | Kenneth Yeo Wi Jin | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1991 | Kenneth Yeo Wi Jin | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1990 | Desmond Koh Min Kit | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1989 | Desmond Koh Min Kit | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1988 | Ng Yue Meng | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1987 | Ng Yue Meng | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1986 | Tony Koh Wee Peng | Water Polo |
Sportsboy of the Year | 1985 | Oon Jin Gee | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1984 | Soo-Tho Kok Mun | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1983 | Soo-Tho Kok Mun | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1982 | Tay Khoon Hean | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1981 | Oon Jin Teik | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1980 | Tay Khoon Hean | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1979 | Tay Khoon Hean | Swimming |
Sportsboy of the Year | 1978 | Marc Tay Tze-Hsin | Swimming |
Sportsgirl of the Year
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Sportsgirl of the Year | 2022 | Ser Lin Qian | Table Tennis |
Sportsgirl of the Year | 2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
Sportsgirl of the Year | 2020 | Amita Marie Nicolette Berthier | Fencing |
Sportsgirl of the Year | 2019 | Constance Lien | Jiu-Jitsu |
Sportsgirl of the Year | 2018 | Debbie Soh Li Fei | Synchronised Swimming |
Sportsgirl of the Year | 2017 | Lau Ywen | Fencing |
Sportsgirl of the Year | 2016 | Joey Yeo | Bowling |
Sportsgirl of the Year | 2015 | Martina Lindsay P Veloso | Shooting |
Sportsgirl of the Year | 2014 | Janine Khoo | Equestrian |
Sportsgirl of the Year | 2013 | Elisa Yukie Yokoyama | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 2012 | Amanda Lim Xiang Qi | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 2011 | New Hui Fen | Bowling |
Sportsgirl of the Year | 2010 | Elizabeth Yin Yueling | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 2009 | Jazreel Tan Shi Hua | Bowling |
Sportsgirl of the Year | 2008 | Jazreel Tan Shi Hua | Bowling |
Sportsgirl of the Year | 2007 | Vanessa Yong Yu Zhen | Shooting |
Sportsgirl of the Year | 2006 | Zhang Jingna | Shooting |
Sportsgirl of the Year | 2005 | Saiedah Bte Said | Silat |
Sportsgirl of the Year | 2004 | Low Sanmay | Gymnastics |
Sportsgirl of the Year | 2003 | Valerie Teo Hui Ying | Bowling |
Sportsgirl of the Year | 2002 | Nicolette Teo | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 2001 | Christel Bouvron Mei Yen | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 2000 | Jennee Sae Tang | Wushu |
Sportsgirl of the Year | 1999 | Christel Bouvron Mei Yen | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 1998 | Joan Huang Shiqi | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 1997 | Joan Huang Shiqi | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 1996 | Wong Maye-E | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 1995 | Joscelin Yeo Wei-Ling | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 1994 | Tracey Tan | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 1993 | Ng Xuan Hui | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 1992 | Ng Xuan Hui | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 1991 | Ng Xuan Hui | Sailing |
Sportsgirl of the Year | 1990 | May Ooi YuFen | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 1989 | Lina Ong Poh Puay | Squash |
Sportsgirl of the Year | 1988 | Lina Ong Poh Puay | Squash |
Sportsgirl of the Year | 1987 | Mah Li Lian | Squash |
Sportsgirl of the Year | 1986 | Patricia Kim May Wong | Table Tennis |
Sportsgirl of the Year | 1985 | Lim Seok Hui | Squash |
Sportsgirl of the Year | 1984 | Chan Mui Pin | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 1983 | Adelene Wee Chin Suan | Bowling |
Sportsgirl of the Year | 1982 | Mavis Ee | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 1981 | Mavis Ee | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 1980 | Junie Sng Poh Leng | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 1979 | Junie Sng Poh Leng | Swimming |
Sportsgirl of the Year | 1978 | Junie Sng Poh Leng | Swimming |
Team of the Year (Event)
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Team of the Year (Event) | 2022 | Cheah Ray Han Ong Wei Siong, Darren Neo Ze Min Jonovan Jomond Chia Yu Sun (Xie Yusheng) | Bowling Men’s Team IBF Super World Championships 2021 |
Team of the Year (Event) | 2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
Team of the Year (Event) | 2020 | Christie Chue, Gan Ching Hwee, Quah Jing Wen, Quah Ting Wen | Swimming Women’s 4x200m Freestyle Team (2019 SEA Games) |
Team of the Year (Event) | 2019 | Nur Azlyana Binte Ismail Nurhanishah Binte Shahrudin | Silat 18th World Pencak Silat Championship |
Team of the Year (Event) | 2018 | Cherie Tan Shi Hua Daphne Tan Shi Jing Jazreel Tan Shi Hua Joey Yeo Ruoqi New Hui Fen Shayna Ng Lin Zhi | Bowling Women's Team (Women’s Team World Bowling Championship) |
Team of the Year (Event) | 2017 | Stephenie Chen Jiexian & Geraldine Lee Wei Ling | Canoe - Women's K2 500m |
Team of the Year (Event) | 2016 | Shayna Ng, Cherie Tan & New Hui Fen | Bowling Trios Team at the World Women’s Championships |
Team of the Year (Event) | 2015 | Jazreel Tan Shi Hua Cherie Tan Shi Hua Shayna Ng Lin Zhi New Hui Fen Daphne Tan Shi Jing Joey Yeo Ruoqi | Bowling Women's Team of Five (Asian Games) |
Team of the Year (Event) | 2014 | Kimberly Lim Min Savannah Siew Kiah Hui | Sailing 420 Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2013 | Rachel Lee Qing Cecilia Low Rui Qi | Sailing 420 Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2012 | Tao Yi Jun Tay Yu Juan Emily Sin Min Li | Wushu Women's Duilian Team |
Team of the Year (Event) | 2011 | Feng Tianwei Wang Yuegu Sun Beibei Yu Mengyu Li Jiawei | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2010 | Feng Tianwei Wang Yuegu Sun Beibei Yu Mengyu Zena Sim Kai Xin | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2009 | Li Jiawei Wang Yuegu Feng Tianwei Sun Beibei | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2008 | Li Jiawei Wang Yuegu Sun Beibei Tan Paey Fern Yu Mengyu | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2007 | Li Jiawei Sun Bei Bei Zhang Xueling Tan Paey Fern Zena Sim Kai Xin Tan Yan Zhen | Table Tennis Women’s Team |
Team of the Year (Event) | 2006 | Jennifer Tan Bee Leng Alice Tay Hong Keow Valerie Teo Hui Ying | Bowling Women's Trios Team |
Team of the Year (Event) | 2005 | Zhang Xueling Tan Paey Fern | Table Tennis Women's Doubles Team |
Team of the Year (Event) | 2004 | Jing Junhong Li Jiawei Zhang Xueling Tan Paey Fern Xu Yan | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2003 | Remy Ong Sam Goh Heng Soon Lee Yu Wen | Bowling Men's Trios Team |
Team of the Year (Event) | 2002 | Jing Junhong Li Jiawei Tan Paey Fern Zhang Xueling | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2001 | Jing Junhong Li Jiawei Tan Paey Fern | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 2000 | Jing Junhong Li Jiawei Tan Paey Fern Lee Su Hui | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 1999 | Joan Huang Naomi Tan | Sailing 420 Women's Team |
Team of the Year (Event) | 1999 | Siew Shaw Her Colin Ng | Sailing 420 Men's Team |
Team of the Year (Event) | 1998 | Jing Junhong Tan Paey Fern Koh Li Ping | Table Tennis Women's Team |
Team of the Year (Event) | 1997 | Jack Wong Loke Chin Tan Yong Seng Adam Chew Yin Choi Ricky Ng Chin Leong Sam Goh Heng Soon Tommy Ong Bee Chye | Bowling Men's Team |
Team of the Year (Event) | 1995 | Siew Shaw Her Charles Lim | Sailing Team (International 470) |
Team of the Year (Event) | 1991 | Ang Peng Siong Kenneth Yeo David Lim Harold Gan | Swimming Men's 4x100m Freestyle Team |
Team of the Year (Event) | 1988 | Sam Goh Hen Soon Patrick Wee Chin Hock | Bowling |
Team of the Year (Event) | 1986 | Squash Team | Squash |
Team of the Year (Event) | 1985 | Zainal Abidin Steward Ballard Gerald Lim Peter Hill George Tan Albert Wee Julius Foo | Squash |
Team of the Year (Event) | 1984 | Henry Tan Peter Liew Ronnie Ng S Y Loh Samuel Ho K T Ong Delia Milne Lucy Low Adelene Wee | Bowling |
Team of the Year (Event) | 1983 | Bowling Team | Bowling |
Team of the Year (Event) | 1982 | Trap Shooting Team | Shooting |
Team of the Year (Event) | 1975 | Women's Medley Relay Swimming Team | Swimming |
Team of the Year (Sport)
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Team of the Year (Team Sport) | 2022 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
Team of the Year (Team Sport) | 2020 | Floorball Women's Team Lina Chu Farah Islam Weers Binte F I W Shermaine Goh Xin Mei Siti Nurhaliza Binte Khairul Anuar Felicia Lim Pei Ting Mindy Lim Zhi Yu Pearlynn Lim Yunhan Michelle Lok Hui Qi Nordiana Bte Md Yeari Fariza Begum Binte Mohamed Zabir Ong Hui Hui Jerelee Ong Yan Ting Ong Swee Ling Tiffany Ong Zi Ting Debbie Poh Huei Pin Suiradira Sulaiman Jowie Tan Hui Ying Tan Hui Zhi Natalia Clare Wee Yuning Amanda Yeap Ting Hui Yee Yun Shawn Shannon Yeo Shi Er Yeo Xuan | Floorball |
Team of the Year (Team Sport) | 2019 | Floorball Men’s Team Nicholas Chua Wee Guan Sean Huang Junhong Mohamad Rashid Bin Jalaluddin Rajiv Makalingam Muhd Hamka Irfan Bin Mohd Shah Ng Juin Jie Lim Jian Hong Lee Renji Kumaresa Pasupathy Muhd Syazni Bin Ramlee Tristan See Jun An Joshua Seow Hui Teck Muhd Akmal Bin Shaharudin Nicolas Siew Kang Jie Jenmark Sorreda Jay Pal Singh Sidhu R Suria Gary Wong Zi Quan Yeung Chun Yin Abdul Hafiz Bin Zubir | Floorball |
Team of the Year (Team Sport) | 2018 | Floorball Women's Team Angela Danielle Model Amanda Yeap Ting Hui Denise Khoo Min Zhi Fariza Begum Binte Mohamed Zabir Felicia Lim Pei Ting Jill Quek Chwee Ping Karen Loo Shuyi Laura Tan Jean Lynn Mindy Lim Zhi Yu Natalia Clare Wee Yuning Ong Hui Hui Priscilla Chia Xinni Priscilla Tan Chai Ling Shannon Yeo Shi Er Sharifah Badriyah Binte Syed Abdullah Alhadad Suhaidah Binte Mohd Yusof Sri Syafizah Binte Safii Wilna Tan Hsiang Yee Wynne Tang Xin Yi Yeo Xuan | Floorball |
Team of the Year (Team Sport) | 2017 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2016 | Netball – 28th SEA Games Team | Netball |
Team of the Year (Team Sport) | 2015 | Lin Qingyi Chen Hui Fen Nurul Baizura Charmaine Soh Shi Hui Melissa Teo Shi Yun Natalie Long Xinmei Nur Aqilah Afiqah Chen Li Li Premila Hirubalan Anna Soo Jing Mei Ang Shiqi Kimberly Lim Wei Yan | Netball Team (Asian Netball Championships) |
Team of the Year (Team Sport) | 2014 | Tay Sin Chao, Nigel Lin Diyang Loh Zhi Zhi Teo Zhen Wei, Eugene Lim Yao Xiang Tan Jwee Ann Paul Louis Chiam Kunyang Yu Nan-Feng Samuel Moses Toh Zhi Hong Ang Wei Ming, Sean Yi Yang Koh Jian Ying Quek Ruisheng, Bryon | Men's Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 2013 | Mohammad Shahril Bin Ishak Hariss S/O Harun Mohamad Izwan Bin Mahbud Mohammad Isa Bin Abdul Halim Baihakki Bin Khaizan Shi Jiayi Fazrul Nawaz S/O Shahul Hameed Muhammad Fazli Bin Ayob Daniel Mark Bennett Mohamed Hyrulnizam Bin Juma'at Muhammad Irwan Shah Bin Arismail Muhammad Zulfahmi Bin Mohd Arifin Mohamad Shaiful Bin Esah Nain Shahdan Bin Sulaiman Aleksandar Duric Qiu Li Mustafic Fahrudin Mohammad Khairul Arnri Bin Mohammad Kamal Mohammad Firdaus Bin Kasman Muhammad Safuwan Bin Baharudin Mohamed Hafiz Bin Rahim Sim Wei Zhi Joey | Men's Football Team |
Team of the Year (Team Sport) | 2012 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2011 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2010 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2009 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2008 | Aide Iskandar Bin Sahak Baihakki Bin Khaizan Daniel Mark Bennett Precious Emuejeraye Fazrul Nawaz S/O Shahul Hameed Hassan Bin Abdullah Sunny Indra Sahdan Bin Daud Ismail Bin Yunos John Wilkinson Lionel Lewis Aleksandar Duric Mohamed Noh Bin Rahman Mohammad Hafiz Bin Osman Mohammad Isa Bin Abdul Halim Mohammad Khairul Amri Bin Mohammad Kamal Mohammad Shahril Bin Ishak Mohd Noh Alam Shah Bin Kamarezaman Mohd Faizal Hamid Muhammad Ridhuan Bin Muhamad Mustafic Fahrudin Shi Jiayi Subramani S/O Shunmugham | Men's Football Team |
Team of the Year (Team Sport) | 2007 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2006 | Nicholas Tan Chin Tiong Marcus Ng Eu Liem Lee Sai Meng Ho Khai Meng Ng Ker Wei David Wee Kenneth Wee Luo Nan Alvin Lee Kok Wang Mallal Garret Charles Terence Tan Wei Keong Yip Ren Kai Ronald Lam Kang Wei | Men's Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 2005 | Aide Iskandar Bin Sahak Subramani S/O Shunmugham Hassan Bin Abdullah Sunny Lionel Lewis Shahril Bin Jantan Mohamed Noh Bin Rahman Muhammad Jaslee Bin Hatta Daniel Mark Bennett Baihakki Bin Khaizan Ismail Bin Yunos Muhammad Ridhuan Bin Muhamad Tengku Mushadad Bin Tengku Mohamed Mohammed Sharil Bin Ishak Mohd Imran Sahib Bin Md Ibrahim Sahib Goh Tat Chuan Mohamed Ishak Bin Mohamed Zainol Hasrin Bin Jailani Mohammad Khairul Amri Bin Kamarezaman Itimi Dickson Edherefe Agu Casmir | Men's Football Team |
Team of the Year (Team Sport) | 2004 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2003 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2002 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2001 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 2000 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1999 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1998 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1997 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1996 | Matthew Tan Say Aun Daniel Wee Tay Thiam Hua Nicholas Tan Koh Wei Meng Kuah Kar Huat Lim Teck Yin Oliver Tan Chin Kok Cheong Seng Whye Ang Kiat Wee Tan Chong Hong Lee Sai Meng Loh Seng Choy | Men's Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 1995 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1994 | Matthew Tan Say Aun Daniel Wee Tay Thiam Hua Nicholas Tan Koh Wei Meng Kuah Kar Huat Lim Teck Yin Oliver Tan Chin Kok Cheong Seng Whye Ang Kiat Wee Tan Chong Hong Lee Sai Meng Loh Seng Choy | Men's Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 1993 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1992 | Matthew Tan Say Aun Edison Foo Daniel Wee Tay Thiam Hua Nicholas Tan Chin Tong Ho Yim Hong Chiew Soon Hock Leong Seak Yin Koh Wei Meng Kuah Kah Huat Ron Tai | Men's Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 1991 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1990 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1989 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1988 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1987 | Water Polo Men's Team | Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 1986 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1985 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1984 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1983 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1982 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1981 | Football Team | Football |
Team of the Year (Team Sport) | 1980 | Water Polo Team | Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 1979 | Rugby Team | Rugby |
Team of the Year (Team Sport) | 1978 | Water Polo Team | Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 1977 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1977 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1976 | Water Polo Team | Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 1976 | Water Polo Team | Water Polo |
Team of the Year (Team Sport) | 1975 | Nil | Nil |
Team of the Year (Team Sport) | 1975 | Women's Medley Relay Swimming Team | Swimming |
Team of the Year (Team Sport) | 1974 | Hockey Team | Hockey |
Team of the Year (Team Sport) | 1974 | Hockey Team | Hockey |
Team of the Year (Team Sport) | 1973 | Schools Under-18 Football Team | Football |
Team of the Year (Team Sport) | 1973 | Schools Under-18 Football Team | Football |
Sportsboy / Sportsgirl Team of the Year
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2022 | Nil | Nil |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2020 | Josh Chua Shao Han & Koen Pang Yew En | Table Tennis |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2019 | Choo Yi Xuan Kyra Poh | Indoor Skydiving (Dynamic Two-Way Team) FAI World Cup of Indoor Skydiving 2018 |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Event) | 2018 | Ariel Sng Kai Lin Christine Mok Tze Yin Debbie Soh Li Fei Gwyneth Goh Xiao Hui Hannah Chiang Yi Min Miya Yong Hsing Rachael Thean Rae Sze Shae-Lynn Tan Siying Vivien Tai Wen Ting | Synchronised Swimming (2017 SEA Games) |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Event) | 2017 | Nil | Nil |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Event) | 2016 | Jodie Lai Xuan Yi, Daniel Hung Book Lok, James Koh Kia Ler, Muhd Daniel M Yazid & Koh Yi Nian (Sailing – Optimist World Championship) | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Event) | 2015 | Loh Jiayi Jonathan Yeo | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Event) | 2014 | Loh Jiayi Edward Tan Yi Zhu Koh Yi Kun Bertha Han Jing Fathin Rasyiqin Bte Mohd Firdaus | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Event) | 2013 | Elisa Yukie Yokoyama Jessica Goh Kai Ling Loh Jia Yi Edward Tan Yi Zhu Samuel Neo Jiun Jie | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Event) | 2012 | Ryan Lo Jun Han Elisa Yukie Yokoyama Kimberly Lim Min Jillian Lee Sook Ying Jessica Goh Kai Ling | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Event) | 2011 | Justin Liu Xiaman Sherman Cheng Feng Yuan | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year (Team Sport) | 2011 | Jeffrey Adam Lightfoot Mohammad Fashah Iskandar Bin S Rosedin Muhamad Amirul Iskandar Bin Khairul Anuar Syazwan Radhi Bin Kasim Ammirul Emmran Bin Mazlan Brandon Koh Kim Leong Mohamad Hanafi Bin Mohd Akbar Muhammad Syazwan Bin Mohamed Zin Sunny Ng Qiu Yang Jonathan Tan Zen Yang Illyas Lee Si Qin Hamzah Bin Fazil Dhukhilan s/o Jeevamani Muhammad Muhaimin Bin Suhaimi Muhammad Irfan Asyraf Bin Mohamed Aziz Bryan Nicolas Neubronner Muhammad Firdaus Bin Mohd Sham Muhammad Hazim Faiz Bin Hassan | Football |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2010 | Carol Lee Shang Hui Vanessa Ong Keyun Sarena Lin Shan Ahmad | Shooting |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2009 | Yao Lei Fu Mingtian | Badminton |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2008 | Justin Liu Xiaman Sherman Cheng Feng Yuan | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2007 | Adrienne Ser Xiang Yin Jasmine Ser Xiang Wei Vanessa Yong Yu Zhen | Shooting |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2006 | Ruth Ng Yi Lin Tay Yu Ling Serene Ser Xue Ling Cheryl Wong Ye Han | Fencing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2005 | Valerie Teo Hui Ying Michelle Kwang Tien Mei | Bowling |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2004 | Low Sanmay Lim Heem Wei Sai You Zi Lee Wen Si Hoe Peishan Nur Atikah Nabilah Bte Muhammad Jufrie | Gymnastics |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2003 | Teo Wee Chin Sarah Tan Wei Lin Melcolm Huang Jingjie Colin Cheng Xinru Dawn Liu Xiaodan | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2002 | Teo Wee Chin Melcolm Huang Jingjie Sarah Tan Wei Lin Maximilian Soh Khyan Tat Colin Cheng Xinru Lei Feng Yang Justin Tan Weizheng | Sailing |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2001 | Nil | Nil |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 2000 | Hoong Zhi Chun Ong Chong Wei Dayan Mustapa Gerard Yeo Tse Yuen | Triathlon |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 1999 | Hoong Zhi Chun Yap Boon Kiat Jonathon Fong Adrian Ooi Seng Huan Pang Wayne | Triathlon |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 1999 | Dominic Lim Daniel Lim Rene Teng Valerie Teo | Bowling |
Sportsboy/Sportsgirl Team of the Year | 1999 | Jeremy Lu Chen Chuan Xuan Jeremy Leong Lim Eu Ming Ng Jong Hang Tay Keng Guan Mohd Fadzli Jonathan Leow Hairul Naim Ramli Harry Mason Mohd Rizal Bin Maroff Daniel Thiam Xu Renhan Mohd Azahar Ho Hua Chyi Mas Romano Kwan Chien Xin Loh Wen Wei Kenneth Lim Jan Low Hoo Chiu Chie Tan Miangyi Leonard Lim Zhuen Jason Huang Jieyuan Kevin Kow Jianlin Yeo Kim Liang | Rugby |
Coach Of The Year
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Coach of the Year | 2022 | Jason Yeong-Nathan | Bowling |
Coach of the Year | 2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
Coach of the Year | 2020 | Louise Khng | Floorball |
Coach of the Year | 2019 | Sheik Alau’ddin Bin Yacoob Marican | Silat |
Coach of the Year | 2018 | Gary Tan | Swimming |
Coach of the Year | 2017 | Eddie Reese | Swimming |
Coach of the Year | 2016 | Sergio Lopez Miro | Swimming |
Coach of the Year | 2015 | Sergio Lopez Miro | Swimming |
Coach of the Year | 2014 | Balazs Babella | Canoeing |
Coach of the Year | 2013 | Fernando Javier Alegre Arbulu | Sailing |
Coach of the Year | 2012 | William Woo Nam Fatt | Bowling |
Coach of the Year | 2011 | William Woo Nam Fatt | Bowling |
Coach of the Year | 2010 | Henry Tan Yoke See | Bowling |
Coach of the Year | 2009 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 2008 | Radojko Avramovic | Football |
Coach of the Year | 2007 | Zhang Yong Qiang | Sailing |
Coach of the Year | 2006 | Zhang Yong Qiang | Sailing |
Coach of the Year | 2005 | Zheng Qingjin | Badminton |
Coach of the Year | 2004 | Calvin Yew Kam Wah | Bodybuilding |
Coach of the Year | 2003 | Sheik Alau'ddin Bin Yacoob Marican | Silat |
Coach of the Year | 2002 | Sheik Alau'ddin Bin Yacoob Marican | Silat |
Coach of the Year | 2001 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 2000 | Sheik Alau'ddin Bin Yacoob Marican | Silat |
Coach of the Year | 1999 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 1998 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 1997 | William Woo Nam Fatt | Bowling |
Coach of the Year | 1996 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 1995 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 1994 | Tony Tan | Sailing |
Coach of the Year | 1993 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 1992 | Michael Tan | Sailing |
Coach of the Year | 1991 | See Phuay Kheng | Swimming |
Coach of the Year | 1990 | Tan Eng Chai | Swimming |
Coach of the Year | 1989 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 1988 | S K R Chandra | Bodybuilding |
Coach of the Year | 1987 | Tan Hwee Hock | Swimming |
Coach of the Year | 1986 | Syed Abdul Kadir | Boxing |
Coach of the Year | 1985 | Lenn Wei Ling | Swimming |
Coach of the Year | 1984 | Henry Tan | Bowling |
Coach of the Year | 1983 | Nil | Nil |
Coach of the Year | 1982 | Kenneth Kee | Water Polo |
Coach of the Year | 1981 | Jita Singh | Football |
Coach of the Year | 1980 | Michael Koay Say Lean | Weightlifting |
Coach of the Year | 1979 | Natahar Bava | Rugby |
Coach of the Year | 1978 | Choo Seng Quee | Football |
Coach of the Year | 1977 | Tan Eng Bock | Water Polo |
Coach of the Year | 1976 | Ang Teck Bee | Judo |
Coach of the Year | 1975 | Kee Soon Bee | Swimming |
Coach of the Year | 1974 | G P Zehnder | Athletics |
Coach of the Year | 1973 | Maurice R Nicholas | Athletics |
Coach of the Year | 1972 | Dr Chan Ah Kow | Swimming |
Coach of the Year | 1971 | Dr Chan Ah Kow | Swimming |
Coach of the Year | 1970 | Tan Eng Yoon | Athletics |
Coach of the Year | 1970 | Dr Chan Ah Kow | Swimming |
Coach of the Year | 1970 | Ang Teck Bee | Judo |
Meritorious Awards (Individual)
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Peter Gilchrist | Cuesports |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Tan Shi Hua Cherie | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Jolie Lee Kar Yi | Fencing |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Tia Louise Rozario | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Veronica Shanti Pereira | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Loh Kean Yew | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Yeo Jia Min | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Jonathan Chan | Diving |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Freida Lim | Diving |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Caroline Chew | Equestrian |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Kiria Tikanah Abdul Rahman | Fencing |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Amita Berthier | Fencing |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Tan Sze En | Gymnastics |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Joan Poh | Rowing |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Ryan Lo | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Amanda Ng | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Kimberly Lim | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Cecilia Low | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Adele Tan | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Quah Zheng Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Joseph Schooling | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Chantal Liew | Marathon Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Clarence Chew | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Lin Ye | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Aloysius Yapp | Cuesports |
Meritorious Award (Individual) | 2022 | Shayna Ng | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Loh Kean Yew | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Yeo Jia Min | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | New Hui Fen | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Bernice Lim Hui Ying | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Gong Qianyun | Chess |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Riyadh Hakim Bin Lukman | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Luo Yiwei | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | James Leow | Golf |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Chloe Ing Xuanling | Ice Skating |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Constance Lien Tian En | Jiu-Jitsu |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Pang Heng Heck | Lawn Bowls |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Ryan Lo Jun Han | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Martina Lindsay P Veloso | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Muhammad Iqbal Bin Abdul Rahman | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Abdul Raaziq Bin Abdul Rashid | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Sheik Farhan Bin Sheik Alau’ddin | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Nurul Suhaila Binte Mohd Saiful | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Nurzuhairah Binte Mohammad Yazid | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Adib Farhan Bin Ramli | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Lionel Khoo Chien Yin | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Amanda Lim Xiang Qi | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Joseph Isaac Schooling | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Teong Tzen Wei | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Lin Ye | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Muhammad Nazri Bin Sutari | Sambo/Wrestling |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Jowen Lim Si Wei | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Jesse Colin Adalia | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Yong Yi Xiang | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Vera Tan Yan Ning | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Cheyenne Goh | Ice Skating |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Tessa Neo | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Quah Zheng Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2020 | Sheik Ferdous Bin Sheik Alau'ddin | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Mervyn Toh Yingjie | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Peter Edward Gilchrist | Cuesports |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Jonathan Chan Fan Keng | Diving |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Cheyenne Goh | Ice Skating |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Shermeen Lim Xin Yi | Lawn Bowls |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Tammy Tham Mee Kim | Lawn Bowls |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Ryan Lo Jun Han | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Tessa Neo | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Teh Xiu Hong | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Nor Shahidah Binte Abas | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Muhammad Iqbal Bin Abdul Rahman | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Abdul Raazaq Bin Abdul Rashid | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Abdul Raaziq Bin Abdul Rashid | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Muhammad Naashiruddiin Bin Khamis | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Muhammad Syakir Bin Jeffry | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Muhammad Shakir Bin Juanda | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Nur Syaza Insyirah Binte Md Roslan | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Nurul Shafiqah Binte Mohamed Saiful | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Nurul Suhaila Binte Mohd Saiful | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Siti Khadijah Binte Mohd Shahrem | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Adib Farhan Bin Ramli | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Liana Nadhirah Binte Saheid | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Sheik Ferdous Bin Sheik Alau’ddin | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Roanne Ho Ru'En | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Nurzuhairah Binte Mohammad Yazid | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Vera Tan Yan Ning | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2019 | Sheik Farhan Bin Sheik Alau'ddin | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Mohamed Elyas Bin Mohamed Yusoff | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Jowen Lim Si Wei | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Shayna Ng Lin Zhi | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Peter Edward Gilchrist | Cuesports |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Cherie Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Michelle Sng Suat Li | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Ho Lin Ying | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Sasha Christian | Waterski & Wakeboard |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Mark Leong Kok Loong | Waterski & Wakeboard |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Quah Zheng Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Calvin Sim Teck Kwang | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Teong Tzen Wei | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Amanda Lim Xiang Qi | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Roanne Ho Ru'En | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Sheik Farhan Bin Sheik AlauÕddin | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Nurul Shafiqah Binte Mohamed Saiful | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Teo Shun Xie | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Ryan Lo Jun Han | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Soh Rui Yong | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Jillian Lee Sook Ying | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Yu Shuran | Ice Skating |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Lucas Ng Jun Jie | Ice Skating |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Lau Ywen | Fencing |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Samantha Louisa Yeo Ginn | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Luo Yiwei | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 2018 | Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Yong Yi Xiang | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Stephenie Chen Jiexian | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Chen Feng | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Lin Ye | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Quah Zheng Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Muhammad Nur Alfian Bin Juma'en | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Nurul Shafiqah Binte Mohamed Saiful | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Muhammad Ridhwan Bin Selamat | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Sheik Ferdous Bin Sheik Alau'ddin | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Muhammad Iqbal Bin Abdul Rahman | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Nurul Suhaila Binte Mohamed Saiful | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Muhammad Shakir Bin Juanda | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Teo Shun Xie | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Amanda Ng Ling Kai | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Jowen Lim Si Wei | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Justin Liu Xiaman | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Adalia Jesse Colin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Elizabeth Yin Yueling | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Griselda Khng | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Audrey Yong Pei Lin | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Leonard Ong | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Sara Tan Li Ching | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Colin Cheng Xinru | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Saiyidah Aisyah Bte Mohamed Rafa'ee | Rowing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Chew Pei Jia Caroline Rosanna | Equestrian |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Catherine Chew | Equestrian |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Peter Edward Gilchrist | Cuesports |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Mervyn Toh Yingjie | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Lucas Teo Guang Yi | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Denise Lim Kexin | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Brandon Ooi | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Jasmine Yeong-Nathan | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Shayna Ng Lin Zhi | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Bernice Lim Hui Ying | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Liang Xiaoyu | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Derek Wong Zi Liang | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Jovina Choo Bei Fen | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Timothee Yap Jin Wei | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Neo Jie Shi | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Mark Leong Kok Loong | Waterski & Wakeboard |
Meritorious Award (Individual) | 2017 | Zhou Yihan | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Lionel Khoo Chien Yin | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Sarah Chen Jiemei | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Mervyn Toh Ying Jie | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Stephenie Chen Jiexian | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Peter Edward Gilchrist | Cuesports |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Wang Wen Ying | Fencing |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Audrey Yong Pei Lin | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Colin Cheng Xin Ru | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Teo Shun Xie | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Daphne Tan Shi Jing | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Muhammad Iqbal Bin Abdul Rahman | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Lee Tze Yuan | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Muhammad Ridhwan Bin Selamat | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Muhammad Shakir Bin Juanda | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Roanne Ho Ru'en | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Amanda Lim Xiang Qi | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | New Hui Fen | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Muhammad Nur Alfian Bin Juma'en | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Chen Feng | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Zhou Yihan | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Jazreel Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Tessa Neo | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Kang Rui Jie | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Mark Leong Kok Loong | Waterski & Wakeboard |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Nurul Suhaila Bte Mohd Saiful | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Sasha Christian | Waterski & Wakeboard |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Tan Xiang Tian | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Fung Jin Jie | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Yong Yi Xiang | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Lim Yuan Yin | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Soh Rui Yong | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Lucas Teo Guang Yi | Canoe |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Chelsea Ann Sim Shu Zheng | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 2016 | Zhang Gui Rong | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Hoe Wah Toon | Gymnastics |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Derek Wong Zi Liang | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Gai Bin | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Zhan Jian | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Jazreel Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Colin Cheng Xinru | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Lim Wei Wen | Fencing |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2015 | Teo Shun Xie | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Li Hu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Chan Jing Ru | Archery |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Lee Tze Yuan | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Zhang Guirong | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Lim Xiang Qi Amanda | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Tan Ling Chiao Nicole | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Elizabeth Yin Yueling | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Cherie Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Ho Han Boon | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Dinah Chan Siew Kheng | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Geraldine Ng Su Yi | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Daphne Tan Shi Jing | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Zhan Jian | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Mok Ying Ren | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Saiyidah Aisyah | Rowing |
Meritorious Award (Individual) | 2014 | Muhammad Safuwan Bin Baharudin | Football |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Li Jiawei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Helena Wong Kar Mun | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Cherie Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Daphne Tan Shi Jing | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Gu Juan | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Derek Wong Zi Liang | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Dipna Lim Prasad | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Gary Yeo Foo Ee | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Zhan Jian | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Wang Yuegu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Shayna Ng Lin Zhi | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Lynette Lim Shu En | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Seet Wee Key | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Mylene Ong Chui Bin | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Danny Yeo Kai Quan | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Muhammad Shakir Bin Juanda | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Muhammad Ridhwan Bin Selamat | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Yang Zi | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Joseph Isaac Schooling | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Lim Heem Wei | Gymnastics |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Jonathan Woo Ke-Jun | Golf |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Geraldine Lee Wei Ling | Canoeing |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Colin Cheng Xinru | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Elizabeth Yin Yueling | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2013 | Jazreel Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Remy Ong | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Daphne Tan Shi Jing | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Joyce Lim Soon Yi | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Danny Yeo Kai Quan | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Samuel Lee Wei Kang | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Cherie Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Zhang Guirong | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Jason Tan Junwei | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Victoria Chan Jing Hua | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Geraldine Lee Wei Ling | Canoeing |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Shayna Ng Lin Zhi | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2012 | Zhang Jin | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Remy Ong | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Cherie Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Wang Yuegu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Yang Zi | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Chan Thuang Tong David-Jonathan | Gymnastics |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Poh Lip Meng | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Aqilah Binte Sudhir | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Scott Glen Sydney | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Nigel Lim Swee Hon | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Lim Heem Wei | Gymnastics |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Colin Cheng Xinru | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Shermeen Lim Xin Yi | Petanque |
Meritorious Award (Individual) | 2011 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Zhang Guirong | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Khor Poh Chin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Zach Ong Wei Shien | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Wang Yuegu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Gao Ning | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Zhang Jin | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Seet Wee Key | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Parker Lam Wei Xiong | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Remy Ong | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2010 | Rabiatul Adawiyah Bte Yusak | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Koh Seng Leong | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Goh Qiu Bin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Feng Tianwei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Remy Ong | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Quincy Quek Peng Xiang | Golf |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Li Jiawei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Saiedah Bte Said | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Khor Poh Chin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Nur Asâashikeen Bte Amran | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Kua Harn Wei | Triathlon |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Muhammad Shakir Bin Juanda | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Bryan Tay Zhirong | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Chew Yen-Tung Catherine Marissa | Equestrian |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Nicolette Teo Wei Min | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Wang Yuegu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2009 | Lo Man Yi | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Peter Edward Gilchrist | Billiards & Snooker |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Wang Yuegu | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Ng Qenn | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Muhammad Imran Bin Abdul Rahman | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Muhammad Razif Bin Moklas | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Bryan Tay Zhirong | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Lee Wung Yew | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Mohd Zain Amat | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Choo Choon Seng | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Gai Bin | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Mohamed Noor Rafili BinMohamed Ramli | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Koh Seng Leong | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Nicolette Teo Wei Min | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2008 | Remy Ong | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Mohamed Ismail Bin Muhammad | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Goh Qiu Bin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Li Jiawei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Koh Seng Leong | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Choo Tze Huang | Golf |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Simon Chua Ling Fung | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Bryan Tay Zhi Rong | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Ibrahim Bin Sihat | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Maximilian Soh Khyan Tat | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | On Shaw Ming | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2007 | Valerie Teo Hui Ying | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Choo Choon Seng | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Ibrahim Bin Sihat | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Mohd Zain Bin Amat | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Simon Chua Ling Fung | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Zhang Xueling | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Muhd Imran Bin Abdul Rahman | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Maximilian Soh Khyan Tat | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Amir Bin Zainal | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Lo Man Yi | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Zhang Guirong | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2006 | Nicolette Teo Wei Min | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Hafizah Bte Ani | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Mohd Asadullah Karimullah | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Zuhrah Bte Mohd Sabri | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Eng Choo Eng | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Nurah Ashikin Bte Ramli | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Lee Wung Yew | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Tan Poh Tian | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Cai Xiaoli | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Zhang Xueling | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Tan Paey Fern | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Jing Junhong | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Goh Qiu Bin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Puan Jooi Eong | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Khor Poh Chin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Kendrick Lee Yen Hui | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Jiang Yanmei | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Li Li | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Remy Ong | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Alice Tay Hong Keow | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Lim Zhong Dominic | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Abdul Halim Bin Haron | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Mohamed Ismail Bin Muhammad | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Mohamed Zahid Bin Saaban | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Muhammad Yusof Shah Bin Khamamarudin | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Zhang Guirong | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Val Pedrian Lim | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2005 | Muhammad Imran Bin Abdul Rahman | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Goh Qiu Bin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Koh Seng Leong | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Lee Wung Yew | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Mohd Ismail Bin Muhammad | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Muhd Zahid Bin Saaban | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Chua Ling Fung Simon | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Tan Kheng Siong Stanley | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Tan Lee Yu Gary | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Christel Bouvron Mei-Yen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Chay Jung Jun Mark | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Zhang Taiyong | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Zhang Xueling | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Cai Xiaoli | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Abdul Halim Bin Haron | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Muhd Yusoff Shah Bin Khamarudin | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Khor Poh Chin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2004 | Alya Bte Osman | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Mohamad Ismail Bin Muhammad | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Mohd Zulfakar Bin Mohd Ramli | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Liew Yin Yin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Duan Yongjun | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Tan Paey Fern | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Mohd Asadullah Karimullah | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Abdul Halim Bin Haron | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Abdul Kadir Ibrahim | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Zhang Xueling | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Simon Chua Ling Fung | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Amir Bin Zainal | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Ronald Susilo | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Jesmine Ho Yen Wah | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Jennifer Tan Bee Leng | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Li Li | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 2003 | Mohd Noor Rafili Bin Mohd Ramli | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | Mohd Zulfakar Mohd Ramli | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | Christel Bouvron | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | Nor Perwira Jaya Rahmat | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | U K Shyam | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | Mohd Nazarudin Bin Seladin | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | Liew Yin Yin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | Jesmine Ho Yen Wah | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | Goh Qiu Bin | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2002 | Gary Tan Lee Yu | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 2001 | Cai Xiaoli | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2001 | Sen Yew Fai | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2001 | Jesmine Ho Yen Wah | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2001 | Leo Wen Yeow | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2001 | Li Jiawei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2001 | Nazarudin Bin Seladin | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2001 | Duan Yongjun | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2001 | Mohd Zulfakar Mohd Ramli | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Zhang Taiyong | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Duan Yongjun | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Jesmine Ho Yen Wah | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Sen Yew Fai | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Cai Xiaoli | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Sinnathurai | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Jennifer Tan Bee Leng | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Stanley Tan Kheng Siong | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Gerard Yeo Tse Yuen | Triathlon |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Leo Wen Yeow | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Jose Lin Ding Zheng | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Mohd Nazarudin Bin Seladin | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Rosemary Tessensohn | Bowls |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Li Jiawei | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 2000 | Abdul Kadir Bin Mohamed Ibrahim | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Anthony Kiong Lye Ming | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Tan Wearn Haw | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Mohd Nazarudin Bin Seladin | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Picasso Tan Yeow Kuan | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Serene Lee Zhi-Ling | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Roy Tay Jun Hao | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Sen Yew Fai | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Charles Lim | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Tan Tiong Boon | Billiards & Snooker |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Della LeeÂLi Ling | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Tan Paey Fern | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1999 | Jesmine Ho Yen Wah | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Abdul Kadir Mohd Ibrahim | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Simon Chua Ling Fung | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Joan Huang Shiqi | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Lai Chin Pang | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Jack Wong Loke Chin | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Mohd Said Suib | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Vincent Ng Cheng Hye | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Bernard Wong Kar Cheong | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Augustine Lee Kong Seong | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Catherine Kang Kim Hong | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1998 | Roger Koa Kai Hock | Waterski |
Meritorious Award (Individual) | 1997 | Thum Ping Tjin | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1997 | Roger Koa | Waterski |
Meritorious Award (Individual) | 1997 | Gerald Koh | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1997 | Tan Paey Fern | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1997 | Jesmine Ho Yen Wah | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1997 | Picasso Tan | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1997 | Tommy Ong Bee Chye | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Yvonne Danson | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Mah Li Lian | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Jack Wong Loke Chin | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Wong Liang Ming | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Jing Junhong | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Sheik Alauddin Yacoob Maricar | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Tan Mui Buay | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Ng Cheng Hye | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1996 | Lee Wung Yew | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Sheik Alauddin Yacoob Maricar | Silat |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Fandi Ahmad | Football |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Sng Ju Wei | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Desmond Koh | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Jing Junhong | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Chiew Hui Yan | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Tan Mui Buay | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Ibrahim Sihat | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1995 | Agnes Lee | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Peter Hill | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Ng Cheng Hye | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Tracy Tan | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Chew Hui Yan | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Yee Wai Keong | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Mohd Said Suib | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Ibrahim Sihat | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Mohd Ismail Mohd | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Yeo Bee Kheng | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Jojo Sinclair | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Fandi Ahmad | Football |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Neo Ah Suan | Karate |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Zarinah Abdullah | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Foo Yong Lai | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Wong Liang Meng | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | May Ooi Yu Fen | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Mohd Nazarudin Bin Seladin | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Peter Abisheganden | Equestrian |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Suter Tan | Waterski |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Wong Jing Ching | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Tan Kheng Juan | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1994 | Toh Soon Kok | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Ng Xuan Hui | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Jojo Sinclair | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Hsu Li Yang | Chess |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Jason Lee | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Ibrahim Sihat | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Muhamad Hosni Muhumad | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Zarinah Abdullah | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Joscelin Yeo | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Thomas Ang | Billiards & Snooker |
Meritorious Award (Individual) | 1993 | Tan Mui Buay | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1992 | Matthew Tan | Waterpolo |
Meritorious Award (Individual) | 1992 | Peter Hill | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1992 | Ng Xuan Hui | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1992 | Azman Abdullah | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1992 | Chua Kok Moon | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1992 | See Ah Hoon | Wushu |
Meritorious Award (Individual) | 1992 | Foo Yong Lai | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1991 | Patty Hor | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1991 | Desmond Koh | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1991 | Fatholomein Ali | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1991 | Joscelin Yeo | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1991 | Kenneth Tan | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 1991 | Matthew Tan | Waterpolo |
Meritorious Award (Individual) | 1990 | Raja Singh | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1990 | Benedict Tan | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1990 | Ng Yue Meng | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1990 | Azman Abdullah | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1989 | Fatholomein Ali | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1989 | Jack Wong | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Wong Liang Ming | Taekwondo |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Glory Barnabas | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Haron Mundir | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Mah Li Lian | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Tan Ai Lian | Pugilistics |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Ho Yen Chye | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Fatholmein Ali | Bodybuilding |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Jasmin Bin Hussein | Waterski |
Meritorious Award (Individual) | 1988 | Ng Yue Meng | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1987 | Oon Jin Gee | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1987 | Teo Yong Joo | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1987 | Mike Wee Chin Heng | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1986 | Oon Jin Gee | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1986 | Mohamed Mukhlis | Boxing |
Meritorious Award (Individual) | 1986 | Patricia Kim May Wong | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1986 | Chua Cheng Noi | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 1985 | Mohamed Mukhlis | Boxing |
Meritorious Award (Individual) | 1985 | Ronnie Ng Leong Hoe | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1985 | Jasmin Bin Hussein | Waterski |
Meritorious Award (Individual) | 1985 | Prema Govindan | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1984 | Ronnie Ng | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1984 | Zainal Abidin | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1984 | Teo Yong Joo | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1984 | Sam Tan | Archery |
Meritorious Award (Individual) | 1984 | Wong Shoon Keat | Badminton |
Meritorious Award (Individual) | 1984 | Peter Abishegenaden | Equestrian |
Meritorious Award (Individual) | 1984 | Peter Lee | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 1984 | Tay Khoon Hean | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1983 | Zainal Abidin | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1983 | Ronnie Ng Leong Hoe | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1982 | Zainal Abidin | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1982 | Sarvinder Singh Chopra | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1981 | Zainal Abidin | Squash |
Meritorious Award (Individual) | 1981 | Tang Ngai Kin | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1981 | Samad Allapitchay | Football |
Meritorious Award (Individual) | 1981 | Ang Peng Siong | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1980 | Chng Wee Hwa | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 1980 | Lucy Low | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1980 | Tan Boon Huat | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 1980 | Richard Quek | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1980 | Fandi Ahmad | Football |
Meritorious Award (Individual) | 1979 | Kenneth Kee | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1979 | Tan Kok Wah | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1979 | Tan Swee Hung | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1979 | Wong Chin Wah | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1979 | Tan Cheng Joo | Boxing |
Meritorious Award (Individual) | 1979 | Lewis Liem | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1978 | Sam Tan Pek Hoon | Archery |
Meritorious Award (Individual) | 1978 | Sankaran Gawade | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1978 | Jamil Mohamed | Nil |
Meritorious Award (Individual) | 1978 | Lam Yin Koi | Nil |
Meritorious Award (Individual) | 1978 | Song Koon Poh | Rugby |
Meritorious Award (Individual) | 1977 | Tang Ngai Kin | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1977 | Junie Sng Poh Leng | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1977 | Chng Wee Hwa | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 1977 | Chua Koon Siong | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1976 | Nil | Nil |
Meritorious Award (Individual) | 1975 | Godfrey Jalleh | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1975 | Quah Kim Song | Football |
Meritorious Award (Individual) | 1975 | Yeo Su Ming | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1975 | Loh Sin Yun | Bowling |
Meritorious Award (Individual) | 1975 | Glory Barnabas | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1974 | Chia Chong Boon | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1974 | Heather Merican | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1974 | Tan Sin Aun | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 1974 | Chee Swee Lee | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1974 | Roy Chan | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1973 | Roy Chan | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1973 | Syed Abdul Kadir | Boxing |
Meritorious Award (Individual) | 1973 | Eng Chiew Guay | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1973 | Ng Bee Kia | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1973 | Scott Aucutt | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1972 | Tay Chin Joo | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1972 | Roy Chan | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1972 | Tan Khoon Hong | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1972 | Syed Abdul Kadir | Boxing |
Meritorious Award (Individual) | 1972 | Capt Kan Kwok Toh | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 1971 | Tay Chin Joo | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1971 | David Low | Sailing |
Meritorious Award (Individual) | 1971 | Maimoon Bakar | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1971 | Chua Phung Kim | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1971 | Anwarul Haque | Hockey |
Meritorious Award (Individual) | 1970 | Gan Bee Wah | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1970 | Nor Azhar Hamid | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1970 | Kan Kok Tan | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 1970 | Chua Phung Kim | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1970 | Alex Chan | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1970 | Peck Noi Huay | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1970 | Glory Barnabas | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1969 | Loh Kok Heng | Shooting |
Meritorious Award (Individual) | 1969 | Alex Chan | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1969 | Tan Thuan Heng | Swimming |
Meritorious Award (Individual) | 1969 | N R Vivabhak | Boxing |
Meritorious Award (Individual) | 1969 | Tung Chye Hong | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1969 | Maimoon Bakar | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1968 | Chua Phung Kim | Weightlifting |
Meritorious Award (Individual) | 1968 | Cheong Wai Hing | Athletics |
Meritorious Award (Individual) | 1968 | Peck Noi Huay | Table Tennis |
Meritorious Award (Individual) | 1968 | Ariff Hussain | Cycling |
Meritorious Award (Individual) | 1968 | K S Moorthy | Judo |
Meritorious Award (Individual) | 1968 | Canagasabai Kunalan | Athletics |
Meritorious (Sportsboy / Sportsgirl)
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2022 | Izaac Yong Quek | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2022 | Zhou Jingyi | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Marc Brian Louis | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Amabel Chua Jiaying | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Brandon Ong Kai Jun | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Xavier Teo Jun Hao | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Kiria Tikanah Abdul Rahman | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Maxine Wong Jie Xin | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Noah Lim Tian Run | Jiu-Jitsu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Radiance Koh | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Lee Wonn Kye | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Kenan Tan Kee Zen | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Ho Xiu Yi | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Abdul Raazaq Bin Abdul Rashid | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Muhammad Syakir Bin Jeffry | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Christie May Chue Mun Ee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Gan Ching Hwee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Elena Lee Lee Na Pedersen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Jonathan Tan Eu Jin | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Cherlyn Yeoh Chzie Lin | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Isabel Chua Xin Ting | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Heidi Kong Kai En | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Kimberly Ong Li Ling | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Zoe Tan Ziyi | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Tay Yu Xuan | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Siti Khadijah Binte Mohamed Shahrem | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Quah Jing Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Arianne Tay Kai Lin | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Darren Chua Yi Shou | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2020 | Muhammad Hazim Bin Mohd Yusli | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Curtis Tan Zhenliang | Cycling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Quek Lu Yi | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Shin Zong Yi | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Xavier Teo Jun Hao | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Eugene Yeo Hanjie | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Mas Ridzwan Bin Mohamad Ali | Cycling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Denyse Chan Wan Jing | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Lau Ywen | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Simone Chen Wenqi | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Lee Wonn Kye | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Alexander Lim Jun Xiong | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Faith Hailey Toh | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Ho Xiu Yi | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Aiman Putra Bin Asha Ariffin | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Muhammad Shaiman Bin Johanis | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Muhammad Syahiran Bin Jeffrey | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Nurul Irbah Binte Muhammad Razali | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Amirah Binte Sahrin | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Sheik Fayz Bin Sheik Alau’ddin | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Nurzianah Binte Mohd Yazid | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Muhammad Harits Bin Mohd Yusli | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Maximillian Ang Wei | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Gan Ching Hwee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Jonathan Tan Eu Jin | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Goh Rui Xuan | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Koen Pang Yew En | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Andy Wong Yan Kai | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Zhou Jingyi | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Emma Ada Middleditch | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Amita Berthier | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Isabel Chua Xin Ting | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Jaslyn Hooi Yue Yann | Badminton |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Kyra Poh | Indoor Skydiving |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Quah Jing Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Daniel Hung Boon Lok | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2019 | Malcolm Lai | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Christie May Chue Mun Ee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Berlynn Ng Xuan Qi | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Isabel Chua Xin Ting | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Quah Jing Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Amita Marie Nicolette Berthier | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Ashlee Tan Yi Xuan | Diving |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Freida Lim Shen Yan | Diving |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Esther Lai Shi Ning | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Cheyenne Goh | Ice Skating |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Martina Lindsay P Veloso | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Nurzuhairah Binte Mohammad Yazid | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Mohamad Irwan Bin Abdul Rahman | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Miya Yong Hsing | Synchronised Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Francis Fong Jia Yi | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Abdul Raaziq Bin Abdul Rashid | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Nicholas Loh Jingyu | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2018 | Malcolm Lai | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Cindy Lim Xin Yi | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Ethan Poh Shao Feng | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Nicholas Ngooi Kai Feng | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Martina Lindsay P Veloso | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Ho Xiu Yi | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Abdul Raaziq Bin Abdul Rashid | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Amita Marie Nicolette Berthier | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Amabel Chua Jiaying | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Malcolm Lai | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Kassandra Ong Xue Ling | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Zoe Tan Ziyi | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Nicholle Toh | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Bernie Chin Cheok Khoon | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Adele Tan Qian Xiu | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2017 | Muhammad Daniel Kei Bin Muhammad Yazid | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Veronica Shanti Pereira | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Adalia Jesse Colin | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Chan Kevin Jerrold | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Malcom Lai | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Zoe Mui Wei Ting | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Lau Ywen | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Neville Lim Woon Juin | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Kiria Tikanah Abdul Rahman | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Ryan Ong Ren-An | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Ho Lin Ying | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Daniel Hung Boon Lok | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Vera Tan Yan Ning | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Amita Marie Nicolette Berthier | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Sheik Farhan Bin Sheik Alau'ddin | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Muhd Hazim Bin Yusli | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Sharifah Shazza Bte Samsuri | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Yapp Aloysius | Cuesports |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Teo Yu Xuan | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Daniel Ian Toh | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Bernie Chin Cheok Khoon | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Jodie Lai Xuan Yi | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Lin Ye | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Choy Yu Yong | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Jowen Lim Si Wei | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2016 | Samuel Tan Wei Han | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Cindy Lim Xin Yi | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Zoe Mui Wei Ting | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Quah Zheng Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Bryce Chong Sheng Cher | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Muhammad Nur Alfian Bin Juma'en | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Nur Marina Chan Shi Min Alif Abdullah | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Lin Ye | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Isabel Chua Xin Ting | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Jonathan Chan Fan Keng | Diving |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Teh Xiu Yi | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Nicole Mae Wong Hui Shan | Fencing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Bernie Chin Cheok Khoon | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Samantha Yom JingYi | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Jodie Lai Xuan Yi | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Almond Ng Yi Qi | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Vera Tan Yan Ning | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Adalia Jesse Colin | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Raynn Kwok | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Jeron Tan Tai Jin | Softball |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Tong Kah Mun | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Ho Lin Ying | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Etienne Lee Zhe Xuan | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2015 | Jowen Lim Si Wei | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Fung Hui Xin | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Tay Seng Liang Sean | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Darren Lim | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Chen Feng | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Mark Lee Han Ming | Diving |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Fathin Rasyiqin Bte Mohd Firdaus | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Sim Shu Zhen, Chelsea Ann | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Nurul Suhaila Bte Mohamed Saiful | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Ryan Teo Yee Kang | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Jowen Lim Si Wei | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Ynez Lim Si Ying | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Edward Tan Yi Zhu | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Veronica Shanti Pereira | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Emily Sin Min Li | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Vera Tan Yan Ning | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Isabelle Li Siyun | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2014 | Mui Wei Ting Zoe | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Teo Zhen Ren | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Samuel Neo Jiun Jie | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Amanda Lim Xiang Qi | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Muhammad Iqbal Bin Abdul Rahman | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Quah Zheng Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Loh Jia Yi | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Jowen Lim Si Wei | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Lionel Khoo Chien Yin | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Nurul Shafiqah Binte Mohamed Saiful | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Muhammad Nur Alfian Bin Juma’en | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Rudi Hermawan Bin Zahri | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Jannah Wong Min | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Samuel Tan Wei Han | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Vera Tan Yan Ning | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Nur Shafiqa Binte Sheik Alau’ddin | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2013 | Clarence Chew Zheyu | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Audrey Yong Pei Lin | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Arren Quek Xin Hui | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Etienne Lee Zhe Xuan | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Muhd Norhalim Mohd Zahruddin | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Kimberly Lim Min | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Ryan Lo Jun Han | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Shana Lim Jia Yi | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Emily Sin Min Li | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Terry Tay Wei An | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | New Hui Fen | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Elisa Yukie Yokoyama | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Jeremy Kevin Mathews | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Teo Zhen Ren | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2012 | Isabelle Li Siyun | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Muhammad Nur Shafiq Bin Mohamed Saiful | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Abdud Dayyan Bin Mohamed Jaffar | Archery |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Rainer Ng Kai Wee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Ho Lin Ying | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Audrey Yong Pei Lin | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Daryl Tan Jia Jun | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Isabelle Li Siyun | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Jason Tan Junwei | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Etienne Lee Zhe Xuan | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Kimberly Lim Min | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Yong Yi Xiang | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Fung Hui Xin | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Pang Xuejie | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Bernice Lim Hui Ying | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Herwan Harrywanto | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2011 | Nurul Shafinas Binte Abdul Rahman | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Goh Jia Yi | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Shana Lim Jia Yi | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Clarence Chew Zhe Yu | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Zulkhairil Bin Zulhanif | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Nurindah Bte Mursani | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Mohamad Elyasak Bin Said | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Tan Xiang Ting | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Sim Ren Zoe | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Emily Sin Min Li | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Chew Pei Jia Caroline Rosanna | Equestrian |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Amanda Lim Xiang Qi | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Johnson Poh Swee Kiat | Golf |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Muhammad Nur Shafiq Bin Mohamed Saiful | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Nur Zulaikha Bte Zakaria | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Lynette Lim Shu En | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Jacqueline Quek Jie Lin | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Nur Izzati Bte Ismail | Petanque |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Jason Tan Junwei | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Rainer Ng Kai Wee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Cheryl Lim Xin Jing | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Roanne Ho Ru En | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Isabelle Li Siyun | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Ho Ruth Airiel | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Basil Low Eng Howe | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | New Hui Fen | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Chai Xun | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Germaine Teo Wei Yin | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Najwa Bte Jumali | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2010 | Terence Choo Jian Jie | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Jason Tan Junwei | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Etienne Lee Zhe Xuan | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Rachel Lee Qing | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Lynette Lim Shu En | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Calvin Kang Li Loong | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Zulkhairil Bin Zulhanif | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Ahmad Syazwan Bin Amran | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | New Hui Fen | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Fiona Quek Qiu Yan | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Roanne Ho Ru En | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Aqilah Binte Sudhir | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Nurindah Bte Mursani | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Elizabeth Yin Yueling | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Jaryl Tay Wei Sheng | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Isabelle Li Siyun | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Pang Xue Jie | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Scott Glen Sydney | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2009 | Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Lo Jun Hao | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Muhammad Azri Bin Abdullah | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Valerie Chia Ying Ying | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Nicole Tay Xi Hui | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Shana Lim Jia Yi | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Jasmine Ser Xiang Wei | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Mohamad Elyasak Bin Said | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Lynette Lim Shu En | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Luke Tan Yi Hao | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Muhammad Shakir Bin Juanda | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Tabitha Tay Jia Hui | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Nur Zulaikha Bte Zakaria | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Mok Ying Ren | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Rachel Lee Qing | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Chew Yen-Tung Catherine Marissa | Equestrian |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2008 | Zach Ong Wei Shien | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Griselda Khng | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Lo Jun Hao | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Elizabeth Yin Yueling | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Stefan Tseng Ke Chen | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Victoria Chan Jing Hua | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Lim Heem Wei | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Cherie Tan Shi Hua | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Sim Shi Jie | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Nicholas Paul De Cruz | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2007 | Zhang Jin | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Jason Ho Jia Ren | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Zena Sim Kai Xin | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Tabitha Tay Jia Hui | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Sean Lee Teik Ren | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Griselda Khng | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Nur As’Ashikeen Bte Amran | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Norishah Bte Anwar | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Tao Li | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Kenneth Chan | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Nicole Chua Wen Ya | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Mohd Saifullah Bin Mohd Julaimi | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Lim Heem Wei | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Vanessa Yong Yu Zhen | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Nicole Tay Xi Hui | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Ng Peiyi | Karate-do |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Catherine Marissa Chew Yen Tung | Equestrian |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Ho Shu Yong | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Quah Ting Wen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Zhang Jin | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Jovina Choo Bei Fen | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2006 | Shen Pinxiu | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Mohd Saiful Bin Ramli | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Scott Glen Sydney | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Leong Kwong Ming | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Wan Lay Chi | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Griselda Khng | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Choo Tze Huang | Golf |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Norishah Bte Anwar | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Benjamin Ng Kee Guan | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Lim Zhi Cong | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Yeong Li Qian | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Catherine Marissa Chew Yen Tung | Equestrian |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Xu Yan | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Mohd Nor Sarhan Bin Hamzah | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Mohamed Saifullah Bin Mohamed Julaimi | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Nurdinniyati Bte Mohamed Julaimi | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Nadhirah Bte Ahmad Naser | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Calvin Lim Zhi Yang | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Tay Hui Yiang | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Ong Koon Yew | Taekwondo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2005 | Mohd Ridzuan Omar | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Catherine Marissa Chew Yen Tung | Equestrian |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Chia Jie Ru | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Lim Heem Wei | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Bernardette Lee Jing Fei | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Jason Ho Jia Ren | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Mohd Faizal Bin Mohd Wahab | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Wee Pui Seng | Judo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Justin Tan Weizheng | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Saiedah Bte Said | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Nicolette Teo Wei Min | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Jason Goh Koon Jong | Chess |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Muhd Hafiz Bin Abdullah | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2004 | Suzie Eryzani Bte Kasmani | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Md Rashid Bin Md Hanif | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Teo Wee Chin | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Kendrick Lee (Special mention) | Badminton |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Ng Cheng Xun | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Clarence Lee Tian Hoe | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Jason Ho Jia Ren | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Sarah Tan Wei Lin | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Koh Seng Leong | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2003 | Abdul Rahim Bin Anwar | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2002 | Valerie Teo Hui Ying | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2002 | Koh Hwan Cui | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2002 | Chan U-Nice | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2002 | Benjamin Gan | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2002 | Terence Koh Seng Kiat | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2002 | Sarah Tan Wei Lin | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2002 | Jacqueline Lim | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2001 | Valerie Teo Hui Ying | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2001 | Mohmeed Ridhwan Bin Masruhen | Silat |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2001 | Nicolette Teo Wei Min | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2001 | Koh Seng Leong | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2001 | Dawn Chia Yishan | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2001 | Lee Su Hui | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2000 | Christel Bouvron | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2000 | Nicolette Teo | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2000 | Gary Tan | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2000 | Mark Chay | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 2000 | Valerie Teo Hui Ying | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Hoong Zhi Chun | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Yap Boon Kiat | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Dominic Lim Zhong | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Fergus Kwek | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Serene Lee Zhiling | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Nigel Eng | Waterpolo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Ng Ker Wei | Waterpolo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Daphne Teo | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Alvin Lee Kok Wang | Waterpolo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Valerie Teo Hui Ying | Bowling |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Gerald Yeo | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Cheryl Chong Ching Ling | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Phua Shu Yen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Terence Tan | Waterpolo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Leo Rui Yan | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Mathew Lui | Waterpolo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Koh Seng Leong | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Raihan Bin Omar | Rowing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Leo Wen Yeow | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Jonathon Chua | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Roozaimy Bin Omar | Rowing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Tan Wen Qi | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Sng Ju Wei | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1999 | Mark Chay Jung Jun | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Alvin Tan Kok Wang | Waterpolo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Tan Wei Jie Daniel | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Bouvron Christel Mei Yen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Raihan Bin Omar | Rowing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Lee Zhi Ling Serene | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Koh Seng Leong | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Teo Wee Tee | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Wong Maye-E | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Gerald Yeo | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Hoong Hui Min | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Hoong Zhi Chun | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Lock Mei Lian Joanne | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Tan Wen Qi | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Hiranisha Rasimudin | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Lee Tan-Lin Chrislin | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Jairajkumar Jeyabal | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1998 | Fong Hwa Chyang Jonathan | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Fong Hwa Chyang | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Lim Shih Ner | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Wong Maye-E | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Hoong Zhi Chun | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Chia T-Jian | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Jairajkumar Jeyabal | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Tan Wen Qi | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Tan Wearn Haw | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Gerald Yeo | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Hoong Hui Min | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1997 | Cho Wai Pon | Wushu |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Cheryl Tang | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Thum Ping Tjin | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Gerald Koh Mun Yew | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Mohd Rizal Abdul Kadir | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Sng Ju Wei | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Indra Sahdan Daud | Football |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Raihan Bin Omar | Rowing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Jonathon Fong Hwa Chyan | Triathlon |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Leonard Yeo Wun Yuen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1996 | Colin Ng | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1995 | Sng Ju Wei | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1995 | Khor Teck Lin | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1995 | Veeramani s/o Chidambaram | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1995 | Nurulaini Bte Ariffin | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1995 | Timothy Yeo | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1995 | Wong Maye-E | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1994 | Jackie Choy | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1994 | Cheryl Tang | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1994 | Tan Wearn Haw | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1994 | Jason Lee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Sumana Rajarethnam | Equestrian |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Alvin Tan Kok Pheng | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Jason Lee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Mohd Ahshik B Kadar Bakar | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Lui Oi Leng | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Joscelin Yeo | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Eadelin Lim Hwee Lynn | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | May Ooi Yufen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Aide Iskandar Bin Sahak | Football |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Chow Sook Yee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Jacqueline Choy | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Gerald Koh Mun Yew | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Cheryl Tang Siew Yin | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1993 | Millie Moy Su Yi | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Gerald Koh | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Lee Man Hon | Football |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Chow Sook Yee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | May Ooi Yufen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Joscelin Yeo | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Alvin Tan | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Eadelin Lim | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Tan Wearn Haw | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Lui Oi Leng | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1992 | Eileen Chai | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1991 | Tan Wearn Haw | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1991 | May Ooi Yufen | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1991 | Chan Peck Hoong | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1991 | Alvin Tan | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1991 | Joscelin Yeo | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1991 | Eadelin Lim | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1991 | Ng Chiang Liang | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1990 | Tan Wearn Haw | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1990 | Tan V-Meng | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1990 | Ng Xuan Hui | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1990 | Chan Peck Hoong | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1990 | Ng Chiang Ling | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1989 | Ng Chiu Fong | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1989 | Anthony Kiong | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1989 | Roger Koa | Waterski |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1989 | Chia Gek Joo | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1989 | Wong Yew Tong | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1989 | M Maran | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1988 | Norafarialea Zainal | Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1988 | Desmond Koh Mun Kit | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1988 | Mona Kunalan | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1988 | Saravana Pillai s/o Arjunan | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1988 | Ng Chiu Fong | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1988 | Harith Azman Lim | Darts |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1987 | Lew Chin Onn | Volleyball |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1987 | James Wong Tuck Yim | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1987 | Lina Ong Poh Pway | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1987 | Harith Azman Lim | Darts |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1987 | Desmond Koh Mun Kit | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1987 | Irving Ong | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1987 | Yuen Shuang Ching | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1986 | Lina Ong | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1986 | Michael Lu Luen Yee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1986 | Hong Jin Sheng | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1986 | Tan Hong Boon | Waterpolo |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1986 | Alvin Lim | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1986 | Grace Cheong | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1985 | Yuen Shuang Ching | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1985 | Loy Soo Chew | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1985 | Lee Wung Yew | Shooting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1985 | Benedict Tan | Sailing |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1985 | Patricia Kim | Table Tennis |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1984 | V Sundramoorthy | Football |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1984 | Prema Govindan | Athletics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1984 | Florence Chan | Hockey |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1984 | Lim Seok Hui | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1984 | David Lim Fangyu | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1984 | Yeo Choon Lin | Weightlifting |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1984 | Kwek Leng | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1983 | Gillian Cee Hsiu | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1983 | Lai May May | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1983 | David Lim | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1983 | Alvin Lim | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1983 | Chan Mui Pin | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1983 | Lim Seok Hui | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1982 | David Lim Fong Jock | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1982 | Kwek Leng | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1982 | Lim Seok Hui | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1982 | Soo Tho Kok Mun | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1981 | Chan Mui Pin | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1981 | Tay Khoon Hean | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1981 | Lim Seng Hock | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1981 | Kwek Leng | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1981 | Stewart Ballard | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1980 | Kwek Leng | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1980 | Yip Kwan Tai | Gymnastics |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1980 | Lim Seng Hock | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1980 | Ang Peng Siong | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1980 | Mavis Ee | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1980 | Brian Peter Hill | Squash |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1979 | Oon Jin Teik | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1979 | Tay Guat Kim | Nil |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1979 | Ang Ban Leong | Nil |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1978 | Khoo Teng Cheong | Swimming |
Meritorious Award - Sportsboy/Sportsgirl | 1978 | Melanie Martens | Hockey |
Meritorious (Sportsboy / Sportsgirl Team)
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2020 | Jomond Chia Yu Sun Brandon Ong Kai Jun | Bowling Boys’ Doubles 20th Asian Youth Tenpin Bowling Championships |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2020 | Jomond Chia Yu Sun Brandon Ong Kai Jun Xavier Teo Jun Hao Eugene Yeo Hanjie | Bowling Boys’ Team 20th Asian Youth Tenpin Bowling Championships |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2020 | Christine Hayashi Akane Samrita Das Gan Jie Hui Stephanie Gay En Ning Nguyen Hoang Ngoc Anh Kho Rui-En Koh Rui Xin Celeste Lee Lin Xuan Soh Zhi Yi Sue-Ann Tan Kai Ying Joie Teo Yi Yun Anthea Woo Kei Ean Yap Yu Ting | Dragon Boat Junior Women’s Team IDBF World Dragon Boat Championship 2019 |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2020 | Lee Riane Faith Hailey Toh | Sailing Women’s Under-17 Team 29er World Championship 2019 |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2020 | Goi Rui Xuan Koen Pang Yew En | Table Tennis Junior Mixed Doubles 2019 Commonwealth Championships |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2020 | Quek Lu Yi Arianne Tay Kai Lin Xavier Teo Jun Hao Eugene Yeo Hanjie | Bowling Mixed Team (2019 World Junior Bowling Championships) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2019 | Girls’ Doubles 19th Asian School Tenpin Bowling Championship Alena Dang Thanh Nhi Colleen Pee | Bowling |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2019 | Girls’ Team 19th Asian School Tenpin Bowling Championship Alena Dang Thanh Nhi Quek Lu Yi Colleen Pee Arianne Tay Kai Lin | Bowling |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2019 | Women's Foil Team 2018 Asian Junior and Cadet Fencing Championships Denyse Chan Wan Jing Rachel Lim Mary Li-Hsuen Tan Jia Lin Maxine Wong Jie Xin | Fencing |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2019 | Boy’s Team Southeast Asia Youth Cup Ice Hockey (U-15) Aiden Chan Wei-Jun Joshua Chan Yu Wen Cael Chua Juin Hui Gao Qiheng Alexia Goh Tsui Ean Ryan Goh Tsui Hon Matthew Hamnett Liaw Kane Yu Bryan Lee Joshua Lee Lee Shaw Hsiang Lee Shaw Kiat Ian Wong Yong Sheng | Ice Hockey |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2019 | Artistic Female Doubles 4th World Junior Pencak Silat Championship Amirah Binte Sahrin Siti Fathimah Binte Mohd Shahrem | Silat |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2019 | Men’s Junior Team 24th SEA Junior Table Tennis Championships Josh Chua Shao Han Dominic Koh Song Jun Koen Pang Yew En Gerald Yu Zong Jun | Table Tennis |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2019 | Men’s Cadet Team 24th SEA Junior Table Tennis Championships Lim Dao Yi Izaac Quek Yong Andy Wong Yan Kai | Table Tennis |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2018 | Amabel Chua Jia Ying Charlene Lim Jia Yi Iliya Syamim Binte Muhammad Azni Jermaine Seah | Bowling GirlsÕ Team (19th Asian Youth Championship) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2018 | Darren Tan Jun Hao Jonathan Au Eong Tian Wei Yeo Jing Zhe | Fencing MenÕs Foil Junior Team (SAT 2017 MenÕs Foil Junior World Cup Circuit) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2018 | Evangeline Tan Jodie Lai Xuan Yi | Sailing 420 (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2018 | Adele Tan Qian Xiu Martina Lindsay P Veloso Ho Xiu Yi | Shooting 10m Air Rifle Team (ISSF World Junior Championship) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2017 | Nur Azlyana Binte Ismail, Nurhanishah Binte Shahrudin | Silat Artistic Women's Doubles (17th World Pencak Silat Championships) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2017 | Muhammad Haziq Bin Zainal Abidin, Nujaid Hasif Bin Zainal Abidin | Silat Artistic Men's Doubles (17th World Pencak Silat Championships) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2017 | Muhammad Haziq Bin Zainal Abidin, Nujaid Hasif Bin Zainal Abidin, Hamillatu Arash Bin Juffrie | Silat Artistic Men's Team (17th World Pencak Silat Championships) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2017 | Nurzuhairah Binte Mohammad Yazid, Nur Azlyana Binte Ismail, Nurul Syafiqah Binte Mohamed Faizul | Silat Artistic Women's Team (17th World Pencak Silat Championships) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2017 | Mohamad Irwan Bin Abdul Rahman, Sng Jian Hui, Muhammad Izzat Bin Junaidie | Shooting 10m Air Rifle Men's Junior Team(ISSF Junior World Cup 2016) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2017 | Nurul Syafiqa Binte Nassaruddin, Martina Lindsay P Veloso, Ho Xiu Yi | Shooting 10m Air Rifle Women's Junior Team (ISSF Junior World Cup 2016) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2017 | Jessica Ong Shu Hui, Lau Ywen, Nicole Goh Li Shyan, Nicole Wee Sher Tynn | Fencing Girls' Sabre Team (Asian Junior & Cadet Fencing Championships 2016) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2017 | Aarya P. Berthier, Amita Marie Nicolette Berthier, Tatiana Wong Yu Rong, Maxine Wong Jie Xin | Fencing Girls' Foil Team (Asian Junior & Cadet Fencing Championships 2016) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2016 | Jodie Lai Xuan Yi Daniel Ian Toh James Koh Kia Ler Muhammad Daniel Kei Muhammad Yazid Koh Yi Nian | Sailing Optimist Team Racing (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2016 | Loh Jia Yi Matthew Scott Lau Wen Jiang | Sailing 420 Boys (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2016 | Elisa Yukie Yokoyama Samantha Annabelle Neubronner | Sailing 420 Girls (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2016 | Zeng Qiyan Janessa Dai Min Yi Michelle Teo Yin Zhi Ashly Lau Wei-Ning Nadine Joy Nathan Kelsie Yasmin Muir | Gymnastics Women's Team Event (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2016 | Yeo Jiamin Crystal Wong Jia Ying | Badminton Girls' Doubles (Asian Youth Championship) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2016 | Adalia Jesse Colin Etienne Lee Zhe Xuan Jowen Lim Si Wei | Wushu Men's Weapons Duel Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2016 | Ho Xiu Yi Adele Tan Qian Xiu Martina Lindsay P Veloso | Shooting 10m Air Rifle Women Team (ISSF Junior Cup) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2015 | Samuel Neo Jiun Jie Jodie Lai Xuan Yi Isaac Tang Wei Ren Ryan Kwok | Sailing Optimist Team (Optimist North American Championship) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2015 | Stephanie Chen Mei Qi Crystal Yap Yu Hui Lee Mei Shuang Debbie Soh Li Fei Natalie Chen Mei Qing Gwyneth Goh Xiao Hui Geraldine Chew Wei Ling Miya Yong Hsing Shona Lim Li Yi Tay Aik Fen Carolyn Rayna Buckle | Synchronised Swimming Team (TYR 2nd SEA Swimming Championship) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2015 | Samuel Neo Jiun Jie Ryan Kwok Isaac Tang Wei Ren James Koh Kia Ler Raynn Kwok | Sailing Optimist Team (Optimist World Team Racing Championship) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2014 | Jonathan Yeo Tan Jen-E | Sailing National Sailing 420 Mens Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2014 | Ryan Kwok Ryan Teo Yee Kang Koh Yi Kun Bertha Han Jing Isaac Tang Wei Ren | Sailing National Sailing Optimist Team 1 (Asian Championship) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2014 | Loh Jia Yi Edward Tan Yi Zhu Samuel Neo Jiun Jie Raynn Kwok Fathin Rasyiqin Bte Mohd Firdaus | Sailing National Sailing Optimist Team 2 (Asian Championship) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2014 | Edward Tan Yi Zhu Bertha Han Jing Isaac Tang Wei Ren Raynn Kwok Fathin Rasyiqin Bte Mohd Firdaus | Sailing National Sailing Optimist Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2014 | Mark Lee Han Ming Timothy Lee Han Kuan | Diving National Diving 3m and Platform Synchronised Mens Pair (SEA Games) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2013 | Elisa Yukie Yokoyama Jessica Goh Kai Ling Loh Jia Yi Edward Tan Yi Zhu Samuel Neo Jiun Jie Ryan Teo Yee Kang Matthew Scott Lau Wen Jiang | Sailing Optimist Team at the Asian Team Racing Championship |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2012 | Nur Ashriq Ferdaus Ong Pang Chian Samudra Setya Putra Muhammad Zulfadli Jasni Ismail Amirul Asyraf Shafiq A Rashid Mohd Fadzly Bin Mohd Adam Silas AôÃ_Razak AloysiusôÃ_LimôÃ_Ting Zhao Ashraff BinôÃ_Alias Muhammad Hidayat BinôÃ_Mat Rahim Karleef SasiôÃ_Abdullah TimothyôÃ_GohôÃ_Kai Yang Muhd Syakiran BinôÃ_Muhd YaåäÃÃå»kob Muhammad Haseef BinôÃ_Salim Jaspal SinghôÃ_Grewal Rahmat BôÃ_Abd Jalil Muhammad AlåäÃÃå»fienôÃ_Mohd Amir SyamirulôÃ_Arshad | Hockey Under-18 Boys Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2012 | Ng Xue Qi Chau Hai Qing Cheryl Tang Jiawen Isabelle Li Siyun | Table Tennis Junior Womens Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2012 | Kerry Tan Kiat Yi Clarence Chew Zheyu Tay Jit Kiat Pang Xuejie | Table Tennis Junior Mens Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2012 | Fathin Rasyiqin Binte Mohd Firdaus Andre Chew Jann Jillian Lee Sook Ying Joshua Matthew Lim Tze Han Loh Jia Yi | Sailing Optimist Team at the Asian Team Racing Championship |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2011 | Bernice Lim Hui Ying New Hui Fen | Bowling Girls Doubles Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2011 | Rachel Lee Qing Cecilia Low Rui Qi | Sailing 420 Girls Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2011 | Ryan Lo Jun Han Kimberly Lim Min Bryan Lee Teik Leung Jillian Lee Sook Ying Elisa Yukie Yokoyama | Sailing Optimist Team (World Cup) |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2010 | Griselda Khng Cecilia Low Rui Qi | Sailing Optimist 420 Girls Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2010 | Abel Lim Wen Yi Wan Tian Chong Cheston James Ow | Shooting 10m Air Rifle Men's Youth Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2010 | Matthew Hooi Chung Yew Clement Neo Aik Jin Kua Jing Han Justin Tang Jie Xiang Quah Zheng Wei John Lau Xin Zhong Somaskandan Vasuthevan Loo Kee Wei Bryan Tang Jiaren Ng Shu Yin Li Shi Jie Oon Shui Kun Daniel Soo Zhi Jie Lim Swee Kiat Shawn Tan Kai Wen Kweh Zhung How Tan Jun Hao Cheng Peng Jie Lee Min Shing Edwin Teng Jun Zhen Eugene Low Ting Jun Chia Yida Noel Luke Yap Keat Howe John Tang Fu Sheng Pang Ren Hui Mervyn Toh Yingjie Diana Nai Min Zhen Emily Koh Hui Ping Lim Li Yin Geraldine Lee Xin En Tricia Tan Li Xian Tan Yen Fang Maxine Ai Ting Tan Sui Ping Alyssa Lim Peining Nerine Mak Keyun Ong Ruo Ning Venezia Lim Sze Yee Chew Li Julienne Loo Kah Eng Kwah Rika Victoria Tan Wan Yan Chan Yiwen Jessie Oon Grace Tang Jia Jia Jasmine Chiam Shu Qing Ng Qiu Lin Elsia Phua Song En Wilona Lee Yang Jing | Dragon Boat Mixed Junior Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2010 | New Hui Fen Krishna Darshini | Bowling Girls Doubles Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2009 | Tabitha Tay Jia Hui Nicole Tay Xi Hui Lim Heem Wei Sarah Ng Hui Min | Gymnastics Artistic Womens Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2009 | Mark Wong Jee Mun Gregory Gan Sheng Chiang | Bowling Boys Doubles Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2009 | Russell Kan Tsung Liang Darren Choy Wong Loong Luke Tan Yi Hao Andrew Tang En Han Rachel Lee Qing | Sailing Optimist Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2008 | Derek Wong Zi Lang Chen Yong Zhao Terry Yeo Zhao Jiang Thng Boon Seong Ng Zong Ren Xing Aiying Gu Juan Zhang Beiwen Fu Mingtian Yao Lei | Badminton Mixed Youth Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2008 | Tabitha Tay Jia Hui Nicole Tay Xi Hui Lim Heem Wei Ng Hui Min Sarah Nazyra Bte Suhairi Nur Artikah Nabilah Bte Muhammad Jufrie | Gymnastics Artistic Women's Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2008 | Russell Kan Tsung Liang Rachel Lee Qing Luke Tan Yi Hao Lionel Myles Low Wen Hao Daniella Ng Huimin | Sailing Optimist Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2008 | Low Wen Chun Jonathan Russel Chew Wei Xiang | Sailing Hobie 16 Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2008 | Jonathan Koh Tien Wei Zhang Jin Ong Jun Hong | Shooting 10m Air Rifle Men's Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2008 | Nur Afizah Bte Rahmat Nursyakura Bte Rosely Nurhidayah Bte Rosli | Silat Artistic Girls Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2008 | Kamaliah Bte Mohamad Azni Sabeela Saadah Bte Mohamad Azni | Silat Artistic Girls Doubles Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2007 | Zhang Jingna Vanessa Yong Yu Zhen | Shooting Women's 10m Air Rifle Pairs Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2007 | Justin Liu Xiaman Sherman Cheng Feng Yuan | Sailing 420 Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2007 | Sarah Tan Wei Lin Lim Tze Ting | Sailing 420 Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2007 | Sean Lee Teik Ren Griselda Khng Russell Kan Tsung Liang Rachel Lee Qing Timothy Seet Qianren | Sailing Optimist Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2007 | Melcolm Huang Jingjie Chung Pei Quan | Sailing Hobie 16 Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2007 | Low Wen Chun Terry Tang Yuan Sheng | Sailing 420 Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2007 | Ng Peiyi Adeline Liew Xue Ting Natalie Tang | Karate Female Kata Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2007 | Ong Jun Hong Zhang Jin | Shooting Men's 10m Air Rifle Pairs Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2006 | Sean Lee Teik Ren Griselda Khng Justin Liu Xiaman Jovina Choo Bei Fen Timothy Seet Qianren | Sailing Optimist Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2006 | Lim Heem Wei Nur Atikah Nabilah Bte Muhammad Jufrie Lee Wen Si Lee Wen Ling Nicole Tay Xi Hui Tabitha Tay Jia Hui | Gymnastics Women's Artistic Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2005 | Jazreel Tan Shi Hua Tay Hui Yiang Aloysius Goh Jun Jie Stanley Ong Wei Qin | Bowling Mixed Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2005 | Grace Seet Ching Yi Chang Siew Yee Loh Pei Si Loh Pei Yun Tan Shiang Theng Guan Yingli Rena Sim Kai Xuan Sandra Wong Wan Jing Maybelline Tay Ching Yee Quek Soo Teng Lee Hui Jun Melissa Tan Shuyan | Volleyball Girls Under 19 Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2005 | Yeong Li Qian Kenneth Tan Ze Jian Chua Jun Yang Jasmine Ser Xiang Wei Cherlyn Ng Zi Yun Zhang Jingna | Shooting Boys 10m Air Rifle Team |
Meritorious Award (Sportboy/Sportgirl Team) | 2004 | Low Wen Chun Colin Cheng Gregory Ho Griselda Khng Priscilla Low Justin Liu Crystal How Timothy Seet Scott Glen Sydney Sherman Cheng Ong Jun Hong Samuel Tham Shengde Zhang Jin Toh Li Ying Cai Wei Guo Xu Yuan Zhen Ou Dahui Terence Koh Seng Kiat | Sailing Optimist Team |
Meritorious Awards (Team)
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Meritorious Award (Team) | 2022 | Michelle Lok Hui Qi Siti Muliyanti Binte Ab Rahman Yeo Shi Er Shannon Marissa Tang Liyan Ong Swee Ling Sandy Koh Li Ling Fariza Begum Binte Mohamed Zabir Yeo Xuan Tan Hui Zhi Hoo Mei Hui Siti Nurhaliza Binte Khairul Anuar Pearlynn Lim Yunhan Jerelee Ong Yan Ting Lim Hui Ping, Michelle Toh Kai Xin Koh Mun Ting Jodie Lim Zhi Yu Mindy Amanda Yeap Ting Hui Yee Yun Shawn Ong Hui Hui (Wen Hui Hui) Jowie Tan Hui Ying Angela Danielle Model Heng Ying Ying Shermaine Goh Xin Mei Adlyn Basil Heng Li Yan Ong Ying Rui Tiffany Ong Zi Ting | Floorball Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2022 | Iliya Syamim Binte Muhammad Azni New Hui Fen Cherie Tan Shayna Ng | Bowling Women’s Team IBF Super World Championships 2021 |
Meritorious Award (Team) | 2022 | Cheah Ray Han Darren Ong Cherie Tan Shayna Ng | Bowling Mixed Team IBF Super World Championships 2021 |
Meritorious Award (Team) | 2022 | Zhou Jingyi Zhang Wanling Lin Ye Wong Xinru Goi Rui Xuan | Table Tennis Women’s Team ITTF-ATTU Asian Table Tennis Championships |
Meritorious Award (Team) | 2022 | Amirah Binte Sahrin Iffah Batrisyia Binte Noh Nur Ashikin Binte Zulkifli | Silat Women’s Team World Virtual Artistic Pencak Silat Championship |
Meritorious Award (Team) | 2022 | Muhammadinil Mustafar Bin Mohd Isa Muhammad Affiz Bin Md Zakri Ilhan Mansiz Bin Noh | Silat Men’s Team World Virtual Artistic Pencak Silat Championship |
Meritorious Award (Team) | 2022 | Terry Hee Jessica Tan Wei Han | Badminton Mixed Doubles (Czech Open 2021) |
Meritorious Award (Team) | 2022 | Feng Tianwei Yu Mengyu Lin Ye | Table Tennis Women’s Team |
Meritorious Award (Team) | 2022 | Kimberly Lim Cecilia Low | Sailing Women’s 49er FX Skiff Team |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Aahan Gopinath Achar Vinoth Mandrayar Baskaran Timothy Hays David Rezza Gaznavi Anantha Krishna Selladore Vijaya Kumar Amjad Mahboob Anish Edward Paraam Navin Michael S Param Janak Prakash Rohan Rangarajan Manpreet Singh Chandramohan Surendran Chetan Ramchandra Suryawanshi | Cricket (Men’s Team World T20 Asia Region Final) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Melissa Chang Hui Min Janice Goh Li Ling Lam Li Ting Lew Si Hsien Lim Xiaowei Renee Sherlynn Simone Loh Xue Ying Diana Nai Min Zhen Denise Lindsey Ng Yu Hui Amelie Tan Chen Xi Vanessa Tan Huiwen Sherdyn Teng Siew Ting Eunice Thiam Jia Min Joyce Wee Zheng Janice Yoong Yuan Ling | Dragon Boat (Women’s Team, IDBF World Dragon Boat Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Kevin Jerrold Chan Joshua Lim Ian Jet Ng Shang Fei Darren Tan Jun Hao | Fencing (Men’s Foil Team, 2019 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Haziq Abdul Wahab Abdul Mateen Amir Mizra Chan Li Yang Jeremy Chia Chun Yin Yeung Haleef Hairon Sean Huang Devanand M Nicholas Low Ng Juin Jie Lee Chee Yong Lim Jian Hong Vignesa Pasupathy Glendon Phua Suria R Syazni Ramlee Joshua Seow Akmal Shaharudin Jenmark Sorreda Jared Tan Thaddeus Tan Yeo Kaixiang Zong Wei Tng | Floorball (Men’s Team, Asia Oceania Floorball Confederation Cup) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Goh Quee Kee Lim Poh Eng Shermeen Lim Xin Yi | Lawn Bowls (Women’s Triples, 2019 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Kimberly Lim Min Cecilia Low Rui Qi | Sailing (2019 49erFX World Championships) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Nur Azlyana Binte Ismail Nurzuhairah Binte Mohd Yazid Siti Nazurah Binte Mohd Yusoff | Silat (Artistic Female Team, 5th Asian Pencak Silat Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Syafiq Syazry Bin Mohd Abdul Majid Nur Hakim Bin Norshamsuddin | Silat (Artistic Male Doubles, 5th Asian Pencak Silat Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Nur Azlyana Binte Ismail Nurhanishah Binte Shahrudin | Silat (Artistic Female Doubles, 5th Asian Pencak Silat Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Darren Chua Yi Shou Quah Zheng Wen Joseph Isaac Schooling Jonathan Tan Eu Jin | Swimming (Men’s 4x100m Freestyle Relay Team, 2019 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Darren Chua Yi Shou Lionel Khoo Chien Yin Quah Zheng Wen Joseph Isaac Schooling | Swimming (Men’s 4x100m Medley Relay Team, 2019 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Darren Chua Yi Shou Quah Zheng Wen Joseph Isaac Schooling Jonathan Tan Eu Jin | Swimming (Men’s 4x200m Freestyle Relay Team, 2019 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Amanda Lim Xiang Qi Quah Jing Wen Quah Ting Wen Cherlyn Yeoh Chzie Lin | Swimming (Women’s 4x100m Freestyle Relay Team, 2019 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Christie Chue Mun Ee Elena Lee Lee Na Pedersen Quah Jing Wen Quah Ting Wen | Swimming (Women’s 4x100m Medley Relay Team, 2019 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Feng Tianwei Goi Rui Xuan Lin Ye Wong Xin Ru Yu Mengyu | Table Tennis (Women’s Team, 2019 ITTF-ATTU Asian Table Tennis Championships) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Jonathan Chan Tuan San Marcus Chua Kuan Long Kok Kiat Han Kwan Chuek Hay Kerby Vincent Law Sai How Simon Lee Yuek Lun Lim Wee Lit Rudy Kurniawan Liu Dongliang Lucas Ong Xian Da Twang Jia Ye Samuel Wong Yew Kong | Underwater Hockey (Men's Team, 2019 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Ice Skating Men's Team 3000m Relay Team (2019 SEA Games) Zen Koh Sheng Sian Lucas Ng Jun Jie Trevor Tan Xuxuan Xu Jingfeng | Ice Skating |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Bowling Women's Team of 4 (2019 SEA Games) New Hui Fen Shayna Ng Lin Zhi Cherie Tan Shi Hua Daphne Tan Shi Jing | Bowling |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Fencing Women's Foil Team (2019 SEA Games) Amita Marie Nicolette Berthier Denyse Chan Wan Jing Maxine Wong Jie Xin Tatiana Wong Yu Rong | Fencing |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Silat Men's Artistic Team (2019 SEA Games) Nujaid Hasif Bin Zainal Abidin Hamillatu Arash Bin Juffrie Muhammad Nazrul Bin Mohd Kamal | Silat |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Underwater Hockey Women's Team (2019 SEA Games) Priscilla Ang Cheoh Pin Chong Alice Voon Lin Chua Yi Ying Lee Chi Kuen Roeswita Leono Liaw Lim Pei Ching Lim Yiru Celine Ena Ng Beverley Ong Jia Jing Sheena Soh Christina Tham Yoke Yee | Underwater Hockey |
Meritorious Award (Team) | 2020 | Softball Men's Team Muhammad Farhan Harahap Bin Amirudin Marcus Chew Shi Phng Andre Chia Shaw Jin Foo Say Kian Dominic Han Yuchou Raynard Heng Fu Xun Malcolm Lim Rhys Jian Jun Mohammad Huzaifah Bin Mohammad Noorham Ivan Ng Ee Han Ziglar Oh Aloysius Ong Jun Heng Schuyler Seah Jia Le Seow Chin Keong Toshifumi Joshua Tam Jun Wen Watson Tan Jun Kai Jeron Tan Tai Jin Andrew Tan Wei Kang | Softball |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Women Trios 2018 Asian Games Bernice Lim Hui Ying Daphne Tan Shi Jing Joey Yeo Ruoqi | Bowling |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Men Trios 2018 Asian Games Muhammad Jaris Goh Bin Ali Akbar Goh Alex Chong Wei Chien Darren Ong Wei Siong | Bowling |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Men's 3m Synchronised Springboard FINA Grand Prix (Singapore Leg) Mark Lee Han Ming Timothy Lee Han Kuan | Diving |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Women's Foil Team 2018 Asian Games Amita Berthier Melanie Huang Xinyi Maxine Wong Jie Xin Tatiana Wong Yu Rong | Fencing |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Ladies Triples 13th Asian Lawn Bowls Championship 2018 Goh Quee Kee Josephine Lim Poh Tin May Lee Beng Hua | Lawn Bowls |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Men’s Triples 13th Asian Lawn Bowls Championship 2018 Bernard Foo Meng Yin Leong Khim Hoong Anthony Loh Kee Sin | Lawn Bowls |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Men’s Four 13th Asian Lawn Bowls Championship 2018 Bernard Foo Meng Yin Law Kwok Fai Anthony Loh Kee Sin Matthew Ngui Ming Fook | Lawn Bowls |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Women's 49erFX 2018 Asian Games Cecilia Low Rui Qi Kimberly Lim Min | Sailing |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Men's Regu 2018 Asian Games Mohamad Farhan Bin Amran Muhammad Farhan Bin Aman Muhammad Asri Bin Aron Muhammad A’fif Bin Safiee Asfandi Bin Ja’al | Sepak Takraw |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Men's Quadrant 2018 Asian Games Muhammad Farhan Bin Aman Mohamad Farhan Bin Amran Muhammad Asri Bin Aron Mohamad Alhaj Bin Kasmanani Muhammad A’fif Bin Safiee Muhammad Khairilshamy Bin Shamsudin | Sepak Takraw |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Artistic Female Team 18th World Pencak Silat Championship Nurul Syafiqah Binte Mohd Faizul Nurzuhairah Binte Mohd Yazid Siti Nazurah Binte Mohd Yusoff | Silat |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Artistic Male Doubles 18th World Pencak Silat Championship Syafiq Syazry Bin Mohd Abdul Majid Nur Hakim Bin Norshamsuddin | Silat |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Artistic Male Team 18th World Pencak Silat Championship Hamillatu Arash Bin Juffrie Muhammad Nazrul Bin Mohd Kamal Nujaid Hasif Bin Zainal Abidin | Silat |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Men’s 4x100m Freestyle Relay 2018 Asian Games Darren Chua Yi Shou Darren Lim Fang Yue Quah Zheng Wen Joseph Isaac Schooling Jonathan Tan Eu Jin Danny Yeo Kai Quan | Swimming |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Men’s 4x200m Freestyle Relay 2018 Asian Games Darren Chua Yi Shou Danny Yeo Kai Quan Glen Lim Jun Wei Jonathan Tan Eu Jin Joseph Isaac Schooling Quah Zheng Wen | Swimming |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Women’s 4x100m Medley Relay 2018 Asian Games Hoong En Qi Quah Jing Wen Quah Ting Wen Cherlyn Yeoh Chzie Lin Samantha Louisa Yeo Ginn | Swimming |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Mixed Doubles 2018 Commonwealth Games Gao Ning Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Women’s Doubles 2018 Commonwealth Games Feng Tianwei Yu Mengyu | Table Tennis |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Women’s Team 2018 Commonwealth Games Feng Tianwei Lin Ye Yu Mengyu Zhang Wanling Zhou Yihan | Table Tennis |
Meritorious Award (Team) | 2019 | Women’s Team Asia Oceania Floorball Cup 2018 Lina Chu Nur Ernani Binte Fuad Siti Nurhaliza Binte Khairul Anuar Felicia Lim Pei Ting Mindy Lim Zhi Yu Michelle Lok Hui Qi Fariza Begum Binte Mohamed Zabir Nurul Filza Binte Mohd Nooh Ong Hui Hui Tiffany Ong Zi Ting Jerelee Ong Yan Ting Wileen Ong Pan Ling Debbie Poh Huei Pin Soh Jiayi Sri Syafizah Binte Safii Jowie Tan Hui Ying Tan Hui Zhi Natalia Clare Wee Yuning Amanda Yeap Ting Hui Shawn Yee Yun Shannon Yeo Shi Er Yeo Xuan | Floorball |
Meritorious Award (Team) | 2019 | 2018 CGSE Million Tinkle World Men Championships Muhammad Jaris Goh Bin Ali Akbar Goh Jonovan Neo Ze Min Basil Dill Ng Jui Chang Darren Ong Wei Siong Keith Saw Hui-Xun Joel Tan Eng An | Bowling |
Meritorious Award (Team) | 2019 | 2018 Asian Games Fong Kien Hoong Loo Choon Chou Desmond Oh Feng Gui Kelvin Ong Yisheng Poon Hua Zhang Yukun | Contract Bridge |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Yee Herng Hwee Yu Mengyu Zhou Yihan Lin Ye Feng Tianwei | Table Tennis Women's Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Men's Team, 2017 SEA Games Benedict Chan Jia Wei, Pang Ka Hoe, Samuel Kang Shan Mu, Vivian Rhamanan | Squash |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Women's Synchronised 3m Springboard, 2017 SEA Games Ashlee Tan Yi Xuan & Fong Kay Yian | Diving |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Pang Xue Jie Gao Ning | Table Tennis Men's Doubles (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Joseph Isaac Schooling Danny Yeo Kai Quan Pang Sheng Jun Quah Zheng Wen | Swimming Men's 4x200m Freestyle Relay Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Christie May Chue Mun Ee Quah Ting Wen Quah Jing Wen Rachel Marjorie Tseng Wei Wen | Swimming Women's 4x200m Freestyle Relay Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Quah Ting Wen Hoong En Qi Samantha Louisa Yeo Ginn Quah Jing Wen | Swimming Women's 4x100m Medley Relay Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Mao Shihui Sherilyn Yang Huixian | Squash Women's Jumbo Doubles (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Vivian Rhamanan Samuel Kang Shan Mu | Squash Men's Jumbo Doubles (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Bernie Chin Cheok Khoon Ryan Lo Jun Han Mark Wong Vinn Howe | Sailing Men's Team Racing Laser (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Elisa Yukie Yokoyama Cheryl Teo | Sailing International 470 (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Joshua Ho Sheng Liang Gregory Raymund Foo Yong En Marc Ong Chong Ching Joshua Shou Minqing | Golf Men's Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Men's 4x100m Freestyle Relay, 2017 SEA Games Danny Yeo Kai Quan, Darren Lim Fang Yue, Joseph Isaac Schooling, Quah Zheng Wen | Swimming |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Men's Fours, 12th Asian Lawn Bowls Championships Anthony Loh, Bernard Foo Meng Yin, Melvin Tan Kwang Yong, Pang Heng Heck | Lawn Bowls |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Timothy Lee Han Kuan Mark Lee Han Ming | Diving Synchronized 3m Springboard (Asian Diving Cup) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Chan Keng Kwang Tey Choon Kiat | Snooker Men's Doubles (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Toh Lian Han Aloysius Yapp | Men's 9 Ball Pool Doubles (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Anish Edward Paraam Mohamed Shoib s/o Abdul Razak Dharmichand Mulewa Janak Prakash Vijai Sriranga Singaraja @ Pramodh Raja Vivek Vedagiri Arun Vijayan Rezza Gaznavi Anantha Krishna Varun Sivaram Abhiraj Rajdeep Singh Prasheen Daniel Param Iishaan Shekhar Riaz Altaff Hussien Navin Michael S Param | Cricket Men's Team T20 (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Feng Tianwei Yu Mengyu | Table Tennis Women's Doubles (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Basil Dill Ng Jui Chang Cheah Ray Han Darren Ong Wei Siong Keith Saw Hui-Xun Muhammad Jaris Goh Bin Ali Akbar Goh Timothy Theodore Tham Fu Rong | Bowling Men's Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Joseph Isaac Schooling Darren Lim Fang Yue Lionel Khoo Chien Yin Quah Zheng Wen | Swimming Men's 4x100m Medley Relay Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Loh Zhi Zhi Koh Jian Ying Darren Lee Jit An Ooi Yee Jia Chow Jing Lun Bryan Ong Wei Loong Samuel Moses Yu Nan Feng Chiam KunYang Ang An Jun Yu Junjie Yip Yang Lee Kai Yang Sean Ang Wei Ming | Water polo Men's Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2018 | Amanda Lim Xiang Qi Natasha Ong Min Ern Quah Ting Wen Quah Jing Wen | Swimming Women's 4x100m Freestyle Relay Team (2017 SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2017 | Feng Tianwei, Yu Mengyu, Zhou Yihan | Table Tennis Women's Team (Rio 2016 Olympic Games |
Meritorious Award (Team) | 2017 | Toh Li Min, Tiffany Ong Zi Ting, Nur Syaheeza Bte Mohd Jefri, Nadia Binte Ibrahim, Nur Atiqah Bte Abdullah @ Abdull Rahim, Nicole Kwek Xiao Qian, Chua Xinni, Ivy Chan Ai Wei, Ho Puay Ling, Nurul Sofia Atikah Binte Saban, Hajaratih Binte Johana, Nur Halizah Binte Zulkifli, Felissa Lai Shiqi, Amanda Ng Hui Leng, Jerelee Ong Yan Ting, Tammy Toh Sze Lynn, Rhys Wong Sze Hwee | Hockey Women's Team (AHF Cup 2016) |
Meritorious Award (Team) | 2017 | Fung Hui Xin, Emily Sin | Wushu Women's Duilian (9th Asian Wushu Championships 2016) |
Meritorious Award (Team) | 2017 | Jasmine Yeong-Nathan, Daphne Tan Shi Jing, Geraldine Ng Su Yi, Bernice Lim Hui Ying, Joey Yeo Ruoqi, Charlene Lim Jia Yi | Bowling Women's Team of 5 (Target 24th Asian Tenpin Bowling Championships 2016) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Zhang Wanling Pearlyn Koh Kai Xin Yee Herng Hwee Lin Ye Zhou Yihan | Table Tennis Women's Team (20th Commonwealth Table Tennis Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Feng Tianwei Yu Mengyu Zhou Yihan Lin Ye Isabelle Li Siyun | Table Tennis Women's Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Zhou Yihan Lin Ye | Table Tennis Women's Doubles (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Yang Zi Yu Mengyu | Table Tennis Mixed Doubles (Asian Table Tennis Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Gao Ning Li Hu | Table Tennis Men's Doubles (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Gao Ning Chen Feng Yang Zi Li Hu Clarence Chew Zhe Yu | Table Tennis Men's Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Stephanie Chen Mei Qi Crystal Yap Yu Hui Lee Mei Shuang Debbie Soh Li Fei Natalie Chen Mei Qing Gwyneth Goh Xiao Hui Geraldine Chew Wei Ling Miya Yong Hsing Shona Lim Li Yi Tay Aik Fen Carolyn Rayna Buckle Nadine Khor Mei-En | Synchronised Swimming Team Routine (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Joseph Isaac Schooling Pang Sheng Jun Danny Yeo Kai Quan Quah Zheng Wen | Swimming Men's 4x200m Freestyle Relay Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Christie May Chue Mun Ee Rachel Marjorie Tseng Wei Wen Amanda Lim Xiang Qi Quah Ting Wen | Swimming Women’s 4x200m Freestyle Relay Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Roanne Ho Ru'en Tao Li Amanda Lim Xiang Qi Quah Ting Wen | Swimming Women’s 4x100m Medley Relay Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Joseph Isaac Schooling Lionel Khoo Chien Yin Quah Zheng Wen Clement Lim Yong’En | Swimming Men's 4x100m Medley Relay Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Joseph Isaac Schooling Danny Yeo Kai Quan Quah Zheng Wen Clement Lim Yong’En | Swimming Men’s 4x100m Freestyle Relay Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Nur Marina Chan Shi Min Alif Abdullah Hoong En Qi Amanda Lim Xiang Qi Quah Ting Wen | Swimming Women’s 4x100m Freestyle Relay Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Vivian Rhamanan Marcus Phua Jia Hui | Squash Men's Jumbo Doubles (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Choo Choon Seng Lin Hejun Mohd Zain Bin Amat | Shooting Shotgun Trap Men Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Shayna Ng Lin Zhi Cherie Tan Shi Hua Jazreel Tan Shi Hua New Hui Fen Joey Yeo Ruo Qi Daphne Tan Shi Jing | Bowling Team (World Women's Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Jasmine Ser Xiang Wei Tessa Neo Martina Lindsay P Veloso | Shooting 10m Air Rifle Women Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Irham Bin Mustafa Kamal Muhammad Haziq Bin Zainal Abidin Hamillatu Arash Bin Juffrie | Silat Artistic Male Team (16th World Pencak Silat Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Nur Shafiqa Bte Sheik Alau'ddin Nur Fazlin Bte Juma'en Nurul Khairunnisa Bte Azlani | Silat Artistic Female Team (16th World Pencak Silat Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Muhammad Shakir Bin Juanda Sheik Ferdous Bin Sheik Alau'ddin | Silat Artistic Male Doubles (16th World Pencak Silat Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Anthony Kiong Lye Ming Stanley Chan Hian Gee Colin Ng Wee Tai | Sailing Male Fleet Racing Keelboat (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Griselda Khng Sara Tan Li Ching | Sailing Women’s Skiff 49er (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Darren Choy Wong Loong Jeremiah Yeo | Sailing Men’s 470 (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Justin Liu Xia Man Denise Lim Ke Xin | Sailing Mixed Nacra 17 Fleet (ISAF Sailing World Cup) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Abdul Hafiz Bin Zubir Amshar Bin Amin Brandon Cheong Zhi Xian Jay Pal Singh Sidhu Jenmark Sorreda Kumaresa Pasupathy Lim Jian Hong Mckenrick Lim Jun Sheng Mohd Rashid Bin Jalaluddin Muhd Akmal Bin Shaharudin Muhd Hamka Irfan Bin Mohd Shah Muhd Mazran Bin Sutiman Muhd Syazni Bin Ramlee Glendon Phua Zhi Ming R Suria Siraaj Bin Ramadhan Alvin Tan Shiuan Meng Vignesa Pasupathy Gary Wong Zi Quan Yeo Kaixiang | Floorball Men's Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Ann Sim Kwee Peng Edlyn Ho Zen Yee Noelle Goh Dawne Chua Yun Xi Alison Tang Wan Xuan | Gymnastics Women’s Rhythmic (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Wang Wen Ying Liane Wong Ye Ying Cheryl Wong Ye Han Nicole Mae Wong Hui Shan | Fencing Foil Women's Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Justin Ong Xian Shi Chan Kevin Jerrold Tan Yuan Zi Joshua Ian Lim | Fencing Foil Men's Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Catherine Marissa Chew Yen Tung Janine Khoo Su Pheng Cheong Su-Yen Marjanovic Predrag | Equestrian Team Jumping (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Annabelle Ng Xiang Ru Sarah Chen Jiemei Geraldine Lee Wei Ling Soh Sze Ying | Canoe Women's K4 500m (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Brandon Ooi Wei Cheng Bill Lee Wei Liang | Canoe Men's K2 1000m (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Suzanne Seah Stephenie Chen Jiexian | Canoe Women's K2 500m (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Shayna Ng Lin Zhi Cherie Tan Shi Hua Bernice Lim Hui Ying | Bowling Women's Trios (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Keith Saw Hui-Xun Howard Saw Hui-Zhe | Bowling Men's Doubles (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Shayna Ng Lin Zhi Cherie Tan Shi Hua | Bowling Doubles (World Women's Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | New Hui Fen Joey Yeo Ruo Qi Geraldine Ng Su Yi | Bowling Women's Trios (Asian Bowling Championships) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Lim Swee Hon Gai Bin Poh Lip Meng | Shooting 50m Free Pistol Men’s Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Yeo Xuan Evangeline Poon Qiaomin Jill Quek Chwee Ping Vanessa Lim Jia Mei Joscelin Kee Tingyi Felicia Lim Pei Ting Jowie Tan Hui Ying Wynne Tang Xin Yi Natalia Clare Wee Ou Mei Wen Denise Khoo Min Zhi Amanda Yeap Ting Hui Suhaidah Bte Mohd Yusof Laura Tan Jean Lynn Debbie Poh Huei Pin Ong Hui Hui Sharifah Badriyah Bte Syed A A Lai Soak Kuan Gracia Sengutuvan Fariza Begum Bte Mohd Zabir | Floorball Women's Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Daniella Ng Hui Min Terena Lam Pei Yi Dawn Liu Xiao Dan Jovina Choo Bei Fen | Sailing Female Fleet Racing Keelboat (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Ng Hanbin Leon Kwek Wei Meng Lim Shengyu Tan Chin Hong Toh Qing Huang Wong Wei Long Wu Qingde Russel Low Wenqiang Desmond Oh Wei Jie Delvin Goh Kok Chiang Khaw Yeong Wooi Larry Liew Hua Sen | Basketball Men's Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Tan Xiang Tian Jaryl Tay Wei Sheng Fung Jin Jie | Wushu Barehand Duel Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2016 | Eugene Teo Zhen Wei Sean Ang Wei Ming Ang An Jun Koh Jian Ying Marcus Goh Chengwei Chiam Kun Yang Lee Kai Yang Loh Zhi Zhi Paul Louis Tan Jwee Ann Nigel Tay Sin Chao Lin Diyang Bryan Ong Wei Loong Yip Yang | Water Polo Men's Team (28th SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Danny Bawa Chrisnanta Chayut Triyachart | Badminton Men's Doubles Team (Commonwealth Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Derek Wong Zi Liang Huang Chao Danny Bawa Chrisnanta Chayut Triyachart Terry Hee Yong Kai Liang Xiaoyu Yao Lei Shinta Mulia Sari Vanessa Neo Yu Yan Fu Mingtian | Badminton Mixed Team (Commonwealth Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Gai Bin Lim Swee Hon Poh Lip Meng | Shooting 25m Standard Pistol Men's Team (Asian Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Zhan Jian Yang Zi | Table Tennis Men's Doubles Team (Commonwealth Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Kimberly Lim Min Savannah Siew Kiah Hui | Sailing 420 Women's Team (Asian Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Jazreel Tan Shi Hua Cherie Tan Shi Hua New Hui Fen | Bowling Women's Trios (Asian Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Gao Ning Li Hu | Table Tennis Men's Doubles Team (ITTF World Tour Grand Finals) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Pang Sheng Jun Teo Zhen Ren Yeo Kai Quan Clement Lim Yong'En | Swimming 4x200m Freestyle Relay Men's Team (Asian Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Priscilla Low Rui Xi Cecilia Low Rui Qi | Sailing 29er Women's Team (Asian Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Maximilian Soh Khyan Tat Andrew Paul Chan Li Jian Justin Wong Ming Ho Russell Kan Tsung Liang Christopher Lim Zijie | Sailing J80 Open Match Racing Team (Asian Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Feng Tianwei Yu Mengyu | Table Tennis Women's Doubles Team (Commonwealth Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Feng Tianwei Yu Mengyu Isabelle Li Siyun Lin Ye Zhou Yihan | Table Tennis Women's Team (Commonwealth Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Gao Ning Li Hu Zhan Jian Yang Zi Clarence Chew Zhe Yu | Table Tennis Mens Team (Commonwealth Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Nigel Tay Sin Chao Lin Diyang Eugene Teo Zhen Wei Paul Louis Tan Jwee Ann Loh Zhi Zhi Yip Yang Koh Jian Ying Chiam Kun Yang Lee Kai Yang Lim Yao Xiang Marcus Goh Chengwei Ang An Jun Sean Ang Wei Ming | Waterpolo Men's Team (Asian Games) |
Meritorious Award (Team) | 2015 | Feng Tianwei Yu Mengyu Isabelle Li Siyun Yee Herng Hwee | Table Tennis Women's Team (ZEN-NOH World Table Tennis Championships) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Feng Tianwei Yu Mengyu Isabelle Li Siyun Lin Ye Zhou Yihan | National Table Tennis Womens Team (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Bernice Lim Hui Ying Daphne Tan Shi Jing | National Bowling Womens Doubles Team (Asian Indoor Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Chen Jie Xian Stephenie Seah Suzanne | National Canoeing K2 Womens Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Darren Lim Joseph Schooling Clement Lim Danny Yeo Kai Quan | National Swimming 4x100m Freestyle Relay Mens Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Quah Zheng Wen Joseph Schooling Pang Sheng Jun Danny Yeo Kai Quan | National Swimming 4x200m Freestyle Relay Mens Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Quah Ting Wen Samantha Louisa Yeo Ginn Tao Li Lim Xiang Qi Amanda | National Swimming 4x100m Medley Relay Women's Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Quah Ting Wen Lynette Lim Tao Li Lim Xiang Qi Amanda | National Swimming 4x200m Freestyle Relay Womens Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Feng Tianwei Yu Mengyu Isabelle Li Siyun Yee Herng Hwee | National Table Tennis Womens Team (World Team Cup) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Zhan Jian Clarence Chew Zhe Yu Li Hu Chen Feng | National Table Tennis Mens Team (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Zhan Jian Yang Zi | National Table Tennis Mens Doubles Team (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Lee Cheng Wei Kang Li Loong, Calvin Muhammad Amirudin Bin Jamal Muhammad Elfi Bin Mustapa Yeo Foo Ee, Gary Muhammad Naqib Bin Asmin | National Athletics 4x100m Relay Mens Team (Asian Grand Prix) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Priscilla Low Rui Xi Cecilia Low Rui Qi | National Sailing 470 Womens Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Yang Zi Gao Ning | National Table Tennis Mens Doubles Team (Asian Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Yu Mengyu Isabelle Li Siyun Lin Ye Zhou Yihan Yee Herng Hwee | National Table Tennis Womens Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Zhan Jian Clarence Chew Zhe Yu Li Hu Pang Xue Jie Chen Feng | National Table Tennis Men's Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Valerie Wee Ling En Vera Tan Yan Ning | National Wushu Womens Barehand Duilian Team (SEA Games) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Bernice Lim Hui Ying Cherie Tan Shi Hua Daphne Tan Shi Jing Jazreel Tan Shi Hua New Hui Fen Shayna Ng Lin Zhi | National Bowling Team (World Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Zhou Yihan Yang Zi | National Table Tennis Mixed Doubles Team (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Bernice Lim Hui Ying Geraldine Ng Su Yi | National Bowling Womens Doubles Team (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Javier Tan Jun Juan Muhammad Jaris Goh Bin Ali Akbar Goh | National Bowling Men's Doubles Team (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2014 | Javier Tan Jun Juan Muhammad Jaris Goh Bin Ali Akbar Goh Bernice Lim Hui Ying Geraldine Ng Su Yi | National Bowling Mixed Team (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Feng Tianwei Wang Yuegu Li Jiawei Sun Beibei Yu Mengyu | Table Tennis Women's Team (World Team Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Amanda Ng Li Chuen Cherie Tan Shi Hua Daphne Tan Shi Jing Jazreel Tan Shi Hua New Hui Fen Shayna Ng Lin Zhi | Bowling Women's Team (Asian Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Sun Beibei Li Jiawei | Table Tennis Women's Doubles Team (Asian Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Griselda Khng Lee Shu Xian | Sailing 420 Women's Team (World Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Gao Ning Yang Zi Clarence Chew Zheyu Pang Xuejie | Table Tennis Men's Team (Asian Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Feng Tianwei Wang Yuegu Li Jiawei Sun Beibei | Table Tennis Women's Team (London 2012 Olympic Games) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Shayna Ng Lin Zhi Jazreel Tan Shi Hua | Bowling Women's Doubles Team (Asian Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Amanda Ng Li Chuen New Hui Fen Daphne Tan Shi Jing | Bowling Women's Trio Team (Asian Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Shinta Mulia Sari Yao Lei | Badminton Women's Doubles Team (London 2012 Olympic Games) |
Meritorious Award (Team) | 2013 | Gao Ning Yang Zi Zhan Jian Li Hu | Table Tennis Men's Team (London 2012 Olympic Games) |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Dawn Liu Xiaodan Sara Tan Li Ching | Sailing 470 Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Geraldine Ng Su Yi Shayna Ng Lin Zhi | Bowling Womens Doubles Team (Commonwealth Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2012 | New Hui Fen Daphne Tan Shi Jing Cherie Tan Shi Hua Geraldine Ng Su Yi Jazreel Tan Shi Hua Shayna Ng Lin Zhi | Bowling Women's Team (World Women's Championship) |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Daphne Tan Shi Jing Bernice Lim Hui Ying | Bowling Womens Doubles Team (Asian Cup) |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Koh Hui Yu Mylene Ong Chui Bin Amanda Lim Xiang Qi Tao Li | Swimming 4x100m Freestyle Relay Women's Team & Swimming 4x200m Freestyle Relay Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | New Hui Fen Jazreel Tan Shi Hua | Bowling Women's Doubles Team (World Cup) |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Suzanne Seah Stephenie Chen Jiexian | Canoeing Women's K2 Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Rachel Giam Pei Shi Nur Atikah Nabilah Binte Muhd Jufrie Krystal Khoo Oon Hui Lim Heem Wei Foo En Ning Joey Tam Jing Ying | Women Artistic Gymnastics Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | New Hui Fen Jazreel Tan Shi Hua Daphne Tan Shi Jing Shayna Ng Lin Zhi Cherie Tan Shi Hua Jasmine Yeong-Nathan | Bowling Women's Team (SEA Games 2011) |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Feng Tianwei Wang Yuegu Yu Mengyu Sun Beibei Li Jiawei | Table Tennis Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Jasmine Ser Xiang Wei Cheng Jian Huan Sally Li Yafei | Shooting 10m Air Rifle Womens Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Russell Ong Kai Yi Danny Yeo Kai Quan Clement Lim Yong En Arren Quek Xin Hui | Swimming 4x100m Freestyle Relay Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Danny Yeo Kai Quan Clement Lim Yong En Jeremy Kevin Mathews Teo Zhen Ren | Swimming 4x200m Freestyle Relay Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Ma Liang Pang Xuejie | Table Tennis Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Geraldine Ng Su Yi Shayna Ng Lin Zhi Jason Yeong-Nathan Remy Ong | Bowling Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Russell Kan Tsung Liang Terence Koh Seng Kiat | Sailing 470 Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Shana Lim Jia Yi Amanda Lim Xiang Qi Yeo Samantha Louisa Ginn Tao Li | Swimming 4x100m Medley Relay Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2012 | Muhd Elfi Bin Mustapa Gary Yeo Foo Ee Calvin Kang Li Loon Lim Yao Peng Muhd Amirudin Bin Jamal Lee Cheng Wei | Athletics 4x100m Relay Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Gao Ning Yang Zi | Table Tennis Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Gai Bin Nigel Lim Swee Hon | Shooting 50m Free Pistol Mens Pair |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Gao Ning Feng Tianwei | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Shinta Mulia Sari Yao Lei | Badminton Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Gai Bin Poh Lip Meng | Shooting 25m Standard Pistol Men's Pair |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Jasmine Ser Xiang Wei Cheng Jian Huan | Shooting 10m Air Rifle Womens Pair |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Remy Ong Jason Yeong-Nathan | Bowling Mens Double's Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Yang Zi Wang Yuegu | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Feng Tianwei Wang Yuegu | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Jasmine SerXiang Wei Aqilah Binte Sudhir | Shooting Women's 50m Rifle 3-Position Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Gao Ning Yang Zi Cai Xiaoli Pang Xuejie Ma Liang | Table Tennis Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Sun Beibei Li Jiawei | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Teo Wee Chin Justin Wong Ming Ho | Sailing Hobie 16 Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Chayut Triyachart Yao Lei | Badminton Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Cherie Tan Shi Hua Geraldine Ng Su Yi Shayna Ng Lin Zhi | Bowling Womens Trio's Team |
Meritorious Award (Team) | 2011 | Dawn Liu Xiaodan Siobhan Tam Shiu Wun | Sailing 470 Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Amanda Lim Xiang Qi Mylene Ong Chui Bin Quah Ting Wen Lynette Lim Shu En | Swimming 4x100m Freestyle Relay Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Khor Poh Chin Tay Yu Juan Tao Yijun | Wushu Dual Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Yang Zi Gao Ning | Table Tennis Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Goh Jia Yi Jasmine Ser Xiang Wei Aqilah Bte Sudhir | Shooting 10m Air Rifle Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Ong Jun Hong Zhang Jin Jonathan Koh Tien Wei | Shooting 10m Air Rifle Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Poh Lip Meng Gai Bin Lim Swee Hon | Shooting 10m Air Pistol Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Ang Boon Chin Lim Chun Kiat | Snooker Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Yang Zi Pang Xuejie Gao Ning Cai Xiaoli | Table Tennis Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Geraldine Ng Su Yi Bernice Lim Hui Ying Cherie Tan Shi Hua Jasmine Yeong-Nathan Shayna Ng Lin Zhi Jazreel Tan Shi Hua | Bowling Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Sun Beibei Yu Mengyu | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Zach Ong Wei Shien Joshua Lim Wen Hao Clement Lim Yong En Marcus Cheah Mingzhe | Swimming 4x200m Freestyle Relay Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Shana Lim Jia Yi Quah Ting Wen Roanne Ho Ru En Tao Li | Swimming 4x100m Medley Relay Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Wang Yuegu Yang Zi | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Luo Nan Yip Ren Kai Terence Tan Wei Keong Eugene Teo Zhen Wei Lin Diyang Alvin Lee Kok Wang Kelvin Ong Wei Sheng Andy Chin Yong Jie Lim Yao Xiang Lin Diyan Nigel Tay Sin Chao Wee Kenneth Samuel Loh Lai Hua | Waterpolo Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Danny Yeo Kai Quan Zach Ong Wei Shien Joshua Lim Wen Hao Russell Ong Kai Yi | Swimming 4x100m Freestyle Relay Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Gary Yeo Foo Ee Poh Seng Song Muhammad Amiruddin Bin Jamal Muhammad Elfi Bin Mustapha Lee Cheng Wei Izwan Firdaus Bin Hanif | Athletics 4x100m Relay Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2010 | Feng Tianwei Wang Yuegu | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Roy Tay Junhao Chung Pei Ming | Sailing 470 Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Li Jiawei Sun Beibei | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Xu Yuan Zhen Terence Koh Seng Kiat | Sailing 470 Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Amanda Ng Li Chuen Bernice Lim Hui Ying Cherie Tan Shi Hua Jasmine Yeong-Nathan S abrina Lim Li Koon Jazreel Tan Shi Hua | Bowling Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Syarif Hidayatullah Bin Abdul Raziz Khairul Arifin BinÇ_Sulong Muhammad Hidayat Bin Abdul Rahman | Silat Artistic Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Remy Ong Jazreel Tan Shi Hua | Bowling Mixed Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Deborah Ong Huimin Toh Liying | Sailing 470 Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Remy Ong Shaun Ng Qenn | Bowling Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Eugene Low You Jing Shaun Ng Qenn Jason Yeong-Nathan | Bowling Men's Trio |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Jiang Yanmei Li Yujia | Badminton Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Gao Ning Yang Zi | Table Tennis Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Amanda Ng Li Chuen Cherie Tan Shi Hua Jasmine Yeong-Nathan Jazreel Tan Shi Hua | Bowling Women's Youth Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Gao Ning Yang Zi Cai Xiaoli | Table Tennis Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Jennifer Tan Bee Leng Jazreel Tan Shi Hua | Bowling Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2009 | Andrea Chen Jiewen Annabelle Ng Xiang Ru Geraldine Lee Wei Ling Irene Chua Pei Xuan | Canoeing K4 Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Dawn Liu Xiaodan Elizabeth Tan Li Yong | Sailing 470 Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Shana Lim Jia Yi Nicolette Teo Wei Min Tao Li Quah Ting Wen | Swimming 4x100m Medley Relay Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Abdul Rahim Bin Anwar Mohamed Hafiz Mohamed Azhar Syarif Hidayatullah Bin Abdul Raziz | Silat Artistic Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Nigel Tay Sin Chao Lin Diyang Eugene Ng Wai Chin Eugene Teo Zhen Wei Lin Diyan Tan Jwee Ann Paul Louis Alvin Lee Kok Wang Luo Nan Kenneth Wee Kelvin Ong Wei Sheng Yip Ren Kai Terence Tan Wei Keong Alvin Poh Hock Yen | Waterpolo Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Sharon Choo Wei Ling Elaine Chua Ling Ling Ho Sz Wha Keong Yumei Michelle Koh Aimei Koh Ruoh Yan Norlyn Bte Ahmad-Lim Norsalina Bte Mohd Shafiee Suzanne Tan Su Shuen Yong Wei Yi Fu Xing Han Chan Mei Lin Guo Yan Xiu Yan Irianti Putri Irawan Chuang Chea Chee Tan Qiu Wen Germaine Tay Hui Jie | Softball Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Li Jiawei Wang Yuegu | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Gao Ning Yang Zi | Table Tennis Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Sun Beibei Yu Mengyu | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Li Jiawei Yang Zi | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Lee Wung Yew Choo Choon Seng Mohd Zain Amat | Shooting Trap Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Bryan Tay Zhirong Russell Ong Kai Yi Nicholas Tan Xue-Wei Jeffrey Su Shirong | Swimming 4x100m Freestyle Relay Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Cai Xiaoli Gao Ning Yang Zi Jason Ho Jia Ren Pang Xue Jie | Table Tennis Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Roy Tay Junhao Chung Pei Ming | Sailing 470 Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Remy Ong Ng Qenn Jason Yeong-Nathan | Bowling Trios Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Deng Yingzhi Ng Xinni | Wushu Dual Event Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Choo Choon Seng Mohd Zain Amat Tan Chee Keong | Shooting Double Trap Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2008 | Ronald Susilo Kendrick Lee Yen Hui Chew Swee Hau Chen Yong Zhao Aaron Tan Wei Kiat Derek Wong Zi Lang Hendra Wijaya Hendri Kurniawa Saputra Khoo Kian Teck Muhd Azlin Bin Latib | Badminton Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Hendri Kurniawani Saputra Li Yujia | Badminton Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Li Li Xing Aiying Jiang Yanmei Li Yujia Shinta Mulia Sari Liu Fan Vanessa Neo Yu Yan Siti Noor Ashikin | Badminton Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Yang Zi Zhang Xueling | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Jason Yeong-Nathan Carl Jan De Vries | Bowling Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Xu Yuan Zhen Terence Koh Seng Kiat | Sailing Men's 470 Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Cai Xiaoli Yang Zi Gao Ning Jason Ho Jia Ren Clarence Lee Tien Hoe Lee Han Ting | Table Tennis Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Valerie Teo Hui Ying Michelle Kwang Tien Mei | Bowling Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Jiang Yanmei Li Yujia | Badminton Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Li Jiawei Yang Zi | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Li Jiawei Cai Xiaoli | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Toh Liying Elizabeth Ta Li Yong | Sailing Womens 470 Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Yang Zi Cai Xiaoli | Table Tennis Men's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Remy Ong Lee Yu-Wen Jason Yeong-Nathan | Bowling Men's Trios Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Michelle Kwang Tien Mei Evelyn Chan Lu Ee Jennifer Tan Bee Leng Valerie Teo Hui Ying Cherie Tan Shi Hua Sabrina Lim Li Koon | Bowling Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Tan0 Paey Fern Jason Ho Jia Ren | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Teo Wee Chin Renfred Tay Woon Chuan Justin Wong Ming Ho Roy Tay Junhao Ivan Tan Hsiao Loong | Sailing Keelboat Team |
Meritorious Award (Team) | 2007 | Li Jiawei Zhang Xueling | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Hendri Kurniawan Saputra Li Yujia | Badminton Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Gary Tan Lee Yu Mark Chay Jung Jun Bryan Tay Zhirong Marcus Cheah Mingzhe | Swimming 4x200m Men's Freestyle Relay Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Choo Choon Seng Lee Wung Yew Kwa Eng Cheong | Shooting Men Trap Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Jennifer Tan Bee Leng Evelyn Chan Lu Ee | Bowling Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Teo Wee Chin Terence KohSeng Kiat | Sailing Boys 420 Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Joscelin Yeo Wei Ling Tao Li Nicolette Teo Wei Min Ho Shu Yong | Swimming 4x100m Women Medley Relay Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Ng Xin Yi Deng Yingzhi | Wushu Women Taolu Dual Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Li Jiawei Zhang Xueling Tan Paey Fern Xu Yan Jenn Lim Pei Xin | Table Tennis Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Cai Xiaoli Yang Zi Jason Ho Jia Ren Henry Seah Jun Wen Clarence Lee Tien Hoe | Table Tennis Men Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Tan Paey Fern Zhang Xueling | Table Tennis Women's Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Xu Yuan Zhen Justin Wong Ming Ho | Sailing Open 420 Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Dawn Liu Xiaodan Siobhan Tam Shiu Wan | Sailing Girls 420 Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Zhang Xueling Yang Zi Cai Xiaoli Yang Zi | Table Tennis Mixed Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Toh Liying Tok Lee Ching | Sailing Women 470 Team |
Meritorious Award (Team) | 2006 | Li Jiawei Zhang Xueling | Table Tennis Women's Double Team |
Meritorious Award (Team) | 2005 | Serena Yeoh Yai Kuan Fong Sie Yin Eunice Tay Gek Sie Wang Shao-Ing Chan Wan Cheng Leung Wai Mun Jane Lee Yen Ling Kristy Teh Chia Hwee Marlina Binte Mohd Kasbi | Rugby Women's 7s Team |
Meritorious Award (Team) | 2005 | Fatmah Bte Abdul Halid Nordianawati Bte Mohd Sadali | Silat Womens Artistic Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2005 | Li Jiawei Zhang Xueling Jing Junhong Tan Paey Fern Xu Yan | Table Tennis Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2005 | Li Jiawei Jing Junhong | Table Tennis Womens Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2005 | Hafizah Bte Mohd Yusoff Siti Hajar Bte Ali Nurhafizah Bte Rahim | Silat Womens Artistic Team |
Meritorious Award (Team) | 2005 | Alice Tay Hong Keow Jennifer Tan Bee Leng | Bowling Womens Doubles Team |
Meritorious Award (Team) | 2004 | Li Li Jiang Yanmei Xiao Luxi Liu Fan Tan Li Si | Womens Badminton Team |
Meritorious Award (Team) | 2004 | Lim Kim Tor Jacqueline Teo Wei Min Nocolette Christel Bouvron Mei-Yen Yeo Wei Ling Joscelin | Womens 4 X 100m Freestyle Relay Team |
Meritorious Award (Team) | 2004 | Zhang Taiyong Cai Xiaoli Sen Yew Fai Ho Jia Ren Jason | Men's Table Tennis Team |
Meritorious Award (Team) | 2004 | E Boon Aun Keith Puan Yi Wei Alex | Mens Snooker Doubles |
Meritorious Award (Team) | 2004 | Toh Liying Tam Shiu Wun Siobhan | 420 Sailing Team |
Meritorious Award (Team) | 2004 | Gan Wein Ming Benjamin Teo Quee Lim Ernest Chay Jung Jun Mark Tan Lee Yu Gary | Men's 4 X 100m Freestyle Relay Team |
Meritorious Award (Team) | 2004 | Lee Jing Fei Bernardette Teo Wei Min Nocolette Christel Bouvron Mei-Yen Yeo Wei Ling Joscelin | Womens 4 X 100m Medley Relay Team |
Meritorious Award (Team) | 2004 | Tan Chin Tiong Nicholas Lee Sai Meng Lau Chok Yee Ho Khai Weng Ng Eu Liem Marcus Ng Ker Wei David Wee Tan Wei Keong Terence Eng Shao Loong Nigel Luo Nan Lee Kok Wang Alvin Ee Yew Weng Darrell Mallal Garret Charles | Waterpolo Team |
Meritorious Award (Team) | 2003 | Fatimah Kumin Lim Jiang Yanmei Li Li Chua Yong Joo Khoo Kian Teck Patrick Lau Kendrick Lee Ronald Susilo | Badminton Mixed Team |
Meritorious Award (Team) | 2003 | Jing Junhong Li Jiawei Tan Paey Fern Zhang Xueling | Table Tennis Women's Team |
Meritorious Award (Team) | 2003 | Cai Xiaoli Duan Yongjun Leng Chih Cheng Sen Yew Fai Zhang Taiyong | Table Tennis Men's Team |
Meritorious Award (Team) | 2003 | Toh Liying Joan Huang | Sailing 420 Team |
Meritorious Award (Team) | 2003 | Chung Pei Ming Tan Wearn Haw | Sailing 470 Team |
Meritorious Award (Team) | 2002 | Tan Wearn Haw Chung Pei Ming | Sailing 470 Team |
Meritorious Award (Team) | 2002 | Gaby Hochbaum Chng Yen Sin Kelly Ng Hui Ping Joanne Loo Puay Khoon Lim Ai Ling Jean Ng Joo Li Sng Lee Lee Low Hwee Yee Chan Hui Chieh Ng Hui Yin Premila Hirubalan Tan Su Hui | Netball Team |
Meritorious Award (Team) | 2002 | Mark Chay Gary Tan Sng Ju Wei Ernest Teo | Men's 4x100m Free Relay Team |
Meritorious Award (Team) | 2002 | Duan Yongjun Zhang Taiyong | Table Tennis Men's Double Team |
Meritorious Award (Team) | 2002 | Nicholas Tan Chin Tiong Lee Sai Meng Alex Loh Seng Yue Ng Ker Wei Terence Tan Wei Keong Alvin Lee Kok Wang Derek Lee En Hao Oliver Tan Chin Kok Marcus Ng Eu Liem Nigel Eng Shao Loong Lau Chok Yee Romeo Yeo Kok Leong Matthew Lui Wan Kerng | Waterpolo Team |
Meritorious Award (Team) | 2002 | Ou Dahui Roy Tay Junhao | Sailing 420 Team |
Meritorious Award (Team) | 2001 | Zhang Taiyong Tan Paey Fern | Table Tennis Mixed Double Team |
Meritorious Award (Team) | 2000 | Koh Wei Meng Alvin Lee Kok Wang Daniel Wee Wun Ming Tan Chong Hong Lau Chok Yee Oliver Tan Chin Kok Chia Chun Ming Romeo Yeo Kok Leong Ho Khai Weng Lee Sai Meng Matthew Lui Wan Kerng Terence Tan Wei Keong Ng Ker Wei | Waterpolo Team |
Meritorious Award (Team) | 2000 | Tan Wearn Haw Charles Lim Yi Yong | Sailing - 470 Team |
Meritorious Award (Team) | 1999 | Grace Young Alice Tay Hong Keow Jesmine Ho Yen Wah | Bowling Women Trios |
Meritorious Award (Team) | 1999 | Mohd Rezal Bin Hassan Mohd Nazri Bin Nasir SSubramani Mohd Rafi Bin Mohd Ali Zulkarnaen Bin Zainal Ahmad Latiff Bin Khamarudin Rudy Khairon Bin Daiman R Sasi Kumar S Abdul Kadir Bin Yahaya Aide Iskandar Bin Sahak Gusta Guzarishah s/o Miramshah Samawira Bin Basri Lim Soon Seng Mohd Nahar Bin Daud Mohd Noor Bin Mohd Ali Joseph Pragasam Muhd Bashir Azam Khan Mohd Hafizat Bin Jauharmi | Football Team |
Meritorious Award (Team) | 1998 | Koh Wei Meng Matthew Tan Say Aun Lee Sai Meng Daniel Wee Wun Ming Loh Seng Choy Tay Thiam Hua Nicholas Tan Chin Tiong Oliver Tan Chin Kok Lau Chok Yee Tan Chong Hong Romeo Yeo Kok Leong Kuah Kar Huat Alvin Lee Kok Wang | Waterpolo Team |
Meritorious Award (Team) | 1998 | Sen Yew Fai Jing Junhong | Table Tennis Mixed Doubles |
Meritorious Award (Team) | 1998 | Sam Goh Heng Soon Mervyn Foo Chee Leong David Ang Lye Heng | Bowling Men's Trios |
Meritorious Award (Team) | 1998 | Khor Teck Lin Colin Ng Wee Tai | Sailing 420 Team |
Meritorious Award (Team) | 1998 | Tommy Ong Bee Chye Jack Wong Loke Chin | Bowling Men's Doubles |
Meritorious Award (Team) | 1998 | Toong Hui Lynn Lim Teck Yung | Rowing Women's Doubles |
Meritorious Award (Team) | 1998 | Anthony Kiong Lye Ming Siew Shaw Her | Sailing 470 Team |
Meritorious Award (Team) | 1997 | Nil | Nil |
Meritorious Award (Team) | 1996 | Siew Shaw Her Charles Lim | Sailing 470 Team |
Meritorious Award (Team) | 1996 | Sen Yew Fai Jing Junhong | Table Tennis Mixed Doubles |
Meritorious Award (Team) | 1996 | Ho Yen Wah Grace Young | Bowling Women's Doubles |
Meritorious Award (Team) | 1996 | Goh Heng Soon Lim Choon Heng Ng Chin Leong Tan Chin Hwa Ong Bee Chye | Bowling Men's Team of Five |
Meritorious Award (Team) | 1996 | Peter Hill Anthony Chua Zainal Abidin Ernest Tan | Squash Mens Team |
Meritorious Award (Team) | 1996 | Pang Kim Chin Lee Poh Leng Kang Kim Hong | Bowling Women's Trio |
Meritorious Award (Team) | 1996 | Tan Wearn Haw Colin Ng | Sailing 420 Team |
Meritorious Award (Team) | 1995 | Nil | Nil |
Meritorious Award (Team) | 1994 | National Hockey Team (W) | Hockey |
Meritorious Award (Team) | 1994 | National Squash Team (M) | Squash |
Meritorious Award (Team) | 1994 | 470 Team | Sailing |
Meritorious Award (Team) | 1994 | 420 Team (M) | Sailing |
Meritorious Award (Team) | 1994 | Swimming Teams (Women) | Swimming |
Meritorious Award (Team) | 1994 | 420 Team (W) | Sailing |
Special Award
Award | Year | Name | Sport |
---|---|---|---|
Special Award (Fortitude) | 2016 | Zhu Xiaoping | Gymnastics |
Special Award (Sportsmanship) | 2016 | Ashley Liew | Athletics |
Special Award | 2010 | Quah Ting Wen | Swimming |
Special Award | 2006 | Joscelin Yeo | Swimming |
Special Award | 2004 | National Water Polo Teams (1965-2003) | Water Polo |
Most Inspiring Sport Story of the Year - By Sport Singapore
Year | Story title | Journalist | Organisation | Date published |
---|---|---|---|---|
2022 (Most Inspiring Sport Story) | The best but most unsparing teacher in sport: Losing | Rohit Brijnath | The Straits Times | 23 May 2021 |
2021 (Most Inspiring Sport Story) | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |||
2020 (Most Inspiring Sport Story) | Heroes are found on all types of wheels | Rohit Brijnath | The Straits Times | 17 September 2019 |
2019 (Sports Journalist of the Year) | - | Sazali Abdul Aziz | The Straits Times | - |
2018 (Sports Journalist of the Year) | - | Low Lin Fhoong | TODAY | - |
2017 (Most Inspiring Sports Story of the Year) | No Big Deal? Such Sporting Deeds Deserve Retelling | Rohit Brijnath | The Straits Times | 27 April 2016 |
2016 (Most Inspiring Sports Story of the Year) | On his travels, patience is the greatest weapon | Rohit Brijnath | The Straits Times | 22 November 2015 |
2015 (Most Inspiring Sports Story of the Year) | Aishah’s got the Asian Para Games in her sights | Low Lin Fhoong | TODAY | 1 September 2014 |
2014 (Most Inspiring Sports Story of the Year) | Navy Man’s 1.67m Dream | Low Lin Fhoong | TODAY | 7 September 2013 |
2013 (Most Inspiring Sports Story of the Year) | True Grit | Chan U-Gene | The Straits Times | 15 April 2012 |
2012 (Most Inspiring Sports Story of the Year) | Not just flesh and blood, but the football heart | Terrence Voon | The Straits Times | 15 June 2011 |
Best Sports Photo of the Year
Year | Photographer |
---|---|
2022 | Kong Chong Yew |
2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic |
2020 | Andy Chua |
2019 | Lim Weixiang |
2018 | Abd Rahman B Bujang |
2017 | Danny Toh |
Best Sports Event of the Year (International) - By Sport Singapore
Year | Event Name | Event Organiser |
---|---|---|
2022 | In view of the impact of Covid-19 on the sport event industry, the award will be reinstated in the SSA in 2023 | |
2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
2020 | 2019 International Champions Cup Singapore Presented by AIA | Relevent Sports Group |
2019 | FINA Swimming World Cup Singapore 2018 Presented by Yakult | Singapore Swimming Association |
2018 | HSBC Singapore Rugby Sevens 2017 | HSBC Singapore Rugby Sevens 2016 |
2017 | HSBC Singapore Rugby Sevens 2016 | HSBC Singapore Rugby Sevens 2016 |
2016 | BNP Paribas WTA Finals Singapore presented by SC Global | World Sport Group |
2015 | BNP Paribas WTA Finals Singapore presented by SC Global | World Sport Group |
2014 | OCBC Cycle Singapore 2013 | Spectrum Worldwide Pte Ltd |
2013 | HSBC Women’s Champions 2012 | IMG |
2012 | 2011 Formula 1 SingTel Singapore Grand Prix | Singapore GP |
Best Sports Event of the Year (Local) - By Sport Singapore
Year | Event Name | Event Organiser |
---|---|---|
2022 | In view of the impact of Covid-19 on the sport event industry, the award will be reinstated in the SSA in 2023 | |
2021 | Did not award as a result of the Covid-19 pandemic | |
2020 | Standard Chartered Singapore Marathon 2019 | IRONMAN Asia |
2019 | M1 Asian Netball Championships 2018 | Netball Singapore |
2018 | Standard Chartered Marathon Singapore 2017 | IRONMAN Asia Pte Ltd |
2017 | Standard Chartered Marathon Singapore 2016 | IRONMAN Asia Pte Ltd |
2016 | Great Eastern Women’s Run 2015 | Infinitus Asia |
2015 | Netball Nations Cup 2014 | Netball Singapore |
2014 | DBS Marina Regatta 2013 | DBS Bank Ltd |
2013 | Standard Chartered Marathon Singapore 2012 | Singapore Sports Council |
2012 | OCBC Cycle Singapore 2011 | Spectrum Worldwide Pte Ltd |